bezradná
27.10.06,12:05
Ahoj všetci.
Dnes som dostala pozvánku od jednej školiacej firmy na "Prvú pomoc". Uvádza sa v nej, že pre zamestnávateľov vyplýva povinnosť preškolenia zamestnancov podľa výkladu zákona NRSR č.124/2006 Z.z. o BOZP, podľa ktorého zamestnávateľ je povinný určiť a odborne spôsobilými osobami vyškoliť a pravidelne školiť zamestnancov na poskytovanie prvej pomoci.
Počuli ste už o tomto výklade zákona?
Evaman
02.11.06,17:18
Áno, mal by byť minimálne jeden pracovník, kt. má takýto Kurz prvej pomoci , preškolenie zvyčajne raz za 3 roky a organizuje to Slovenský červený kríž.
Kolenčík
03.11.06,12:03
To čo tvrdí Evaman bolo určené v zákone č. 330/1996 že zamestnávateľ musí vyškoliť 10 % zamestnancov z poskytovania prvej pomoci. Zákon bol 1.07.2006 zrušený a nahradený spomínaným zákonom č. 124/06, ktorý v § 8 ukladá zamestnávateľovi: určiť a odborne spôsobilými osobami preškoliť dostatočný počet zamestnancov na poskytovanie prvej pomoci. Keďže zákon hovorí aj o pracovnej zdravotnej službe ktorú zamestnávateľ musí mať v náveznosti na vyhlášku č. 458/2006 § 1 ods. 4 musí túto činnosť zabezpečovať táto služba v zmysle Zákona č. 126/2006. Pripomínam, že školenie z poskytovania prvej pomoci už nemusí vykonávať len SČK, ale aj lekári ba dokonca aj zdravotné sestry (dozvedel som sa to na školení). V Tvojom prípade by som na školenie neišiel a neplatil inej organizácii keď to u Vás vo firme bude vykonávať spomenutá služba a myslím že aj ona určí dobu platnosti školenia ak nevyjde iný právný predpis.
Black
17.11.06,20:23
Áno, podľa tebou spomínaného zákona (§8, ods. 1, písm. a, bod 3) je tak ako uvádzaš. Toto školenie by sa malo opakovať 1x za 2 roky (§ 7, ods. 4).:)
oref
15.11.10,20:38
Dobrý večer,

chcela by som poprosiť o pomoc. Ak zdravotná sestru absolvuje vo vlastnom záujme kurz prvej pomoci, nie je to nariadené vzdelávanie, môžeme to dať do nákladov a preplatiť jej to.

Vopred všetkým ďakujem:-)
oref
18.11.10,07:38
Dobrý večer,

chcela by som poprosiť o pomoc. Ak zdravotná sestru absolvuje vo vlastnom záujme kurz prvej pomoci, nie je to nariadené vzdelávanie, môžeme to dať do nákladov a preplatiť jej to.

Vopred všetkým ďakujem:-)

nevie mi niekto poradiť, prosím.