ucetni_fantozzi
27.10.06,09:56
uvitam nazory k nasledovnemu problemu:

spolocnost si nechala v zmysle zmluvy o dielo zrekonstruovat nehnutelny objekt a urobit z neho restauracne zariadenie, pricom podla zmluvy to obnasalo stavebne upravy a rekonstrukciu, rozvody sieti, zariadenie ako aj drobny inventar. za vsetko bola dohodnuta konecna celkova cena, bez presnejsej cenovej specifikacie jednotlivych poloziek. to znamena, ze v celkovej hodnote boli okrem stavebnych uprav a pevne zabudovanych sucasti (co je pochopitelne odpisovany majetok) aj drobny inventar, ako zariadenia (pec, chladnicka...), nabytok (skrinky, stoly, stolicky...) a dokonca aj zakladne vybavenie, t.j. riad, pribor...

otazka1: ako tento vydavok zaradit? kedze neviem specifikovat, kolko co stalo, zrejme to bude len jedna karta - technicke zhodnotenie nehnutelnosti a jej vybavenie, t.j. najvyssia odpisova skupina...

otazka2: ako postupovat, ak sa po case spolocnost rozhodne predat cast tohto zariadenia (konkretne vnutorne vybavenie), nie vsak samotnu stavbu? je mozne vyradit cast zostatkovej hodnoty? akym sposobom ju stanovit? znaleckym posudkom? moze to byt danovo uznatelne?

dakujem za prispevky
Dav
27.10.06,10:41
S bodom 1., zaradiť ako celok v najvyššej odpisovej skupine súhlasím. K bodu 2., mám len úvahu, že pri odpredaji určiť "obvyklú cenu", dobu používania v organizácii, a z toho vychádzať pri výpočte zostatkovej ceny.Takto stanovenú zostatkovú cenu oznámiť správcovi dane (SD), či má k nej námietky. Buď SD odpovie a budem postupovať podľa jeho vyjadrenia , alebo SD neodpovie v stanovenej lehote, a vtedy použijem postup, ktorý som mu oznámila.
(PS. Videli tí, čo tú zmluvu a faktúru robili, účtovníctvo niekedy v živote aspoň z lietadla? )
ucetni_fantozzi
27.10.06,10:46
...(PS. Videli tí, čo tú zmluvu a faktúru robili, účtovníctvo niekedy v živote aspoň z lietadla? )

to je skvela otazka... :D tiez ma trosku irituje predstava, ze pribor budem odpisovat par desiatok rokov (ako babiččino stříbro)...
Dav
27.10.06,11:03
A inventúra bude mať koľko položiek??????:rolleyes: