Romant
29.10.06,20:09
Ahojte poraďáci,
ako začiatočník v JU by som Vás chcela poprosiť o odobrenie môjho postupu účtovania pri vyradení auta, ktoré nie je ešte odpísané.
1. Auto odpisované 2 roky bude majiteľ predávať v 11/2006 na základe kúpno-predajnej zmluvy (stačí to ako doklad k vyradeniu auta predajom???)
2. Spôsob učtovania:
- ZC auta sa zaučtuje ako VOZD (prevádzková réžia)???
- suma za ktorú sa auto odpredá sa zaučtuje ako POZD (ostatné príjmy)???
3. Zároveň sa chystá majiteľ kúpiť ďalšie auto zo zahraničia (faktúrou - kurz NBS v deň kúpy) + zaradenie do evidencie HIM + odpisovanie ... (odhlásenie starého auta, prihlásenie nového - cestná daň , poistky
havarijné, zákonné - odhlásenie, prihlásenie ...)

Prosím, ak som na niečo zabudla, alebo niečo zle zaučtovala opravte ma.
Ďakujem
Johanka
30.10.06,12:21
Nakoľko sme v jednoduchom účtovníctve tak porovnanie účtovných a daňových odpisov odpadá ;) .
Marína
30.10.06,16:19
Ahojte poraďáci,
ako začiatočník v JU by som Vás chcela poprosiť o odobrenie môjho postupu účtovania pri vyradení auta, ktoré nie je ešte odpísané.
1. Auto odpisované 2 roky bude majiteľ predávať v 11/2006 na základe kúpno-predajnej zmluvy (stačí to ako doklad k vyradeniu auta predajom???)
Áno. Nezabudni požiadať DÚ o vrátenie preplatku dane z MV.
2. Spôsob učtovania:
- ZC auta sa zaučtuje ako VOZD (prevádzková réžia)???
Áno, ako uzávierková operácia k 31.12.
Ak by predajná cena MV bola nižšia ako zostatková cena, aj napriek tomu je daňovo uznaným výdavkom.
- suma za ktorú sa auto odpredá sa zaučtuje ako POZD (ostatné príjmy)???
Áno.
3. Zároveň sa chystá majiteľ kúpiť ďalšie auto zo zahraničia (faktúrou - kurz NBS v deň kúpy) + zaradenie do evidencie HIM + odpisovanie ... (odhlásenie starého auta, prihlásenie nového - cestná daň , poistky
havarijné, zákonné - odhlásenie, prihlásenie ...)
Áno. Podáš daňové priznanie k dani z MV do 15.dní a do tohto termínu daň odvedieš.
Prosím, ak som na niečo zabudla, alebo niečo zle zaučtovala opravte ma.
Ďakujem

Odpovede - zvýraznený text.
Romant
30.10.06,17:53
Ešte raz ďakujem za všetky rady a dodatky. Som rada, že takáto stránka existuje a pomáha.

Romant:)