Magie
30.10.06,07:58
Zdravím poraďáci, poradte mi, ak spoločník a konateľ sro prenajme svoje súkromné auto do spoločnosti akú zmluvu uzavrie - podľa Obchodného zákonníka alebo podľa Občianskeho?, a aké výdavky spojené s prenájmom si môže dať spoločnosť do nákladov - PHL, nájomné príp. opravy?
ďakujem za odpoveď.
stanka613
30.10.06,07:05
za auto musis zaplatit cestnu dan, vydavky si mozes dat do nakladov najom PHM aj opravy ak nájomca si to hradi sam podlatoho aku mas zmluvu
Milan Benka
30.10.06,07:10
Zdravím poraďáci, poradte mi, ak spoločník a konateľ sro prenajme svoje súkromné auto do spoločnosti akú zmluvu uzavrie - podľa Obchodného zákonníka alebo podľa Občianskeho?, a aké výdavky spojené s prenájmom si môže dať spoločnosť do nákladov - PHL, nájomné príp. opravy?
ďakujem za odpoveď.

Podľa občianského.
Mikolajova
30.10.06,07:11
Myslím, že cestná daň nemusí byť zaplatená keď konateľ, spoločník je zároveň aj zamestnanec, ale opravte ma ak sa mýlim.
Milan Benka
30.10.06,07:17
Pri zmluve o prenájme podľa môjho názoru bude s.r.o. platiť daň z MV.

Nemusela by byť pri použití súkromného MV na služobnú cestu.
tanti
05.11.08,09:10
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať pokiaľ konateľ a zároveň aj zamestnanec využíva svoje súkromné motorové vozidlo vo firme je potrebné vyhotoviť zmluvu o prenájme vozidla firme? Momentálne máme daňovú kontrolu a pýtali odo mňa takúto zmluvu. Ďakujem
optimistka
05.11.08,12:03
záleží čo si uplatňujete v daňových výdavkoch, či nájom- v tom prípade sa auto správa ako firemné vozidlo alebo paušálnu náhradu 6,20 resp. 5,50 + PHM
V prvom prípade je potrebná zmluva o nájme dopravného prostriedku, v druhom prípade súhlas zamestnávateľa s použítím vlastného MV na pracovnú cestu
Vladimír Ozimý
05.11.08,12:15
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať pokiaľ konateľ a zároveň aj zamestnanec využíva svoje súkromné motorové vozidlo vo firme je potrebné vyhotoviť zmluvu o prenájme vozidla firme? Momentálne máme daňovú kontrolu a pýtali odo mňa takúto zmluvu. Ďakujem

tam sa riadite ustanovením § 7 zákona 283/2002 o cestovných náhradách. Použitie súkromného motorového vozidla zamestnancom an pracovné cesty zamestnávateľa je potrebná písomná dohoda...Takže nie nájomná zmluva ale písomná dohoda na účely cestovných nárad...

Druhá varianta je že teda si firma požičala od súkromnej osoby autombil uplatňuje si výdavky na auto a potom je ale potrebná zmluva o nájme dopravného prostriedku

a zhrniem to ešte k DzMV. ak poskytne súkromná osoba automobil podnikateľskému subjektu, potom daňovníkom je podnikateľský subjekt (§85 ods. 1 zákona 582/2004). Vzniká tam 30 dňová oznamovacia lehota a daňová povinnosť sa vysporiada do konca januára 2009
jaja99
05.11.08,12:19
Môžete mi odobriť: Konateľ bez PP má uzavretú dohodu o použití súkromného vozidla s firmou, v ktorej je konateľom. Platí konateľ = zamestnanec a nie je povinnosť oznamovať začatie používania auta vo firme na pracovné cesty?
Vladimír Ozimý
05.11.08,12:30
Môžete mi odobriť: Konateľ bez PP má uzavretú dohodu o použití súkromného vozidla s firmou, v ktorej je konateľom. Platí konateľ = zamestnanec a nie je povinnosť oznamovať začatie používania auta vo firme na pracovné cesty?

nie je povinnosť oznamovať (§90 zákona 582/2004)...povinnosť je len zaplatiť daň v daňovom priznaní k DzMV
Zoltán Kovács
05.11.08,12:43
tam sa riadite ustanovením § 7 zákona 283/2002 o cestovných náhradách. Použitie súkromného motorového vozidla zamestnancom an pracovné cesty zamestnávateľa je potrebná písomná dohoda...Takže nie nájomná zmluva ale písomná dohoda na účely cestovných nárad...

Druhá varianta je že teda si firma požičala od súkromnej osoby autombil uplatňuje si výdavky na auto a potom je ale potrebná zmluva o nájme dopravného prostriedku

a zhrniem to ešte k DzMV. ak poskytne súkromná osoba automobil podnikateľskému subjektu, potom daňovníkom je podnikateľský subjekt (§85 ods. 1 zákona 582/2004). Vzniká tam 30 dňová oznamovacia lehota a daňová povinnosť sa vysporiada do konca januára 2009


K tomu označenému by som dodal, ak ten nájom je dlhodobejší a pravidelný, tak majiteľ auta musí mať živnosť na požičiavanie auta.
tanti
05.11.08,15:58
Ďakujem veľmi pekne mi máme ten prvý prípad je spísaná dohoda, že konateľ prepožičiava súkromný automobil na pracovné cesty neplatila sa ani daň z motorových vozidiel (rok 2005) Nejak som si nebola istá doplietol ma kontrolór s tým, že mi tvrdil, že treba aj nájomnú zmluvu. Ďakujeeem :)