kahu
30.10.06,08:15
Ahojte poradáci,

mám problém. Konateľka s.r.o. na Slovensku nemala z tejto činnosti žiadne príjmy. Je zamestnaná v ČR, kde si platí aj ZP. Za obdobie od 1.1.-31.8.2005 jej prišiel nedoplatok v sume 910x8 mesiacov. Mala si ako konateľka za toto obdobie platiť minimálne odvody aj ked nemala žiadne príjmu z činnosti konateľky?
Jozef Mihál
30.10.06,07:23
Áno. V tom čase bola ako konateľka s.r.o. považovaná podľa nášho zákona za poistenca v SR, a za SZČO. Nie je pritom podstatné, že bola zamestnaná v ČR, kde si takisto platila ZP (tu je výnimka zo smernice EÚ).

Minimálne poistné za 8 mesiacov je 14% z 6500 x 8 = 7280 Sk.
Jozef Mihál
30.10.06,07:26
...jej prišiel nedoplatok...

Dovoľte ešte protiotázku. Čo to znamená, že "jej prišiel nedoplatok" ? Podávala ona sama ročné zúčtovanie poistného alebo na to jej zdravotná poisťovňa prišla sama od seba? Bola v ZP prihlásená ako SZČO?
kahu
30.10.06,09:53
Prišla na to sama a poslala to tam. Chcem sa ešte spýtať na ten zákon´, kde sa uvádza, že je povinná si platiť ZP keď je iba konateľka a nemá z tejto činnosti žiadne príjmy. Ona mi totiž nechce veriť, že to musí zaplatiť.

Ďakujem
Jozef Mihál
30.10.06,09:59
kahu, na Porade je k tomu cca 50 tém a v nich kopa príspevkov. Hľadajte "konateľ".

Alebo inak:
Pozrite zákon č.580/2004 Z.z. v znení účinnom od 1.1.2005 do 31.8.2005 (nájdete na http://jaspi.justice.gov.sk) , a tam:

§ 11 ods.4 písm.e),
§ 13 ods.8 písm.a).
Jozef Mihál
30.10.06,10:01
Prišla na to sama a poslala to tam
...už som si myslel, že na to prišla sama ZP - že už rozbehli akciu "konateľ". Takže ostatní "nepoctiví" konatelia ešte môžu pár dní pokojne spávať.
jankasm
30.10.06,11:11
Prišla na to sama a poslala to tam. Chcem sa ešte spýtať na ten zákon´, kde sa uvádza, že je povinná si platiť ZP keď je iba konateľka a nemá z tejto činnosti žiadne príjmy. Ona mi totiž nechce veriť, že to musí zaplatiť.

Ďakujem

Takže zaplatila nedoplatok. A podala RZZP? Ako SZČO mala povinnosť vykonať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, takže ak ho neurobila čaká ju pravdepodobne ešte aj pokuta. :(