Magie
30.10.06,08:18
Ak prepravná spoločnosť fakturuje prepravu za viac dní naraz, deň dodania služby sa uvádza posledný deň?, ak je fa vystavená v EUR pre tuzemského odberateľa kurz sa berie za posledný deň alebo prvý?
Vladimír Ozimý
30.10.06,07:47
no je rozdiel preprava za viac dní ako jedna služba to jest vtedy dodaním služby je posledný deň poskytnutia služby to jest posledný deň prepravy...
na druhej strane ak ide o viac prepráv za viac dní pri každej preprave musí byť uvedené dodanie služby...môže to byť aj na jednej fa. kurz - vychádzal by som z internej smernice ako máte určený že akým kurzom prepočítavate faktúry vystavené v zahraničných menách...
Milan Benka
30.10.06,07:54
Ak prepravná spoločnosť fakturuje prepravu za viac dní naraz, deň dodania služby sa uvádza posledný deň?, ak je fa vystavená v EUR pre tuzemského odberateľa kurz sa berie za posledný deň alebo prvý?

Kurz - dátum zdaniteľného plnenia. ( kurz NBS)
Dátum zdaniteľného plnenia - dátum skončenia poslednej prepravy ( ak sú všetky uskutočnené v jednom kalendárnom mesiaci).
ZuzanaA
30.10.06,07:58
Aj ja mám otázočku ohľadom kurzu, ak vystavím fa napr. do Čiech, s dátumom vystavenia aj zdan. plnenia dnes, ale tovar odíde až zajtra, kurz NBS beriem na prepočet až ten zajtrajší?
Milan Benka
30.10.06,08:02
Aj ja mám otázočku ohľadom kurzu, ak vystavím fa napr. do Čiech, s dátumom vystavenia aj zdan. plnenia dnes, ale tovar odíde až zajtra, kurz NBS beriem na prepočet až ten zajtrajší?

Odkiaľ vezmeš teraz zajtrajší kurz? Ten sa aktualizuje až o 15,00.
ZuzanaA
30.10.06,08:42
Odkiaľ vezmeš teraz zajtrajší kurz? Ten sa aktualizuje až o 15,00.
Teraz mi ho predsa netreba, až keď budem zaúčtovávať faktúru.
Katarína STR
30.10.06,08:56
Aj ja mám otázočku ohľadom kurzu, ak vystavím fa napr. do Čiech, s dátumom vystavenia aj zdan. plnenia dnes, ale tovar odíde až zajtra, kurz NBS beriem na prepočet až ten zajtrajší?

Chcem sa opýtať, prečo ideš vystavovať faktúru skôr ako pošleš tovar ?
Faktúra pred dodaním tovaru, alebo služby môže byť iba preddavková.

Dnes ju vystavíš a zajtra budeš účtovať ? Neruzumiem
Mne bez zaúčtovania faktúru neuloží.
Milan Benka
30.10.06,08:58
Aj ja mám otázočku ohľadom kurzu, ak vystavím fa napr. do Čiech, s dátumom vystavenia aj zdan. plnenia dnes, ale tovar odíde až zajtra, kurz NBS beriem na prepočet až ten zajtrajší?


Ak tovar odíde až zajtra, dátum zdaniteľného plnenia je zajtrajší deň.
ZuzanaA
30.10.06,09:19
Chcem sa opýtať, prečo ideš vystavovať faktúru skôr ako pošleš tovar ?
Faktúra pred dodaním tovaru, alebo služby môže byť iba preddavková.

Dnes ju vystavíš a zajtra budeš účtovať ? Neruzumiem
Mne bez zaúčtovania faktúru neuloží.
Ja vystavujem faktúry v inom programe ako účtujem. A prečo fakturujem skôr? No proste to je tak, že vystavujem faktúry, pripravujem k nim tovar a nie vždy všetko stihne v ten istý deň aj odísť, takže sa stáva, že tovar proste pošlem až na druhý deň. Hádam to nie je taký problém..alebo??
ZuzanaA
30.10.06,09:21
Ešte taká drobnosť, Vám sa nikdy nestane, že zákazník si má prísť po tovar napr. dnes, pripravíte papiere ale príde až zajtra? Určite kvôli tomu neprerábate faktúru..
Katarína STR
30.10.06,09:30
Ešte taká drobnosť, Vám sa nikdy nestane, že zákazník si má prísť po tovar napr. dnes, pripravíte papiere ale príde až zajtra? Určite kvôli tomu neprerábate faktúru..

