4326
30.10.06,06:49
Dobrý deň,

poprosila by som vás o odpoveď v následujúcej otázke.
Predčasný starobný dôchodca je zamestnaný na dobu určitú. Uplynula mu skúšobná doba. Môže ho zamestnávateľ prepustiť aj po skúšobnej dobe alebo ak mu už uplynula, tak by mal dodržať pracovnú zmluvu - 1 rok.
Ak ho prepustí patrí predčasnému dôchodcovi odstupné?
ďakujem
4326
30.10.06,05:56
Prosím nikto nevie poradiť?
4326
30.10.06,06:32
To tu naozaj nikto nevie poradiť v tejto oblasti?
Gabi03
30.10.06,06:34
PP končí uplynutím dohodnutej doby (asi 1 rok?!). Ukončiť PP možno počas skúšobnej doby. Táto možnosť je neaktuálna. Ukončiť PP po skončení skúšobnej doby možno výpoveďou alebo dohodou podľa ZP. To, či je predčasný starobný dôchodca, nemá vplyv na ukončenie, resp. trvanie PP.
Tweety
30.10.06,06:35
Dobrý deň,

poprosila by som vás o odpoveď v následujúcej otázke.
Predčasný starobný dôchodca je zamestnaný na dobu určitú. Uplynula mu skúšobná doba. Môže ho zamestnávateľ prepustiť aj po skúšobnej dobe alebo ak mu už uplynula, tak by mal dodržať pracovnú zmluvu - 1 rok.
Ak ho prepustí patrí predčasnému dôchodcovi odstupné?
ďakujem Počas skúšobnej doby mohol byť PP ukončený hocikedy, ak je po skúšobnej dobe, PP na dobu určitú končí uplynutím tejto doby. ALe aj tu je možnosť ukončenia PP.Bližšie hovorí o tom § 71 ZP.
§ 71
Skončenie pracovného pomeru
dohodnutého na určitú dobu
(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.
(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.
(4) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer na určitú dobu aj bez uvedenia dôvodu; v takomto prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer
4326
30.10.06,06:45
Ďakujem vám za pomoc.
Ešte ma zaujíma odstavec 4 §71 - Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer na určitú dobu aj bez uvedenia dôvodu; v takomto prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer.
To znamená, že ak zamestnávateľ ukončí PP okamžite bez uvedenia dôvodu napr. 6 mesiacov pre uplynutím určitej doby, tak je povinný tých 6 mesiacov mu doplatiť?
Tweety
30.10.06,06:47
Ďakujem vám za pomoc.
Ešte ma zaujíma odstavec 4 §71 - Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer na určitú dobu aj bez uvedenia dôvodu; v takomto prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer.
To znamená, že ak zamestnávateľ ukončí PP okamžite bez uvedenia dôvodu napr. 6 mesiacov pre uplynutím určitej doby, tak je povinný tých 6 mesiacov mu doplatiť?Áno, presne tak.
4326
30.10.06,06:57
Veľmi pekne ďakujem za vaše rady.