bazil
30.10.06,12:11
Včera večer bola u nás na návšteve jedna naša dávna priateľka s manželom, super večer, len nás óboch zarazil jeden fakt. A teraz sa budete čudovať čo som to za ekonóma, ja sa verejne priznávam že asi na nič, lebo keď som počúval ako oni gazdujú, tak som len oči vyvaľoval. Od zriadenia knihy, do ktorej sa zapisujú všetky nutné opravy a časové rozhranie dokedy to treba spraviť až po absolútne podrobne vedenú evidenciu príjmov a výdavkov. Na každý výdavok - nájom, ošatenie, rezerva na budúce opravy ( ta ja kukal jak puk:eek: ) atď, atď. majú zvláš obálku a s tým disponujú. S manželkou sme večer sedeli pri telke a bolo jasné že obaja myslíme na to isté. Hoci niektoré veci sa mo zdali až trochu prehnané, niekde v kútiku som si uvedomoval že takto by to malo fungovať. Tak sa chcem opýtať, či teda aj ostatní takto bežne fungujete. Samozrejme, že človek počíta aký má príjem, koľko môže minúť, čo ide na sporenie, poistky, ale takto detailne .... Dal som si námahu a dnes som aj trošku prešiel cez internet stránky s knihami, chcel som nájsť niečo práve ohľadom rodinného rozpočtu, neviete mi niekto poradiť nejakú fajn knihu o tom?
sway
30.10.06,11:22
Včera večer ................................neviete mi niekto poradiť nejakú fajn knihu o tom?

Čaba neblázni, veď sa z toho môžeš aj zblázniť, vari nemáš čo účtovať? - hoď si to do JÚ na www.kros.sk nájdeš demo na JÚ a môžeš sa realizovať...(ja v nej robím triedny fond-a výstupy sa rodičom ohromne páčia;)) hoci neviem či ti tých 200 položiek postačí, ak nie zakalkuluj si do výdavkov aj platbu za SW :D,
ale myslím, že ak ozaj moc chceš, tak postačí excel a v ňom si vyrob tabuľku....
ale musím priznať že aj ja kukám jak puk... nič podobné nerobím, ale lidé jsou rúzní....
veľa zdaru! :)
Paula
30.10.06,11:29
ale lidé jsou rúzní.... :)

a aj mnoho takých, ktorí veru každú korunku musia v dlani viackrát obrátiť, aby si poriadne rozmysleli, či si ju môžu naozaj dovoliť minúť na niečo iné, ako je nájom, strava a najnutnejšie ošatenie a hygienu.....:) Mimochodom, moji rodičia tiež pri výplate lietali ceruzkou po papieri v čase, keď sa žilo od výplaty k výplate.
Jozef I
30.10.06,11:32
Moja mamina si takú knihu vedie už roky, :D ale nie že by sa s ňou riadila, skôr je len taká, kde keď už nastane výdaj, tak zapíše. Ale neriadi sa ňou, že toto mám teraz v pláne tak to idem kúpiť. A to už je na dôchodku. Ale bavká sa s ňou a keď si nepamätá, čo kupovala, tak pozrie do knihy a vidí. A občas keď má chuť, tak pozerá aj spätne a zisťuje si čo kedy koľko stálo a čuduje sa ako moc to už zdraželo.:D Ale nikdy sa nestalo, že by si niečo nekúpila lebo jej to kniha nedovoluje. Bolo to len také evidenčné. Väčšinou si k nej sadne na konci mesiaca posčituje všetko krížom krážom a zistí, že opäť minula viac ako bol dôchodok. :D Alebo že na benzín išlo viac ako inokedy a pod. Neviem si osobne predstaviť formu obálok, lebo určite by nastala situácia, že by som ťahal zo všetkých obálok a navzájom by som to určite poriadne premiešal. :) Ale asi sú aj poriadnejší ľudia ako ja. ;) :cool:
Orsz
30.10.06,11:52
Ja som nad tým už tiež uvažovala, nie je to zlý nápad. Lebo je jasné, že dokedy má človek peniaze na účte, alebo aj v hotovosti - míňa a mnohokrát si to ani neuvedomuje, a kúpi vec, ktorú vlastne ani tak nepotreboval. Ale keď na ňu mám, tak prečo nie? Už sme viackrát pocítili na vlastnej koži, keď sa nám podarí niečo ušetriť, ako sa to rýchlo rozkotúľa a potom rozmýšlam, čo som vlastne kúpila, keď som toľko minula? A keď príde na " suchoty " dokážeme vyžiť aj z dosť malej čiastky peňazí, samozrejme, že to nie je možné dlhodobo, ale keby sme si to viac uvedomovali, možno by sme naozaj viac ušetrili.
borob
30.10.06,12:08
ja som si zaviedol niečo podobné do auta a to sa niekedy panenky pretočia kolko ma stojí kilometer jazdy ked vypočitam cenu auta Stk ek poistky a.... a potom to videlím počtom kilometrov
Jara
30.10.06,12:24
To by som si radšej zobrala jedneho klienta naviac keby som mala toľko času ako je písať príjmy a výdavky a zistiť na konci mesiaca že som v mínuse, lebo príjmy boli nižšie ako výdavky. Veď Slováci sú známi tým že dokážu byť ako čarodejnici keď vyžijú z toho mála čo majú...
bazil
30.10.06,12:48
Moja mamina si takú knihu vedie už roky, :D ale nie že by sa s ňou riadila, skôr je len taká, kde keď už nastane výdaj, tak zapíše. Ale neriadi sa ňou, že toto mám teraz v pláne tak to idem kúpiť. A to už je na dôchodku. Ale bavká sa s ňou a keď si nepamätá, čo kupovala, tak pozrie do knihy a vidí. A občas keď má chuť, tak pozerá aj spätne a zisťuje si čo kedy koľko stálo a čuduje sa ako moc to už zdraželo.:D Ale nikdy sa nestalo, že by si niečo nekúpila lebo jej to kniha nedovoluje. Bolo to len také evidenčné. Väčšinou si k nej sadne na konci mesiaca posčituje všetko krížom krážom a zistí, že opäť minula viac ako bol dôchodok. :D Alebo že na benzín išlo viac ako inokedy a pod. Neviem si osobne predstaviť formu obálok, lebo určite by nastala situácia, že by som ťahal zo všetkých obálok a navzájom by som to určite poriadne premiešal. :) Ale asi sú aj poriadnejší ľudia ako ja. ;) :cool:

