AHT
27.10.06,10:47
Prosím Vás do akej skupiny mám zaradiť kuchyňu, obsahuje šporáky, nerezové stoly, výlevky, chladiaci stôl, škrabku, chladiace zariadenie a mraziak.
Bolo to zakúpené spolu naraz na leasing a jednodtlivé zariadenia nie sú vyčíslené jednotlivo ale ako celková cena.
Ďakujem.
vivian
27.10.06,12:21
malo by to byt minimalne na dodacom liste vsetko rozpisane. a v leasingovej zmluve tiez (alebo v preberacom protokole). inak to nie je spravne, aby neboli zariadenia vycislene jednotlivo.
na aku dobu sa to leasuje? aj podla toho by sa dala urcit skupina
neviem, mozno 2.sk. 29.7 - pristroje pre domacnost inde nedefinovane?
Modranka
27.10.06,14:01
Ja by som to tiež rozúčtovala. Nikdy nevieš ako sa bude s predmetnou vecou nakladať. Každý prístroj sa bude inak vyraďovať, inak kaziť. Každý predmet by mal mať svoje inventárne číslo
Danila
27.10.06,14:05
Ja by som to tiež rozúčtovala. Nikdy nevieš ako sa bude s predmetnou vecou nakladať. Každý prístroj sa bude inak vyraďovať, inak kaziť. Každý predmet by mal mať svoje inventárne čísloNesúhlasím. Je to dlhodobý hmotný majetok. Samozrejme, že rozpis musí dodávateť doplniť.
Modranka
27.10.06,14:26
Predpokladám, že aj dlhodobý hmotný majetok sa dá vyradiť skôr... napríklad predajom.
Danila
27.10.06,14:43
Predpokladám, že aj dlhodobý hmotný majetok sa dá vyradiť skôr... napríklad predajom.Áno, ale to je už o inom.
Itus
06.11.06,09:05
Ahojte,
mam podobny problem...
Dostala sa mi na stol leasingova zmluva na zariadenie kuchyne: konvektomat, salatovy vozik, mycka - v obstaravacej hodnote spolu 420000,-.
Ked som si pytala ocenenie kazdej polozky, tak mi doniesli zoznam od dodavatela zariadenia na dve strany...a bolo tam toho teda neurekom cez noze, hrnce, pohare, kosiky, obrusy....Samozrejme cenu nad 30000,- mal iba ten konvektomat, vozik a mycka, ale spolu je to iba 225000,-.
Co mam urobit s tym zvyskom? Zda sa mi to dost smiesne aby som zaradovala, a odpisovala pohar za 38,- Sk 4 roky a pritom sa moze zajtra rozbit!
Alebo sa to povazuje za nejaky iny leasing? V splatkovom kalendari nie je vycislena istina, ani urok, ale je tam stlpec najomne a poistne.
Poradi mi niekto prosim, ako to uctovat?
Dakujem pekne.
mudroš
08.11.06,14:21
To je naozaj zaujímavý prípad.
asi sa to dá posúdiť iba ako súbor. Ako je to ošetrené v lízingovej zmluve?
Veď z právneho hľadiska je to majetok lízingovej spoločnosti!!! Čo keď sa časť zničí? Bude sa upravovať lízingová zmluva?

Aby to bolo daňovo uznané, musí sa to považovať za dlhodobý majetok. Podľa § 2 písm. s) zákona o dani z príjmov "finančným prenájmom je obstaranie hmotného majetku ..."
Tak mi to vychádza, že posúdenie ako súboru by bolo najvhodnejšie. má to ale problémy:
- čo bude hlavná vec,
- ak bude potrebné vyradiť časť súboru, tak je asi problém,.

Skúsim to niekde prekonzultovať.
Itus
09.11.06,07:11
Dakujem za reakciu :)
...v leasingovej zmluvej sa neriesi nic o poskodenie a znicenia majetku prenajimatela, iba ak by sa o tom pisalo vo vseobecnych podmienkach (tie sa ku mne zatial nedostali). Aj ja som sa docitala v postupoch uctovania, ze financny prenajom sa moze tykat iba dlhodobeho majetku...
Uz som bola v pokuseni zavolat do leas.spol., lebo dobrym zvykom byva, ze poslu fakturu, ktorou oni majetok nakupili, ale v tomto pripade sa tak nestalo... A splatkovy kalendar bez stlpcekov istina a leasingovy urok som este tiez nevidela, pritom je to B.O.F.-a to som od nich videla uz dost leasingov.
Dik, ze sa popytas :)
Pekny den