ivancikova
27.10.06,19:05
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu, či špeciálne ochranné okuliare s filtrom určené na prácu s počítačom teda nie dioptrické môžem zaúčtovať do nákladov ako réžiu v jednoduchom účtovníctve. V podstate sú potrebné pri výkone činnosti. Klient má v predmete činnosti vypracovávanie projektov a poradenskú činnosť a okuliare stáli 5200 Sk.
iris07
27.10.06,17:09
podľa toho, čo píšeš sa mi to zdá ako oprávnený výdavok do réžie (ale nie som z DU :)
Tweety
27.10.06,17:11
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu, či špeciálne ochranné okuliare s filtrom určené na prácu s počítačom teda nie dioptrické môžem zaúčtovať do nákladov ako réžiu v jednoduchom účtovníctve. V podstate sú potrebné pri výkone činnosti. Klient má v predmete činnosti vypracovávanie projektov a poradenskú činnosť a okuliare stáli 5200 Sk.
Dala by som to ako VOZD.
Dav
27.10.06,17:22
V najnovšom čísle časopisu Poradca je riešená problematika bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci so zobrazovacími jednotkami ( vyhláška), snáď sa odvolať na to, že pracuje s počítačom sústavne ...
TATRY MKS
29.10.06,08:34
Na výdavkovom doklade by malo byť uvedené "ochranné okuliare" - tak si treba pýtať doklad od optika. Prešlo to aj daňovou kontrolou.
Kolenčík
29.10.06,11:54
Celú túto problematiku by bolo potrebné riešiť kompletnejšie a to nie len v zmysle NV č. 276/2006 Z.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacimi jednotkami, ale v zmysle Zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti práce (§ 6 ods. 1 písmeno c.) „ Zamestnávateľ je povinný zisťovať nebezpečenstvá a ohrozenia, posudzovať riziko a vypracovať písomný dokument o posúdení rizika pri všetkých činnostiach vykonávaných zamestnancami“. Na základe uvedeného je potrebne potom vypracovať smernicu o poskytovanie osobných ochranných pracovných prostriedkov (vypracuje to Váš bezpečnostný technik) v náväznosti na NV č. 395/2006 Z.z. kde podľa prílohy č. l odstavec 3: Na ochranu zraku sa poskytujú okuliare proti.......rontgenovému, laserovému, ultrafialovému, infračervenému žiareniu, proti osvetleniu a vode. Ja osobne do smernice zaraďujem pre vodičov a referentských vodičov aj okuliare proti osvetleniu. Túto smernicu pri kontrolách vyžadujú inšpektori práce, živnostníci i daniari. Pokiaľ do technik tam uviedol myslím, že by nemal vzniknúť žiaden problém pre nákladovú položku tak ako ostatné OOPP (pracovná obuv, pracovné oblečenie, rukavice a pod.)