betty
03.12.04,14:01
Tvoríme sociálny fond vo výške 1% z hrubých miezd. Je táto tvorba v plnej výške daňovým nákladom? Alebo len 0,6%? (Nemáme uzatvorenú kolektívnu zmluvu.)

Ďakujem.
Lenočka
03.12.04,13:27
Ak máte splnené podmienky na tvorbu 1% tak by to malo byť podľa mňa plne uznané ako náklad. Zatiaľ som sa nikde nedočítala, že by to bolo nedaňové.
vgabka
03.12.04,13:34
Pozor, tvorba SF z hrubých miezd - náhrady. 1 % môžu tvoriť tí, ktorí majú splnené všetky odvodové povinnosti - poistné, daň. Dúfam, že sa nemýlim.
accad
03.12.04,14:27
Ak nemáte uzatvorenú kolektívnu zmluvu tak daňovým nákladom je len 0,6% tvorby SF a 0,4% je dobrovoľný nedaňový príspevok zamestnávateľa.
betty
03.12.04,14:32
Tieto podmienky spĺňam. Takže to 1% môžem dať do daňových nákladov? Kolegyňa predo mnou to robila tak, že 0,6% dala do daňových nákladov (527/472) a 0,4% dala do nedaňových nákladov (528/472). Robila to takto správne?

Ďakujem.
betty
03.12.04,14:44
Do hrubých miezd mám zarátať aj odmeny?
vgabka
03.12.04,15:53
Základom pre výpočet SF je základ, ktorý sa používa aj pre pracovno-právne účely. Teda hrubá mzda mínus náhrady za dovolenku, sviatok, PNS a pod. Teda patria tam aj odmeny.
accad
03.12.04,17:25
Tieto podmienky spĺňam. Takže to 1% môžem dať do daňových nákladov? Kolegyňa predo mnou to robila tak, že 0,6% dala do daňových nákladov (527/472) a 0,4% dala do nedaňových nákladov (528/472). Robila to takto správne?

Ďakujem.Ale v prvom príspevku píšeš, že nemáte kolektívnu zmluvu a vtedy je daňový výdavok iba 0,6%.
ingi
03.12.04,18:31
Súhlasím s Edit.
betty
07.12.04,10:03
A nemôžem ho tvoriť dobrovoľne - tak ako to robila moja kolegyňa: 0,4% ako nedaňový náklad (528/472)?
slavo
08.12.04,08:38
Poprosím Vás o odpoveď na otázku:

Do základu na určenie povinného prídelu do SF môžem zahrnúť aj odmeny vyplatené konateľom, ktorí nie sú zamestnancami spoločnosti?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Dada
08.12.04,09:05
Poprosím Vás o odpoveď na otázku:

Do základu na určenie povinného prídelu do SF môžem zahrnúť aj odmeny vyplatené konateľom, ktorí nie sú zamestnancami spoločnosti?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Ak nemajú pracovný pomer s firmou, nemôžeš z ich odmien tvoriť sociálny fond.
marcelaStanakova
14.12.04,14:41
Chcela by som sa spýtať či sa SF musí vyčerpať do konca kalendárneho roku alebo, keď sa nevyčerpá je možné zbytok tohto fondu previesť do nasledujúceho roku?
ingi
14.12.04,16:49
Marcela, čerpanie SF si stanov v internej smernici. Musíš iba dodržať percentá (strav.lístky, doprava,atď). Dokonca si môžeš určiť, že v danom roku sa zo SF nebudú čerpať žiadne prostriedky a prevedieš ich do budúceho roka.
Zákon o povinnosti pravidelne čerpať prostriedky zo SF nehovorí.
Predstav si napríklad malú firmu s 1 zamestnancom, za rok sa na účte SF veľa peňazí nenazbiera.
babula12
03.04.09,08:13
Dobrý deň,
chcem si len ujasniť či som to pochopila správne.
Z konateľskej odmeny sa netvorí soc. fond.
Iba ak má konateľ pracovnú zmluvu, vtedy tvorím sociálny fond.
Ďakujem
mzdarka renca
03.04.09,08:15
Dobrý deň,
chcem si len ujasniť či som to pochopila správne.
Z konateľskej odmeny sa netvorí soc. fond.
Iba ak má konateľ pracovnú zmluvu, vtedy tvorím sociálny fond.
Ďakujem

dobre si to pochopila
zlatko7979
10.11.09,22:30
Ahojte, už som prečítala všetko o sociálnom fonde, ale vyskytuje sa tu veľa odpovedí na jednu otázku, ale rozlišné odpovede. Tak prosím ešte raz ako sa tvorí sociálny fond: výpočet: HM mínus dovolenka,sviatok,Pn, vlastne to čo nepatrí do odpracovanej práce? prosím odpovedzte mi dakujem.
pavlinka
04.01.10,09:49
Patria do tvorby soc.fondu aj jubilejné odmeny?Program mi počíta bez nich ale ja si myslím že asi by tam mali ísť.
Tweety
04.01.10,09:58
Patria do tvorby soc.fondu aj jubilejné odmeny?Program mi počíta bez nich ale ja si myslím že asi by tam mali ísť.
Áno, patria tam.
truch
04.01.10,11:52
Ak má spoločnosť zisk a splnené všetky odvodové povinnosti môže tvoriť SF vo výške 1% a je to uznaná nákladová položka.
silviTAP
05.01.10,12:48
Ahojte poraďáci
chcela by som sa spýtať aký je minimálny vymeriavací základ pre tvorbu sociálneho fondu. Teda ak mám zamestnanca ktorého ani hrubá mzda nedosiahla v danom mesiaci min. t.j. 295,50 € z dôvodu PN, potom ako vymerivací základ pre výpočet soc. fondu bude min. mzda alebo jeho skutočná?
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
05.01.10,12:53
Ahojte poraďáci
chcela by som sa spýtať aký je minimálny vymeriavací základ pre tvorbu sociálneho fondu. Teda ak mám zamestnanca ktorého ani hrubá mzda nedosiahla v danom mesiaci min. t.j. 295,50 € z dôvodu PN, potom ako vymerivací základ pre výpočet soc. fondu bude min. mzda alebo jeho skutočná? áNO, skutočná.
Ďakujem za odpoveď.
oDPOVEĎ V TEXTE.
silviTAP
05.01.10,12:57
takže už som sa zbadala .....a pochopila, ešte raz ďakujem pekne...... :)
Anja111
05.01.10,13:11
Takže mám v takýchto prípadoch počítať vždy z min. mzdy...pochopila som ?
Počítaš zo skutočne vyplatenej hrubej mzdy (mínus náhrady za dovolenku,...), v zmysle Zákona o SF.
jeso
14.01.10,14:17
v príspevkoch na porade som našla , že od HM sa odratavajú dovolenky, p-návšteva lekára, Pn a aj platené sviatky...
naši zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou , v zákone som našla, že v tomto prípade sa sviatok považuje ako obvykly pracovný den - čiže je zaplatený mzdou a nie náhradou za sviatok

odrátať v takomto prípade tieto dni / platené sviatky /od HM , alebo nie
neviem, čo je správne, dík za pomoc
Andyke
14.01.10,15:13
Náhradu za sviatky len u hodinovo odmeňovaných odpočítaj od HM.
kačenka
14.01.10,18:32
prosím, odrátavajú sa od HM aj mzdové zvýhodnenia - za práce nadčas, v noci, vo sviatok a i.?
jeso
14.01.10,21:45
Náhradu za sviatky len u hodinovo odmeňovaných odpočítaj od HM.

