Jovana
30.10.06,13:59
Dobrý deň

prosím pekne o radu som živnostníčka a zamestnávateľ živnostník ma vypláca hodinovou sadzbou je potrebné vo faktúre vypisovať hodiny a podrobnonosti alebo stači ked napišem fakturujem za vykonnané administratívne prace a napišem výslednú sumu, a ešte jeden problém, druhéme živnostníkovi robím papiere podľa svojich stanovených cien za určitý úkon to je tiež potrebné rozpísať do faktúry alebo stačí vyslednú sumu napísať do faktúry za skorú odpoveď vopred ďakujem
Tatiana
30.10.06,13:20
Dobrý deň

prosím pekne o radu som živnostníčka a zamestnávateľ živnostník ma vypláca hodinovou sadzbou je potrebné vo faktúre vypisovať hodiny a podrobnonosti alebo stači ked napišem fakturujem za vykonnané administratívne prace a napišem výslednú sumu, a ešte jeden problém, druhéme živnostníkovi robím papiere podľa svojich stanovených cien za určitý úkon to je tiež potrebné rozpísať do faktúry alebo stačí vyslednú sumu napísať do faktúry za skorú odpoveď vopred ďakujemPokiaľ máš podpísanú zmluvu o dielo s daným objednávateľom, tak stačí napísať na FA napr. : Fakturujem Vám za administratívne práce podľa Zmluvy o dielo č. xxx/06 a napíšeš výslednú sumu.
Lucia7
30.10.06,13:39
Podľa mňa by bolo lepšie prvému živnostníkovi vypisovať na faktúru počet hodín, hodinovú sadzbu a pod. a druhému živnostníkovi by som takisto vypisovala jednotlivé úkony alebo by som dala aspoň prílohu k faktúre, nech je zrejmé, čo konkrétne faktúruješ.
(predpokladám teda, že nemáš ani u jedného stavenú paušálnu odmenu).
Jovana
31.10.06,13:47
ďakujem za odpovede lenže stále mám nejastnosti jednému živnostníkovi čo má vypláca hod. sadzbou robim vlastne administratívne práce v poisťovni a pritom mu zháňam aj klientov za klientov dostanem určitú odmenu takže aj tak to treba rozpísovať na faktúre aj keď v zmluve to je spomenuté ale nie výška odmeny len že to vykonávam
Manual
31.10.06,15:48
ďakujem za odpovede lenže stále mám nejastnosti jednému živnostníkovi čo má vypláca hod. sadzbou robim vlastne administratívne práce v poisťovni a pritom mu zháňam aj klientov za klientov dostanem určitú odmenu takže aj tak to treba rozpísovať na faktúre aj keď v zmluve to je spomenuté ale nie výška odmeny len že to vykonávam Jovana, v tomto prípade by mohol byť text faktúry asi nasledovný:
Faktúrujeme Vám .... to čo je v zmluve... a na záver daj vetu: Cena bola stanovená vzájomnoun dohodou zmluvných strán v zmysle zákona o cenách.
A vo faktúre uveď cenu jednou sumou, to je ako ste sa z odberateľom dohodli.
Pekný deň...:)
Jovana
03.11.06,07:36
čím viac opovedi tym mám v tom väčši zmätok chcem aby to bolo správne takže ja to skúsim viac približiť v zmluve mám napísane sprostredkovanie obchodu a administratívne práce, vykonávanie iných prác podľa požiadaviek mandanta, vyhľadávanie potenciálnych klientov pre mandanta a mám spomenutú hodinovu sadzbu, a odmenu za klientov, takže stačí keď to je v zmluve a na faktúru dám výslednú sumu nič s tým nepokazím nemusím to rozpísovať nebudú z toho problémy od mája mám živnosť a mám z toho dobre stresy ďakujem za všetky odpovede je fajn že takého niečo existuje hlavne že sú tu takí super ľudia ktorí pomôžu
renča1
03.11.06,08:05
čím viac opovedi tym mám v tom väčši zmätok chcem aby to bolo správne takže ja to skúsim viac približiť v zmluve mám napísane sprostredkovanie obchodu a administratívne práce, vykonávanie iných prác podľa požiadaviek mandanta, vyhľadávanie potenciálnych klientov pre mandanta a mám spomenutú hodinovu sadzbu, a odmenu za klientov, takže stačí keď to je v zmluve a na faktúru dám výslednú sumu nič s tým nepokazím nemusím to rozpísovať nebudú z toho problémy od mája mám živnosť a mám z toho dobre stresy ďakujem za všetky odpovede je fajn že takého niečo existuje hlavne že sú tu takí super ľudia ktorí pomôžu

