zuzka34
30.10.06,15:42
Prosím o radu z mojom problémom:na výpomoc ( 6 hodín týždenne)do baru môjho klienta chodí jeho syn- študent (15.rokov).poradte mi ako ho mám viesť,kde zaregistrovať a čo všetko okolo.Môj klient ma presvieča ,že ako rodinný príslušník nemusí byť vedený nikde.Ďakujem.
DanielaSL
30.10.06,15:38
Rodinný príslušník môže od 1.7.2006 vypomáhať v rodinnej firme bez toho, aby si s ním bola uzatvorená pracovná zmluva alebo dohoda. Podmienkou však je, aby bol dôchodkovo poistený. A u študenta nesmie byť prekročený vek 26 rokov.
zuzka34
01.11.06,12:38
Ďakujem pekne.
Jozef Mihál
01.11.06,13:30
Rodinný príslušník môže od 1.7.2006 vypomáhať v rodinnej firme bez toho, aby si s ním bola uzatvorená pracovná zmluva alebo dohoda. Podmienkou však je, aby bol dôchodkovo poistený. A u študenta nesmie byť prekročený vek 26 rokov.
Súhlas za predpokladu, že ide o firmu - živnosť (fyzickú osobu).

Ak by šlo o firmu právnickú osobu, napríklad uvedený bar patrí pod s.r.o., tak ide o nelegálnu prácu.
M&J
01.11.06,17:17
Srdečne Vás pozdravujem a pripájam svoju otázku: môže naopak napr. syn-podnikateľ zamestnať vo svojej firme matku na riadny pracovný pomer?
kukučka
01.11.06,17:55
samozrejme, že áno
M&J
01.11.06,18:05
Tak ďakujem, len som si po prečítaní predchádzajúceho príspevku nebola celkom istá:)
kukučka
01.11.06,18:18
Ty si sa pýtala na pracovný pomer a v predchádzajúcom príspevku bola reč o výpomoci.
M&J
02.11.06,20:50
Ospravedlňujem sa, ale keďže som narazila na túto tému, chcela som si overiť túto možnosť. Sorry
auctovnicka
11.11.06,20:20
Dobry vecer,
chcem sa spytat, ktory § upravuje presne zamestnavanie rodinnych prislusnikov, resp. vypomoc. Neviem sa tu poriadne zorientovat. Mohol by manzel zamestnat manzelku napr. v obchode potraviny na TPP, je to zivnostnik. Zmenilo by sa nieco, keby mal s.r.o?
Melnick
11.11.06,20:31
Dobry vecer,
chcem sa spytat, ktory § upravuje presne zamestnavanie rodinnych prislusnikov, resp. vypomoc. Neviem sa tu poriadne zorientovat. Mohol by manzel zamestnat manzelku napr. v obchode potraviny na TPP, je to zivnostnik. Zmenilo by sa nieco, keby mal s.r.o?

Rodinný príslušník môže vypomáhať bez PZ , ak už je dôchodkovo poistený . Manžel môže zamestnať manželku a opačne to platí tiež.:D
Ináč pozri si príspevky : 2,4,6, všetky dávajú odpoveď aj Tebe.

Treba rozlíšiť: vypomáhať a zamestnať. Nemiešajme tieto dva pojmy.:)
Muška
11.11.06,20:33
Zmenilo by sa nieco, keby mal s.r.o? Len doplním Majku. Zmenilo. Ako SZČO by vypomáhala manželovi /rodinnému príslušníkovi/ , a ako s.r.o. by ju zamestnala s.r.o. /a nie manžel/
Muška
11.11.06,20:36
a ako s.r.o. by ju zamestnala s.r.o. /a nie manžel/
len sa ešte doplním., tzn, že v s.r.o. by nemohla vypomáhať /s.r.o. nie je rodinný príslušník/
Melnick
11.11.06,20:43
len sa ešte doplním., tzn, že v s.r.o. by nemohla vypomáhať /s.r.o. nie je rodinný príslušník/