No veď práve Jožko, toto sa mi zdá OK, prehľad kde som minul a koľko tak to zhruba mám, ale predstavte si situáciu, keď napr. tá moja kámoška ostala bez výplaty lebo firma kde pracuje mala nejaké problémy. Oni s manželom fungujú systémom, že okrem klasických výdavkov majú obaja určitý limit pre seba, ona má nejakých 500 na mesiac no a keďže nedostala výplatu, ale chcela čosi pre seba kúpiť, tak si tie peniaze požičala od manžela , ten to zaevidoval ako pôžičku a keď jej nabehla výplata tak mu to vrátila. Tak som teraz nechápal, lebo ona bola úplne super baba, veselá kopa so správnymi názormi, my sme sa dlho nevideli až teraz po rokoch a tak som len pozeral, teda niežeby som ju odsudzoval veď fakt sme sa cítili dobre, ibaže toto ma trochu zarazilo. Ale aj tak Vás chcem poprosiť, ak niekto poznáte nejakú fajn literatúru k rodinnému rozpočtu dajte mi echo, myslím, že možno by niečo vedeli viac tí, ktorí sa venujú investovaniu, poisteniam a pod.
gu100
30.10.06,13:01
nehccem robit reklamu...
www.stormware.sk (http://www.stormware.sk), inak distribuju aj SW Pohoda.. maju aj domace uctovnictvo Filip sa tusim vola.. testoval som to, vyzera to byt prepracovane.. maju aj evidenciu nejakych zbierok..

jediny problem umna bol, ze sa nedonutim sledovat a zapisovat kazdy prijem, kazdy vydaj :)
Nika
30.10.06,13:10
jediny problem umna bol, ze sa nedonutim sledovat a zapisovat kazdy prijem, kazdy vydaj :)


Takýto probém som mala aj ja. Skúšala som niekoľkokrát viesť evidenciu. Vždy mi to vydržalo asi 2 mesiace............:) Už na to kašlem, keď mám nakupujem, keď nemám tak nie.....
Marína
30.10.06,15:10
Jana Motyčková
30.10.06,16:08
Moja mamina si takú knihu vedie už roky, :D ale nie že by sa s ňou riadila, skôr je len taká, kde keď už nastane výdaj, tak zapíše. Ale neriadi sa ňou, že toto mám teraz v pláne tak to idem kúpiť. A to už je na dôchodku. Ale bavká sa s ňou a keď si nepamätá, čo kupovala, tak pozrie do knihy a vidí. A občas keď má chuť, tak pozerá aj spätne a zisťuje si čo kedy koľko stálo a čuduje sa ako moc to už zdraželo.:D Ale nikdy sa nestalo, že by si niečo nekúpila lebo jej to kniha nedovoluje. Bolo to len také evidenčné. Väčšinou si k nej sadne na konci mesiaca posčituje všetko krížom krážom a zistí, že opäť minula viac ako bol dôchodok. :D Alebo že na benzín išlo viac ako inokedy a pod. Neviem si osobne predstaviť formu obálok, lebo určite by nastala situácia, že by som ťahal zo všetkých obálok a navzájom by som to určite poriadne premiešal. :) Ale asi sú aj poriadnejší ľudia ako ja. ;) :cool:
Nemáme my jednu mamu:eek: ? Ale je som túto vlastnosť nezdedila.
Dagmar72
30.10.06,16:12
...fakt človek musi len oči vyvalovat....evidovat si to,ze manžel da manželke peniaze,je fakt silne kafe...pri všetkej ucte,ja tomu hovorím oddýchnute hlavy...čo sa týka roddinneho rozpočtu,aj ked nie som idealna gazdina,myslim,že stačí mat troška spravny odhad....
kukučka
30.10.06,17:11
Ale to je veľmi prísne plánovanie výdajov a "obálkové" účtovníctvo, kto to dokáže - ja nie :D - ušetrí nemalé peniaze. Myslí sa na všetko, aj na kultúru, koníčky a aj vreckové má každý svoje. Je samozrejmé, že keď si požičia, musí vrátiť! Je to vzájomná dohoda manželov a má svoje pravidlá. Plánuje sa jedálny lístok - neplýtva sa potravinami a to je riadna vysoká položka. Ani sa nekupuje v akciách "čo sa oplatí" a potom doma po vytriezvení prídete nato, že ste prerobili, lebo ste nakúpili zbytočnosti a navyše nekvalitné.
Bola to útla knižôčka a čítala som ju pred 30-timi rokmi. Tá obálková metóda bola riadne prešpekulovaná, pamätám si ju dodnes.
Škoda, že som sa jej nedržala...:D :D :D
cloe
30.10.06,17:14
Tak ti poviem, ja mám taký zvyk, vždy na začiatku mesiaca si urobím rozpočet, teda očakávané príjmy aj výdavky v časovom slede. Ale musím sa priznať, že ho nikdy nedodržím. Skutočné výdavky, čo som každý deň minula, to si nezapisujem. Ale tak či tak mi to nedá, keď príde nový mesiac, urobím si rozpočet zas. Asi ma to baví. Neviem. Možno je to tým, že som v hlbokej totalite robila na plánovacom. Ha-ha
ondrejvla
30.10.06,18:18
Čítam a čudujem sa, ako som to dokázala za takmer 40 rokov manželstva žiť bez takejto knihy?!
Viem, čo potrebujem doplniť do domácnosti, musím s tým kalkulovať vopred, najmä ak sú to nie veci dennej potreby, ale sú predsa aj dni keď si chcem urobiť radosť! Alebo vám sa nikomu nestáva, že ste mali buď "Deň Blbec! alebo, boľavý deň, alebo smútok na duši a aby ste zahlušili tieto "bacily" tak si jednoducho kúpite niečo pre potešenie očí, alebo čuchu...?! Ja si občas potrebujem takto vyliečiť svoje boliestky, alebo len tak chcem urobiť niekomu radosť zo svojich blízkych - ale myslím si, že nie som sama!

