ELENAMARINA
27.10.06,11:59
Dobrý deň, prosím o poradenie v nasledujúcom probléme:

Mám pracovníčku, ktorá dňa 9.8.2007 nastúpila na MD, dňa 9.8.2007 zamestnávateľ nahlásil zmenu na Sociálnu poisťovňu s uvedeným nástupom na materskú a to na registračnom liste FO. Nejako nie je mi jasné, či uvedená pracovníčka, ktorá je na materskej je povinná v lehote do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, sama si podať prihlášku na dôchodkové poistenie formou registračného listu FO. Vopred ďakujem.
ELENAMARINA
27.10.06,10:19
Viem, že je piatok poobede, ale prosím, ak niekto viete poraďte mi, kde by som sa ohľadom uvedeného dočítala.
Nutricia
27.10.06,10:24
V zákone máš napísané,že sa má prihlásit na SP len ak nie je poistená z iného titulu napr.zamestnanec,atd.Ja som sa na to pýtala na SP a bolo mi povedané,že sa musí prihlásit v mieste svojho trv.bydliska do tých 15 dní+doniest rodný list dietata,oni si to len odkladjú do krabice,lebo nemožu na jednu osobu nahrat dve oznámenia,že platcom poistného sa stáva štát,ale oni majú taký metodický pokyn.Ja mám tiež takú zamestnankynu,a ešte musíš poslat oznámenie do zdravotnej poistovne,že sa mení platitel ZP.
IVEB
27.10.06,11:39
Ja mám presne takú istú skúsenosť po dnešnej návšteve SP , dokonca ,mi bolo povedané , že prihlásiť sa musí osobne v lehote 15 dní po pôrode , ale stále neviem nájsť , ktorý § zákona o SP o tom hovorí? Vie to z Vás niekto?
ELENAMARINA
30.10.06,07:56
Prosím Vás, vedel by niekto povedať, na základe, akého § v zákone o SP sa musí zamestnankyňa do 15 dní po pôrode prihlásiť na SP. Prosím o odpoveď.
IVEB
06.11.06,05:15
Nikto nám neodpovie?
Jana Motyčková
06.11.06,07:59
Vzťahuje sa na to §15 ods.1 c), §22 ods.1.
Presne podľa zákona zamestnankyňa nespadá pod §15 ods.1 písm. c), t.j. štát za ňu po narodení dieťaťa poistné neplatí a nemusela by sa ani prihlasovqať na SP. Ale podľa výkladu SP nad rámec zákona (vedome so súhlasom MPSVaR) sa môžu na toto poistnie prihlásiť všetky osoby ktoré sa starajú o dieťa, t.j. aj zamestnankyne na materskej. Totiž ak by sa neprihlásili, tak síce doba materskej by im spadala do obdobia dôchodkového poistenia, ale za tú dobu im nikto neplatí poistné na DP (napr. do 2. piliera). Ak sa prihlkásia, SP im bude platiť za tú dobu 2.pilier.
ELENAMARINA
06.11.06,09:05
Ďakujem veľmi pekne.