chandler
28.10.06,16:18
mohli by ste mi povedat ci potrebujem v jednoduchom uctovnictve ozajstne vypisy z banky (za tie by som musel platit) alebo staci ked si vytlacim z internetu obraty na ucte. ale neni tam ziadna peciatka ani nic?

dakujem
otázka
28.10.06,14:27
Podľa mňa treba originály VzÚ.
ivako
28.10.06,15:59
Učtovať si môžeš v priebehu mesiaca na základe výpisov z počítača, ale určite musíš mať originál z banky. A to sa dá, aby ti banka nedávala vôbec výpisy? Myslím, že aj keby si ich nevyzdvihoval z banky, poplatok za vystavenie výpisov tam budeš mať započítaný a keby ti ich doručovali poštou, tak ešte aj poplatok za doručenie.
ondrejvla
28.10.06,19:15
Podľa postupov o vedení účtovníctva by si mala používať ako účtovné a daňové doklady len originály - ale :
- výpisy ti musí dávať banka najmenej 1 x za štvrťrok,
- tento výpis, pokiaľ sa na ňom verne zobrazujú všetky operácie týkajúce sa tvojho podnikania by ti mal stačiť ako originál doklad k zaúčtovaným položkám pohybov stiahnutých z internetu, samozrejme by na ňom nemal chýbať účtovný zostatok finančnej hotovosti.
chandler
29.10.06,14:12
dakujem, este to skusim zistit ale tvrdili mi v banke ze ich mam zadarmo ... ale musel by som si pre ne chodit kazdeho stvrt roka, ked ich chcem spatne tak musim zaplatit... co sa mi zda dost cudne ale nejako to vybavim alebo zaplatim

dakujem vsetkym este raz
drako
28.11.06,10:55
mohli by ste mi povedat ci potrebujem v jednoduchom uctovnictve ozajstne vypisy z banky (za tie by som musel platit) alebo staci ked si vytlacim z internetu obraty na ucte. ale neni tam ziadna peciatka ani nic?

dakujem

Tiež si výpisy vytlačím z internetu. V banke mi však povedali že mi ich potvrdia.
Poraďáci pýtam sa: Spĺňajú požiadavku originálu ?
Fany
28.11.06,11:19
Nechápem, prečo by výpisy z internetu nemohli byť uznané? Veď predsa prístup k účtu máš iba ty, resp.podnikateľ a všetky transakcie sa dajú overiť v banke alebo u príjímateľa platby. Napokon ani na originále výpisu nieje žiadna pečiatka. To iba banka potrebuje z niečoho žiť a tie poplatky sú niekedy naozaj nehorázne. Je vôbec niekde v zákone vyslovene napísané "originály výpisy z banky"? Kde je popísaná problematika originálov alebo kópií dokladov? nevzťahujú sa originály iba na DPH? Lenže výpis nieje DPH. Neviem nikde v zákonoch nájsť toto popísanie.
Zoltán Kovács
28.11.06,11:25
Nechápem, prečo by výpisy z internetu nemohli byť uznané? Veď predsa prístup k účtu máš iba ty, resp.podnikateľ a všetky transakcie sa dajú overiť v banke alebo u príjímateľa platby. Napokon ani na originále výpisu nieje žiadna pečiatka. To iba banka potrebuje z niečoho žiť a tie poplatky sú niekedy naozaj nehorázne. Je vôbec niekde v zákone vyslovene napísané "originály výpisy z banky"? Kde je popísaná problematika originálov alebo kópií dokladov? nevzťahujú sa originály iba na DPH? Lenže výpis nieje DPH. Neviem nikde v zákonoch nájsť toto popísanie.