Takto som presne zapisovala dva roky každý výdaj, ale to len ten, ktorý sa týkal stavby nášho domu, a práve to bol dôvod, keď som chcela mať evidenciu celej stavby.
Ale ak chcete pôsobiť príliš šetrno a múdro, skúste počítať, či by ste namiesto evidencie príjmov a výdajov každého haliera v rodine radšej nevenovali tento čas posedeniu so svojimi drahými len tak pri čaji, alebo káve...
No ale proti gustu - žiaden dišputát!
durisovad
30.10.06,19:23
Ja si raz za cas evidujem vydaje na potraviny, drogeriu, domacnost, aby som vedela, kolko nas co stoji. Obalky som nikdy nemala, ale vzdy som dbala na to, aby sme minuli aspon o korunu menej, ako zarobime. Pozicky sme nemali a ani mat nechceme, zatial nam vzdy peniaze vysli na veci, ktore sme potrebovali. No a na co nemame, to nepotrebujeme....
Mackovka
31.10.06,08:10
Knihu si nevediem, ale niekedy by sa aj zišla, keď sa chcem následne k nejakému účtu vrátiť a rozmýšľam v ktorej dobre odloženej obálke asi bude. Ale stretla som sa u známych, že si lepili nahusto (len o okraj, aby sa dali v prípade potreby aj odlepiť) účtenky do fascikla - zaradom ako ich nosili domov, bez triedenia. Potom, keď sa chceli k niečomu vrátiť (reklamácia, zistenie ceny, výška výdavkov za mesiac a pod.) tak sa to ľahko našlo. A div sa svete, manžel kamarátke niekedy ten fascikel vzal do parády, farebne označil účtenky a nahodil výdavky za mesiac podľa druhu.
bulnova
31.10.06,09:19
Jedinú knihu výdajov vediem za tridsať rokov až teraz prvýkrát pri výstavbe domu. netýka sa to však výdavkov na domácnosť a stravu (na stavbu). Vždy
som sa riadila "pozriem sa do peňaženky a do tej výšky vyskakuje"- bola to múdrosť môjho otca a značne pomohla aj mne
DanielaSL
31.10.06,09:28
A viete , že to vôbec nie je zlý nápad, keď si človek zapíše výdavky...podotýkam nie bežné ako je nákup mlieka a chleba. Robila to aj moja stará mama, pokračoval starý otec a niečo podobné som si zapisovala aj ja. A veru ono sa to zíde najmä keď má človek tri deti v škole a na internáte. Vždy bol prehľad kedy kto čo platil a vedela som sa pripraviť aj na najbližšie obdobie, čo bude zase treba poplatiť.
Melnick
31.10.06,09:54
Ja som tiež kedysi dávno v minulom tisícročí viedla evidenciu výdavkov jeden mesiac. A viete čo som zistila,že tie peniaze som minula s písaním výdavkov ,alebo bez ich zapisovania.:D :D :D
danusi
31.10.06,10:00
Aj ja si robím takýto zoznam nákupov aj príjmov mesačne cca 3 roky. Nie je to zlé. Dokonca som prišla na to, že najviac som dávala výdavky na rozne narodeniny a meniny rodiny. Ked som to skresala a meninujeme sa v menšom, tak mi to v rodinnom rozpočte aj celkom vychádza. Výhodu mám tú, že auto mám na živnosť, tak tam vidím presne, čo ma čo stojí. Inak viesť si účto za domácnosť vôbec podľa mňa nie je zlé. Mne to zaberie cca 0,5 hod. mesačne, nakoľko si všetky bločky odkladám a na konci mesiaca spočítam. Mám tiež v exceli na to tabuľky. Keď mám prehľad, som taká spokojnejšia, lebo si vždy viem obhájiť sama pred sebou, že to čo som kúpila, bolo naozaj podstatné. Ale tak podrobne ako tvoji známi si to veru nerobím.
endrju
31.10.06,10:18
Ja som tiež kedysi dávno v minulom tisícročí viedla evidenciu výdavkov jeden mesiac. A viete čo som zistila,že tie peniaze som minula s písaním výdavkov ,alebo bez ich zapisovania.:D :D :D
Maja, Tvoj postreh ma príjemne rozveselil. :D
Tento poznatok si zaslúži "bodík", ktorý sa v tejto porade dá pridať iba touto cestou :) ;) :cool:
Melnick
31.10.06,11:22
Maja, Tvoj postreh ma príjemne rozveselil. :D
Tento poznatok si zaslúži "bodík", ktorý sa v tejto porade dá pridať iba touto cestou :) ;) :cool:

:) Bodík potešil. :) Andrej a vieš ,že je oživená téma RZZP. Mám strach o Tvoje zdravie,keď to zasa uvidíš.:D :D :D
ivako
31.10.06,12:29
Výdavky podrobne nesledujem, ale tohto roku dcéra nastúpila na vysokú školu do Bratislavy, čo je od nás dosť ďaleko, takže som si začala písať všetky výdavky. Myslím, že po piatich rokoch/keď vydrží/ to bude zaujímavé čítanie.
Marína
31.10.06,12:51
Chystáš sa to zúčtovať?;)
DanielaSL
31.10.06,13:10
Výdavky podrobne nesledujem, ale tohto roku dcéra nastúpila na vysokú školu do Bratislavy, čo je od nás dosť ďaleko, takže som si začala písať všetky výdavky. Myslím, že po piatich rokoch/keď vydrží/ to bude zaujímavé čítanie.

Rozhodne je to zaujímavá suma.....
Nika
31.10.06,14:14
Rozhodne je to zaujímavá suma.....