Nie, určite kôli tomu neprerábam faktúru, teda neprerábam slovenskú.
Ale faktúru do EU by som prerobila určite.
ZuzanaA
30.10.06,09:36
No neviem Katka, proste ja dopredu neviem či ten tovar stihnem v ten deň poslať alebo nie, a keď všetko pripravím, zabalím balík, dáko sa mi nezdá, že na druhý deň by som to všetko zase mala prerábať. Ale možno sa mýlim a mala by som to tak robiť. Fakt neviem..
Katarína STR
30.10.06,09:52
No ešte jedna vec. Aby si mohla vystaviť faktúru do EU bez DPH, musíš mať okrem iných podkladov aj potvrdenie od prepravnej služby, pošty... že tento tovar opustil našu republiku.
A ty budeš mať potvrdenie napríklad 1.9.2006 že tovar opustil SR, ale faktúru budeš mať vystavenú 31.8.2006
A teda vlastne zdaniteľné plnenie budeš mať iné, ako bude uvedený deň na doklade o preprave.
Nehovorím ti to len tak, ale kôli kontrole z DU.
Manual
30.10.06,10:00
No neviem Katka, proste ja dopredu neviem či ten tovar stihnem v ten deň poslať alebo nie, a keď všetko pripravím, zabalím balík, dáko sa mi nezdá, že na druhý deň by som to všetko zase mala prerábať. Ale možno sa mýlim a mala by som to tak robiť. Fakt neviem..
Zuzka ale aj u teba by to nemal byť problém. Faktúru si v PC vystav a nevytlač. Ak sa tovar neodošle v dnešný deň, tak tu vytlač až zajtra a samozrejme oprav datumy na správne a potom vytlač. Predsa každý SW dovolí opravy.
Pekný deň...:)
Katarína STR
30.10.06,10:00
No neviem Katka, proste ja dopredu neviem či ten tovar stihnem v ten deň poslať alebo nie, a keď všetko pripravím, zabalím balík, dáko sa mi nezdá, že na druhý deň by som to všetko zase mala prerábať. Ale možno sa mýlim a mala by som to tak robiť. Fakt neviem..

No ja ti neviem, ale myslím si, že DU nebude zaujímať či niečo stihneš poslať, alebo nie.

Ja vystavujem faktúru vtedy, keď sa tovar balí a ide zaniesť na poštu, alebo má prísť prepravná služba.

Ak sa náhodou stane, že prepravná služba nepríde, prerobím faktúru.
Prepíšem dátum na ďalší deň.
Inak ja už faktúru nedávam do krabice, ale lepím na krabicu.
Hlavne kôli takýmto problémom rozbaľovania.
Dám ju do obálky a po celej ploche obálky prelepím lepiacou páskou. ;)
ZuzanaA
30.10.06,10:54
OK, ďakujem vám všetkým za rady, asi prehodnotím môj systém.
ZuzanaA
30.10.06,10:57
....A ty budeš mať potvrdenie napríklad 1.9.2006 že tovar opustil SR, ale faktúru budeš mať vystavenú 31.8.2006
A teda vlastne zdaniteľné plnenie budeš mať iné, ako bude uvedený deň na doklade o preprave.
Nehovorím ti to len tak, ale kôli kontrole z DU.
Na takéto prípady si dávam pozor, nestáva sa mi to na prelome mesiaca. Ale ešte raz, vďaka. :)
renix1
28.12.06,14:46
Keď mám takú prijatú faktúru z iného čl.štátu za viac prepráv v jednom mesiaci a bola vystavená na začiatku mesiaca t.j. pred dodaním služby aj vtedy beriem dátum vystavenia faktúry? § 19 od.2