ellie
30.10.06,12:05
Ahojte poraďáci,

potrebovala by som vediet váš názor. Sme s.r.o. neplatcovia DPH, v období 6-8 sme dostali 4 zahraničné faktúry za služby §15/8 (konkr.služby dodané elektronicky):
1. z ČR od platcu - vystavil nám 2faktúry s DPH, keď som ich upozornila, že povinnosť odviesť DPH máme my, odpísali mi, že sme si službu neobjednali pod IČ DPH a oni to už majú v programe uzavreté :confused: . Ako mám v čechách neoprávnene zaplatenú DPH dostať späť, keďže sme museli uhradiť celu vyšku fa? A ešte, je to problém, keď sme priznanie podali za 9mes. (kedy sme faktury skutočne dostali) a nie za 6,7mes.,v ktorom boli vystavené?

2. z ČR od neplatcu - musím samozdaniť aj od neplatcu

3. z Rumunska (?platca/?neplatca) - čo mam robiť v tomto prípade, keď to je dovoz služieb? Samozdaním alebo je to v tomto pripade inak?

Poraďte mi, už sme si aj tak nesplnili povinnosť načas, tak nech to máme aspoň správne :mee:
Milan Benka
30.10.06,12:37
potrebovala by som vediet váš názor. Sme s.r.o. neplatcovia DPH, v období 6-8 sme dostali 4 zahraničné faktúry za služby §15/8 (konkr.služby dodané elektronicky):
1. z ČR od platcu - vystavil nám 2faktúry s DPH, keď som ich upozornila, že povinnosť odviesť DPH máme my, odpísali mi, že sme si službu neobjednali pod IČ DPH a oni to už majú v programe uzavreté :confused: . Ako mám v čechách neoprávnene zaplatenú DPH dostať späť, keďže sme museli uhradiť celu vyšku fa? A ešte, je to problém, keď sme priznanie podali za 9mes. (kedy sme faktury skutočne dostali) a nie za 6,7mes.,v ktorom boli vystavené?
Celú výšku fa ste nemuseli a nemali uhradiť.
Dodatočnými DP to uveďte do poriadku.

2. z ČR od neplatcu - musím samozdaniť aj od neplatcu
Áno. Ak sa jedná napr o § 15/7,8.
3. z Rumunska (?platca/?neplatca) - čo mam robiť v tomto prípade, keď to je dovoz služieb? Samozdaním alebo je to v tomto pripade inak?
Ak spĺňate podm.v §15/7 tak áno.

Poraďte mi, už sme si aj tak nesplnili povinnosť načas, tak nech to máme aspoň správne
jeha
01.11.06,15:32
chcela by som vediet, preco ak ceska firma, platca DPH fakturuje slovenskemu neplatcovi, preco by mala ceska firma fakturovat bez DPH -lebo ja som si to vysvetlovala , ze samozdanenie na Slovensku prevedie platca DPH co nie je pripad tejto firmy. V tom druhom pripade vznika povinnost odviest dan DU pre slovensku firmu alebo sa mylim ?
a treti pripad Rumunsko, nepostupuje takto len platitel DPH ?
( asi som mimo, ale prosim o vysvetlenie ) a dakujem


potrebovala by som vediet váš názor. Sme s.r.o. neplatcovia DPH, v období 6-8 sme dostali 4 zahraničné faktúry za služby §15/8 (konkr.služby dodané elektronicky):
1. z ČR od platcu - vystavil nám 2faktúry s DPH, keď som ich upozornila, že povinnosť odviesť DPH máme my, odpísali mi, že sme si službu neobjednali pod IČ DPH a oni to už majú v programe uzavreté :confused: . Ako mám v čechách neoprávnene zaplatenú DPH dostať späť, keďže sme museli uhradiť celu vyšku fa? A ešte, je to problém, keď sme priznanie podali za 9mes. (kedy sme faktury skutočne dostali) a nie za 6,7mes.,v ktorom boli vystavené?
Celú výšku fa ste nemuseli a nemali uhradiť.
Dodatočnými DP to uveďte do poriadku.

2. z ČR od neplatcu - musím samozdaniť aj od neplatcu
Áno. Ak sa jedná napr o § 15/7,8.
3. z Rumunska (?platca/?neplatca) - čo mam robiť v tomto prípade, keď to je dovoz služieb? Samozdaním alebo je to v tomto pripade inak?
Ak spĺňate podm.v §15/7 tak áno.