To teda je zaujímavá suma......... Moja dcéra tretí rok študuje v Prahe a radšej to ani nepočítam.............
DanielaSL
31.10.06,14:17
Ináč teda našťastie moje deti to nerobili, ale viem o deťoch, ktoré využijú, že si rodičia nepamätajú na čo všetko im už peniaze dávali...takže také zapisovanie nie je na škodu.
Nika
31.10.06,14:21
Ja jej posielam určitú sumu a z toho si musí všetko platiť. Ale aj tak je to dosť finančne náročné...... Je to na nej ako hospodári. Keď si peniaze minie na hlúposti neostanú jej napr. na jedlo.
liba2
31.10.06,15:14
Aj ja si robím takýto zoznam nákupov aj príjmov mesačne cca 3 roky. Nie je to zlé. Dokonca som prišla na to, že najviac som dávala výdavky na rozne narodeniny a meniny rodiny. Ked som to skresala a meninujeme sa v menšom, tak mi to v rodinnom rozpočte aj celkom vychádza. Výhodu mám tú, že auto mám na živnosť, tak tam vidím presne, čo ma čo stojí. Inak viesť si účto za domácnosť vôbec podľa mňa nie je zlé. Mne to zaberie cca 0,5 hod. mesačne, nakoľko si všetky bločky odkladám a na konci mesiaca spočítam. Mám tiež v exceli na to tabuľky. Keď mám prehľad, som taká spokojnejšia, lebo si vždy viem obhájiť sama pred sebou, že to čo som kúpila, bolo naozaj podstatné. Ale tak podrobne ako tvoji známi si to veru nerobím.Danusi, nie si ty ja ?? ako keby si to o mne písala... :D :D Mojim cieľom bolo zistiť kam sa peniažky kotúľajú...
A priznám sa, že som vyskúšala aj obálkovú metódu. Bolo to v čase, keď som sa osamostatnila od rodičov a učila sa gazdovať s vlastným príjmom (950 Kčs) a nejako mi to nevychádzalo, aj pôžičku som mala... vtedy mi to niekto poradil a dobre urobil, po 2 rokoch som to už nepotrebovala, dokázala som si peniaze zadeliť aj bez obálok :) .
Melnick
31.10.06,15:40
Danusi, nie si ty ja ?? ako keby si to o mne písala... :D :D Mojim cieľom bolo zistiť kam sa peniažky kotúľajú...
A priznám sa, že som vyskúšala aj obálkovú metódu. Bolo to v čase, keď som sa osamostatnila od rodičov a učila sa gazdovať s vlastným príjmom (950 Kčs) a nejako mi to nevychádzalo, aj pôžičku som mala... vtedy mi to niekto poradil a dobre urobil, po 2 rokoch som to už nepotrebovala, dokázala som si peniaze zadeliť aj bez obálok :) .

Liba to bolo na deň ??? :D No smejem sa, veľmi mi to pripomína môj nástupný plat - mesačný .:eek:
liba2
31.10.06,21:55
na mesiac ... :D to bolo tak dávno........
accipiter
01.11.06,05:05
AKo dávno ? Včera , minulý mesiac ? Či rok ? :mad: A koľko ;)
endrju
01.11.06,05:18
AKo dávno ? Včera , minulý mesiac ? Či rok ? :mad: A koľko ;)
Odpoveď je jednoduchá: Veeeeeeeeeeeeeeeeeeeľmi dáááááááááááááááávno.
V predchádzajúcom tisícročí. :D
nika.sum
01.11.06,05:57
Ahojte!
Ja si vzdy na zaciatku mesiaca spisem predpokladane prijmy a vydavky kt. su iste a povinne (najom, poistka....). Zacala som to robit po rozvode, ked sme na tom neboli nejako dobre. Takto si pekne odfajknem co som uz zaplatila a viem priblizne kolko zostava na tie ostatne vydavky a kolko mozme usetrit (co je teda niekedy dost tazke). Presne si nakupy neevidujem, ale niekedy som soknuta ako sa peniazky rychlo kotulaju prec....
liba2
01.11.06,06:39
AKo dávno ? Včera , minulý mesiac ? Či rok ? A koľko ;) Melnick a ja vieme ako veeeeľmi dávno :D - medzitým vyrástla ďalšia generácia, možno aj 2.
ivako
01.11.06,09:51
Melnick a ja vieme ako veeeeľmi dávno :D - medzitým vyrástla ďalšia generácia, možno aj 2.
Potešili ste ma s tým platom, spomenula som si na rok 1985 mala som presne ten istý. Hneď som začala spomínať na svoju prvú prácu, vytiahla som staré fotky a výborne som sa odreagovala. Dík......:) :) :)
bulnova
01.11.06,10:51
Po 28 rokoch mi manželovi rodičia hovoria koľko mu prispievali na vysokoškolské
štúdium. Na svadbu priviedli cca 200 cudzích ľudí z celej dediny("baby v kidľach") bez akéhokoľvek daru. O tretej ráno poutierali ústa a odišli. Nikdy nás
finančne nepodporovali. My máme dve dcéry s 5-ročným rozdielom. Prvá 5 rokov učí na VŠ (končí PhD a začína doc.št.).Po skončení VŚ sme jej kúpili,zrekonštr. a zariadili 2-i. byt v KE. Nikdy sme jej cenu štúdia nemuseli vyčisľovať. Nevieme si prestaviť vďačnejšie dieťa a zároveň aj zaťa.
Mladšia dcéra končí VŠ a podobne chceme pripraviť štart do jej ďalšieho života. Jednoducho to, čo sme s manželom dostali od mojich rodičov si nesmierne vážime , chceme zachovať a trvať na tom, aby naše deti tiež
dali naším vnúčatám. Možno je to v tejto dobe "prokapitalisticky orientovanej"
vnímené inák, ale ja to tak cítim a nepoznám lepší pocit,ako keď moje deti sú
šťastné
Melnick
01.11.06,18:32
Potešili ste ma s tým platom, spomenula som si na rok 1985 mala som presne ten istý. Hneď som začala spomínať na svoju prvú prácu, vytiahla som staré fotky a výborne som sa odreagovala. Dík......:) :) :)ivako,neblbni,v 1985 som si pri mojom plate už myslela ,že čoskoro budem milionárka.:p :p :p
lenkak
01.11.06,21:47
a vieš, že aj si, veď si cccc. Tam si bohatá srdcom.
Melnick
01.11.06,21:53
Dnes už viem,že peniaze nie sú všetko.pokiaľ ich máš.:D :D :D
Prvý to povedal Werich,nie ja.
durisovad
02.11.06,09:21
Veru, najlepsie je byt zdravy a bohaty. Ved co uz ma chudobny clovek z toho zivota, ked ho vsetko boli?
Dafe
16.11.06,10:49
vediem si tiez take male "uctovnictvo" to spociva v tom, ze zbieram vsetky blocky doma ich kazdy den odlozim do obalky, na konci mesiaca zopnem za jeden mesiac a scitam dokopy, aspon sa mi nic nestrati ak potrebujem nejaky blocek. To som robila ked som bola este slobodna a byvala som sama. Chcela som zistit kolko toho za mesiac miniem a co mi zostane okrem povinnych vydavkov. Teraz po svadbe tiez to takto robim, ale triedim ich este , ktore idu iba na stravu a ktore na ostatne... len neviem ako bude ked pridu deti, a ine vydavky.. uvidime, inak nemozem povedat aby sme sa nejako obmedzovali, a co sa tyka tych poziciek medzi manzelmi to sa mi uz zda prilis, ved sme dospeli rozumni ludia, tak sa dohodneme, ale ak to vyhovuje tym dvom, nic proti.... no este by som prijala nejake odporucanie na nejaku evidenciu tak, aby sa mi tie blocky nekopili v obalkach, keby ste o niecom vedeli, posunte prosim ..
alušik
16.11.06,11:20
vediem si tiez take male "uctovnictvo" to spociva v tom, ze zbieram vsetky blocky doma ich kazdy den odlozim do obalky, na konci mesiaca zopnem za jeden mesiac a scitam dokopy, aspon sa mi nic nestrati ak potrebujem nejaky blocek. To som robila ked som bola este slobodna a byvala som sama. Chcela som zistit kolko toho za mesiac miniem a co mi zostane okrem povinnych vydavkov. Teraz po svadbe tiez to takto robim, ale triedim ich este , ktore idu iba na stravu a ktore na ostatne... len neviem ako bude ked pridu deti, a ine vydavky.. uvidime, inak nemozem povedat aby sme sa nejako obmedzovali, a co sa tyka tych poziciek medzi manzelmi to sa mi uz zda prilis, ved sme dospeli rozumni ludia, tak sa dohodneme, ale ak to vyhovuje tym dvom, nic proti.... no este by som prijala nejake odporucanie na nejaku evidenciu tak, aby sa mi tie blocky nekopili v obalkach, keby ste o niecom vedeli, posunte prosim ..
Keď prídu deti, tak všetky peniaze pôjdu hlavne tam... Potom bude teda najväčšia kôpka zopnutých dokladov s označením "VÝDAVKY NA DIEŤA/DETI" ;)
A k tým obálkam - keď ma to jedným časom chytilo, tak som vydržala asi 2 mesiace si normálne tie doklady lepiť (aj z potravín, lebo manželovi sa nezdalo, že by nás tá strava stála až tak veľa). Prišlo to v čase, keď sa nerodil malý a začalo sa mi zdať, že míňame rýchlejšie, ako prichádzajú príjmy.:eek:
aglv
16.11.06,11:48
Ahoj. No ja to robim takto ze si aspon zo vsetkych nakupov nechavam blocky zapisujem sumy do zosita a kazdu stranu spocitam.a tak na konci roka aspon viem kolko sme minuli.

