stanleyy
27.10.06,07:45
Dobry den, zastupujem rakusku spolocnost, ktora si chce prenajat kancelarske priestory ( od slovenskej firmy ) na Slovensku. Prenajimatel aj najomca su platcovia DPH. Faktura by sa teda mala vystavit podla mojho nazoru BEZ Dph. Najomca vsak tvrdi, ze mu to zvysi naklady a preto si chce cenu navysit prave o tych 19% z DPH. Kona spravne, aky je Vas nazor? Vdaka!
ALBO
27.10.06,05:55
Podľa § 15/ 2 miesto dodania je SR, takže DP je u nás a riadite sa našim § 38 , no a podľa neho sa môžete rozhodnúť, či ju platiteľovi zdaníte. Otázne môže byť , či osoba identifikovaná v inom členskom štáte sa dá považovať za platitela (podľa § 38/5), Asi nie. Potom by platilo to základné pri prenájme a teda že ho fakturovať ako oslobodený.
stanleyy
27.10.06,08:21
prave mi pisal prenajimatel, ze vraj sa MUSIME zaregistrovat ako zahranicna prav. osoba na danovom urade Bratislava 1 na DPH, kedze DP je na Slovensku.Naozaj to musime spravit ?
danusi
27.10.06,08:41
To si nemyslím, nakoľko vy nebudete dodávať na SR žiadne služby ani tovar (nie ste zdaniteľná osoba podľa §3).
To si musí ujasniť Váš dodávateľ. Myslím, že by malo byť prenajímanie oslobodené od DPH. Podľa nášho zákona je platiteľ ten, kto má pridelené Ič DPH zo SR. Ale tiež sa treba pozrieť na to, na aký účel budete nehnuteľnosť využívať. Ak budete nehnuteľnosť využívať na dosahovanie príjmu, tak potom podľa § 5 sa musíte registrovať na DU I. Nemusíte sa registrovať len vtedy, ak budete na SR dodávať len služby a tovary spojené s montážou, keď prechádza povinnosť na slováka.
stanleyy
27.10.06,08:55
Bude to za ucelom dosahovania prijmu, resp. bude to miesto, kde budu v pripade potreby pracovat nasi rakuski zamestnanci ( je to blizsie k slovenskym zakaznikom a tym padom mozeme pruznejsie reagovat na ich potreby ).
Prenajimatel mi prave odpisal, ze registrovat sa je vyhodne, pretoze potom mozeme od danoveho uradu SR ziadat spat vratenie DPH.
danusi
27.10.06,09:29
V tom prípade ste povinní sa registrovať !!!