Luci
03.12.04,14:13
Dostala som ponuku na vedenie JÚ pre občianske združenie, ktoré sa zaoberá organizovaním seminárov. Výdavky súvisiace so seminármi a celkovou činnosťou združenia sú pokryté prostredníctvom sponzorských príspevkov a darov. Združenie nemá iný druh príjmov.
Dajú sa všetky tieto príjmy posudzovať ako dary, ktoré sú podľa § 12 ods. 7 písm. b.) oslobodené od dane?
Aj v prípade, ak ich výška presiahne Sk 300 000,-?

Vyplýva z tohto celého to, že toto občianske združenie nie je povinné podávať daňové priznanie, keďže žiadne zdaniteľné príjmy nemá?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Nike
03.12.04,17:01
Pri nezárobkových organizáciách je dôležitý štatút (stanovy).
Takáto org. musí príjmy a výdavky rozdeľovať na daňové a nedaňové.
Neviem sa vyjadriť či všetko čo píšeš je oslobodené. ZDP sa odvoláva na obč. zákkonník, potrebujem viac info.
Určite ale viem, že limit 300000,- sa týka len zdaňovaných činností, takže zdaníš len to čo ti prevýši túto sumu.
Podanie daňového priznania rieši ZDP:
§ 41
Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie

(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie

obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49.

Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie,

Národná banka Slovenska a Fond národného

majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové

priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom

dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske

združenia nemusia podať daňové priznanie, ak

majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy,

z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené

od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b).
Luci
07.12.04,14:09
Najskôr veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Občianske združenie má príjmy výlučne na základe Sponzorských zmlúv - darov. Ďalej organizuje rôzne semináre, ktoré jej po ukončení seminára preplatí istá zahraničná spoločnosť, čiže tiež sa jedná o dar (sponzorský príspevok).
Keďže dary nie sú predmetom dane, združenie nebude podávať daňové priznanie? Dajú sa pojmy "dar" a "sponzorský príspevok" považovať za relevantné?
Nike
07.12.04,15:54
§12.ods.7 sa odvoláva na občiansky zákonník takže ak chceš príjem nazvať darom tak to musíš mať na základe darovacej zmluvy.

Je mi ľúto, ale asi ti nedám presvedčivú odpoveď, takúto konkrétnu skúsenosť nemám.
simako
22.01.05,12:41
Ahoj, LUCI.

Príjmy v JU si rozdeľ podľa toho, ako sú rozdelené na tačive "Výkaz o príjmoch a výdavkoch", ktoré dostaneš v ŠEVT-e. /NO Úč 1 -01/.
Príjem od organizácie, ktorá vám hradí náklady na školenia, by som zaradila pod č.10- z dotáci.
NO-Združenia nemajú povinnosť platiť daň z príjmov zo svojej činnosti.
Jedine, ak by podnikali, čo musia mať zakotvené aj vo svojich stanovách, na základe živnostenského listu, alebo koncesie, príjmy až nad 300 000,- Sk z podnikania musia zdaňovať.
janka303
27.01.05,13:25
Ahoj Luci a spol.
od januára tiež vediem jednoduché účtovníctvo pre občianske združenie, ktoré nemá zamestnancov. Prácu vykonáva len na základe dohôd. MOhli by ste mi napísať akými zákonmi sa riadiť a tiež či podať nulové daňové hlásenie za 4.Q.2004 ak sa neodvádzala žiadna dať.
Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
J.
simako
29.01.05,19:08
Treba aj nulové.
Ďalej je potrebné podať "Hlásenie" - za ceý rok.
Daň z dohôd sa odvádza! Takisto aj na sociálku 0,8% úrazové poistenie.
jana87
28.02.05,16:34
Je povinné podávať výročnú správu zo združenia na ministerstvo?
Vladimír Ozimý
28.02.05,20:09
No my ako združenie nepodávame žiadnu výročnú správu na ministerstvo. čo som si všimol v zmene roku 2004, tak tam hodne vypadlo čo sa týka neziskových organizácii a zakladania cenovej konkurencie oproti roku 2004, no tak by ma zaujímalo ako to teraz riešiť, pretože do roku 2003 platila cenová konkurencia a tým pádom všetko bolo ako daňový príjem. Teraz je tam uvedené že príjmy dosahované z hlavnou činnosťou určenou na základe stanov. My ako občianské združenie sme zameraný na ekologiu a máme príjmy z nasledovných aktivít:
- fakturácia na mesto (projekt s mestom o ekologii)
-tábory
-výlety pre ZŠ
-predaj literatúry v oblasti ekologie.