Rozmyslam aj o deleni penazi na stravu, najom atd do obalok aby som si z usetrenych mohla odlozit alebo nieco pre nas kupit. Zda sa mi to dobre mat prehlad kde peniaze idu lebo ked len vytahujem z penazenky potom sa sama cudujem kde som tolko minula.
Zase az tak zlozito ako to robia Tvoji zmamy by som to asi neriesila a ani by som nato nemala tolko casu.;)
bulnova
17.11.06,10:11
Po 28- rokoch manželstva(dvoch dcérach 27,23 -staršia sam.domácnosť,mladšia posledný rok VŠ),bloky na chod domácnosti strčím do vrecka a po čase vyhodím. Nič nepočítam, nič nekalkulujem. Vydám toľko, koľko proste naša domácnosť potrebuje. Zakladajú a spočítavajú sa len výdavky zo stavby RD. Ak náhodou
kúpime nepotrebnú vec, povieme si , že za toľko peňazí sme videli aj väčšiu "blbosť" a život ide ďalej. Podľa mňa počítanie výdavkov má zmysel na začiatku
manželstva, aby sme sa naučili hospodáriť. Po určitých rokoch má väčšiu cenu
pokoj a čistá myseľ (najmä u nás, ktorí sa profesionálne zaoberáme hospodá-
rením iných).
daniek
27.11.06,10:19
mám známu ktorá si tak všetko zapisuje a s manželom delí že je to podľa mňa až chorobné raz sme boli vonku a ona si kúpila lízanku a keď sme prišli k nim hneď otvárala najdôležitejší zošit v ich domácnosti a zapisovala to.
alebo že deliť si to tak že toto sme kúpili z manželových peňazí a toto z mojich tak to je už podľa mňa o ničom.
Leenkaa
01.12.06,11:06
Je jeden skvelý program na vedenie si domáceho účtovníctva - link: http://www.stormware.sk/filip/

Je pomerne prehladný, dobre sa s ním pracuje - ale na ten "obálkový systém" teda nemá....
LubicaN
01.12.06,12:19
Až dnes som sem zablúdila, ale rada by som prispela svojou troškou...

...v čase keď sme ešte bývali u svokrovcov, staršia dcérka mala 4 mesiace začala svokra chodiť do práce. Vtedy mi dala svokra do ruky tisícku a povedala, rob z toho nákupy, keď minieš, pýtaj si. V tom čase som mala na starosti chod spoločnej domácnosti, svokra nakupovala a varila len cez víkendy - no bola som super nevesta...;)

Vtedy som si odkladala každý jeden bloček...ale nikdy som si sama korunky nepýtala - veď predsa jeme z toho aj my... A potom som každý mesiac lepila bločky na A4-ku, všetko presne nasčítané... poznačené Dňa toho a toho som dostala 1000.-Sk. Na konci bolo rozpísané toľko išlo z babkinych toľko z našich... Nikdy som jej to neukázala ale raz som mala namále keď sa svokrovi zdalo, že som minula veľa z "jeho". Akurát ten mesiac boli mnou "pustené" výdavky tuším 2,5 tisíca ... z "jeho" išla tisícka z "nášho" 1,5.