Je na tebe ako sa rozhodneš, oba spôsoby sú správne. Ak budeš vystavovať faktúru s odovlávkou na zmluvu, tak pri prípadnej kontrole budú určite žiadať od teba zmluvu aby si pozreli čo zmluva obsahuje. Ak budeš vystavovať faktúru s rozpisom podľa zmluvy, tak aj tak určite pri kontrole by pýtali tiež zmluvu, pretože zmluva je dôležitá pri každej kontole. Nemusíš sa stresovať a nemusíš sa ničoho obávať, ak podnikáš v tom v čom máš oprávnenie , tak sa naozaj nemusíš báť.:)

PS: mimotemy v účtovníctve sú iné stresujúcejšie prípady, ako fakturácia ;)
Jovana
22.11.06,06:54
]ahojte prosím Vás pekne o radu vystavujem faktúry a neviem si rady s dátumami, ako to treba správne vyplniž môže byť dátmu dodania totožný s dátumom vystavenie ak nie aký odstup by mal byť minimálne medzi nimí, a aký odstup ,má byť medzi dátumom splatnosti a dátumom vystavenie je tam nejaká hranica počula som že min. 10 dní je to pravda prosím poraďte mi
Daska
22.11.06,07:16
]ahojte prosím Vás pekne o radu vystavujem faktúry a neviem si rady s dátumami, ako to treba správne vyplniž môže byť dátmu dodania totožný s dátumom vystavenie ak nie aký odstup by mal byť minimálne medzi nimí, a aký odstup ,má byť medzi dátumom splatnosti a dátumom vystavenie je tam nejaká hranica počula som že min. 10 dní je to pravda prosím poraďte mi

Si platca DPH??? Lebo ak nie datum dodania sluzby nevpisujes a uvedies, ze firma nie je platcom.
Datum vystavenia a datum dodania mozu byt rovnake a aky das datum splatnosti zalezi ako si sa dohodla s odberatelom, moze byt aj na druhy den....
Olgica
22.11.06,07:17
]ahojte prosím Vás pekne o radu vystavujem faktúry a neviem si rady s dátumami, ako to treba správne vyplniž môže byť dátmu dodania totožný s dátumom vystavenie ak nie aký odstup by mal byť minimálne medzi nimí, a aký odstup ,má byť medzi dátumom splatnosti a dátumom vystavenie je tam nejaká hranica počula som že min. 10 dní je to pravda prosím poraďte mi
Dátum vystavenia a dodania môže byť rovnaký. Dátum vystavenia musí byť maximálne 15 dní od dodania tovaru alebo služby. Dátum splatnosti - ako ste sa dohodli s odberateľom - žiadna hranica.
Bubi200
06.01.08,10:10
Ahoj. Mal by som otazku ohladne vystavenia faktury. Som zivnostik, za moje sluzby som odmenovany fixnou mesacnou sumou u tej istej firmy(napr. 30000)
Nie som platitelom DPH. A.s. ktorej poskytujem sluzby je platitelom. Ked vystavujem fakturu, tu sumu 30000 mam na fakture uvadzat s DPH alebo bez?
Zoltán Kovács
06.01.08,10:11
Ahoj. Mal by som otazku ohladne vystavenia faktury. Som zivnostik, za moje sluzby som odmenovany fixnou mesacnou sumou u tej istej firmy(napr. 30000)
Nie som platitelom DPH. A.s. ktorej poskytujem sluzby je platitelom. Ked vystavujem fakturu, tu sumu 30000 mam na fakture uvadzat s DPH alebo bez?

Keď nie si platiteľom DPH, tak tá suma je bez DPH.
sway
06.01.08,10:12
Ahoj. Mal by som otazku ohladne vystavenia faktury. Som zivnostik, za moje sluzby som odmenovany fixnou mesacnou sumou u tej istej firmy(napr. 30000)
Nie som platitelom DPH. A.s. ktorej poskytujem sluzby je platitelom. Ked vystavujem fakturu, tu sumu 30000 mam na fakture uvadzat s DPH alebo bez?

