horka
27.10.06,11:04
Prosim o radu.
Mam podnikatela platcu DPH, ktory nakupuje tovar v Polsku. Uvedeny tovar dovezie na Slovensko o tom ma CMR a ja to evidujem ako nadobudnutie tovaru z krajin EU.Tovar nalozi na kamion ukrajinskeho prepravcu a ten ho odvezie dodavatelovi na Ukrajine, co evidujem ako vyvoz. Problem je v tom, ze tovar preclieva na Polsko-Ukrajinskych hraniciach, lebo Ukrajina je Ukrajina ale v Polsku nie je registrovany a tomu sa chce aj vyhnut. Je uvedeny sposob spravny? Nie je to v rozpore s nejakymi ustanoveniami zakona? Myslim hlave to preclievanie az v Polsku.:confused:
Dik
Orsz
04.11.06,18:03
Prosim o radu.
Mam podnikatela platcu DPH, ktory nakupuje tovar v Polsku. Uvedeny tovar dovezie na Slovensko o tom ma CMR a ja to evidujem ako nadobudnutie tovaru z krajin EU.Tovar nalozi na kamion ukrajinskeho prepravcu a ten ho odvezie dodavatelovi na Ukrajine, co evidujem ako vyvoz. Problem je v tom, ze tovar preclieva na Polsko-Ukrajinskych hraniciach, lebo Ukrajina je Ukrajina ale v Polsku nie je registrovany a tomu sa chce aj vyhnut. Je uvedeny sposob spravny? Nie je to v rozpore s nejakymi ustanoveniami zakona? Myslim hlave to preclievanie az v Polsku.:confused:
Dik

Neviem, či som to pochopila správne, ale tento tovar ide na Slovensko, a potom cez Poľsko do Ukrajiny? Ak máš CMR aj na Slovensko, ide o intrakomunitárne dodanie a poľský dodávateľ vystavuje faktúru bez DPH (ak je platcom DPH). Vy robíte samozdanenie. Nasleduje vývoz do tretej krajiny, mimo územia EÚ, preclievanie v Poľsku je v poriadku, i keď sa mi to zdá komplikované, aby tovar takto behal hore dole. Preclievanie sa môže urobiť v ktorejkoľvek krajine, ktorá hraničí s tretími krajinami, ak by napr.česká firma vyvážala tovar do Ukrajiny cez Slovensko, preclieval by sa tovar na Slovensku na slovensko-ukrajinskej hranici. Ide o vývoz mimo hranice EÚ.
Regidtrácia v Poľsku by bola nevyhnutná, ak by presiahol sumu stanovenú zákonom o DPH v Poľsku za vývoz pre odberateľov v Poľsku. Tento vývoz nie je určený poľským spotrebiteľom, a v tomto prípade by som posudzovala Poľsko ako tranzitnú krajinu na vývoz do tretej krajiny.