adamuro
30.10.06,14:33
Ahojte,
kto by vedel prosim poradit laikovi :o v nasledovnom:
SZČO ma v podnikani auto, ktore bolo doodpisovane v dec.05. Podnikatel by chcel darovat toto auto svojej matke. SZCO najskor vyradi auto do osobneho vlastnictva (so zostatkovou hodnotou 0,-Sk) a potom darovacou zmluvou daruje matke. Ako toto ovplyvni dan z prijmu?
Co v pripade, ak matka napr. 2 mesiace po ziskani daru tento preda?
Monika1
30.10.06,13:47
V zákone o dani z príjmu § 9 ods. 1 písm. d je napísané, že predaj hnuteľného majetku je oslobodený od dane z príjmov okrem predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku a to do piatich rokov od jej vyradenia. Pri darovaní majetku by si mal uviesť, že uvedený majetok bol používaný v súvislosti s podnikaním a kedy bol vyradený z obchodného majétku. Myslím si, že ak by si to ale neurobil ťažko na to asi niekto príde. Jedine žeby na tom niekomu veľmi záležalo a oznámil do príslušným úradom.
adamuro
30.10.06,14:06
Dakujem Monika :), takze v pripade, ze by v darovacej zmluve bolo uvedene, ze auto bolo v pouzivane v podnikani a vyradene k urcitemu datumu, pricom matka by toto auto predala pred uplynutim 5 rokov, musela pri sa z predajnej sumy odviest dan? Alebo to nechapem dobre? Este nieco... V darovacej zmluve by mala byt uvedena trhova hodnota uvedeneho auta?
Milan Benka
30.10.06,15:42
V zákone o dani z príjmu § 9 ods. 1 písm. d je napísané, že predaj hnuteľného majetku je oslobodený od dane z príjmov okrem predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku a to do piatich rokov od jej vyradenia. Pri darovaní majetku by si mal uviesť, že uvedený majetok bol používaný v súvislosti s podnikaním a kedy bol vyradený z obchodného majétku. Myslím si, že ak by si to ale neurobil ťažko na to asi niekto príde. Jedine žeby na tom niekomu veľmi záležalo a oznámil do príslušným úradom.

To, či auto bolo alebo nebolo zahrnuté v obchodnom majetku sa sleduje u aktuálneho vlastníka, nie u predchádzajúcich. Takže ak tvoja matka dar príjme a následne ho predá, bude mať príjem z predaja hnuteľného majetku od dane oslobodený.
JAJA11
06.12.06,09:59
To, či auto bolo alebo nebolo zahrnuté v obchodnom majetku sa sleduje u aktuálneho vlastníka, nie u predchádzajúcich. Takže ak tvoja matka dar príjme a následne ho predá, bude mať príjem z predaja hnuteľného majetku od dane oslobodený.

To by som súhlasila, ale čo z darovania? Nemusí sa platiť daň ak to nieje príbuzný v priamom rade (sestra?)
renča1
06.12.06,14:23
To by som súhlasila, ale čo z darovania? Nemusí sa platiť daň ak to nieje príbuzný v priamom rade (sestra?)


Sestra nebude platiť daň z darovania (aj keď je blízka osoba), daň z darovania nie je predmetom dane FO § 3 ods.2 pís,.a) ZDZP. Ak by však obdarovaný /matka/ dosahovala príjem z prenájmu automobilu, tak tento príjem z prenájmu by už musela zdaniť.
Maxinka
10.01.08,09:49
Ja by som chcela vedieť:
- ak bolo auto v podnikaní, to znamená firma platila aj Zák.Poistku a DMV,ale ak ho vyradí z podnikania do os.vlastníctva tak musí zrušiť aj danú poistku na firmu a musí ju už platiť ako FO?
Maxinka
10.01.08,11:41
Ja by som chcela vedieť:
- ak bolo auto v podnikaní, to znamená firma platila aj Zák.Poistku a DMV,ale ak ho vyradí z podnikania do os.vlastníctva tak musí zrušiť aj danú poistku na firmu a musí ju už platiť ako FO?
Vie mi niekto poradiť, ako by sa to malo urobiť?
misomiso
10.01.08,12:00
Ja aj tak nerozumiem tym piatim rokom, ktore sa "benka" sleduju u aktualneho vlastnika. Ked je zakon takto formulovany, znamena tom ze sa napr. pripusta moznost, ze s.r.o. dnes auto vyradi z majetku a o 5 rokov ho moze predat bez povinnosti odviest dan?