Na faktúre uvedieš :
za poskytnuté služby - popis...............30 000,-

Nie som platiteľom DPH.

__________________________________________________ ____________________


inak DPH nespomínaš.;)
evina
06.01.08,10:12
Ahoj. Mal by som otazku ohladne vystavenia faktury. Som zivnostik, za moje sluzby som odmenovany fixnou mesacnou sumou u tej istej firmy(napr. 30000)
Nie som platitelom DPH. A.s. ktorej poskytujem sluzby je platitelom. Ked vystavujem fakturu, tu sumu 30000 mam na fakture uvadzat s DPH alebo bez?

Je to Tvoja faktúra, Ty nie si platiteľom DPH, tak bez DPH- Teba DPH nezaujíma. Ak by si ju na faktúre uviedol, musel by si ju aj odviesť štátu.
Bubi200
06.01.08,10:16
Parada. Dakujem. Musim mat na tej fakture aj peciatku? a moze ta faktura vyzerat takto?
Zoltán Kovács
06.01.08,10:17
Parada. Dakujem. Musim mat na tej fakture aj peciatku? a moze ta faktura vyzerat takto?

Pečiatka nie je povinná, žiaden zákon nevyžaduje používanie pečiatky.
sway
06.01.08,10:23
Parada. Dakujem. Musim mat na tej fakture aj peciatku? a moze ta faktura vyzerat takto?

Ja by som DPH na faktúre vôbec neuvádzala - doplnila som ti ju.
prikladám
Bubi200
06.01.08,10:26
Velmi pekne dakujem za fakturku. A este jedna posledna otazka. Co znamena "danova povinnost" v tej fakture? Co tam mam doplnit?
evina
06.01.08,11:19
Velmi pekne dakujem za fakturku. A este jedna posledna otazka. Co znamena "danova povinnost" v tej fakture? Co tam mam doplnit?

Daňová povinnosť sa týka platiteľov DPH a je to deň, kedy došlo k dodaniu tovaru alebo služby, resp. prijatia platby. Nič nepokazíš, ak tam napíšeš deň dodania, resp. uskutočnenia Tvojej služby...
Bubi200
06.01.08,12:02
dakujem pekne za pomoc!
1andy1
10.01.08,20:30
Dobrý deň,

som SZČO v JÚ. Vykonávam služby v IT.
Chcel by som sa spýtať, či je nutné aby som mal s každým zákazníkom podpísanú aj zmluvu, alebo stačí iba vystavovať faktúry.

Ďakujem.
evina
10.01.08,20:32
Dobrý deň,

som SZČO v JÚ. Vykonávam služby v IT.
Chcel by som sa spýtať, či je nutné aby som mal s každým zákazníkom podpísanú aj zmluvu, alebo stačí iba vystavovať faktúry.

Ďakujem.

Ak sa cítiš faktúrou dostatočne zabezpečený /myslím, abyTa zákazníci nepodviedli/ stačí faktúra.
Iwett
10.01.08,20:40
Ak sa cítiš faktúrou dostatočne zabezpečený /myslím, abyTa zákazníci nepodviedli/ stačí faktúra.
Dobrý večer, ja sa pripojím, takže stačí faktúra a môže byť aj na pevne stanovenú dohodnutú sumu mesačne?
helas
17.01.08,17:21
Dobrý večer,
dcéra dostala ponuku odprednášať na vysokej škole /už nie je študentka, ale na škole pracuje, aj keď na inej/ niekoľko prednášok cez víkendy, ale škola chce od nej, aby im vystavila faktúru. Môže ona ako súkromná osoba vôbec vystavovať faktúry?
Ďakujem
Iwett
17.01.08,19:47
Dobrý večer,
dcéra dostala ponuku odprednášať na vysokej škole /už nie je študentka, ale na škole pracuje, aj keď na inej/ niekoľko prednášok cez víkendy, ale škola chce od nej, aby im vystavila faktúru. Môže ona ako súkromná osoba vôbec vystavovať faktúry?
Ďakujem
faktúru nemôže vystavovať, nemá pridelené ičo, dičo, môže odprednášať na DVP napríklad.
helas
17.01.08,19:53
Vďaka za rýchlu odpoveď, len som sa chcela uistiť
Zuzana Kašická
27.01.08,21:52
Ahojte poraďáci.