dík za pomoc
Airam25
22.01.10,13:43
Pekny den, chcem sa spytat-pracujem vo firme,kde sa socialny fond tvori mesacne len z miezd vo vyske 0,6% a v uctovnictve aj uctuje na 527 a zavazky na 472.ZĽ kedze vykazuje kazdy rok stratu SF netvori.SF sa vyuziva
len na doplatok na stravne poukazky.Ziadne peniaze sa ale na ban.ucet neodvadzaju.Je to spravne ?? Ako sa premietne zostatok záväzku na 472 v danovom priznani??
timejka200
24.02.10,12:35
z čoho vypočítam tvrobu 1% na sociálny fond z hrubých miezd? potrebujem urobiť plán na rok 2010 že kolko budeme tvoriť soc. fond /v kolektívnej zmluve máme uvedené 1% + 0,ˇ% ďalší prídel/ ako to vypčítam?
sybila3
15.03.10,19:30
z dohody sa tiež tvorí soc.fondy? ď
má sa rátať HM-náhrady, ale mne program ráta odpracované 200,95, dovolenka a preplatenie dovolenky 147,75, spolu 446,7 a z tej sumy je vyrátaných 0,6 %.
Timka1
15.03.10,19:30
z dohody sa netvorí soc.fondy? ď

nie, iba z hlavného pracovného pomeru
sybila3
15.03.10,19:42
celý rok mám vyrátaný v programe dobre HM-dovolenka, iné tam nebolo=základ pre výpočet SF, ale apríl mi vyrátalo aj s náhradami za dovolenku a preplatenú dovolenku spolu s z tej sumy SF, to asi nie je dobre? ď
Timka1
15.03.10,19:44
celý rok mám vyrátaný v programe dobre HM-dovolenka, iné tam nebolo=základ pre výpočet SF, ale apríl mi vyrátalo aj s náhradami za dovolenku a preplatenú dovolenku spolu s z tej sumy SF, to asi nie je dobre? ď

z náhrad sa netvorí SF, treba prepočítať a uviesť na správnosť
sybila3
15.03.10,19:48
ale prečo všetky mesiace mám dobre ale tento nie?
Takže mi tam vychádza hrubá mzda odpracovaná 200,95 eur, Dovolenka 94,55 a preplatená dovolenka pri ukončení PP 147,75 eur. Na SF je tam uvedená suma 446,70. Ale SF by mal byť rátaný z 200,95? ď
Timka1
15.03.10,19:51
ale prečo všetky mesiace mám dobre ale tento nie?
Takže mi tam vychádza hrubá mzda odpracovaná 200,95 eur, Dovolenka 94,55 a preplatená dovolenka pri ukončení PP 147,75 eur. Na SF je tam uvedená suma 446,70. Ale SF by mal byť rátaný z 200,95? ď

keď tie tri sumy zrátam dajú mi 443,25, takže ani tá suma ti nesedí s tou čo je v prepočte na SF, neviem prečo ti to robí, treba hľadať chybu
sybila3
15.03.10,19:54
veď práve, že to nesedí, ale SF by sa mal tvoriť z 200,95? Ako sa zaokrúhľuje program zaokrúhľuje nie na centy ale napr. 1,10 alebo 1,80, je to dobre? ďakujem
sybila3
15.03.10,20:00
už som prišla na chybu, nemala som zakliknuté len hlavný prac. pomer a tie príplatky-čiže preplatenie dovolenky mi tam hádže preto, lebo to mám v kolonke príplatky a tie by sa mali prirátavať? Takže vymažem 147,75, dám 0 a hrubá mzda odpracovaná bude 200,95 a z toho 0,6%? je to dobre?
Timka1
15.03.10,20:04
už som prišla na chybu, nemala som zakliknuté len hlavný prac. pomer a tie príplatky-čiže preplatenie dovolenky mi tam hádže preto, lebo to mám v kolonke príplatky a tie by sa mali prirátavať? Takže vymažem 147,75, dám 0 a hrubá mzda odpracovaná bude 200,95 a z toho 0,6%? je to dobre?

aké príplatky?
sybila3
15.03.10,20:07
príplatky za nočnú al. poobednú sa neprirátavajú?
Lebo v programe som nemala kde zadať preplatenie dovolenky pri ukončení PP, tak som ich musela dať medzi príplatky a tým pádom mi to ráta asi zle?????Takže hrubá odprac.mzda je 200,95 bez preplatenej dovolenky a vyčerpanej dovolenky, takže SF by mal byť z tejto sumy?
Timka1
15.03.10,20:14
príplatky za nočnú al. poobednú sa neprirátavajú?
Lebo v programe som nemala kde zadať preplatenie dovolenky pri ukončení PP, tak som ich musela dať medzi príplatky a tým pádom mi to ráta asi zle?????Takže hrubá odprac.mzda je 200,95 bez preplatenej dovolenky a vyčerpanej dovolenky, takže SF by mal byť z tejto sumy?

zo Zákona o sociálnom fonde
§ 3
Tvorba fondu


(1) Fond sa tvorí ako úhrn
a) povinného prídelu vo výške 0,6% až 1% zo základu uvedeného v § 4 ods. 1,
b) ďalšieho prídelu vo výške
1. dohodnutej v kolektívnej zmluve alebo vo vnútornom predpise, ak u zamestnávateľa nemôže pôsobiť odborový orgán podľa osobitného predpisu2), najviac vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo
2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 5, najviac však vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1,
c) ďalších zdrojov fondu podľa § 4 ods. 2 a 3.

(2) Zamestnávateľ podľa § 5 ods. 1, ktorý za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel podľa odseku 1 písm. a) do výšky 1 %. Zamestnávateľ, ktorý nesplnil niektorú z podmienok uvedených v prvej vete, tvorí povinný prídel do fondu vo výške 0, 6 %.

(3) Zamestnávatelia podľa § 5 ods. 2 tvoria sociálny fond podľa odseku 1 od 1. januára 1995 v rámci možnosti svojho rozpočtu.

§ 4

(1)Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov3) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac. Základom na určenie prídelu do fondu u zamestnancov, ktorí podľa pracovnej zmluvy vykonávajú práce vo verejnom záujme v zahraničí, a u štátnych zamestnancov dočasne vyslaných na vykonávanie štátnej služby do cudziny je súhrn určených funkčných platov4) alebo služobných platov4a) pred prepočtom platovým koeficientom4b) alebo objektivizovaným platovým koeficientom.4c)

(2) Ďalšími zdrojmi fondu sú zdroje podľa tohto zákona alebo podľa iných všeobecne záväzných právnych predpisov, dary, dotácie a príspevky poskytnuté zamestnávateľovi do fondu.