No a potom sme si robili v linkovanom zošite sumár príjmov a výdajov... a keď som to na konci mesiaca počítala - veľmi poctivo Obsah manželovej peňaženky+obsah mojej+zostatok v banke...nikdy mi to nesedelo. Vždy sme mali v skutočnosti viac ako na papieri...a vtedy som náhodou prišla na to, že manžel tajne tipuje v stávkovej... Tak sme s tým prestali.

Potom sme sa osamostatnili, manžel kúpil program "domáce hospodárstvo" a jeden celý mesiac vydržal zapisovať doň všetko dokonca aj stavy vodomerov, elektromeru... Potom mi vraví, že na to nemá nervy... Teraz nič nevedieme, ale náš super tatino je vždy v obraze... Kasu máme spoločnú - keď sa ide na nákupy peniažky sa vyberú z jednej peňaženky, vložia do druhej - no a po nákupoch sa poctivo rozdelia na polovicu aby mal každý rovnako... Tiež som si zvykla odkladať bokom korunky za mnou predanú kozmetiku Oriflame, aby som mala na úhradu faktúrky - ale teraz sa už delia aj tie a faktúrka sa uhrádza zo spoločného účtu...

lukaria
03.08.10,10:45
Ahoj,
no ja vediem rodinné účtovníctvo už vyše roka. Vždy si naplánujem výdavky na celý mesiac a potom si odkladám a zapisujem všetky bločky a účty, nakonci mi vždy výjde, že som sa vôbec nepoučila:-D Ale aspoň sa snažím:-) A mám prehľad o svojej nezodpovednosti.
uct2007
03.08.10,15:07
Ahoj,
no ja vediem rodinné účtovníctvo už vyše roka. Vždy si naplánujem výdavky na celý mesiac a potom si odkladám a zapisujem všetky bločky a účty, nakonci mi vždy výjde, že som sa vôbec nepoučila:-D Ale aspoň sa snažím:-) A mám prehľad o svojej nezodpovednosti.

Ahoj,ja si tiež vediem domáce účto - už roky,posledne to robím v skvelom nenáročnom programe, mám dokonalý prehľad, kedy a za čo, a na čo sme peniaze vydali,koľko sme zaplatili za poistky,koľko som ušetrila, aké peniaze sme vrazili do bytu a na čo, ako som šetrila,nie je to nič náročné a baví ma to. Presne viem koľko dáme za stravu,benzín,opravy auta a iné výdavky.
stanka.f.
03.08.10,18:56
Vlastne už od začiatku ako sme spolu začali fungovať ako rodina zaviedli sme systém "obálok!" Po zavedení eura sú to rôzne krabičky kvôli drobným, máme vyrátané koľko musí zostať na účte ďalšie peniaze idú do krabičiek a s ostatnými potom musíme vísť. Zatiaľ sa nám darí, hoci dakedy mám pocit že sme ako držgroši, ale jednoducho to inak ani nejde. Lebo by sme míňali asi dovtedy pokiaľ by sme mali. Ja som totiž taká bola a som veľmi rada, že ma môj manžel naučil peniaze si rozumne rozhodiť na celý mesiac a nie len na pár dní. Som mu za to veľmi vďačná, inak neviem ako by to teraz s nami bolo. Prajem aj ostatným, aby si našli svoj systém, ktorý im bude najviac vyhovovať.
Llívia
03.08.10,19:10
Svoje aj mamine (mamine = "rodinné") účtovníctvo vediem v Alfe. Mám ju oficiálne kúpenú, takže nie je problém s počtom položiek, ani s výškou obratov. Vediem tam len výdavky (hotovosť, banka, žiadnu evidenciu záväzkov). Je to dobré aj na to, keď potrebujem spätne zistiť, kedy som niečo kúpila, príp. koľko to niečo stálo.
"Rodinné" je zase dobré na zistenie, či príspevok na domácnosť je dosť vysoký po prepočte rodinný výdavkov na členov domácnosti.
VALIKA60
02.09.10,07:53
Já mám tiež založenú písanku na rodinný rozpočet.Každý mesiac si tam zapisujem výdaje za nákupy telefony,elektr.plyn.a ostatné výdaje domácnosti aspoň viem kolko vela vždy miniem a snažím sa vždy další mesiac menej výdavkov mať, len mi to akosi nevychádza.Podla mna je to velmi dobrá vec nakolko sledujem či ešte môžem minúť peniaze alebo sa musím stopnúť.Radím to každému aby si to sledovali je to dobrá vec.
Stefan2005
02.09.10,09:40
... robím v skvelom nenáročnom programe...