Mám na Vás jednu prosbu. Vystavila som fa v CZ mene, a teraz neviem, či je to vôbec možné, keďže odberateľ si žiadal fa v ich mene a nie našej. Ďakujem za radu. Zuzana
cloe
27.01.08,21:55
Ahojte poraďáci.

Mám na Vás jednu prosbu. Vystavila som fa v CZ mene, a teraz neviem, či je to vôbec možné, keďže dodávateľ si žiadal fa v ich mene a nie našej. Ďakujem za radu. Zuzana

Áno, samozrejme je to možné. Mohla by si aj v EUR, ak sa tak dohodnete.
Zuzana Kašická
28.01.08,14:00
Áno, samozrejme je to možné. Mohla by si aj v EUR, ak sa tak dohodnete.

Ďakujem pekne Cloe za radu.
MichaelaMA
22.02.08,10:41
Prosím Vás ja mám tiež malý problém s fakturácou.:mee:
1.Klientka mi doniesla faktúry, ktoré vystavila firme pre ktorú pracuje a je tam presný rozpis hodín- deň, od kedy do kedy. To by malo byť tak v dochádzkovej knihe pri zamestnancoch a nie vo faktúre.. alebo sa mýlim?.:confused:
2. Pri nahadzovaní som zistila, že má dve faktúry s tým istým číslom a aj dátum vyhotovenia atď je rovnaký, iba počet hodín a suma sa líši. Môže to byť? Podľa mňa 2 faktúry majú mať dve rozdielne čísla dokladu.
3. Klient mi doniesol faktúru vypísanú asi tak, že tam je vypísaný akurát dátum vyhotovenia, dodávateľ, odberateľ, Nie som platca DPH a suma plus podpis. A k tomu je VPD od tej firmy s účelom : mzda 11/2007!
Čo mám s tým robiť, prosím Vás? :eek: Ďakujem.
ZuzanaP
22.02.08,10:49
Prosím Vás ja mám tiež malý problém s fakturácou.:mee:
1.Klientka mi doniesla faktúry, ktoré vystavila firme pre ktorú pracuje a je tam presný rozpis hodín- deň, od kedy do kedy. To by malo byť tak v dochádzkovej knihe pri zamestnancoch a nie vo faktúre.. alebo sa mýlim?.:confused: ak si to vyžadoval odberateľ, tak potom to môže byť
2. Pri nahadzovaní som zistila, že má dve faktúry s tým istým číslom a aj dátum vyhotovenia atď je rovnaký, iba počet hodín a suma sa líši. Môže to byť? Podľa mňa 2 faktúry majú mať dve rozdielne čísla dokladu. každá faktúra má mať svoje číslo, mali by nasledovať chronologicky, ale mohla sa pomýliť, opýtala by som sa dotyčnej....
3. Klient mi doniesol faktúru vypísanú asi tak, že tam je vypísaný akurát dátum vyhotovenia, dodávateľ, odberateľ, Nie som platca DPH a suma plus podpis. A k tomu je VPD od tej firmy s účelom : mzda 11/2007! chýba text - za čo faktúroval? Žiadala by som opravu....určite to nie je mzda, ale úhrada faktúry
Čo mám s tým robiť, prosím Vás? :eek: Ďakujem.