A co tych 5 rokov? Bude moct auto firma pouzivat, alebo musi stat niekde na dvore? A moze ho mat vobec prihlasene, ako ho vyradi z majetku?
Johanka
10.01.08,12:04
Ja aj tak nerozumiem tym piatim rokom, ktore sa "benka" sleduju u aktualneho vlastnika. Ked je zakon takto formulovany, znamena tom ze sa napr. pripusta moznost, ze s.r.o. dnes auto vyradi z majetku a o 5 rokov ho moze predat bez povinnosti odviest dan?

A co tych 5 rokov? Bude moct auto firma pouzivat, alebo musi stat niekde na dvore? A moze ho mat vobec prihlasene, ako ho vyradi z majetku?

Benka píše o oslobodení od dane podľa § 9 Zákona o dani z príjmov. Celý zákon je rozdelený na §§, ktoré sa vzťahujú iba na FO, iba na PO , na spoločné ustanovenia a na prechodné ustanovenia. § 9 je v časti pre FO ;).
Johanka
10.01.08,12:05
Ja by som chcela vedieť:
- ak bolo auto v podnikaní, to znamená firma platila aj Zák.Poistku a DMV,ale ak ho vyradí z podnikania do os.vlastníctva tak musí zrušiť aj danú poistku na firmu a musí ju už platiť ako FO?
Toto je otázka pre poisťovňu ;).
Maxinka
10.01.08,12:48
Ja som len chcela vedieť, že keď už auto nechcem používať ako firemné, to zn., že Firma bola napísaná aj v TP,aj platila ZP čo si dávala do nákladov a aj platila daň z mot.voz.,,a ku konci roka ho chcem vyradiť z evidencie HIM - to zn.,že nebudem platiť ani daň z mot.voz., musím prepísať majiteľa v TP? to zn, že aj poistka by mala byť už nie na Firmu ale na danú FO?:(
veva125
10.01.08,13:01
Netreba ho prepisat, moze ostat pisane na firmu, len auto treba odhlasit z DU. A samozrejme, poistku uz nedavat do nakladov.
HyperC
24.01.08,08:19
Dobrý deň

moja otázka nesmeruje k vyradeniu auta z majetku, ale chcel by som sa vás spýtať ako je to z vyraďovaním iného majetku, ktorý firma nadobudla. Notebooky, telefóny, prac. nástroje ap. Respektíve, ktorý zákon to definuje. Vopred ďakujem.
JAJA11
24.01.08,09:22
Dobrý deň

moja otázka nesmeruje k vyradeniu auta z majetku, ale chcel by som sa vás spýtať ako je to z vyraďovaním iného majetku, ktorý firma nadobudla. Notebooky, telefóny, prac. nástroje ap. Respektíve, ktorý zákon to definuje. Vopred ďakujem.

Nestanovuje to zákon, ale vyradiť sa dá pokazený, nefunkčný majetok - likvidácia alebo sa môže predať, prípadne darovať. Podľa spôsobu vyradenia majetku a zostatkovej ceny sa o vyradení účtuje.:rolleyes:
HyperC
24.01.08,09:42
Nestanovuje to zákon, ale vyradiť sa dá pokazený, nefunkčný majetok - likvidácia alebo sa môže predať, prípadne darovať. Podľa spôsobu vyradenia majetku a zostatkovej ceny sa o vyradení účtuje.:rolleyes:
no dobre v poriadku, ale dajme tomu, že sa jedná o funkčný majetok. To ho možem predať za cenu, ktorú si určím?
JAJA11
24.01.08,09:56
no dobre v poriadku, ale dajme tomu, že sa jedná o funkčný majetok. To ho možem predať za cenu, ktorú si určím?

Áno, ako sa dohodnete s kupujúcim.