Gong
30.10.06,09:17
Dobrý deň prosím vás o radu.
Robím PU pre sro, chcem sa spýtať na zahraničnú prac.cestu. Ide o konateľa sro, ktorý je franc.národnosti, odmena za konateľstvo sa mu nevypláca. Vykonal pracovnú cestu z Meyzieu (Franc.) do Bratislavu - 2 dni, t.j. 1700km. Z Francúzska do BA prišiel svojim mot.vozidlom. Moja otázka znie môžem mu vypočítať cestu podľa TP, ak to auto je registrované v zahraničí na jeho meno? Patrí mu sadzba základnej náhrady? Auto nie je zahrnuté v majetku sro.
Ďakujem
Gong
30.10.06,11:26
Nik mi nevie poradiť? Nikto s takýmto problémom nestretol?
Monika1
30.10.06,13:38
Podľa mňa je dôležité určiť, kde má sídlo spoločnosť, v ktorej je konateľom a kde je jeho miesto výkonu práce. Ak je konateľom Francúz a pobočka spoločnosti je napr. vo Francúzsku a on prišiel do BA ako do sídla spoločnosti, potom by mu vznikol nárok na náhradu PHM + paušál. Ak však je miesto jeho výkonu práce BA a on prišiel na miesto výkonu práce asi by som mu náhradu nedala. Všetko podľa mňa závisí od toho ako si vypíše cesťák. Tebe tiež nikto neplatí cestovné resp. prepravu do zamestnania - miesta výkonu práce.
Gong
07.11.06,07:14
Miesto výkonu práce je v BA. Vo Francúzsku bol na jednaní so spoločníkom spoločnosti. Takže by som mu vystavila cesťák, vyplatila by som mu kilometrovné, spotrebu PHL. Má nárok aj na stravné?
Díky
AHA
07.11.06,12:36
Miesto výkonu práce je v BA. Vo Francúzsku bol na jednaní so spoločníkom spoločnosti. Takže by som mu vystavila cesťák, vyplatila by som mu kilometrovné, spotrebu PHL. Má nárok aj na stravné?
Díky

Ak je to tak tak má nárok aj na stravné aj na vreckové ako normálne pri
zahraničnej pracovnej ceste.
jaja99
07.11.06,13:06
Konatelia spoločností sa pre účely zákona 283/2002 o cest.náhr. považujú za zamestnancov v zmysle § 1 ods. 2b. Pre takéto osoby je vymedzená cesta v § 2 ods. 1 ako cesta, ktorá trvá od nástupu osoby do skončenia tejto cesty. Poskytovanie CN je viazané na existenciu právneho vzťahu medzi osobou a firmou. Okruh osôb je vymedzený v § 1 ods. 1 a 2 zákona. Všetky tieto osoby sa považujú za zamestnancov. Teda aj konateľ sa považuje za zamestnanca, aj keď nemá so spoločnosťou uzavretý pracovnoprávny vzťah. Ďalej už použijem len pojem zamestnanec (Z). Ak Z s písomným súhlasom spoločnosti použije vlastné motorové vozidlo alebo iné vozidlo okrem vozidla zamestnávateľa, patrí mu okrem PHM aj paušál. Samozrejme mu patria aj všetky ostatné náhrady: stravné, vreckové, cestovné poistenie, preplatenie ostatných výdavkov ...
Na dokladovanie právneho vzťahu so spoločnosťou je vhodné mať uzavretú zmluvu o výkone funkcie alebo mandátnu zmluvu. Jedna z nich môže byť aj bezodplatná. Teraz neviem ktorá.
Ešte na doplnenie: Ak ide o spoločnosť, ktorá nemá vo Fr. organizačnú zložku, ktorá by sa mohla považovať za zamestávateľa uvedeného konateľa, tak poskytovanie CN sa riadi našim zákonom 283/2002. Dôležité je určenie miesta pravidelného pracoviska.
Našla som príklad v časopise práca a mzdy 1/2007 (špeciálna príloha PMPP)- Osoba v trvalým pobytom v ČR pracuje v slovenskej firme. Ak má dohodnuté pravidelné pracovisko trvalý pobyt(ČR), jeho pobyt na území SR ( z dôvodu výkonu prác na území SR) sa na účely poskytovania náhrad považuje za tuzemskú pracovnú cestu. Neviem ako to chápať.