Poraďte mi, už sme si aj tak nesplnili povinnosť načas, tak nech to máme aspoň správne
Milan Benka
02.11.06,06:01
chcela by som vediet, preco ak ceska firma, platca DPH fakturuje slovenskemu neplatcovi, preco by mala ceska firma fakturovat bez DPH -lebo ja som si to vysvetlovala , ze samozdanenie na Slovensku prevedie platca DPH co nie je pripad tejto firmy. V tom druhom pripade vznika povinnost odviest dan DU pre slovensku firmu alebo sa mylim ?
a treti pripad Rumunsko, nepostupuje takto len platitel DPH ?
( asi som mimo, ale prosim o vysvetlenie ) a dakujem

§15
7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

V § sa hovorí o osobe, ktorá podniká, nie o platiteľovi DPH.
Takže všetky služby vymenované v §15/8 sa takto posudzujú.
Ak sa pozrieme na druhú vetu, platí to aj pre prijaté takéto služby z tretích štátov ( nečlenov EU)
jeha
02.11.06,09:48
dakujem velmi pekne. uz len mam taku hlupu otazku, slovenskemu neplatcovi vznika pri samozdaneni povinnost odviest dan na DU v 1 aj 2 pripade , rozumiem tomu spravne ? a v pripade dovozu sluzby z Rumunska dufam ze nie alebo ano ?

ak by napr platitel DPH obdrzal sluzbu z Rumunska, samozdani ju ale dan sa neplati lebo je narok na odpocet tiez , alebo nie ?
dakujem este raz
(benka je najlepsi poradak zo vsetkych !!!)


§15
7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

V § sa hovorí o osobe, ktorá podniká, nie o platiteľovi DPH.
Takže všetky služby vymenované v §15/8 sa takto posudzujú.
Ak sa pozrieme na druhú vetu, platí to aj pre prijaté takéto služby z tretích štátov ( nečlenov EU)
Milan Benka
02.11.06,10:03
dakujem velmi pekne. uz len mam taku hlupu otazku, slovenskemu neplatcovi vznika pri samozdaneni povinnost odviest dan na DU v 1 aj 2 pripade , rozumiem tomu spravne ? a v pripade dovozu sluzby z Rumunska dufam ze nie alebo ano ? V riešenom prípade sa nejedná o dovoz služieb, nakoľko ide o službu s miestom dodania SR. Aj v prípade fa z Rumunska je neplatiteľ ( nakoľko je osobou, ktorá podniká) povinný odviesť daň.

ak by napr platitel DPH obdrzal sluzbu z Rumunska, samozdani ju ale dan sa neplati lebo je narok na odpocet tiez , alebo nie ? Nárok na odpočet musíme posudzovať samostatne, ale vo väčšine prípadov je to tak.

dakujem este raz
(benka je najlepsi poradak zo vsetkych !!!) S tým by som nesúhlasil. Aj keď to poteší.:D


Odpovede zvýraznené - týkajú sa služieb podľa §15/7,8 Z DPH.
Kája.
03.11.06,11:22
Ja mám jednu otázku, keď platca nakúpi tovar v Čechách od neplatcu je na Slovensku povinný samozdaniť?
Milan Benka
03.11.06,11:38
Ja mám jednu otázku, keď platca nakúpi tovar v Čechách od neplatcu je na Slovensku povinný samozdaniť?

Ak dodávateľ nie je platiteľom dane v inom členskom štáte, nadobudnutie v takomto prípade nie je predmetom dane na Slovensku. §11/2
Teda sa nerobí samozdanenie.
Kája.
03.11.06,11:58
Benka ďakujem veľmi pekne a ešte jedna otázočka, keď kupujem spotrebný materiál v Čechcáh od platcov DPH ale mám doklad z ERP, kde je uvedená DPH, som povinná tiež samozdaniť.
Milan Benka
03.11.06,12:06
Benka ďakujem veľmi pekne a ešte jedna otázočka, keď kupujem spotrebný materiál v Čechcáh od platcov DPH ale mám doklad z ERP, kde je uvedená DPH, som povinná tiež samozdaniť.

Na toto existujú dva názory.

Osobne pri dokladoch z ERP (príp. paragónov) z iných čl. štátov robím samozdanenie v prípade, že viem preukázať miesto skutočnej spotreby nakupovaného materiálu. Ak je miesto spotreby v SR, robím samozdanenie.( napr. náradie, kt. doveziem do SR a používam v tuzemsku v dielni a pod.)
Ak je miestom spotreby iný čl. štát, nerobím samozdanenie ( napr. PHM - predpokladám, že väčšinu PHM spotrebujem mimo tuzemska).

Nie som si istý úplnou správnosťou, ale tak nejak mi to vychádza.