O originalite dokladov hovorí zákon o účtovníctve. Prvotný účtovním dokladom musí vždy byť originál, inak DÚ môže namietať. A zatial priebežný výpis z internet bankingu neberú ako originál.

mimotemy A taký priebežný výpis šikovnejší vedia aj sami vyhotoviť.
judy
28.11.06,11:34
To je sice pravda, ale napr. ja mam aj v zmluve napisane, ze vypisy si nezelam od nich v papierovej forme, ale si ich stahujem z internetu.
drako
28.11.06,11:35
O originalite dokladov hovorí zákon o účtovníctve. Prvotný účtovním dokladom musí vždy byť originál, inak DÚ môže namietať. A zatial priebežný výpis z internet bankingu neberú ako originál.

mimotemy A taký priebežný výpis šikovnejší vedia aj sami vyhotoviť.

Aj keď je opečiatkovaný bankou?
andrej_rv
28.11.06,11:38
O originalite dokladov hovorí zákon o účtovníctve. Prvotný účtovním dokladom musí vždy byť originál, inak DÚ môže namietať. A zatial priebežný výpis z internet bankingu neberú ako originál.

Podľa mojej mienky všeobecne zaužívaný názor, že sa musí účtovať na základe písomného originálu dokladu, nie celkom zodpovedá súčasnému zneniu zákona o účtovníctve. V predchádzajúcom ZÚ č. 563/1991 Zb. sa v § 11 - Účtovné doklady – naozaj uvádzalo: „(1) Účtovné doklady sú originálne písomnosti, ktoré musia mať tieto náležitosti..:“
Momentálne platná definícia účtovného dokladu je už v zákone o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. formulovaná v § 10 ods. 1) odlišne:
"(1) účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý obsahuje...." O origináli tam zmienka nie je.
Čo je účtovný záznam, je vysvetlené v § 31 ods. 2 ZÚ. Môže byť v písomnej forme, vykonanej rukopisom, písacím strojom, ale aj reprografickými technikami (teda aj kopírovaním) alebo tlačiarňou výpočtovej techniky. Môže mať však aj technickú formu, napr. elektronickú, ktorú je možné previesť do písomnej formy. Písomná i technická forma účtovného záznamu sú z hľadiska zákona úplne rovnocenné.
Čo musí účtovný záznam spĺňať, aby bol v zmysle zákona považovaný za preukázateľný, je taxatívne vymenované v § 32 ods. 1 ZÚ. (Výraz "originál" sa neuvádza ani tam). Podľa mňa je výpis z internetu, správnosť ktorého potvrdí banka, pre účtovné i daňové účely preukázateľným účtovným záznamom v zmysle ZÚ.

Na otázku uvedenú v prvom príspevku témy by som vo všeobecnej rovine odpovedal asi v zmysle:
Účtovná jednotka nemusí účtovať na základe originálu výpisu vytlačeného bankou, pokiaľ peňažný ústav vyhotoví tento výpis ako technický účtovný záznam v zmysle § 31 ods. 2 písm. b) ZÚ, užívateľovi ho doručí (resp. užívateľ si ho stiahne z portálu banky) v elektronickej podobe a užívateľ si ho prevedie do písomnej (tlačenej) podoby sám. Podmienkou je, že hodnovernosť a neporušenosť obsahu výpisu v technickej forme bude preukázaná pripojením zaručeného elektronického podpisu banky k tomuto záznamu v zmysle zákona č. 215/2002 Z.z.

S rozvojom IT technológií a elektronického obchodovania bude narastať počet transakcií, ktoré nebudú preukazované klasickými dokladmi v dnešnej podobe, ale technickými záznamami v elektronickej či inej forme. Môžu to byť napr. faktúry, zmluvy, bankové výpisy ale možno v budúcnosti aj platobné výmery z DÚ . Z pohľadu ZÚ sú to rovnako akceptovateľné doklady ako ich súčasná písomná forma zasielaná v podobe vytlačených faktúr či výpisov. Podmienkou ich uznateľnosti je však dodržanie § 33 ZÚ - t.j. zabezpečenie prenosu účtovného záznamu pred zneužitím a neoprávnenými zásahmi doň. Zárukou dodržania týchto podmienok (vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu) elektronicky vyhotovených dokladov je pripojenie tzv. zaručeného elektronického podpisu v zmysle zákona č. 215/2002 Z.z. o elektronickom podpise a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 679/2004 Z.z. k príslušnému prenášanému technickému záznamu.
Fany
28.11.06,11:41
No ja neviem, ako hľadám, tak hľadám, ale nikde v zákone o účtovníctve to nevidím. Je tam
§6 účtovná jednotka je povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi (§10)
§10 účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý má obsahovať: je tu vymenované čo, ale že to musí byť originál ???
Ani tu nikde nevidím pojem "prvotný doklad".