(3) Zamestnávateľ, ktorý vytvára zisk, môže prispievať do fondu prídelmi z použiteľného zisku; tým nie je dotknutá povinnosť takéhoto zamestnávateľa tvoriť fond podľa § 2 ods. 1 tohto zákona.

takže podľa mňa aj príplatky vstupujú do sumy na tvorbu SF


http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2009-a.html#3
sybila3
15.03.10,20:18
takže opravím to na sumu 200,95 - hrubá mzda.
ešte ako zaokrúhlim? mám vyrátané z mesačnej mzdy, zaokrúhlené na desatiny. ale potom je celková hrubá mzda a z tej vyrátané 0,6 % a tam sú halierové rozdiely. Ktorú sumu zaúčtujem ako príjem SF?
Po mesiacoch mi to vychádza 19 eur a prerátané z celkovej hrubej mzdy 18,90? ď
ale tie príplatky neboli, ale tam bola zaúčtovaná preplatená dovolenka, takže to by sa tam nemalo zarátať?
sybila3
15.03.10,20:37
účtovanie by malo byť výdaj na tvorbu SF z pokladne 18,90 a príjem do pokladne SF-tvorba SF 18,90? Ďakujem velmi pekne
sybila3
16.03.10,09:32
ale nikde som sa nedočítala ohľadom zaokrúhľovania, je v poriadku zaokrúhľovanie na desatiny, čiže 18,,90 a nie 18,87?
Ak nie je kolektívna zmluva tak tvorba je 0,6%? ďakujem
Ociviste
29.03.10,07:41
Dobry den, chcela by som sa opytat. Ak mal SZCO, ktory zamestnaval len jedneho zamestnanca, ktory bol plateny z minimalnej mzdy, bola povinnost viest SF v roku 2009?
Dakujem za odpoved.
hanelie
29.03.10,08:14
je povinný tvoriť SF

Na začiatok

(1) Zamestnávateľ tvorí fond v rozsahu a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

(2) Zamestnávateľ na účely tohto zákona je právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky alebo fyzická osoba s miestom trvalého pobytu alebo miestom podnikania na území Slovenskej republiky, ktorá zamestnáva zamestnanca v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.1)
Ociviste
29.03.10,08:34
Dakujem za odpoved. A co sa tyka SF tak to odvadza zamestnavatel na ucet vytvoreny pre tento ucel vo vyske min. 0,6% z hrubej mzdy. Ak nema ucet moze byt aj pokladnica?
Zamestnancovi sa to nikde nestrhava. Ide mi o to, ci to mozem dodatocne douctovat cely rok. Je tam potrebne nejake vykazy, alebo nieco co treba odovzdat na nejaky urad ako info?
Dakujem za odpoved.
Tweety
29.03.10,08:38
Dakujem za odpoved. A co sa tyka SF tak to odvadza zamestnavatel na ucet vytvoreny pre tento ucel vo vyske min. 0,6% z hrubej mzdy. Ak nema ucet moze byt aj pokladnica?
Zamestnancovi sa to nikde nestrhava. Ide mi o to, ci to mozem dodatocne douctovat cely rok. Je tam potrebne nejake vykazy, alebo nieco co treba odovzdat na nejaky urad ako info?
Dakujem za odpoved.
Ak máš na mysli účet v banke, alebo v pokladni, tak ten nie je pre SFpotrebný, tvorbu a čerpanie SF účtujeme na účet 472 v účtovníctve. Žiadne výkazy z tvorby a čerpania tohto fondu nepredkladáš žiadnemu úradu.
Ociviste
29.03.10,08:44
Ja robim v jednoduchom uctovnictve ten ucet 472 je aky ucet?
Takze to mozem dodatocne douctovat a nic sa nedeje.
hanelie
29.03.10,08:52
v JÚ učtujeme ako sociálny fond / tvorba - PNZD v pokladni
Ociviste
29.03.10,09:31
dakujem za odpovede.pekny den
Ociviste
29.03.10,12:07
v JÚ učtujeme ako sociálny fond / tvorba - PNZD v pokladni

a este ma napadlo, potom, ked vlastne pouzijem tento fond na uhradu SL ako zauctujem ubytok tychto penazi?
hanelie
29.03.10,12:19
sociálny fond čerpanie
Ociviste
29.03.10,16:23
sociálny fond čerpanie

a tiez to potom bude VNZD?
Dakujem
Anja111
29.03.10,16:49
a tiez to potom bude VNZD?
Dakujem
Áno, čerpanie SF je VNZD.
Ociviste
29.03.10,19:07
Dakujem za odpovede. pekny vecer
karla24
30.06.10,08:35
ahojte, jedna rychla otazka....tvorbu pocitam iba z penazneho prijmu, alebo aj z nepenazneho prijmu?
dakujem....
zk24
10.07.10,19:38
ale nikde som sa nedočítala ohľadom zaokrúhľovania, je v poriadku zaokrúhľovanie na desatiny, čiže 18,,90 a nie 18,87?


Aj ja mam rovnaku otazku, prosim ako sa zaokruhluje tvorba SF?
VieraPopluharova
10.07.10,20:36
Sociálny fond je tvorený:
povinným prídelom vo výške 0,6 % až 1 % zo základu (základom je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok),
ďalším prídelom, a to najviac vo výške 0,5 % zo základu:
1. ak je ďalší prídel dohodnutý v kolektívnej zmluve (alebo vo vnútornom predpise, ak u zamestnávateľa nemôže pôsobiť odborový orgán), účel použitia sociálneho fondu takto vytvoreného podľa dohody zamestnávateľa so zamestnancami, alebo

2. v sume potrebnej na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorým vznikne nárok podľa zákona (dochádzanie verejnou dopravou a určitá výška príjmu).

Ďalší prídel podľa 1. bodu (kolektívna zmluva) a 2. bodu sa navzájom vylučujú a nemožno ich kombinovať.
Ďalšími zdrojmi fondu môžu byť dary, dotácie a príspevky poskytnuté zamestnávateľovi do sociálneho fondu. Zamestnávateľ, ktorý dosiahol zisk, môže prispievať do fondu aj prídelmi zo zisku; tým však nezaniká povinnosť tohto zamestnávateľa tvoriť sociálny fond z hrubých miezd zamestnancov. Je potrebné oddelene sledovať sociálny fond tvorený zo zisku účtovnej jednotky, a to za účelom preukázania jeho čerpania pre zamestnancov, ktoré je oslobodené od dane z príjmov ako podiel zo zisku vyplatený cez sociálny fond.

Povinný prídel do sociálneho fondu u zamestnávateľa – podnikateľa je považovaný za náklad a podľa zákona o sociálnom fonde aj za výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov v preukázateľnej výške, t. j. daňový výdavok (náklad).

V podnikateľskej sfére platí, že zamestnávateľ, ktorý dosiahol zisk a má splnené všetky daňové povinnosti k štátu, obci a VÚC a odvodové povinností voči zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť sociálny fond až do výšky 1 %. Ak nie sú splnené podmienky, tvorí povinný prídel do fondu 0,6 % zo základu.

Základ pre určenie prídelu

V prípade ročného prídelu je základom súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. V prípade mesačného prídelu je základom súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac.
Do základu na určenie výšky sociálneho fondu sa nezahŕňajú plnenia, ktorá sa v zmysle Zákonníka práce alebo zákona o odmeňovaní za mzdu resp. plat nepovažujú (náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, ani ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení).

Do základu sa nezahŕňajú ani odmeny za prácu vykonávanú na základe dohôd mimo pracovného pomeru (na základe dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o pracovnej činnosti). Sociálny fond sa netvorí ani z odmeny konateľa s. r. o., ak má však konateľ pracovnú zmluvu a je zamestnancom spoločnosti, v tomto prípade sa odmeny konateľa zahŕňajú do základu a je povinnosťou tvoriť sociálny fond.

