mariannak
28.10.06,21:10
s.r.o. – platca DPH

Na základe kúpnej zmluvy sme nadobudli nehnuteľnosti – byty s tým, že bytoch bývajú nájomcovia.
Na základe informácii, ktoré mám zatiaľ od správcu bytových domov, v ktorých sa nachádzajú byty, bude ďalší postup takýto:

- S.r.o. pristúpi k zmluve o výkone správy, dostaneme predpis poplatkov (do fondu opráv, za výkon správy) a záloh na energie (teplo, ohrev TUV, voda, osvetlenie, výťah) – buď splátkové kalendáre alebo faktúry, ešte neviem čo mi dajú. S.r.o., ktorá je vlastníkom bytov bude platiť všetko za byt, ako keby tam bývala. Poplatky a zálohy na energie sa platia za aktuálny mesiac (za október v októbri). Odpočty energií sa robia ku koncu roka, vyúčtovania do konca mája, tak je to vraj štandardne pri bytoch

- Vzhľadom k tomu, že byty sme kúpili aj s nájomníkmi a bude problém ich vypratať z bytov, musíme zatiaľ voči nim vystupovať ako prenajímatelia a požadovať od nich nájomné a refakturovať im zálohy za energie v rovnakej výške ako budeme platiť my správcovi bytového domu.

Ako by som mala takýto vzťah zaúčtovať?

a) prijaté faktúry alebo splátkové kalendáre od správcu bytového domu nám, ako vlastníkovi bytu za služby a zálohy za energie, ktoré musíme uhradiť
- poplatky za výkon správy 518, 343?/325
- príspevok do fondu opráv xxx/325 ???
- energie 502,343?/325
(budem mať nárok na odpočet DPH?)

b) odoslané faktúry (alebo zálohové faktúry??), resp. splátkové kalendáre od nás-ako vlastníka pre nájomcu za nájomné a refakturované energie
- nájomné 315 (311)/602
- energie 315 (311)/648 (v takej istej výške ako správca bytového domu
fakturuje nám)

c) ak by som mohla použiť splátkové kalendáre, ako by mal takýto splátkový kalendár vyzerať, musím robiť každý rok nový? ale je prehľadnejšie vyhotovovať každý mesiac faktúry?

d) ako by to bolo z pohľadu DPH – nájomné samozrejme bez DPH, keď ide vo všetkých prípadoch o občanov-neplatcov DPH, ale ako to bude so zálohami za energie, faktúry alebo splátkové kalendáre môžu byť vyhotovené s DPH?

Môžem im každý mesiac vystaviť faktúru takto:

nájom zákl. 2000,-Sk - bez DPH oslobodené
osvetl.spoloč. priest. zákl. 100 + DPH 19 spolu 119
výťah zákl. 100 + DPH 19 splu 119
vodné, stočné zákl. 200 + DPH 38 spolu 238
ÚK zákl. 1000 + DPH 190 spolu 1190
TÚV zákl. 1000 + DPH 190 spolu 1190

dátum uskutočnenia zdaniteľného plnenia 01.10.2006

poprosila by som Vás o vyjadrenie, nakoľko potrebujem to
vyriešiť už za október.!!!!
ivako
29.10.06,11:54
Nikto to neúčtuje? Aj mňa by to zaujímalo.
ivako
29.10.06,15:57
Posúvam. Nikto nevie?
mariannak
29.10.06,18:51
pre ivako - keď to už nikto neúčtuje, čo povieš na môj názor Ty? potešila som sa, že tam mám 2 príspevky....
mariannak
30.10.06,07:50
prosím Vás, vyjadrite sa niekto...
ivako
30.10.06,17:01
s.r.o. – platca DPH

Na základe kúpnej zmluvy sme nadobudli nehnuteľnosti – byty s tým, že bytoch bývajú nájomcovia.
Na základe informácii, ktoré mám zatiaľ od správcu bytových domov, v ktorých sa nachádzajú byty, bude ďalší postup takýto:

