bz5
27.10.06,13:45
Sestra študentka strednej školy cez minulé letné prázdniny pracovala na dohodu v jednom obchode. Včera dostala upozornenie zo zdravotnej poisťovne, že má nedoplatok v zdravotnej poisťovni vo výške cca 2500 Sk, ktorý má zaplatiť. Prezradí mi niekto ako je to možné? Ďakujem.
Tweety
27.10.06,11:49
Sestra študentka strednej školy cez minulé letné prázdniny pracovala na dohodu v jednom obchode. Včera dostala upozornenie zo zdravotnej poisťovne, že má nedoplatok v zdravotnej poisťovni vo výške cca 2500 Sk, ktorý má zaplatiť. Prezradí mi niekto ako je to možné? Ďakujem.
A robila si RZ ZP?
bz5
27.10.06,11:52
Myslím, že nie.
Tweety
27.10.06,11:55
Myslím, že nie.Ak robila, tak to bude asi nedoplatok z RZ, ak nie, tak nemal by byť aký, pretože dohodár nemá povinnosť sa prihlásiť do ZP ako zamestnanec, a tým neplatí ani preddavky na ZP.
katkaj
27.10.06,11:55
Sestra študentka strednej školy cez minulé letné prázdniny pracovala na dohodu v jednom obchode. Včera dostala upozornenie zo zdravotnej poisťovne, že má nedoplatok v zdravotnej poisťovni vo výške cca 2500 Sk, ktorý má zaplatiť. Prezradí mi niekto ako je to možné? Ďakujem.
Zdravotná poisťovňa môže spolupracovať s Daňovým úradom a tam majú evidenciu príjmov zo závislej činnosti. Záleží koľko zarobila a či neprekročila stanovenú hranicu na neplatenie
jery
27.10.06,13:34
Ak minulé letné prázdiny = júl a august 2005, potom:

Ak sú to tieto mesiace a bola si zároveň študentka, nemala by si platiť nič. Preddavky ako študent, pracujúci zároveň ako dohodár si nemala povinnosť platiť, pričom prípadný nedoplatok si si mala povinnosť vyrovnať v ročnom zúčtovaní poistného.
Po novele zákona č. 580/2004 sa však toto zmenilo a povinnosť podať ročné zúčtovanie poistného mali iba tí, ktorých príjmy presiahli určenú hranicu v mesiacoch september - december 2005. Čiže na obdobia do augusta 2005 (vrátane) sa neprihliadalo.