fipina
27.10.06,09:46
Kedy je a kedy nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť polícii údaje o zamestnancovi (mzda, zrážky)?
Prišiel mi list, v ktorom žiadajú o tieto údaje, avšak nie je tam uvedený dôvod.
Mám im to vypracovať?
Orsz
27.10.06,07:56
Kedy je a kedy nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť polícii údaje o zamestnancovi (mzda, zrážky)?
Prišiel mi list, v ktorom žiadajú o tieto údaje, avšak nie je tam uvedený dôvod.
Mám im to vypracovať?

Ak o to požiada štátny orgán, malo by to byť v súlade so zákonom a tieto údaje by sa mali poskytnúť. Ak predsa váhaš, určite je tam uvedený aj tel.kontakt, skús tam zavolať a spýtať sa na to.
filka
27.10.06,07:57
Nezaškodilo by tam pre istotu prevolať,ja si to väčšinou vždy najskôr pred podaním správy na zamestnanca overujem telefonicky.Ale údaje môžu od teba žiadať napr.ak je podozrenie z trestného činu, o čom ťa le nie sú povinní informovať.
Chobot
27.10.06,08:05
Kedy je a kedy nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť polícii údaje o zamestnancovi (mzda, zrážky)?
Prišiel mi list, v ktorom žiadajú o tieto údaje, avšak nie je tam uvedený dôvod.
Mám im to vypracovať?

Trestný poriadok § 57, ods. 1:

"(1) V dožiadaní treba uviesť spisové údaje vrátane skutkových okolností činu, ktorých sa dožiadanie týka, a jeho právnu kvalifikáciu. Ak treba, pripojí dožadujúci orgán spisy a poukáže na tie ich časti, v ktorých sú potrebné údaje uvedené. Dožiadaný orgán je podľa povahy veci a podľa toho, čo pri vykonávaní úkonu vyšlo najavo, oprávnený a povinný vykonať i ďalšie nevyhnutné úkony, najmä vypočuť ďalšie osoby a objasňovať okolnosti uvedené v dožiadaní, ak to môže prispieť k rýchlemu a správnemu rozhodnutiu veci."


Čiže dožiadanie musí obsahovať spisovú značku (číslo konania), ustanovenie trestného poriadku - čoho sa záležitosť týka a vierohodné overenie dožadujúceho sa orgánu - meno, funkcia, podpis a okrúhla pečiatka (aby tam nebol len nejaký nečitateľný podpis, to by si ktorýkoľvek policajt mohol žiadať akékoľvek údaje napr. o milencovi svojej ženy).
fipina
27.10.06,08:34
pečiatka, podpis, poverený príslušník - to všetko je v poriadku, ale v žiadosti neuviedli "skutkové okolnosti činu" . Doslova je v texte žiadosti len to, čo požadujú.
Chobot
27.10.06,08:40
pečiatka, podpis, poverený príslušník - to všetko je v poriadku, ale v žiadosti neuviedli "skutkové okolnosti činu" . Doslova je v texte žiadosti len to, čo požadujú.

Tak ich skús kontaktovať späť, že za akým účelom informácie žiadajú. Alebo aspoň číslo spisu, keby si si oprávnenosť požiadavky chcela overiť u nadriadeného.
filka
27.10.06,09:10
No podľa mňa sa ustanovenie TP o dožiadanom orgáne netýka zamestnávateľa,toho sa týka ustanovenie ktoré hovorí o povinnosti spolupracovať s orgánmi činnými v TK-je to §3 Trestného poriadku...
Dožiadaným orgánom je napr. iný orgán činný v TK mimo obvodu príslušnej polície napríklad (prokurátor, súd a pod.)-to hovorí § 56 ods. 1.
To znamená treba vychádzať z §3 TP a spolupracovať...