Presne to som mala na mysli Muška:) ,keď som jej odporučila prečítať si príspevok od Jožka M.
Llívia
27.06.07,08:56
Známy je SZČO a pred chvíľou mal kontrolu na nelegálne zamestnávanie. V dielni mu vypomáhajú otec a brat. Inšpektori tvrdia, že ak vypomáha otec, tak je to OK, ale ak vypomáha brat, tak to už je nelegálne zamestnávanie. Pritom v zákone č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v § 2a je uvedené:
"(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."
No u nás platí, že súrodenec je buď brat alebo sestra, lenže inšpektori majú iný názor. Takže, kde je pravda?
Danila
27.06.07,09:06
Známy je SZČO a pred chvíľou mal kontrolu na nelegálne zamestnávanie. V dielni mu vypomáhajú otec a brat. Inšpektori tvrdia, že ak vypomáha otec, tak je to OK, ale ak vypomáha brat, tak to už je nelegálne zamestnávanie. Pritom v zákone č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v § 2a je uvedené:
"(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."
No u nás platí, že súrodenec je buď brat alebo sestra, lenže inšpektori majú iný názor. Takže, kde je pravda?Pravda je, že ak vypomáhajúca osoba bola dôchodkovo posistená, súrodenec, rodič a pod. nejedná sa o nelegálnu prácu a treba sa písomne brániť s poukázaním na zákon.
tina24
14.08.07,11:27
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či sa zmena od 1.9.2007 v Zákonníku práce bude týkať aj výpomoci rodinného príslušníka pre FO. Ďakujem.
Chobot
14.08.07,11:38
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či sa zmena od 1.9.2007 v Zákonníku práce bude týkať aj výpomoci rodinného príslušníka pre FO. Ďakujem.

O tomto ZP nepojednáva. To je obsahom zákona o nelegálnej práci.
tina24
15.08.07,08:41
Aha...:o ... Ďakujem. Dúfam, že sa v tomto nič nezmení.
Petra79
03.09.07,10:54
pokial mam obchod,som konatelom, ale prevadzkovatelom je s.r.o., potrebovala by som sem tam zaskocit neexistuje ziadna legalna forma vypomoci rodinneho prislusnika?
veronikasad
03.09.07,11:05
pokial mam obchod,som konatelom, ale prevadzkovatelom je s.r.o., potrebovala by som sem tam zaskocit neexistuje ziadna legalna forma vypomoci rodinneho prislusnika?
V prípade sro-čky asi nie. Rodinní príslušníci môžu vypomáhať len živnostníkovi. Vypomáhajúceho pracovníka treba prihlásiť do SP aspoň na dohodu /DOVP,DOBPŠ alebo DOPČ/, pred začiatkom výkonu práce.

--------
Veronika
ekopo
03.09.07,11:19
pokial mam obchod,som konatelom, ale prevadzkovatelom je s.r.o., potrebovala by som sem tam zaskocit neexistuje ziadna legalna forma vypomoci rodinneho prislusnika?
Samozrejme existuje legálna forma: dohoda o vykonaní práce pracovnej činnosti (max 10 hod/týždeň). (nehovorím o výpomoci rod.príslušníka bez nároku na mzdu)
Aljok
03.09.07,11:23
§ 226
Dohoda o vykonaní práce

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
Petra79
04.09.07,11:28
Dakujem ekopovi aj aljokovi, ale este stale mi nie je jasne, ci tato dohoda o pracovnej cinnosti uklada povinnost hlasit zamestnanca na uradoch. Ak ano tak akych? Ak nie to znamena, ze rodinny prislusnik mi moze v obchode (s.r.o.) vypomahat max.10 hodin do tyzdna legalne?
ajobs
04.09.07,12:12
Dakujem ekopovi aj aljokovi, ale este stale mi nie je jasne, ci tato dohoda o pracovnej cinnosti uklada povinnost hlasit zamestnanca na uradoch. Ak ano tak akych? Ak nie to znamena, ze rodinny prislusnik mi moze v obchode (s.r.o.) vypomahat max.10 hodin do tyzdna legalne?

