bjojo
27.10.06,21:20
Zdravím

prosím Vás máte skúsenosti s minerálnou vatou a jej vysúšaním? Dostala sa ku mne informácia, že Nobasil sa po nasiaknutí zle vysúša, ale Rockwoll v pohode. Je to pravda, však obidvoje sú vyrábané dosť podobným spôsobom, tak osobne v tom nevidím zmysel.
Aký je Váš názor a skúsenosť?

S pozdravom jojo
Orim
10.11.06,19:14
Skús nejaké stránky u výrobcu ale pochybujem, že sa tam priznajú k niečomu čo dobre nefunguje. Ono by to zaujímalo aj mňa. Ak sa ti podarí získať nejaké údaje bol by som rád keby si ich tu dal.
Ja som sa snažil získať niečo od tých čo to predávali ale hovorili tak akože je to dobré ale u tých druhých je to podobné možno o niečo horšie takže každý vták si chváli svoje perie.
Lucia7
10.11.06,19:30
Obávam sa, že je to jedno. Keď minerálna vlna nasiakne tak už je nepoužiteľná. Kedže zostatková vlhkosť vo vzduchových medzerách sa nevyparí sama od seba resp. svojpomocne.
Kolenčík
15.11.06,13:01
Informoval som sa u odborníkov, ti mi povedali že najlepšie je ju vyhodiť, už nespĺňa svoj účel.
Orim
15.11.06,19:56
Keďže je to tak ako si napísal. Ak si niečim takýmto zateplíme panelák a nejaký ďateľ nám tam vyzobe dieru máme problém.

:(
Kolenčík
16.11.06,18:18
Nie nemáš, lebo oteplenie panelaku je celý komplex a nie je možní "ďateľovou" dieru riešiť všeobecným navlhčení izolačného materiálu, myslel som tým napr. mobasil, ktorý navlhol na skládke pred uložením na fasádu budovy vtedy by neplnil účel teplenej izolácie. Keď zistím podrobnosti o vlhkosti, ozvem sa. Prajem pekný večer.
Orim
24.11.06,16:48
Ale čo s takou dierou ak sa to náhodou stane niekde na neprístupnom mieste. :(
Manual
24.11.06,17:06
Nie nemáš, lebo oteplenie panelaku je celý komplex a nie je možní "ďateľovou" dieru riešiť všeobecným navlhčení izolačného materiálu, myslel som tým napr. mobasil, ktorý navlhol na skládke pred uložením na fasádu budovy vtedy by neplnil účel teplenej izolácie. Keď zistím podrobnosti o vlhkosti, ozvem sa. Prajem pekný večer.
Ja osobne mám so zateplovacím nobasilom takúto skúsenosť.
Potreboval som nobasil do hydroponie a nemal som agro-nobasil ale po ruke som mal ten na zateplovanie. Tak som z plátu odrezal a ponoril ho do kyslého vodného roztoku s ph=2,5 na 48 hodín. Samozrejme že sa nechcel ponoriť tak som ho zaťažil aby bol pod hladinou. Keď som ho za 2 dni vytiahol a otriasol, tak bol prakticky suchý. Tak si myslím, že nie je sa čo obávať, že "čo keď nobasil navlhne". Ak sa dá na zeteplenie taký aký má byť, tak problém nemôže vzniknúť.
Pekný večer...:)
Galius
29.10.08,12:10
Tak potom to nemôže byť pravda, že ak je budova oteplená na horných poschodiach mobasilom pri daždi vraj je nasiaknutý a dlho odkvapáva z neho voda.To sa dozvedela moja známa a že polystyrén je vhodnejší. Myslím si, že ak sa použije mobasil, tvrdený-fasádny, nemôže nasiakať následne odkvapávať. Ibaže niečo sa neurobilo alebo nepoužil mobasil na steny tak, ako má byť. Čo si myslíte je lepší polystyrén, abo mobasil na oteplenie budovy?
focus3ccd
29.10.08,12:38
Ked budem doma, vyskusam. Mam aj nobasil, aj rockwool, aj isover, aj termolan...... Skusim ich vsetky ponorit do vody a porovnat. A zaroven ako a kedy sa vysusia.....
Milan.Žiška
29.10.08,12:39
Tak potom to nemôže byť pravda, že ak je budova oteplená na horných poschodiach mobasilom pri daždi vraj je nasiaknutý a dlho odkvapáva z neho voda.To sa dozvedela moja známa a že polystyrén je vhodnejší. Myslím si, že ak sa použije mobasil, tvrdený-fasádny, nemôže nasiakať následne odkvapávať. Ibaže niečo sa neurobilo alebo nepoužil mobasil na steny tak, ako má byť. Čo si myslíte je lepší polystyrén, abo mobasil na oteplenie budovy?

Nasiaknutie vzniká jedine ak bol použitý materiál bez hydrofobizačnej úpravy.(t.j. ošetrenie proti nasiaknutiu vodou/vlhkosťou). Fasádne dosky ako kontaktný zateplovací systém sú riešené výlučne hydrofobizovaným materiálom ( certifikát, licencia ...) s predpísanou objemovou hmotnosťou. Tieto dosky sú natento účel vyrábané, môže sa stať že "niekto", pri dobrej vôli použije nevhodný materiál bez patričných úprav a vtedy vznikájú spomínané problémy.
AndrejG
29.10.08,19:54
Nasiaknutie vzniká jedine ak bol použitý materiál bez hydrofobizačnej úpravy.(t.j. ošetrenie proti nasiaknutiu vodou/vlhkosťou). Fasádne dosky ako kontaktný zateplovací systém sú riešené výlučne hydrofobizovaným materiálom ( certifikát, licencia ...) s predpísanou objemovou hmotnosťou. Tieto dosky sú natento účel vyrábané, môže sa stať že "niekto", pri dobrej vôli použije nevhodný materiál bez patričných úprav a vtedy vznikájú spomínané problémy.

Ked je urobene poriadne lepidlo a akryl, voda sa nemoze ani len priblizit k izolacii.