Môžeš mi nájsť paragraf, kde sa o tomto hovorí?
Fany
28.11.06,12:06
Môže na tento problém niekto zodpovedne reagovať? Tiež ma to zaujíma, pretože mi pred polrokom neprišiel výpis a keď som si ho išla pýtať z banky, pýtali 200,-sk. Tak som si vytlačila z internetu pohyby na účte a mám aj doložený elektronický výpis z banky. Teraz neviem, čo platí.
andrej_rv
28.11.06,12:15
Môže na tento problém niekto zodpovedne reagovať?
mimotemy To ako myslíš "zodpovedne" ? :) Tu si každý môžeme povedať akurát svoj názor a dôvody, ktoré nás k nemu vedú, prípadne nejaké konkrétne skúsenosti z daňových kontrol. Ale jednoznačné stanovisko, na ktoré sa môžeš pri daňovom spore odvolať, Ti asi na tomto fóre nedá nikto. Možno nejaký daňový poradca za príslušný honorár... Prípadne si môžeš vyyžiadať stanovisko DRSR, ale aj to je do istej miery len subjektívny postoj správcu dane, ktorý sa nemusí celkom zhodovať so skutočnosťou.
Ale v zásade asi platí, že daňovo uznaným výdavkom je to, čo v konkrétnom daňovom konaní dokážeš obhájiť pred daňovým kontrolórom. Alebo v odvolacom procese...
Fany
28.11.06,12:19
Skôr som tú otázku kládla Smithovi, ale aj tak vďaka.
Zoltán Kovács
28.11.06,12:31
Skôr som tú otázku kládla Smithovi, ale aj tak vďaka.

V mojom príspevku som uviedol skúsenosti z daňových kontrol. Vieš aj kontrolór je len človek, a k veciam pristupuje subjektívne, aj keď má striktne dané pravidla v podobe zákonov.
drako
09.01.07,09:48
Tiež si výpisy vytlačím z internetu. V banke mi však povedali že mi ich potvrdia.
Poraďáci pýtam sa: Spĺňajú požiadavku originálu ?
9.1.2007
povedali,ale nepotvrdili mi to.musel som si dať urobiť okamžitý výpis za 50,-Sk
tinaM
09.01.07,10:14
Tiež si výpisy vytlačím z internetu. V banke mi však povedali že mi ich potvrdia.
Poraďáci pýtam sa: Spĺňajú požiadavku originálu ?
Kópia dokladu spľňa podmienky originálu, ak je kópia vlastnoručne podpísaná tým, kto doklad vystavil. Teda ak na kópii je originálny podpis, príp.pečiatka.
drako
09.01.07,10:25
Teraz ma napadlo: keď mám teraz jeden originál výpis vystavený 4.1.2007 za všetky operácie v r.2006 z rôznymi dátumami úhrady , mám zaúčtovať v JÚ ako doklad len jeden doklad B1 s rôznymi dátumami?
(Zároveň tam mám aj operáciu z 4.1.2007)
Viem doložiť aj podklady z internetbanking.
tinaM
09.01.07,11:36
Teraz ma napadlo: keď mám teraz jeden originál výpis vystavený 4.1.2007 za všetky operácie v r.2006 z rôznymi dátumami úhrady , mám zaúčtovať v JÚ ako doklad len jeden doklad B1 s rôznymi dátumami?
(Zároveň tam mám aj operáciu z 4.1.2007)
Viem doložiť aj podklady z internetbanking.
Prečítaj si príspevky v tejto téme:
http://www.porada.sk/t38987-p5-aky-datum.html#post356365