v texte.....:)
MichaelaMA
22.02.08,11:11
Ďakujem. Ale on nevie ako má previesť opravu. on to chcel do faktúry dopísať,ale jednu má predsa aj odberateľ. Musí ísť za odberateľom a dať mu novú správnu faktúru? A má aj ten odberateľ dať nový VPD s účelom: vyplatenie faktúry? A dokonca VPD nebol ani očíslovaný a ani dátum tam nebol:( A s tými faktúrami čo majú rovnaké číslo... ak sa nepomýlila, tak čo? A už chronologicky to nepôjde zmeniť,, lebo potom nasledovalo už x faktúr. Môže vystaviť namiesto tých 2 jednu so spočítanou sumou? Bolo to pre toho istého odberateľa. Musí mu to takisto odniesť, aby si to aj on dal správne do účtovníctva? Ďakujem za radu. :o
MichaelaMA
22.02.08,11:13
A ešte sa chcem spýtať...dátum splatnosti na fa nemusí byť? keď bola uhradená v hotovosti? Ďakujem ešte raz.
ZuzanaP
22.02.08,11:17
Ďakujem. Ale on nevie ako má previesť opravu. on to chcel do faktúry dopísať,ale jednu má predsa aj odberateľ. Musí ísť za odberateľom a dať mu novú správnu faktúru? A má aj ten odberateľ dať nový VPD s účelom: vyplatenie faktúry? A dokonca VPD nebol ani očíslovaný a ani dátum tam nebol:( A s tými faktúrami čo majú rovnaké číslo... ak sa nepomýlila, tak čo? A už chronologicky to nepôjde zmeniť,, lebo potom nasledovalo už x faktúr. Môže vystaviť namiesto tých 2 jednu so spočítanou sumou? Bolo to pre toho istého odberateľa. Musí mu to takisto odniesť, aby si to aj on dal správne do účtovníctva? Ďakujem za radu. :o

Presne dopísať, ísť k odberateľovi a opraviť aj tam, alebo opravenú poslať poštou s poznámkou, že ide o opravu. Na VPD má byť účel - podľa fa, mzda to nie je, mzda je pre zamestnancov, takže opraviť aj VPD.

Fa s rovnakým číslom označiť a, b alebo opraviť, to už je na nej.


A ešte sa chcem spýtať...dátum splatnosti na fa nemusí byť? keď bola uhradená v hotovosti? Ďakujem ešte raz.
mal by tam byť dátum splatnosti, keby tam nebol, ako by sa vedelo, kedy je fa splatná?
MichaelaMA
22.02.08,11:21
Ďakujem. nechcem otravovať, ale nejake to má domotané. Ešte jedna vec. Faktúry má číslované asi takto: v januári 0082006, feb 0092006, marec 0102007, apríl 011007 a potom uz len ďalšie číslo007, už zabudla zrejme, že písala 2007. Môže to byť? Podla mňa to už nie je chronologický číselný rad. :(
ZuzanaP
22.02.08,11:25
Ďakujem. nechcem otravovať, ale nejake to má domotané. Ešte jedna vec. Faktúry má číslované asi takto: v januári 0082006, feb 0092006, marec 0102007, apríl 011007 a potom uz len ďalšie číslo007, už zabudla zrejme, že písala 2007. Môže to byť? Podla mňa to už nie je chronologický číselný rad. :(


Nie je, ale opravovať všetky fa?!

Nechala by som to tak, zotriedila podľa dátumu vystavenia a upozornila by som ju, aby správne číslovala fa.
Zita5
22.02.08,11:26
Ja by som len podotkla , že pozor na FA - kde je uvedená fakturácia - MZDA .......to by mohlo byť preklasifikované na závislú činnosť .
Zita5
22.02.08,11:28
Ďakujem. nechcem otravovať, ale nejake to má domotané. Ešte jedna vec. Faktúry má číslované asi takto: v januári 0082006, feb 0092006, marec 0102007, apríl 011007 a potom uz len ďalšie číslo007, už zabudla zrejme, že písala 2007. Môže to byť? Podla mňa to už nie je chronologický číselný rad. :(


No na mieste SZČO s uvedeným číslovaním by som nebola spokojná . Doporučila by som to poopravovať s tým , že by som oslovila aj odberateľa nejakou formou , zrejme listom a uviedla všetko do poriadku .
luciana1
22.02.08,11:39
Dobrý deň,

faktúra uhradená - VOZD. Po troch mesiacoch dodávateľ poslal doklad o úprave základu dane a novú faktúru.

Ako to zaúčtujem? Cez ID storno sumy na pôvodnej faktúre a úhrada sumy na novej faktúre.
ZuzanaP
22.02.08,11:43
Dobrý deň,

faktúra uhradená - VOZD. Po troch mesiacoch dodávateľ poslal doklad o úprave základu dane a novú faktúru.

Ako to zaúčtujem? Cez ID storno sumy na pôvodnej faktúre a úhrada sumy na novej faktúre.


K dobropisu vystaviť PPD a novú faktúru normálne uhradiť....
luciana1
22.02.08,11:49
Nová faktúra je vystavená v auguste, ale úhrada šla v apríli z účtu. Príjem dám do pokladne?
ZuzanaP
22.02.08,11:53
Nová faktúra je vystavená v auguste, ale úhrada šla v apríli z účtu. Príjem dám do pokladne?