Bankový účet

Zamestnávateľ môže tvorbu a čerpanie sociálneho fondu viesť na osobitnom účte v banke alebo na bežnom bankovom účte, pričom sa analyticky sleduje účet sociálneho fondu. Mnohé banky ponúkajú vedenie účtu sociálneho fondu bez poplatkov.

Ak sa zamestnávateľ rozhodne používať samostatný bankový účet, je potrebné, aby sa na konci každého kalendárneho mesiaca, kedy sú zaúčtované všetky účtovné prípady týkajúce sa sociálneho fondu, zistilo, o akú sumu sa sociálny fond zvýšil alebo znížil. Tento rozdiel sa potom odvedie z bežného bankového účtu na účet sociálneho fondu – jednou sumou a len raz za mesiac.

Jednoduchším riešením je nepoužívanie samostatného bankového účtu, keďže zákon neukladá povinnosť viesť prostriedky sociálneho fondu na samostatnom bankovom účte.

Pravidlá a lehoty pre účtovanie fondu

Fond sa tvorí mesačne najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu.
Za mesiac december môže zamestnávateľ tvoriť fond z predpokladanej výšky miezd alebo platov a previesť finančné prostriedky na účet fondu do 31. decembra,
Ak zamestnávateľ vypláca mzdu alebo plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa na účely tohto zákona považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy alebo platu za uplynulý kalendárny mesiac,
Prevod na účet sa musí uskutočniť do päť dní po výplatnom termíne, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca,
Zúčtovanie prostriedkov sociálneho fondu za bežný rok sa vykoná najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka,
Nevyčerpaný zostatok fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.

Zaokruhlovanie tvorby socialneho fondu

Zákon č.152/1994 Z.z. o sociálnom fonde definuje v § 3 spôsob výpočtu pri tvorbe sociálneho fondu. Zákon však neurčuje postup pri zaokrúhľovaní.

Preto je lepšie prostriedky sociálneho fondu viesť na eurocenty a napríklad pri tvorbe sociálneho fondu zaokrúhľovať vypočítané sumy na eurocenty matematicky. Pri takomto postupe dodržíte ustanovenia § 4 ods.7 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve.
zk24
10.07.10,20:40
Dakujem, kedze v zakone sa o zaokruhlovani nic nepise :(
SW mi zaokruhluje na desatcenty nadol. Tak uvidim, ako sa rozhodnem. Asi to hodim do Internej smernice, neviem ci si kazdy mesiac spomeniem ze mam prepisat sumu a opravit vsetky vykazy o mzde, kedze mi to SW zaokruhluje takto..
VieraPopluharova
11.07.10,08:10
Skus si v programe nastavit , aby Ti zaokruhlovalo numericky , alebo poziadat spravcu softweru, nech Ti posle upgrade na zaokruhlovanie, mne sa to v programe da nastavit a tak nemusim nic sledovat.
zk24
11.07.10,18:56
Skus si v programe nastavit , aby Ti zaokruhlovalo numericky , alebo poziadat spravcu softweru, nech Ti posle upgrade na zaokruhlovanie, mne sa to v programe da nastavit a tak nemusim nic sledovat.

Skusala som najst zaokruhlovanie, ale nepodarilo sa... takze aj ked mam hrube mzdy 114,31 eur za mesiac, tak SF mi vypocita ako 0,60 eura, i ked matematicky to vychydza 0,69.
Mame taketo "vysky" socialneho fondu... musim povedat ze za tych par centov sa mi vobec s tym nechce kaslat... :D :D

Myslite ze keby som to dala do internej smernice, tak to mozem mat zaokruhlovane na desatcenty nadol? Kedze to neviem v SW prenastavit, tak vsetky vykazy co mi tlaci a kde sa nachadza SF musim vybielitkovat a prepisat rucne potom.
Zuzy
03.08.10,06:32
Dobrý deň prajem, prosím Vás, kontroluje to niekto ako sa tvorí SF /z akých súm/? Alebo sú za to nijaké sankcie, že nebol dobre tvorený? Za odpovede ďakujem
VieraPopluharova
03.08.10,06:53
Dobrý deň prajem, prosím Vás, kontroluje to niekto ako sa tvorí SF /z akých súm/? Alebo sú za to nijaké sankcie, že nebol dobre tvorený? Za odpovede ďakujem

Z nizsie uvedeneho clanku vyplyva, ze tvrobu kontroluje DU, ale len jeho uplatnenie v danovych nakladoch.Tam kde su odborove organizacie, zvyknu to kontrolovat odborove organizácie, kde nie su mal by byt informovaný zamestnanec, bohuzial z nizsie uvedeneho clanku vyplyva i to , ze ak by sa chcel zamestnanec domoct svojich prav podla zakonnika prace musi sa obratit jedine na sud.


- zamestnávateľ vedie prostriedky fondu na osobitnom účte, stačí na osobitnom analytickom účte v rámci účtovníctva
- prevod prostriedkov do fondu sa musí uskutočniť do 5 dní po dni výplaty miezd, najneskôr do konca mesiaca, v ktorom sa vyplácajú mzdy
- zúčtovanie prostriedkov sociálneho fondu za kalendárny rok sa musí vykonať do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka
- nevyčerpaný zostatok fondu v bežnom roku sa prevádza do nasledujúceho roka
Zákon nedefinuje žiadne sankcie pre prípad, ak by zamestnávateľ vôbec netvoril sociálny fond a žiadne sankcie ani pre prípad, ak zamestnávateľ sociálny fond tvoril v nesprávnej výške alebo naopak, ak by použitie fondu bolo v rozpore so zákonom. Naviac nie je jednoznačne určený orgán, v ktorého právomoci by bola kontrola dodržiavania zákona. Zákon o sociálnom fonde nie je pracovnoprávnym predpisom ale predpisom z oblasti finančného práva. Preto napríklad ani inšpektorát práce nie je orgánom kompetentným kontrolovať dodržiavanie zákona o sociálnom fonde. Jediný orgán, ktorý môže kontrolovať sociálny fond je daňový úrad a to tiež len správnu výšku jeho tvorby a uplatnenie v daňových nákladoch.
V prípade, že zamestnanci majú pocit, že sa vo firme nedostatočne čerpá sociálny fond, v prvom rade by si mali prejsť zásady jeho tvorby a čerpania podľa interných predpisov a pokiaľ sa nečerpá podľa týchto interných predpisov a dôjde k sporu medzi zamestnancami a zamestnávateľom ohľadom dodržiavania ustanovení zákona o sociálnom fonde, poškodená strana sa musí obrátiť jedine na súd.
V organizáciách, ktoré majú tvorbu a čerpanie sociálneho fondu upravené v kolektívnych zmluvách sa zamestnávateľ zaväzuje poskytnúť závodnému výboru alebo odborovej organizácii prehľad o tvorbe a čerpaní sociálneho fondu za určité časové obdobie, napríklad polročne. Nevidím dôvod prečo by nemali mať prístup k takémuto prehľadu aj zamestnanci, ktorí nemajú nad sebou odborovú organizáciu.
Lucia Červenková
05.08.10,09:00
Ďakujem za príspevok, VieraPopluharova. Mám jednú otázku - prečo pri zaokrúhľovaní tvorby sociálneho fondu si dala odkaz na ustanovenie §4 odst. 7 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve? tento odstavec hovorí: "Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách meny euro. V prípade pohľadávok a záväzkov, podielov, 10) cenných papierov, 11) derivátov, 11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v eurách aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, 12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene."