- S.r.o. pristúpi k zmluve o výkone správy, dostaneme predpis poplatkov (do fondu opráv, za výkon správy) a záloh na energie (teplo, ohrev TUV, voda, osvetlenie, výťah) – buď splátkové kalendáre alebo faktúry, ešte neviem čo mi dajú. S.r.o., ktorá je vlastníkom bytov bude platiť všetko za byt, ako keby tam bývala. Poplatky a zálohy na energie sa platia za aktuálny mesiac (za október v októbri). Odpočty energií sa robia ku koncu roka, vyúčtovania do konca mája, tak je to vraj štandardne pri bytoch

- Vzhľadom k tomu, že byty sme kúpili aj s nájomníkmi a bude problém ich vypratať z bytov, musíme zatiaľ voči nim vystupovať ako prenajímatelia a požadovať od nich nájomné a refakturovať im zálohy za energie v rovnakej výške ako budeme platiť my správcovi bytového domu.

Ako by som mala takýto vzťah zaúčtovať?

a) prijaté faktúry alebo splátkové kalendáre od správcu bytového domu nám, ako vlastníkovi bytu za služby a zálohy za energie, ktoré musíme uhradiť
- poplatky za výkon správy 518, 343?/325
- príspevok do fondu opráv xxx/325 ???
- energie 502,343?/325
(budem mať nárok na odpočet DPH?)

b) odoslané faktúry (alebo zálohové faktúry??), resp. splátkové kalendáre od nás-ako vlastníka pre nájomcu za nájomné a refakturované energie
- nájomné 315 (311)/602
- energie 315 (311)/648 (v takej istej výške ako správca bytového domu
fakturuje nám)

c) ak by som mohla použiť splátkové kalendáre, ako by mal takýto splátkový kalendár vyzerať, musím robiť každý rok nový? ale je prehľadnejšie vyhotovovať každý mesiac faktúry?

d) ako by to bolo z pohľadu DPH – nájomné samozrejme bez DPH, keď ide vo všetkých prípadoch o občanov-neplatcov DPH, ale ako to bude so zálohami za energie, faktúry alebo splátkové kalendáre môžu byť vyhotovené s DPH?

Môžem im každý mesiac vystaviť faktúru takto:

nájom zákl. 2000,-Sk - bez DPH oslobodené
osvetl.spoloč. priest. zákl. 100 + DPH 19 spolu 119
výťah zákl. 100 + DPH 19 splu 119
vodné, stočné zákl. 200 + DPH 38 spolu 238
ÚK zákl. 1000 + DPH 190 spolu 1190
TÚV zákl. 1000 + DPH 190 spolu 1190

dátum uskutočnenia zdaniteľného plnenia 01.10.2006

poprosila by som Vás o vyjadrenie, nakoľko potrebujem to
vyriešiť už za október.!!!!

Predpis voči nájomníkom bytov od správcovskej spoločnosti účtované cez interný doklad:
315/602 nájomné,výkon správy /rozčlenenie analyticky/
? fond opráv
315/324 prijaté zálohy na energie
Prijaté fa:
315 A/321 /voda,el.energia,teplo/
518/321 výkon správy
Firma nie je platcom DPH.
Platby od nájomníkov za energie nie sú tvojim výnosom,všetko ide cez zálohy, tieto platby ďalej uhrádzaš dodávateľom tepla,el.energie,vody...
ivako
15.12.06,16:25
Vie niekto, ako zaúčtovať v s.r.o. ako vlastníkovi bytov predpis na platby od nájomníkov bytov do fondu opráv? Viem, že v jednej správcovskej spoločnosti, ktorú poznám, účtujú pre SVB a tam je to 315/413, ale nikde nemôžem nájsť príklad, keď je vlastníkom PO. Rozmýšľam tak, že prijaté platby do fondu opráv by mali byť mojim záväzkom voči nájomníkom. Mám ich peniaze a pokiaľ ich nepoužijem na opravy- mal by to byť môj záväzok?