Tina99
27.10.06,08:02
Chcem sa spýtať niekoho kompetentného, či je možné dodatočne žalovať bývalého šéfa za nerovné zaobchádzanie so zamestnancom a mobbing, a zároveň nežalovať organizáciu, iba konkrétnu fyzickú osobu, aká právna norma zastrešuje danú tému, lebo zákonník práce zrejme nie, a aký je postup, prípadne úspešnosť. Ďakujem za pomoc :confused: :o
bazil
06.11.06,09:51
Práve cez víkend som pozeral nejaký príspevok ohľadom mobbingu a právnik doslova vysvetľoval, že u nás mobbing nie je považovaný za trestný čin, teda zamestnanec musí hľadať niečo čo sa ako trestný čin kvalifikovať dá - napr. sexuálne obťažovanie, alebo inú formu diskriminácie. To je ale podľa mňa dosť individuálne , keby som mal taký problém asi by som to skúsil najprv riešiť cez nejakú právnu poradňu - napr. u nás pravidelne dochádza na mestský úrad právnik ktorý bezplatne poskytuje rady občanom, možno by bolo dobré zistiť si to a opýtať sa tam ( príp. cez oubundsmana - ani neviem či som to napísal správne )Inak držím palce, hoci celkom presne som nerozumel prečo až dodatočne to mieniš riešiť.
Danila
06.11.06,14:13
Mobbing nie je problém len dotyčnej fyzickej osoby, ale ZĽ ako takého. Kým u nás sa s pojmom a obsahom zoznamujeme v teoretickej rovine, pretože v praktickej je známy citeľne a v dostatočnom množstve, vo Francúzsku je od roku 2002 trestným činom. Takže môžeme len dúfať....., že sa toho dočkáme tiež.
duficek
06.11.06,14:25
janomila
17.09.08,11:20
Milí poraďáci, potrebujem súrne poradiť. Môjho manžela dnes v skúšobnej dobe prepustili zo zamestnania na základe toho, že ho štyri kolegyne obvinili zo sexuálneho obťažovania. Podotýkam, že sú to aj moje kolegyne, pretože pracujem v tej istej firme. Bolo to ako blesk z jasného neba. Najprv sme začali mať problémy, pretože nás kolegyňa pred riaditeľom obvinila, že sme príbuzní s našou personalistkou (pred pracovným pohovorom sme ju v živote nevideli ani o nej nepočuli), a teraz toto. Podotýkam, že muži aj ženy robia každí v inej hale a stretnúť sa môžeme len cez obed na fajčiarni, kde s mužom sedíme spolu sami dvaja. A nikdy takýto problém s nikým nemal. Dnes u riaditeľa, kde mu samozrejme nepovedali ich mená, žiadal manžel od riaditeľa konfrontáciu s dotyčnými kolegyňami a miesto toho mu na stôl položili výpoveď. Jeho kolegovia nechápu čo sa deje. Chcem vedieť, či môžem podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa (rozumej na tie neznáme kolegyne) za poškodzovanie dobrého mena, urážku na cti a krivého obviňovania, alebo ako to mám koncipovať. A či niekto s týmto nemá skúsenosti. Môj manžel nie je nejaký úchyl, a nikdy sa mu nič podobné nestalo. Ako sa môžeme brániť?:(
Jara
17.09.08,11:46
Výpoveď v skúšobnej dobe môže dať tak zamestnanec ako zamestnavateľ aj bez udania dôvodu. O to Ti ale asi nejde. No nechápem, že 4 kolegyne dokázali klamať. Vieš, keby to povedala jedna, tak je tu možnosť nejakého krivého obvinenia, ale prečo to povedali? Myslím, že ak Vám to povedal riaditeľ, tak ja by som ho vyzvala už preto, že tam ostávaš pracovať, aby ku konfrontácii došlo. Veď ako sa tam potom budeš cítiť, keď si budú ostatní za Tvojim chrbtom šuškať... Najlepšie je mať čisté vzťahy a preto by som ešte zašla za riaditeľom. Držím ti prsty.
janomila
17.09.08,12:15
Ja sa zajtra za pánom riaditeľom chystám a to čo mu poviem sa mu páčiť nebude. Ja osobne pochybujem, že ide vôbec o niečo normálne. Najprv to bola totiž len jedna kolegyňa a potom z toho zrazu boli štyri. A podozrivé bolo aj to, že výpoveď už bola napísaná vopred a dali mu ju, až keď žiadal konfrontáciu. Chlapi sú z toho úplne vykoľajení, pretože majster na chlapskej dielni povedal, že to môžu urobiť hocikomu. A hneď uteka za riaditeľom, aby sa aj ten jediný stroj, na ktorý občas chodili ženy k nim robiť bol okamžite premiestnený. Je zaujímavé, že niekto si nič nevšimol, hoci tam každý na každého vidí a každý každého počuje. Veď je to už nad môj pochop. Ja takisto zvažujem výpoveď, pretože ak sú podaktoré moje kolegyne s tichým súhlasom direktora schopné urobiť takúto špinavosť, tak neviem, čo by mohlo stretnúť mňa.