Tiez si myslim, ze zaokruhlovanie by malo byt na centy - mne to softver tiez zaokruhloval na desatcenty, ale teraz bola aktualizacia a zacalo mi to zaokruhlovat na centy
VieraPopluharova
05.08.10,11:54
Sociálny fond je tvorený:
povinným prídelom vo výške 0,6 % až 1 % zo základu (základom je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok),
ďalším prídelom, a to najviac vo výške 0,5 % zo základu:
1. ak je ďalší prídel dohodnutý v kolektívnej zmluve (alebo vo vnútornom predpise, ak u zamestnávateľa nemôže pôsobiť odborový orgán), účel použitia sociálneho fondu takto vytvoreného podľa dohody zamestnávateľa so zamestnancami, alebo

2. v sume potrebnej na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorým vznikne nárok podľa zákona (dochádzanie verejnou dopravou a určitá výška príjmu).

Ďalší prídel podľa 1. bodu (kolektívna zmluva) a 2. bodu sa navzájom vylučujú a nemožno ich kombinovať.
Ďalšími zdrojmi fondu môžu byť dary, dotácie a príspevky poskytnuté zamestnávateľovi do sociálneho fondu. Zamestnávateľ, ktorý dosiahol zisk, môže prispievať do fondu aj prídelmi zo zisku; tým však nezaniká povinnosť tohto zamestnávateľa tvoriť sociálny fond z hrubých miezd zamestnancov. Je potrebné oddelene sledovať sociálny fond tvorený zo zisku účtovnej jednotky, a to za účelom preukázania jeho čerpania pre zamestnancov, ktoré je oslobodené od dane z príjmov ako podiel zo zisku vyplatený cez sociálny fond.

Povinný prídel do sociálneho fondu u zamestnávateľa – podnikateľa je považovaný za náklad a podľa zákona o sociálnom fonde aj za výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov v preukázateľnej výške, t. j. daňový výdavok (náklad).

V podnikateľskej sfére platí, že zamestnávateľ, ktorý dosiahol zisk a má splnené všetky daňové povinnosti k štátu, obci a VÚC a odvodové povinností voči zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť sociálny fond až do výšky 1 %. Ak nie sú splnené podmienky, tvorí povinný prídel do fondu 0,6 % zo základu.

Základ pre určenie prídelu

V prípade ročného prídelu je základom súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. V prípade mesačného prídelu je základom súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac.
Do základu na určenie výšky sociálneho fondu sa nezahŕňajú plnenia, ktorá sa v zmysle Zákonníka práce alebo zákona o odmeňovaní za mzdu resp. plat nepovažujú (náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, ani ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení).

Do základu sa nezahŕňajú ani odmeny za prácu vykonávanú na základe dohôd mimo pracovného pomeru (na základe dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o pracovnej činnosti). Sociálny fond sa netvorí ani z odmeny konateľa s. r. o., ak má však konateľ pracovnú zmluvu a je zamestnancom spoločnosti, v tomto prípade sa odmeny konateľa zahŕňajú do základu a je povinnosťou tvoriť sociálny fond.

Bankový účet

Zamestnávateľ môže tvorbu a čerpanie sociálneho fondu viesť na osobitnom účte v banke alebo na bežnom bankovom účte, pričom sa analyticky sleduje účet sociálneho fondu. Mnohé banky ponúkajú vedenie účtu sociálneho fondu bez poplatkov.

Ak sa zamestnávateľ rozhodne používať samostatný bankový účet, je potrebné, aby sa na konci každého kalendárneho mesiaca, kedy sú zaúčtované všetky účtovné prípady týkajúce sa sociálneho fondu, zistilo, o akú sumu sa sociálny fond zvýšil alebo znížil. Tento rozdiel sa potom odvedie z bežného bankového účtu na účet sociálneho fondu – jednou sumou a len raz za mesiac.

Jednoduchším riešením je nepoužívanie samostatného bankového účtu, keďže zákon neukladá povinnosť viesť prostriedky sociálneho fondu na samostatnom bankovom účte.

Pravidlá a lehoty pre účtovanie fondu

Fond sa tvorí mesačne najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu.
Za mesiac december môže zamestnávateľ tvoriť fond z predpokladanej výšky miezd alebo platov a previesť finančné prostriedky na účet fondu do 31. decembra,
Ak zamestnávateľ vypláca mzdu alebo plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa na účely tohto zákona považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy alebo platu za uplynulý kalendárny mesiac,
Prevod na účet sa musí uskutočniť do päť dní po výplatnom termíne, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca,
Zúčtovanie prostriedkov sociálneho fondu za bežný rok sa vykoná najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka,
Nevyčerpaný zostatok fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.

Zaokruhlovanie tvorby socialneho fondu

Zákon č.152/1994 Z.z. o sociálnom fonde definuje v § 3 spôsob výpočtu pri tvorbe sociálneho fondu. Zákon však neurčuje postup pri zaokrúhľovaní.

Preto je lepšie prostriedky sociálneho fondu viesť na eurocenty a napríklad pri tvorbe sociálneho fondu zaokrúhľovať vypočítané sumy na eurocenty matematicky. Pri takomto postupe dodržíte ustanovenia § 4 ods.7 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve.

Je pravda, ze zakon sa tyka tychto konkretnych veci, ale ked sa tyka ich, preco by sa nemohol aplikovat na SF, tu predsa ide o princip zaokruhlovania , ktory sa pouziva v uctovnictve.
ccokoladecka
20.09.10,12:35
dobry den, mam jednu otazku a z prispevkov, ktoré som si tu nacitala mi nie je jasne, z coh vsetkeho sa SF tvori. Poprosim niekoho o upresnenie, pretoze si to potrebujem nastavit v programe a neviem, co vsetko tam zahrnut.... patri dam dovolenka, platene volno, navsteva lekara, odmeny, návsteva lekara?? dakujem za odpoved
VieraPopluharova
20.09.10,20:14
z hrubých miezd si odpočítaj vyplatené náhrady/ dov,paragrafy ,.../ ďalej odmeny za pracovnú pohotovosť a odmeny za dohody,
zvyšok vynásob 0,6% -ak máte v takejto výške stanovenú tvorbu, v prípade , že mate stanovene 1% tak vynasobis 1%.

Inak tvorbu soc. fondu som citovala v prispevku 66 Základ pre urcenie pridelu....
mzdarka renca
20.09.10,20:32
SF sa tvorí zo súhrnu hrubých miezd zúčtovaným zamestnancom na výplatu, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely.
ccokoladecka
22.09.10,06:33
dakujem vam velmi pekne za pomoc, uz som to aj preuctovala
zuzlik0402
17.11.10,16:39
Dobrý deň,

mám len jednu otázočku, na ktorú som nenašla odpoveď ani v zákone o sociálnom fonde:

Je firma povinná tvoriť sociálny fond (a vytvárať tým daňové náklady na 527), ak ho nijakým spôsobom nečerpá?

