vgabka
03.12.04,16:50
Prosím, poraďte. Pre výpočet DPH zo zahraničnia (EÚ) je rozdiel v použití kurzov pri dodávke služieb a tovaru? Dočítala som sa, že tovar sa prepočítava kurzom podľa dňa zdaniteľného plnenia (dodávky), služby dňom zdaniteľného plnenia (vyhotovenia faktúry).
vgabka
07.12.04,09:44
Skutočne nikto nevie poradiť? Prosím, prosím ...
marianna
07.12.04,12:05
Gabka, pri tovare používaš dva kurzy:1. pre účtovníctvo - kurz dňa uskutočnenia účt. prípadu - deň dodania tovaru, 2. pre výpočet DPH - samozdanenie - kurz dňa vystavenia faktúry. Pri službách používaš kurz dňa dodania služby tak pre účtovníctvo aj pre výpočet DPH pri samozdanení.
vgabka
07.12.04,16:35
Marianna a ja som sa práve niekde dočítala, že pri službách sa faktúra zaeviduje kurzom platných v deň prijatia faktúry a nie dodania služby. To DPH mi je jasné. Ide mi len o zaevidovanie faktúry. Zatiaľ dík za ochotu.
Nike
07.12.04,16:43
Vgabka to si čítala dobre, ale je to novela DPH (ešte nie je v Zz) platná od 1.1.2005.

Teraz je to kurz NBS dňom dodania služby tak ako píše marianna.
Paula
07.12.04,18:07
Prišli mi dve faktúry z ČR vystavené 2.12.,vyčíslené v Sk. Túto sumu použijem pre DPH. Rovnakú použijem v deň obdržania (zaúčtovania) 7.12.?
Paula
08.12.04,10:00
Nikto nemal taký prípad ako ja?
sway
11.12.04,17:09
Prišli mi dve faktúry z ČR vystavené 2.12.,vyčíslené v Sk. Túto sumu použijem pre DPH. Rovnakú použijem v deň obdržania (zaúčtovania) 7.12.?

PRE DPH použiješ kurz ktorý uvádza dodavateľ pre svoju DPH v čl.št. - dodanie tovaru(príp.vystavenie fa) a pre evidenciu záväzku kurz ktorý je v deň prijatia dokladu u teba vo firme. Samozrejme neúčtuješ sk, ale menu na doklade a potom kurzom prepočítané v sk. :)
Paula
11.12.04,19:05
sway, dík za odpoveď. Lenže - dodávateľ (český) uvádza sumu len v Sk . Prepočet pre záväzok a DPH mi je jasný, keď dostanem faktúru v Čk. :)
esprit
12.12.04,06:23
Neviem, či dobre rozumiem, ale ak ste dostali fa v Sk (bez uvedenia cudzej meny) a aj úhrada bude v Sk v tej istej sume, tak predsa nemáte čo prepočítavať. Beriete tú hodnotu aká je na fa ako pre DPH tak aj pre účtovníctvo.
Paula
12.12.04,08:16
esprit, ďakujem :)
sway
12.12.04,11:53
Prišli mi dve faktúry z ČR vystavené 2.12.,vyčíslené v Sk. Túto sumu použijem pre DPH. Rovnakú použijem v deň obdržania (zaúčtovania) 7.12.?

Prepáč Paula - nečítala som poriadne, ano dáš to do 12/2004 DPH tak ako si si myslela. máš to OK. :o
Paula
12.12.04,12:09
sway, ja už som tiež unavená z čoraz rôznorodejších prípadov.Keď už niečo viem, určite sa vyskytne čo tu ešte nebolo :)
sway
12.12.04,13:21
No, veď si počkajme už sa pomaly plýži Daňové priznanie - to len bude horrror, ja mám už dnes aspoň 10 otázok, ale tu je fajn, že sa človek nemusí cítiť ako blbec, že sa niečo spýta - lebo mnoho krát si myslím že je to OK, ale len si potrebujem overiť svoje názory, a to je fakt super, že tu sa to dá a ľudkovia čo sú tu žijú v podobných problémoch. Fakt sa moc teším tejto stránke.
:p :) :D :p :) :D
katka
12.12.04,20:44
Ja účtujem došlú fakturu z EU do účtovníctva kurzom NBS dňom dodania tovaru a tu sa riadim podmienkami Incotermsu,kedy sa stávam podľa zmluvy vlastníkom tovaru.
Do DPH pri tovare dávam kurzom NBS dňom vystavenia faktury.

Pri službách je len jeden kurz NBS do účtovníctva aj do DPH a to je deň dodania služby.