Môžete sa rozhodnúť, ak ide pre vás o došlý dobropis, či vám ho uhradia v hotovosti alebo na účet. Keby faktúra nebola uhradená, mohli ste spraviť zápočet.
luciana1
22.02.08,11:56
Lenže to je vec z minulého roku a mne sa to dostalo do rúk teraz, keď treba urobiť DP:confused::confused::confused:

Takže dodávateľ mi peniaze už nevráti. Ono je to nakoniec tá istá suma ako pôvodná, ale rozpísaná na dve faktúry (pardón to som v prvom príspevku neuviedla).:eek:
luciana1
22.02.08,12:12
Prosím, kto mi poradí?
luciana1
22.02.08,12:20
:confused::confused::confused:
Prosím, prosím, prosím:mee:
luciana1
22.02.08,12:26
Volajte ma otrava, ale pomoc. :(
luciana1
22.02.08,12:59
Prosííííííííím
luciana1
23.02.08,16:38
Skúsi mi niekto poradiť?
Zoltán Kovács
23.02.08,16:56
Skúsi mi niekto poradiť?

Povodná faktúra aj uhradená.
Dobropis - neuhradená
2 ks nové faktúry na rovnakú sumu spolu ako bola pôvodná faktúra - neuhradené.

Takže: Dobropis a dve nové faktúry by som zaevidoval do knihy dodávateľských faktúr. A dobropis a nové faktúry by som navzájom uhradil, ale len v knihe došlých faktúr. Do peňažného denníka by som nič neúčtoval. A pôvodnú faktúru aj s úhradou nechal tak.
luciana1
24.02.08,18:07
Ďakujem, ďakujem, ďakujem. :)

Prajem ešte pekný večer.
erika_H
02.03.08,19:17
Dobrý večer. prosím Vás,aký dátum mám dať na dobropis k takejto odberateľskej faktúre: SZČO vystavila odberateľovi faktúry za služby 28.9.2007, splatnosť je o 14 dní. Faktúra však nebola akceptovaná-vystavovateľ fa ju chce stornovať.Môže to urobiť dobropisom?Aký dátum je správne dať na dobropis?Ďakujem.
Ajuška
02.03.08,20:16
Dobrý večer. prosím Vás,aký dátum mám dať na dobropis k takejto odberateľskej faktúre: SZČO vystavila odberateľovi faktúry za služby 28.9.2007, splatnosť je o 14 dní. Faktúra však nebola akceptovaná-vystavovateľ fa ju chce stornovať.Môže to urobiť dobropisom?Aký dátum je správne dať na dobropis?Ďakujem.

Faktúra určite bola vystavená za "niečo"... predpokladám...:rolleyes: ... takže dátum vystavenia dobropisu predsa súvisí s dátumom vzniku daňovej povinnosti (trebárs vrátenie tovaru...:confused:...) a dobropis je treba vystaviť do 15 dní...
Pri dodaní služby - to že nebola akceptovaná v celom rozsahu predsa nie je dôvod na jej stornovanie. Určite sa dohodli na inej výške plnenia - takže v dobropise opraviť len konkrétnu položku... ak to bola (;)) len "fiktívna" faktúra, tak ju treba jednoducho zrušiť... Je potrebné jasne definovať skutočnosť...:rolleyes:...
erika_H
03.03.08,17:01
Faktúra určite bola vystavená za "niečo"... predpokladám...:rolleyes: ... takže dátum vystavenia dobropisu predsa súvisí s dátumom vzniku daňovej povinnosti (trebárs vrátenie tovaru...:confused:...) a dobropis je treba vystaviť do 15 dní...
Pri dodaní služby - to že nebola akceptovaná v celom rozsahu predsa nie je dôvod na jej stornovanie. Určite sa dohodli na inej výške plnenia - takže v dobropise opraviť len konkrétnu položku... ak to bola (;)) len "fiktívna" faktúra, tak ju treba jednoducho zrušiť... Je potrebné jasne definovať skutočnosť...:rolleyes:...
áno Ajuška,viacmenej to bola fitktívna faktúra,k jej naplneniu nedošlo,podnikatelia si vzájomne akoby započítali faktúry,len sa tomu druhému nechcelo vystaviť faktúru a na túto vystavenú zabudli..
Len tak ju zrušiť sa trošku obávam,bude mi chýbať v číslovaní-je to r.2007 a faktúry Ďalej chronologicky pokračujú.:mee:
Ajuška
03.03.08,17:05
áno Ajuška,viacmenej to bola fitktívna faktúra,k jej naplneniu nedošlo,podnikatelia si vzájomne akoby započítali faktúry,len sa tomu druhému nechcelo vystaviť faktúru a na túto vystavenú zabudli..
Len tak ju zrušiť sa trošku obávam,bude mi chýbať v číslovaní-je to r.2007 a faktúry Ďalej chronologicky pokračujú.:mee:

To by ale nemal byť Tvoj problém... alebo si podnikateľ zdôvodní, prečo chýba fa... alebo ju tam nechá s dokladom prečo bola zrušená... alebo na to číslo vystaví inú faktúru... alebo Ti povie, aby si zaúčtovala príjem cez pokladňu... potráp ho...
erika_H
03.03.08,17:29
To by ale nemal byť Tvoj problém... alebo si podnikateľ zdôvodní, prečo chýba fa... alebo ju tam nechá s dokladom prečo bola zrušená... alebo na to číslo vystaví inú faktúru... alebo Ti povie, aby si zaúčtovala príjem cez pokladňu... potráp ho...

Dobre;) Ďakujem Ajuška
No volala som mu,on že ja mu musim povedať.. sila
Ajuška
03.03.08,17:32
Dobre;) Ďakujem Ajuška
No volala som mu,on že ja mu musim povedať.. sila

nie sila - skôr "klasika"... tak mu povedz či mu nevadí, že on bude mať zdanený príjem - na rozdiel od svojho "kamaráta" ktorému sa nechcelo vystavovať faktúru...:rolleyes:... ak neva, tak zaúčtuj "fiktívny" príjem platby cez pokladňu a máš pohľadávku vysporiadanú (alebo mu ju ťahaj ako nevyrovnanú)... ale nerob za neho rozhodnutia...
erika_H
03.03.08,17:39
nie sila - skôr "klasika"... tak mu povedz či mu nevadí, že on bude mať zdanený príjem - na rozdiel od svojho "kamaráta" ktorému sa nechcelo vystavovať faktúru...:rolleyes:... ak neva, tak zaúčtuj "fiktívny" príjem platby cez pokladňu a máš pohľadávku vysporiadanú (alebo mu ju ťahaj ako nevyrovnanú)... ale nerob za neho rozhodnutia...

no ja by som mu urobila dobropis ako storno faktury
aj keď je to divne,ale čo s nim narobim?? neda pokoj:cool:
klasika..
Ajuška
03.03.08,18:02
no ja by som mu urobila dobropis ako storno faktury
aj keď je to divne,ale čo s nim narobim?? neda pokoj:cool:
klasika..

leenže... tovar si viem predstaviť že sa vráti na sklad... ale služba? Alebo som ju poskytla, alebo nie... Ak som si pýtala zálohu a neprišlo k plneniu... účtuje sa to inak...
erika_H
03.03.08,18:08
Tak asi nakoniec naozaj faktúru vyhodíme a napíšeme odôvodnenie,že bolo preskočené číslovanie.Veď každý sa môže pomýliť,za to mu pokutu snáď nedajú?
vlastula5
19.03.09,08:57
Chcem sa opýtať ako sa dá dobropisovať Dobropis z min. roka, plátca DPH?
fmato
19.03.09,09:30
Je na tebe ako sa rozhodneš, oba spôsoby sú správne. Ak budeš vystavovať faktúru s odovlávkou na zmluvu, tak pri prípadnej kontrole budú určite žiadať od teba zmluvu aby si pozreli čo zmluva obsahuje. Ak budeš vystavovať faktúru s rozpisom podľa zmluvy, tak aj tak určite pri kontrole by pýtali tiež zmluvu, pretože zmluva je dôležitá pri každej kontole. Nemusíš sa stresovať a nemusíš sa ničoho obávať, ak podnikáš v tom v čom máš oprávnenie , tak sa naozaj nemusíš báť.:)


a co v pripade, ked nemame podpisanu ziadnu zmluvu? treba to riesit objednavkami?