Ďakujem.
KEJKA
17.11.10,16:41
práve v spomínanom zákone máš uvedené, kto a akým spôsobom tvorí SF.
zuzlik0402
17.11.10,16:51
Mne je jasné KTO a aj AKO tvorí sociálny fond, ale v celom zákone je zvyčajne formulované "...tvorba a čerpanie..." a §7 je celý o čerpaní sociálneho fondu.

Ale ak ho firma NEČERPE, potrebujem vedieť, ČI fond môže tvoriť a v podstate si tým zvyšovať náklady?

Doteraz sme v mzdovom účtovníctve robili tak, že ktorá firma fond nečerpe, tak ho ani netvorí, a ja potrebujem vedieť, či je to správne, alebo ho tvoriť MUSÍ, aj keď ho na nič nepoužije?
KEJKA
17.11.10,16:54
Musí tvoriť a musí aj čerpať - zákon o SF to jasne stanovuje.
Lucia Červenková
26.11.10,13:04
Ešte jedna otázka k SF - dokedy ho treba vyčerpať? Je na to vôbec nejaká lehota? K žiadnej sa mi nepodarilo dopátrať. Čo robíte so SF v spoločnosti, ktorá prestane zamestnávať zamestnancov?
KEJKA
26.11.10,13:24
SF zostáva, ak je nedočerpaný a sro už nemá zamestnancov - nemá tvorbu ani čerpanie.
Lehota na dočerpanie nie je.
inuš
26.11.10,20:15
Pri skončení zamestnávania zamestnancov som rozpustila SF rovným dielom medzi zamestnancov cez výplatu. Daňový úrad mi pri kontrole sledoval len oprávnenosť tvorby SF účtovanej do nákladov podľa miezd, a zdanenie zamestnancom pri čerpaní SF.
sybila3
20.12.10,14:03
tvorí sa SF aj z dohody?
Tweety
20.12.10,14:11
tvorí sa SF aj z dohody?
Nie. Za práce na dohodu je odmena, nie mzda. Keď si pozrieš Zákon o SF, je tam uvedené, že ho tvoríme len z miezd.
sybila3
20.12.10,14:14
veď práve, v poznámkach mám, že sa netvorí, ale program mi ho vytvoril, neviem prečo, keď mám zadanú dohodu. dík
KEJKA
20.12.10,14:16
veď práve, v poznámkach mám, že sa netvorí, ale program mi ho vytvoril, neviem prečo, keď mám zadanú dohodu. dík
máš zle nastavený mzdový program. Nastavenia si treba kontrolovať.
zuzana
05.02.11,18:19
Ako sa bude tvoriť soc.fond v roku 2011-čo je považované za mzdu, napr.po novom aj príplatok za pohotovosť, alebo táto suma sa bude z HM odpočítavať?
zuzana
07.02.11,16:15
Nevite mi poradiť, či sa za mzdu pri tvorbe SF bude považovať aj odstupné, pohotovosť, ...od 1.1.2011-z čoho sa má povinne tvoriť SF?
Viera1000
26.07.11,13:19
Dobrý deň,
je správne účtovanie o SF ak výplatný termín je k poslednému. kal. dňu, napr. za mesiac jún
28.7. ID tvorba SF 527/472
29.7. VPD odvod peňažných prostriedkov SF 261 / 211/1
29.7. PPD príjem peňažných prostriedkov SF 211/2 /261
alebo ak tieto peňažné prostriedky sú vedené v hotovosti nie je potrebné účtovanie o ich prevode
Ďakujem
Viera1000
27.07.11,17:13
nie je potrebné účtovanie o prevode lebo sa účtujú na účte 472.
Čím viac študujem tým viac pochybujem. Ospravedlňujem sa Vám za blbu otázku.
budem rada ak mi niekto potvrdi, ze je to spravne.
Tweety
27.07.11,17:15
nie je potrebné účtovanie o prevode lebo sa účtujú na účte 472.
Čím viac študujem tým viac pochybujem. Ospravedlňujem sa Vám za blbu otázku.
budem rada ak mi niekto potvrdi, ze je to spravne.
Ak máš na mysli zvlášť účet SF v banke, alebo pokladňu SF, tak naozaj nie sú potrebné. Tvorbu a čerpanie SF účtujeme na 472AE.
zk24
06.10.11,18:55
Ahojte,

uz som sa to tu raz pytala, ale ani za svet neviem vygooglit tu temu, aby som si overila odpoved...

Zmluva o vykone funkcie konatela (pravidelny prijem): Tvori sa z tychto odmien konatelovi SF?

Dakujem este raz.
Tweety
06.10.11,19:00
Ahojte,

uz som sa to tu raz pytala, ale ani za svet neviem vygooglit tu temu, aby som si overila odpoved...

Zmluva o vykone funkcie konatela (pravidelny prijem): Tvori sa z tychto odmien konatelovi SF?

Dakujem este raz.
Z takýchto odmien konateľov sa SF nevytvára.
zk24
06.10.11,19:02
Moc dakujem.
sybila3
18.02.12,19:12
Ak máš na mysli zvlášť účet SF v banke, alebo pokladňu SF, tak naozaj nie sú potrebné. Tvorbu a čerpanie SF účtujeme na 472AE.
a v PU sa účtuje mesačne, takže mi stačí keď si vytlačím prehľadovú zostavu-tvorba SF a sumu zaúčtujem cez ID 527/472 a treba tam aj nejakú analytiku ? dík
Tina855
09.10.12,12:28
Keď má firma zisk, vysporiadané všetky záväzky voči DÚ,ZP a SP, tvoríme SF vo výške 1%, nemáme uzavretú kolektívnu zmluvu, môžeme tvoriť SF vo výške 1% + 0,5% ako ďalší prídel, ak si to stanovíme v internej smernici firmy?

ide o to, že zo SF prispievame na stravné lískty, 55% je 2,20 eur, 0,50 eur si dopláca zamestnanec a 0,30 eur mu prispieva firma zo SF. Môže to tak byť?
Tina855
16.10.12,09:03
Nevie mi nikto poradiť či to tak môže byť?
cami
21.11.12,06:30
Pekný deň pripájam sa k téme. Poprosím o radu. Tvorí soc. fond aj starosta obce????? Ďakujem.
mondes
22.01.13,15:50
Neviem, či správne zaradím svoju otázku,ale skúsim. Viem, že SF sa tvorí z hrubých miezd zamestnancov. Jeho výška je 0,6 - 1 %. Doteraz som mzdy nerobila, ale od 1.1.2013 by som mala robiť cca. 2 zamestnancom. Myslela som si, že SF sa tvorí pri spracovaní miezd. Avšak keď som mala súkromné školenie na mzdy v programe Olymp a pýtala som sa na to školiteľky, tak mi povedala, že SF nemá s Olympom nič spoločné, že sa tvorí v Alfe. Takže ja som z toho jeleň. Čítam si aj zákon o SF, ale sa neviem z toho vysomáriť. Prosím Vás, môžte mi to tak laicky vysvetliť, ako tvoríte SF vy a ako sa následne čerpá? Účtujem v programe Alfa a mzdy budem robit v Olympe.. Ďakujem veľmi pekne.
mondes
22.01.13,20:54
Prosím Vás, ako mám správne tvoriť sociálny fond? Zrazím to z hrubých miezd zamestnancom a ďalej? Vďaka.
veronikasad
22.01.13,20:57
Neviem, či správne zaradím svoju otázku,ale skúsim. Viem, že SF sa tvorí z hrubých miezd zamestnancov. Jeho výška je 0,6 - 1 %. Doteraz som mzdy nerobila, ale od 1.1.2013 by som mala robiť cca. 2 zamestnancom. Myslela som si, že SF sa tvorí pri spracovaní miezd. Avšak keď som mala súkromné školenie na mzdy v programe Olymp a pýtala som sa na to školiteľky, tak mi povedala, že SF nemá s Olympom nič spoločné, že sa tvorí v Alfe. Takže ja som z toho jeleň. Čítam si aj zákon o SF, ale sa neviem z toho vysomáriť. Prosím Vás, môžte mi to tak laicky vysvetliť, ako tvoríte SF vy a ako sa následne čerpá? Účtujem v programe Alfa a mzdy budem robit v Olympe.. Ďakujem veľmi pekne.
Olymp ti vytvorí zostavu o tvorbe SF za prísl. kal. mesiac (po spracovaní miezd). Túto zaúčtuješ v ALfe cez interný doklad. (členenie tvorba SF, v spodnej časti dokladu zaškrtneš zápis do evidencie SF)
mondes
22.01.13,21:43
Olymp ti vytvorí zostavu o tvorbe SF za prísl. kal. mesiac (po spracovaní miezd). Túto zaúčtuješ v ALfe cez interný doklad. (členenie tvorba SF, v spodnej časti dokladu zaškrtneš zápis do evidencie SF)