a môžeš prezradiť názov toho skvelého programu?
Ja jeden poznám - AceMoney - lokalizovaný, rozpočty, automatické účtovania, prehľady,...
linko1
02.09.10,10:51
ja takéto domáce účtovanie nerobím v rámci zachovania môjho dobrého duševného stavu:):D;)
nika.sum
02.09.10,12:17
Ja si robim len jednoduchu evidenciu prijmy a i vydavky, kde mam urcitu sumu za kazdy isty + strava, benzin a mimoriadne udalosti. No a ked to spocitam a odpocitam, tak zistim, ze je to hroza...nie a nie usetrit:mee:
Lubo44
02.09.10,12:43
a môžeš prezradiť názov toho skvelého programu?
Ja jeden poznám - AceMoney - lokalizovaný, rozpočty, automatické účtovania, prehľady,...
Je jeden program výlučne pre domáce účtovníctvo, volá sa FILIP. Výrobca je firma, ktorá vyrába aj progrm POHODA. Takže to bude na podobnom príncípe. Asi. Osobne ho nepoznám ale viem že existuje. Tak si skús stiahnuť demo (ak je dostupné) a vyskúšaj.
kvalitar
03.09.10,09:15
Zdravim neviem ci sa tu spominal freeware RQ Money http://www.rq.sk/rqmoney.html je program na celkom slusnej urovni len keby som nebol taky lenivy a nezabudal si tam vsetkok zapisovat :)
maad
03.09.10,09:38
ja takéto domáce účtovanie nerobím v rámci zachovania môjho dobrého duševného stavu:):D;)
K tomu duševnému stavu sa i ja prikláňam radšej nech neviem súhrn koľko miniem lebo určite s výsledkom hospodárenia by som nebola spokojná.
jar88
03.09.10,10:01
K tomu duševnému stavu sa i ja prikláňam radšej nech neviem súhrn koľko miniem lebo určite s výsledkom hospodárenia by som nebola spokojná.
Nebojte sa o duševné zdravie. Založiť si rodinné účtovníctvo nijako zdravie nepoškodí.
Ja mám takých kníh už šesť a stále sa cítim dobre. Prvú mám z roku 1983 a poslednú som si založil 8.1.2010. V každej mám záznamy za prvých 10 až 12 dní a pritom vždy zistím, že položka "ostatné" je používaná najčastejšie.
No a keď že nikdy neviem, čo je to "to ostatné", nadobudnem pocit, že je to zbytočné evidovať.
Antea
03.09.10,16:07
Ja som začala robiť svoje rodinné účtovníctvo v Alfe, nebol problém krásne som si nahádzala záväzky, pohľadávky, dosť roboty mi dala analytika lebo som to chcela mať čo najpresnejšie. Bolo to v pohode, účty do obálky, raz za týždeň som ich nahrala, len keď prišlo leto a začali nákupy na tržnici potom to začalo byť veselé. Musela som nosiť papier a pero a všetko zapisovať. tak ma to jednoducho prestalo baviť.Predávajúci na mňa čudne pozerali, nechcem vedieť čo si mysleli Ale bolo to veľmi zaujímavé keď som si vytlačila prehľad. Možno ešte niekedy dostanem náladu sa k tomu vrátiť.
dad111
04.09.10,19:21
Kedysi som nechápal, prečo niektorým chlapom ich ženy dali len 20 Korún keď išli do krčmy. Muselo to tak byť. Oni ak by totiž mali aj 1000 korún tak by ich prepili do poslednej koruny. A presne to isté sú dnes tie obálky v rodinnom rozpočte. Nie je to nezmysel? Ako môže niekto vedieť mesiac dopredu koľko minie? A čo ak náhodou neminie všetko? To potom pred koncom mesiaca kupuje voloviny, len preto, že mu to vyjde? Ak mám v peňaženke menej ako 50 €, nemám dobrý pocit a na druhú stranu môžem mať so sebou akúkoľvek sumu a neláka ma to utrácať za somariny.
Auto mojich snov je Mercedes, ale nekúpim si ho asi nikdy, jednoducho je to auto pre inú skupinu ako som ja. Ja na to nemám. A to si treba uvedomiť pri každom utrácaní. Potom nie je treba špekulovať nad žiadnym systémom sledovania výdajov.
Rozalka
04.09.10,19:47
Ako mladá žaba som si viedla domáce účtovníctvo, zapisovala som všetky výdavky (vtedy nebol ani excel a ani žiadne softvéry) do linajkového zošita, medzi stĺpcami bol aj stĺpec "luxus" - ktorý som sa snažila veľmi veľmi priškrcovať. Ak mi mamka pribalila nejaké naturálie (ovocie, zeleninu, kompóty, klobásky ap), zapísala ich cenu (nebolo ťažké určiť, od Ašu po Ubľu boli rovnaké) som okrem výdavkov aj do stĺpca príjmy.
Mala som aký-taký prehľad, "koľko stojí život".
Potom som prešla na obálkový systém, mala som aj obálku "Sviatky", kde som si každý mesiac odkladala istú čiastku, z týchto peňazí som kupovala darčeky k narodeninám, meninám, Vianociam.
Teraz si už výdavky neevidujem a ani neobálkujem. Viem, ako mám hospodáriť. Držím sa hesla mojej starej mamy "Viac dní ako klobás"
iveta.konstiakova
21.09.10,08:05
zdravím, asi vekový priemer prispievatelov do tejto temy je vyšší ako mam ja (26) ale nieco na tej knizocke o ktorej tu je rec bude.Hlavne v tejto dobe.
Ked sme sa stahovali s priatelom do prveho podnajmu,bez manzelstva,proste na hromadku po 3 mesiacoch chodenia,museli sme si vytvorit nejaky režim na to,ako fungovat s peniazmi,aby ked sa nedaj bože rozídeme,neboli vady,ze ten druhy zil na ukor toho druheho. obalocky ako tí prvý manželia nemáme ale máme drevenú krabičku :D kde kazdy da svoj podiel z vyplaty napr. teraz je to 250 euri. z krabicky sa hradi domacnost,strava,najom a vsetky vydavky spojene s chodom domacnosti.tak vieme,kolko si mozeme este dovolit minut,a ked tam je malo,tak poziciame krabicke a dalsi mesiac si to vratime.Ostatne peniaze si kazdy mina na svoje resti-neresti,oblecko,vylety a tak.Takto viem,ze nie som na nikom fin.zavisla a vyskakujem iba do tej vysky,aku mam v penazenke. Iked sa vsetci cuduju a smeju nad nasim systemom,my sme spokojní, uz vyse 5 rokov.Ked sa rozdeluju rovnakym dielom domace prace preco nie peniaze ... Aj ked priatel zarobi vyse a tym padom mu aj vyse ostane,nikdy som sa nemuseli hadat pre to,ze som minula jeho peniaze na moje handry alebo ine sprostosti. Ked nemam,spytam sa ho,ci by mi to nekupil,alebo aspon na to nepozicial... A pokial by sme sa rozisli,tak by neboli vady o nabytky,bo to kupuje kazdy zo svojho vrecka,ja kupim toto,ty toto.
Takze take domace uctovnictvo nikdy nie je na škodu, možno aj to dopomohlo k tomu,ze sme stale spolu a planujeme svadbu.
heja3
29.09.10,07:03
Ja si odkladám bloky len od energií, telefónov, TV+R, nájmu, splátok, tovaru so zárukou pre prípadnú reklamáciu. A snažíme sa s mužom neminúť všetok príjem, aby sme mali nejakú rezervu.

