Janette
27.10.06,14:12
Súrne potrebujem pomoc:
Akou formou môžem zamestnať človeka z úradu práce? Viem, že má povolené 800,- Sk týždenne. Len Dohodou o vykonaní práce? nemôžem spraviť nejakú zmluvu o sprostredkovaní, aby som sa vyhla fondom?
Zoltán Kovács
27.10.06,12:20
Súrne potrebujem pomoc:
Akou formou môžem zamestnať človeka z úradu práce? Viem, že má povolené 800,- Sk týždenne. Len Dohodou o vykonaní práce? nemôžem spraviť nejakú zmluvu o sprostredkovaní, aby som sa vyhla fondom?

Uchádzača o zamestnanie, ktorý je evidovaný na úrade práce sa dá zamestnať len na dohodu o vykonaní práce. Má stanovené limity mesačne odpracovať 64 hodín, a maximálny zárobok 3.200,- Sk brutto. Odvody z DoVP sú ÚP a GP.
Janette
27.10.06,13:22
A ešte jedna otázka: Keď je niekto dobrovoľne nezamestnaný, môžem s ním urobiť ako podnikateľ zmluvu o sprostredkovaní? Podľa občianskeho zákonníka? Ďakujem všetkým za odpovede.
Orsz
29.10.06,18:31
A ešte jedna otázka: Keď je niekto dobrovoľne nezamestnaný, môžem s ním urobiť ako podnikateľ zmluvu o sprostredkovaní? Podľa občianskeho zákonníka? Ďakujem všetkým za odpovede.

Podľa mňa zmluvu o sprostredkovaní s osobou, ktorá nemá živnostenské oprávnenie a naviac je dobrovoľne nezamestnaná nemožno urobiť. Takáto osoba vystupuje ako fyzická osoba - občan - s ktorým možno takúto odmenu dohodnúť formou závislého príjmu - teda dohodou. Sú aj ostatné príjmy, ktoré nejdú ani do výpočtu poistného, teda odvádza sa z nich len daň - ale nenašla som tam túto možnosť. Podľa mňa sa zaraďujú medzi jednorázové príjmy a odmeny podľa §5 ods.2 zákona o dani z príjmov - teda uskutočnujú sa formou dohody a je tam povinnosť platenia GP a UP.
JankaO
30.10.06,16:49
Súrne potrebujem pomoc:
Akou formou môžem zamestnať človeka z úradu práce? Viem, že má povolené 800,- Sk týždenne. Len Dohodou o vykonaní práce? nemôžem spraviť nejakú zmluvu o sprostredkovaní, aby som sa vyhla fondom?
S takýmto človekom možno spraviť akúkoľvek zmluvu, napr. príkaznú, mandátnu, nepomenovanú..., musí však byť dodržaná Vami spomenutá zásada o odmene a množstve odpracovaných hodín. Taktiež na strane zamestnávateľa to bude druh závislej činnosti, so všetkými daňovými povinnosťami.

§ 6 odst.2 zákona 5/2004:
d) vykonáva zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 64 hodín mesačne a ktorého mzda alebo odmena za výkon tejto činnosti nepresahuje 3 200 Sk mesačne, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu 5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov; 13a) skutočnosti o počte odpracovaných hodín a o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie na požiadanie úradu.

Pričom odkaz 13a je na Obchodný a Občiansky zákonník
Jana Motyčková
31.10.06,06:23
Súhlas s JankaO, a doplním, môže uzavrieť aj pracovnú zmluvu s danými podmienkami.