A hotovo? A kde čo v olympe musím zadať, aby mi tú zostavu vytvorilo?
truch
22.01.13,21:55
A hotovo? A kde čo v olympe musím zadať, aby mi tú zostavu vytvorilo?
nemám tu Olymp, ale myslím, že musíš v nastaveniach firmy zadať percentá / buď 0,6%, alebo 1%/,mne to ráta pekne:)
veronikasad
22.01.13,22:23
A hotovo? A kde čo v olympe musím zadať, aby mi tú zostavu vytvorilo?
organizácia - podnik - nastavenia - povinný odvod do SF (doplníš 0,6%)

Zostavu nájdeš
dokumenty - ostatné dokumenty (posledný riadok) - tvorba SF

PS : Kros vydáva novú mzdovú príručku pre začínajúcich mzdárov, stojí 9,90€ - doporučujem objednať.
mondes
22.01.13,22:45
organizácia - podnik - nastavenia - povinný odvod do SF (doplníš 0,6%)

Zostavu nájdeš
dokumenty - ostatné dokumenty (posledný riadok) - tvorba SF

PS : Kros vydáva novú mzdovú príručku pre začínajúcich mzdárov, stojí 9,90€ - doporučujem objednať.

Prosím Ťa a tú minimálnu výšku tvorby vlastne zaevidujem v Alfe? Ďakujem pekne. Ste super.
veronikasad
22.01.13,23:06
Prosím Ťa a tú minimálnu výšku tvorby vlastne zaevidujem v Alfe? Ďakujem pekne. Ste super.
http://www.porada.sk/t3493-p3-tvorba-socialneho-fondu.html#post2231975
truch
23.01.13,07:31
Prosím Ťa a tú minimálnu výšku tvorby vlastne zaevidujem v Alfe? Ďakujem pekne. Ste super.
nie v Alfe, ale v Olympe
presne ako píše Veronika v príspevku 99:)
veronikasad
23.01.13,07:35
nie v Alfe, ale v Olympe
presne ako píše Veronika v príspevku 99:)
Dáška, v Alfe (ako VOZD) zaúčtuje tvorbu SF. Z Olympu má podklady.
truch
23.01.13,07:38
jasné, len som myslela, že mondes chce zadať tie % v nastaveniach Alfy:)
irena249
05.02.13,09:38
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či od 1.1.2013 je príjem z dohody naďalej odpočítavaný z HM (ako odmena) pri tvorbe SF. ďakujem
Stefan2005
13.02.13,10:12
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či od 1.1.2013 je príjem z dohody naďalej odpočítavaný z HM (ako odmena) pri tvorbe SF. ďakujem


Nie. Za práce na dohodu je odmena, nie mzda. Keď si pozrieš Zákon o SF, je tam uvedené, že ho tvoríme len z miezd....

.... upresňujem: z úhrnu hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely....

Takže posuniem do popredia otázku, ktorá položila irena249 - a opýtam sa: vstupujú dohody (najmä pravidelný príjem) od 1.1.2013 do základu pre výpočet priemerného zárobku a tým i základu pre výpočet sociálneho fondu ?

Po inštalácii novej verzie MRP mzdy sú dohody default zaškrtnuté (teda ako príjem vstupujúci do základu pre SF); od 1.1. na dohodárov sa vzťahujú viaceré povinnosti ako pri riadnych zamestnancov na pracovnú zmluvu - a ich príjem vstupuje do VZ alebo nie (čo pri súbehu HPP a dohody)???
Stefan2005
14.02.13,13:23
... posúvam
Stefan2005
18.02.13,13:08
... posúvam

???
Tweety
18.02.13,13:33
.... upresňujem: z úhrnu hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely....

Takže posuniem do popredia otázku, ktorá položila irena249 - a opýtam sa: vstupujú dohody (najmä pravidelný príjem) od 1.1.2013 do základu pre výpočet priemerného zárobku a tým i základu pre výpočet sociálneho fondu ?

Po inštalácii novej verzie MRP mzdy sú dohody default zaškrtnuté (teda ako príjem vstupujúci do základu pre SF); od 1.1. na dohodárov sa vzťahujú viaceré povinnosti ako pri riadnych zamestnancov na pracovnú zmluvu - a ich príjem vstupuje do VZ alebo nie (čo pri súbehu HPP a dohody)???
Pre dohodárov podľa §223 ZP neplatí IV. časť ZP, z ich odmien sa nepočíta priemerný zárobok, podľa mňa odmeny nevstupujú do tvorby SF.
Stefan2005
18.02.13,14:13
Pre dohodárov podľa §223 ZP neplatí IV. časť ZP, z ich odmien sa nepočíta priemerný zárobok, podľa mňa odmeny nevstupujú do tvorby SF.