Podľa všetkého ide o daňové príjmy tak či tak. takže mi nejde do hlavy čo je vlastne príjem oslobodený od dane z príjmov plynúci z hlavnej činnosti, to je ako dotácia, dary a tak alebo napr. ŠK je občiansky združením a príjmy zo vstupného... v podstate je to príjem z činnosti pre ktorú vznikol nie...
M0NIKA
28.02.05,21:13
Aj ja poprosím o info:

naše združenie raz ročne dostane pomerne veľké peniaze od LITA na to, aby ich - po splnení dohodnutých podmienok - vyplatilo autorom kníh.
Zaujímalo by ma, či je tento príjem v roku 2004 zdaňovaný.... a ako je to v roku 2005.
bendži
07.06.05,14:51
Ahojte poraďáci,

tiež robím účtovníctvo pre občianske združenie a tiež mám dosť problém s rozdeľovaním príjmov na daňové a nedaňové. No chcem sa opýtať jednu vec. Som v tomto ešte len začiatočníčka.. Stretla som sa s názorom, že vedú dve evidencie jednoduchého účtovníctva, jedno na nedaňové príjmy i výdavky podľa stanov združenia, a druhé na zdaňované pohyby podľa živnosti, ktorú ma združenie spravenú. Je to tak správne? Majú sa skutočne viesť vlastne dve účtovníctva pre jednu organizáciu? Alebo stačí len v rámci tej jednej evidencie delenie - veď jednoduché účtovníctvo mi samé ponúka stĺpce určené pre daňové a nedaňové príjmy.... Vďaka za váš názor.
Nike
08.06.05,08:12
Beňdži, síce nevediem OZ v JU, ale podľa mňa uvažuješ správne. Ja si tiež neviem predstaviť viesť dve oddelené JU pre jednu org. To by znamenalo aj dve oddelené pokladne a dva účty v banke. Ako by si rozdelila napr. mzdy do dvoch JU, a iné náklady, ktoré sú spoločné pre obe činnosti. A nakoniec to aj tak musíš spočítať do daňového priznania (myslím, že princíp DP je rovnaký ako pri PU).
Toľko môj názor.
Nike
08.06.05,08:16
Aj ja poprosím o info:

naše združenie raz ročne dostane pomerne veľké peniaze od LITA na to, aby ich - po splnení dohodnutých podmienok - vyplatilo autorom kníh.
Zaujímalo by ma, či je tento príjem v roku 2004 zdaňovaný.... a ako je to v roku 2005.Nemám skúsenosť takže si počkaj na reakciu ďalších, ale asi si aj pre iných dala málo info. Peniaze všetky len prerozdelíte, alebo máte z nich istú províziu? Ako sa tento "príspevok" nazýva? Predpokladám, že to čo vyplatíte si autori zdaňujú - ako? Oni sami, alebo už vy zrážate daň?
zuzana1976
10.06.05,10:02
Ahojte

k občianskému združeniu, by som sa chcela opýtať, či máte niekto skúsenosti so združením, ktoré je plátcom DPH, lebo ja také jedno účtujem a neviem si dať rady s DPH. Máme činnosť aj zdaňovanú aj nezdaňovanú a na DÚ mi povedali, že z nezdaňovanej činnosti si nemôžem uplatniť DPH, len teraz neviem ako to mám spraviť prakticky. Ak by ste mi niekto vedeli poradiť bola by som veľmi rada.
fasia
22.06.05,10:09
Ja to robím koeficientom. Nezdaňované činnosti zaraďujem do koeficientu bez nároku na odpočet, a tie ostatné podľa toho či sa týkajú výlučne zdaňovanej činnosti alebo oboch...