Neviete mi poradiť, kedy môžem vyhodiť účty, ktoré už nepotrebujem (nemám veľa miesta), aby sa mi nekopili (mám odložené aj 6 rokov dozadu)? Premlčacia doba je 3 roky podľa obč. zákonníka. Ako to robíte vy?
Llívia
30.09.10,06:59
Kedysi som nechápal, prečo niektorým chlapom ich ženy dali len 20 Korún keď išli do krčmy. Muselo to tak byť. Oni ak by totiž mali aj 1000 korún tak by ich prepili do poslednej koruny. A presne to isté sú dnes tie obálky v rodinnom rozpočte. Nie je to nezmysel? Ako môže niekto vedieť mesiac dopredu koľko minie? A čo ak náhodou neminie všetko? To potom pred koncom mesiaca kupuje voloviny, len preto, že mu to vyjde? Ak mám v peňaženke menej ako 50 €, nemám dobrý pocit a na druhú stranu môžem mať so sebou akúkoľvek sumu a neláka ma to utrácať za somariny.
Auto mojich snov je Mercedes, ale nekúpim si ho asi nikdy, jednoducho je to auto pre inú skupinu ako som ja. Ja na to nemám. A to si treba uvedomiť pri každom utrácaní. Potom nie je treba špekulovať nad žiadnym systémom sledovania výdajov.
Sledovanie výdajov nie je žiadne špekulovanie. Veď ako sa hovorí - babka k babce. Skús si jeden mesiac sledovať tvoje výdavky, či nebudeš prekvapená, že na niečo míňaš oveľa viac, ako si si myslela.
Moje a "rodinné" "účtovníctvo" vediem v Alfe - mám plnú verziu. Je to výhoda napr. aj vtedy, ak potrebujem nájsť nejaký doklad, alebo zistiť, kde som to či ono kupovala, alebo koľko som kedy komu požičala, príp. koľko som si od niekoho požičala a nevrátila.
dad111
30.09.10,12:29
Sledovanie výdajov nie je žiadne špekulovanie. Veď ako sa hovorí - babka k babce. Skús si jeden mesiac sledovať tvoje výdavky, či nebudeš prekvapená, že na niečo míňaš oveľa viac, ako si si myslela.
Ja si myslím, že nie je správne kúpiť každú vec, čo vidím a potom si trhať vlasy, že som minul veľa peňazí. Jednoducho pred utratení peňazí sa pýtam sám seba, či sa bez toho nezaobídem a až potom kúpim. Som skôr starší ako mladý. Nikdy som nepotreboval pôžičku, nehovorím, že mám bohvieaké úspory, ale žijem podľa toho na čo mám. Občas sa spätne zamyslím, nad niektorým výdajom.
Niečo by som ale tak mohol spätne posudzovať. Som totiž stražne pažravý, je to na mne aj vidieť a možno keby som si písal čo som všetko pojedol, tak by som sa nad sebou zamyslel. To by v Alfe šlo?
p.s. som muž, dúfam, že si na to prišla. Ale to nič v zlom.
heja3
01.10.10,06:54
Ja si odkladám bloky len od energií, telefónov, TV+R, nájmu, splátok, tovaru so zárukou pre prípadnú reklamáciu. A snažíme sa s mužom neminúť všetok príjem, aby sme mali nejakú rezervu.

Neviete mi poradiť, kedy môžem vyhodiť účty, ktoré už nepotrebujem (nemám veľa miesta), aby sa mi nekopili (mám odložené aj 6 rokov dozadu)? Premlčacia doba je 3 roky podľa obč. zákonníka. Ako to robíte vy?

Napíšte mi prosím, ako postupujete vy.
Stefan2005
01.10.10,07:13
Ja si odkladám bloky len od energií, telefónov, TV+R, nájmu, splátok, tovaru so zárukou pre prípadnú reklamáciu....

...(nemám veľa miesta), aby sa mi nekopili (mám odložené aj 6 rokov dozadu)...


... ako postupujete vy.

.... snažím sa robiť maximum úhrad cez banku a výpisy si odkladám v elektronickej forme; dôležité doklady, včítane bločkov z ERP si naskenujem (aspoň nevyblednú :)).... V počítači sa síce kopia, ale nezaberajú veľa miesta (po zálohovaní 1 CD, DVD)...
polka
01.10.10,08:10
Taká kniha pre rodinný rozpočet je pre mnohých istotne užitočná vec, hlavne si myslím, že v začiatkoch nejakých vzťahov, ale aj pre jednotlivca, aby sa naučil rozumne hospodáriť s peniazmi.
Myslím si však, že po určitom čase je to zbytočné mrhanie súkromného voľna, keďže sa človek naučí "vyskakovať" len v rámci svojich finančných možností. Aj ja som si dakedy v mladosti robila takúto evidenciu, stálo ma to dosť času a tiež zamestnávania mozgu (aby som nedajbože na nejaký výdavok / príjem nezabudla). Postupom času som sa naučila, koľko môžem kde minúť, a tak sa kniha pre rodinný rozpočet stala bezpredmetná.
Teraz pozriem do peňaženky alebo na účet v e-banke, viem koľko si môžem dovoliť minúť a s nezaťaženou hlavou a voľným časom, ktorého aj napriek tomu až tak veľa nemám, radšej naložím rozumnejšie (návštevy, posedenie s priateľmi, rodinou, výlety, kultúrne podujatia, turistika, plaváreň, lyžovanie, ...). Nedopustím, aby som sa stala otrokom vlastných peňazí. Peniaze vždy boli, sú, aj budú, ale my nebudeme.
JaDo
01.10.10,11:38
Na začiatku manželstva som obálkovala aj ja. Po zabehnutí sme od toho ustúpili. Aké bolo pre mňa príjemné prekvapenie, keď som po pár rokoch našla obálku s 1.500,-Sk.

A aké bolo moje prekvapenie, keď som nedávno v "hodobóžovej" kabelke našla asi 500,- Sk. Žiaľ cez 200,- mám v kovových.
verads
02.10.10,09:14
Dobrý den . Nečítala som ,len 2 príspevky a tiež kukám ako puk, ved aj bez knihy vie človek čo musí a čo nemôže, ked je málo penazí aj tyk ich bude málo ,či sa bude písat alebo nie , a ked má človek dost penazí tak tým je to jedno. Ja som si nepísala a neviedla nikdy takéto knihy , ved mám dost iných starostí aj takto, nanajvýš som si písala lištu ,že čo nemám zabudnút kúpit ked som odchádzala do obchodu ,múku,cukor,ovocie, atd atd....Ale kolko ludí tolko chutíí... jsme rúzní