... aj ja si to myslím, preto ma prekvapila otázka od kolegyne, prečo v mzd. programe sú zaškrtnuté...
abcd.kates
06.03.13,18:24
S.r.o.-čka vznikla v priebehu r.2012, teraz k 31.12.2012 účtujem tvorbu SF 0,6% z HM ako 524/472, no už predtým (počas r.2012) som účtovala na ú.527 dodávateľské faktúry za stravovanie v reštaur. zariadení. Suma za stravovanie ale prevýšila sumu ktorú som 31.12. zaúčtovala ako 0,6% tvorba SF. Čo stým mám teraz na konci roku urobiť, čo kde preúčtovať?
KEJKA
06.03.13,22:26
S.r.o.-čka vznikla v priebehu r.2012, teraz k 31.12.2012 účtujem tvorbu SF 0,6% z HM ako 524/472, no už predtým (počas r.2012) som účtovala na ú.527 dodávateľské faktúry za stravovanie v reštaur. zariadení. Suma za stravovanie ale prevýšila sumu ktorú som 31.12. zaúčtovala ako 0,6% tvorba SF. Čo stým mám teraz na konci roku urobiť, čo kde preúčtovať?ak nemáte stravné lístky ale odoberáte obedy z reštaurácie, tak musíš mať stanovenú kalkuláciu ceny obeda, kolko prispieva zam-eľ a kolko zam.ec a koľko je príspevok zo SF.
Z tvojho zadania vyplýva, akoby si komplet faktúru od dodávateľa stravy účtovala na 527 - to hádam nie./?/
príspevok zo SF účtuješ na 472MD, nie na 527.
monikahmonika
07.03.13,19:51
Ak cena jedného obeda je 2,90 € bez dph, tak zamestnávateľ platí 55% z tejto ceny bez dph, alebo s dph? -zamestnaávateľ je platca DPH.
A ešte jedna otázka: či sa ID môže zúčtovať až na konci napr. štvrťroka, alebo každý mesiac.
Tweety
07.03.13,19:55
Ak cena jedného obeda je 2,90 € bez dph, tak zamestnávateľ platí 55% z tejto ceny bez dph, alebo s dph? -zamestnaávateľ je platca DPH. Prvá možnosť je správna.
A ešte jedna otázka: či sa ID môže zúčtovať až na konci napr. štvrťroka, alebo každý mesiac. Mesačne.
V texte.
abcd.kates
08.03.13,17:16
ak nemáte stravné lístky ale odoberáte obedy z reštaurácie, tak musíš mať stanovenú kalkuláciu ceny obeda, kolko prispieva zam-eľ a kolko zam.ec a koľko je príspevok zo SF.
Z tvojho zadania vyplýva, akoby si komplet faktúru od dodávateľa stravy účtovala na 527 - to hádam nie./?/
príspevok zo SF účtuješ na 472MD, nie na 527.
A keď zamestnávateľ má v internej smernici stanovené že celú sumu za fakturované obedy bude platiť on, bez príspevku od zamestnancov?
tictac7
08.03.13,17:31
A keď zamestnávateľ má v internej smernici stanovené že celú sumu za fakturované obedy bude platiť on, bez príspevku od zamestnancov?

môže, avšak daňový náklad je len do výšky 55% stravnej jednotky.
KEJKA
08.03.13,17:34
Aj tak potrebujes kalkulaciu lebo do danovych nakladov mozes dat max 55%z 4 eur
zvysok dáš zo SF. Ak tvorba SF nestaci tak uctujes zvyšok ako naklad 528
abcd.kates
08.03.13,18:24
Aj tak potrebujes kalkulaciu lebo do danovych nakladov mozes dat max 55%z 4 eur
zvysok dáš zo SF. Ak tvorba SF nestaci tak uctujes zvyšok ako naklad 528
áno, presne tak som to myslela, a čo s tou DPH? Čo ak sme už dph na vstupe odpočítali z došlej faktúry ?
KEJKA
08.03.13,20:47
to s tým nemá nič spoločné
nárok na odpočítanie DPH máš.
abcd.kates
08.03.13,20:54
to s tým nemá nič spoločné
nárok na odpočítanie DPH máš.
tak som kľudnejšia, ďakujem za odpovede !
monikahmonika
09.03.13,08:41
ešte k tomu SF, tvorbu účtujeme na 472 DAL mesačne, na konci roka keď zúčtujeme SF tak to účtujeme tiež na DAL (ak máme ešte nedoplatok), ale ak neni rozdiel čiže sme mesačne tvorili toľko koľko sme mali za rok, tak už nič neúčtujeme na konci roka? Alebo ešte treba urobiť nejaké predkontácie ohľadom ročného zúčtovania aj ku konci roka ?
Tweety
09.03.13,11:49
ešte k tomu SF, tvorbu účtujeme na 472 DAL mesačne, na konci roka keď zúčtujeme SF tak to účtujeme tiež na DAL (ak máme ešte nedoplatok), ale ak neni rozdiel čiže sme mesačne tvorili toľko koľko sme mali za rok, tak už nič neúčtujeme na konci roka? Nie, nič. Alebo ešte treba urobiť nejaké predkontácie ohľadom ročného zúčtovania aj ku konci roka ? Stav prechádza do nasledujúceho roka ako PS.
V texte.
Deni
26.03.13,12:56
Ak zamestnávateľ prispieva zamestnancom na stravné v plnej výške, čo je jeho nedaňový náklad, počíta sa to zamestnancom ako ich príjem a zdaňuje sa im to?
pavlinka
05.06.13,07:01
zahŕňa sa do vymeriavacieho základu pre odovd do sociálného fondu aj 100% práca vo sviatok ?
Tweety
05.06.13,08:47
Náhrady do tvorby SF nepočítame.
silviad
11.06.13,08:57
V júni 2013 budeme vyplácať peňažný príspevok zo SF. Máme zamestnanca ktorý už ukončil pracovný pomer v apríli 2013, môžeme aj jemu vyplatiť? Posudzujeme odpracované mesiace v roku 2012, kde bol aj on zamestnaný celý rok.
Tweety
11.06.13,09:02
Áno, môžete, len netreba zabúdať, že príspevok podlieha dani a odvodom.
KEJKA
11.06.13,11:30
aj tu som dávala poznámku - komentár, ktorý už neviem nájsť.
Sumy vyplácané po ukončení PP podliehajú len GP a ÚP, do SP sa odosiela VPP.
Mám s tým osobnú skúsenosť, akurát nie som si istá, či pri SF neplatí nejaká výnimka, ale to by som prosila §, zákon, odstavec, písmenko.............
Stefan2005
11.06.13,11:52
" Zdravotné a sociálne odvody z príspevkov zo sociálneho fondu

Plnenia zo sociálneho fondu sú rovnocenné s ostatnými príjmami zo závislej činnosti, a to tak pre daňové účely, ako pre účely platenia odvodov do Sociálnej a zdravotných poisťovní. Od 1. 1. 2011 v rámci legislatívnych zmien, ktoré sa zamerali na zjednotenie daňových zákonov so zákonmi o sociálnom a zdravotnom poistení sa vymeriavacím základom na platenie sociálnych a zdravotných odvodov stal príjem zamestnanca zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti.

Vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne a zdravotné poistenie pre zamestnancov a zamestnávateľov sa teda rozšíril o príjmy zdaňované podľa zákona o dani z príjmov, napr.:

odstupné a odchodné, plnenia poskytnuté po skončení pracovného pomeru, odmeny pri jubilejnom výročí;
náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť;
príspevok zo sociálneho fondu;
príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné a súkromné účely;
iné nepeňažné benefity zamestnanca.

Za zamestnanca sa podľa zákona o sociálnom poistení nepovažuje osoba s nepeňažným príjmom z prostriedkov sociálneho fondu z predchádzajúceho právneho vzťahu, ktorý zakladal právo na príjem zo závislej činnosti (napr. poskytnutie darčekov bývalým zamestnancom)."

citované zo: http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/211/category/uctovnictvo/article/socialny-fond.xhtml
zuzlik0402
11.11.14,20:08
Dobrý deň, prosím o upresnenie, ako vytvoriť sociálny fond pri poslednej výplate odchádzajúceho zamestnanca - do základu ide základná mzda + odmena, nepatrí tam dovolenka, ale čo odstupné? Logicky mi príde, že odstupné je náhrada, takže nemá byť zarátané do základu na výpočet sociálneho fondu, ale je to naozaj tak? Ďakujem.
KEJKA
12.11.14,13:35
odstupné nejde do základu pre SF