feap1
29.10.06,09:49
ahojte,

robím účto pre manželov, každý z nich má svoju živnosť. Manžel má vyššie príjmy ako manželka a z času na čas prevedie zo svojho podnikateľského účtu nejaké prostriedky na jej podnikateľský účet, aby si ona mohla vykryť v danom mesiaci výdavky (ak jej nestačia jej príjmy).

Chcem sa spýtať ako riešiť takýto prevod (nejakou zmluvou?) a ako sa takéto výdaje (zo strany manžela) a príjmy (manželka) zaradia v ich účtovníctve (samozrejme pre daňové účely).

(poznámka: riešim v PU)

Ďakujem všetkým za pomoc.
Danila
29.10.06,09:16
Jedná sa poskytnutie pôžičky. Vyhotov zmluvu o pôžičke, úrok a na základe toho poskytneš peniaze. Je to výdavok a príjem neovplyvňujúci ZD.
feap1
29.10.06,23:28
a keď takáto pôžička nikdy nebude splatená? (keďže ide o manželov).
alušik
30.10.06,06:07
Tak by som to účtovala ako osobný vklad/osobný výber.;)
feap1
30.10.06,14:00
Nad tým som tiež uvažoval (osobné vklady, výbery - tým pádom by neboli ovplyvnené náklady, výnosy). Len či je to "len tak" možné? Pretože na účtoch oboch manželov je táto položka zaznamenaná... (pri pokladni v tom nevidím problém). Ide mi len o to, ako to "zmluvne" ošetriť, aby neboli žiadne ťažkosti, keby niečo... :)
feap1
31.10.06,15:38
Pomôže ešte niekto?
JankaO
31.10.06,15:51
Pomôže ešte niekto?

U fyzických osôb ak nemajú rozdelené bezpodielové vlastníctvo, tak aj tak za záväzky voči tretím osobám v prípade neschopnosti splácať, ručia manželia spoločne, takže zmluvy o pôžičke by som nerobila. A je to ako osobný vklad. Ak majú rozdelené BSM, tak je to ako "cudzí človek" a zmluva o pôžičke má význam. A ostatné treba dojednať v zmluve, napr. že nebude úročená, že bude splatená do 31.12.2050:D.... a iné, na ktorých sa obidvaja dohodnú.