Danila
17.09.08,12:54
Ja sa zajtra za pánom riaditeľom chystám a to čo mu poviem sa mu páčiť nebude. Ja osobne pochybujem, že ide vôbec o niečo normálne. Najprv to bola totiž len jedna kolegyňa a potom z toho zrazu boli štyri. A podozrivé bolo aj to, že výpoveď už bola napísaná vopred a dali mu ju, až keď žiadal konfrontáciu. Chlapi sú z toho úplne vykoľajení, pretože majster na chlapskej dielni povedal, že to môžu urobiť hocikomu. A hneď uteka za riaditeľom, aby sa aj ten jediný stroj, na ktorý občas chodili ženy k nim robiť bol okamžite premiestnený. Je zaujímavé, že niekto si nič nevšimol, hoci tam každý na každého vidí a každý každého počuje. Veď je to už nad môj pochop. Ja takisto zvažujem výpoveď, pretože ak sú podaktoré moje kolegyne s tichým súhlasom direktora schopné urobiť takúto špinavosť, tak neviem, čo by mohlo stretnúť mňa.Nemám vo zvyku skloniť len tak chrbát. Ale v tejto presilovke by sa mi asi nechcelo ani útočiť, ani brániť.:eek::confused:
Napriek tomu Ti držím palce pri Tvojom pokuse o rokovanie.:)
Chobot
17.09.08,13:35
Milí poraďáci, potrebujem súrne poradiť. Môjho manžela dnes v skúšobnej dobe prepustili zo zamestnania na základe toho, že ho štyri kolegyne obvinili zo sexuálneho obťažovania. Podotýkam, že sú to aj moje kolegyne, pretože pracujem v tej istej firme. Bolo to ako blesk z jasného neba. Najprv sme začali mať problémy, pretože nás kolegyňa pred riaditeľom obvinila, že sme príbuzní s našou personalistkou (pred pracovným pohovorom sme ju v živote nevideli ani o nej nepočuli), a teraz toto. Podotýkam, že muži aj ženy robia každí v inej hale a stretnúť sa môžeme len cez obed na fajčiarni, kde s mužom sedíme spolu sami dvaja. A nikdy takýto problém s nikým nemal. Dnes u riaditeľa, kde mu samozrejme nepovedali ich mená, žiadal manžel od riaditeľa konfrontáciu s dotyčnými kolegyňami a miesto toho mu na stôl položili výpoveď. Jeho kolegovia nechápu čo sa deje. Chcem vedieť, či môžem podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa (rozumej na tie neznáme kolegyne) za poškodzovanie dobrého mena, urážku na cti a krivého obviňovania, alebo ako to mám koncipovať. A či niekto s týmto nemá skúsenosti. Môj manžel nie je nejaký úchyl, a nikdy sa mu nič podobné nestalo. Ako sa môžeme brániť?:(

Ty to nemôžeš podať ani koncipovať. Tvoj manžel je svojprávny človek a preto on musí podať oznámenie. Jedine keby ťa splnomocnil na konanie vo veci.
janomila
17.09.08,14:53
Samozrejme, že to bude riešiť manžel, ale táto vec sa ma tak dotkla, že som písala v svojom mene. Otázka znie, či sa takéto obvinenie, bez akýchkoľvek dôkazov alebo konfrontácie dá riešiť trestným oznámením. Nepatríme k takým ľuďom, ktorí sa nechajú ubiť do zeme nejakými hysterickými babami, ktoré nás najprv obvinia z porušovania etického kódexu a potom môjho muža zo sexuálneho obťažovania. Nemali sme možnosť ani sa brániť, ani sa konfrontovať s tými, ktorí tie obvinenia podali (mimochodom nie písomne, len ústne). Nie je predsa možné, aby mohol hocikto hocikoho beztrestne urážať a obviňovať z takýchto ošemetných a háklivých vecí. Predsa musí existovať možnosť, ako sa brániť. Alebo má byť môj manžel diskriminovaný len preto, že je muž?
Celsus
20.09.08,16:38
Samozrejme, že to bude riešiť manžel, ale táto vec sa ma tak dotkla, že som písala v svojom mene. Otázka znie, či sa takéto obvinenie, bez akýchkoľvek dôkazov alebo konfrontácie dá riešiť trestným oznámením. Nepatríme k takým ľuďom, ktorí sa nechajú ubiť do zeme nejakými hysterickými babami, ktoré nás najprv obvinia z porušovania etického kódexu a potom môjho muža zo sexuálneho obťažovania. Nemali sme možnosť ani sa brániť, ani sa konfrontovať s tými, ktorí tie obvinenia podali (mimochodom nie písomne, len ústne). Nie je predsa možné, aby mohol hocikto hocikoho beztrestne urážať a obviňovať z takýchto ošemetných a háklivých vecí. Predsa musí existovať možnosť, ako sa brániť. Alebo má byť môj manžel diskriminovaný len preto, že je muž?

Nepripadá mi to ako diskrimácia, ale skôr ako (nepodložené, nepreukázané, prípadne nepravdivé) obvinenie, resp. ohováranie.
evula0
23.09.08,06:42
Ak manžel dostal výpoveď v skúšobnej dobe bez písomného udania akéhokoľvek iného dôvodu, v tejto veci nemôžete vyhrať.
Ostatné je zo strany zamestnávateľa buď oficiálne pravnenapadnuteľné stanovisko( napr.do pracovného posudku) alebo pri ohováraní napr. poškodzovania dobrého mena( musíte vedieť dokázať).