Tieto dohody zakladaju povinnosť zamestnávateľa (s.r.o.) prihlásiť zamestnanca do Sociálnej poisťovne. Rodinný príslušník nemôže legálne vypomáhať v s.r.o. - môže tam iba pracovať.
mirhu
23.06.08,17:06
Ahojte, može živnostníkovi vypomáhať v obchode jeho sestra, bez nároku na mzdu? tj bez DoPČ? počíta sa to ako rodinný príslušník?
vĎaka
veronikasad
23.06.08,18:40
Ahojte, može živnostníkovi vypomáhať v obchode jeho sestra, bez nároku na mzdu? tj bez DoPČ? počíta sa to ako rodinný príslušník?
vĎaka
pozri prísp. č. 2 v tejto téme.
mirhu
25.06.08,08:46
Ahojte, može živnostníkovi vypomáhať v obchode jeho sestra, bez nároku na mzdu? tj bez DoPČ? počíta sa to ako rodinný príslušník?
vĎaka
Este jedna otazka: ak je rodinny prislusnik, tj.sestra zivnostnika dochodkyna? lebo som nasla, ze osoba ktora vypomaha, musi byt dochodkovo poistena...
Aljok
25.06.08,08:54
Este jedna otazka: ak je rodinny prislusnik, tj.sestra zivnostnika dochodkyna? lebo som nasla, ze osoba ktora vypomaha, musi byt dochodkovo poistena...
Najlepšie Ti pomôže citácia konkrétneho zákona:
Je to v Zákone 125/2006
Čl. II
Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom
zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
sa mení a dopĺňa takto:
1. Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre
fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný
v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberateľom dôchodku podľa
osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom
do 26 rokov veku.“.
mirhu
25.06.08,08:56
Najlepšie Ti pomôže citácia konkrétneho zákona:
Je to v Zákone 125/2006
Čl. II
Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom
zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
sa mení a dopĺňa takto:
1. Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre
fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný
v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberateľom dôchodku podľa
osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom
do 26 rokov veku.“.
dakujem, :)
kansluga
11.07.09,03:02
Ahojte, som zivnostnik a chcela by som na par hodin do tyzdna (resp. kolko moze do mesiaca odpracovat hodin?) zamestnat mojho syna. Smie sa to? Mam s nim uzatvorit dohodu o vykonani prace alebo nieco ine? Mam ho niekam prihlasit? Co mam za neho platit? Je student gymnazia.
Dakujem za odpovede
Marína
11.07.09,05:18
Ahojte, som zivnostnik a chcela by som na par hodin do tyzdna (resp. kolko moze do mesiaca odpracovat hodin?) zamestnat mojho syna. Smie sa to? Mam s nim uzatvorit dohodu o vykonani prace alebo nieco ine? Mam ho niekam prihlasit? Co mam za neho platit? Je student gymnazia.
Dakujem za odpovede
Uzatvoriť dohodu o VP alebo brigádnickej práci študenta. Prihlásiť na registračnom liste FO do Soc. poisťovne. Podrobnejšie čítaj tu http://www.porada.sk/984882-post132.html
veronikasad
11.07.09,07:10
Ahojte, som zivnostnik a chcela by som na par hodin do tyzdna (resp. kolko moze do mesiaca odpracovat hodin?) zamestnat mojho syna. Smie sa to? Mam s nim uzatvorit dohodu o vykonani prace alebo nieco ine? Mam ho niekam prihlasit? Co mam za neho platit? Je student gymnazia.
Dakujem za odpovede
Uveď prosím vek svojho syna
Misicka21
13.07.09,06:55
Ahojte, a môj priateľ ja SZČO som zamestnaná v tej firme na riadnu PZ ale má aj 2 s.r.o., a v tých firmách robím účt., faktúry, riešim PZ, no všetky papierovačky, je možné urobiť nejakú dohodu medzi nami, alebo ako sa to dá, dodatok k mojej PZ o tom že mám robiť aj ostatné dve firmy, kde konateľom je len on sám, chcem to mať dobre.
veronikasad
13.07.09,07:03
Ahojte, a môj priateľ ja SZČO som zamestnaná v tej firme na riadnu PZ ale má aj 2 s.r.o., a v tých firmách robím účt., faktúry, riešim PZ, no všetky papierovačky, je možné urobiť nejakú dohodu medzi nami, alebo ako sa to dá, dodatok k mojej PZ o tom že mám robiť aj ostatné dve firmy, kde konateľom je len on sám, chcem to mať dobre.
Pracovná zmluva u SZČO nemá nič spoločné s výkonom práce v s.r.o. Treba uzatvoriť aj v s.r.o. prac.zmluvu na kratší pracovný čas, alebo dohodu o prac. činnosti /výkon práce max. 10 hod. týždenne/, inak to príp. kontrola Inšpekcie práce bude považovať za nelegálnu prácu.
Misicka21
13.07.09,07:17
Ok, idem si ju hneď urobiť, hmm a dá sa niečo vymyslieť spätne, nejaká dohoda bez nároku na mzdu a odvodov?? firmy majú už jeden rok a rok to robím.
A keď budem mať dohody v obidvoch sro, idú odvody, daň 2x?? Aj keď mám jednu kanceláriu a rovnakého zamestnávateľa a rovnaké adresy firiem??:D
veronikasad
13.07.09,07:24
Ok, idem si ju hneď urobiť, hmm a dá sa niečo vymyslieť spätne, nejaká dohoda bez nároku na mzdu a odvodov?? firmy majú už jeden rok a rok to robím.
A keď budem mať dohody v obidvoch sro, idú odvody, daň 2x?? Aj keď mám jednu kanceláriu a rovnakého zamestnávateľa a rovnaké adresy firiem??:D
Spätne už nič nerob, nechaj to tak.
Z dohôd odvody platí len zamestnávatel - 0,8 % úrazové poistenie a 0,25% garančné poistenie.
U jedného zamestnávatela podpíšeš vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, u druhého zdaníš celú vyplatenú odmenu. Podáš DP alebo požiadaš zamestnávatela o vykonanie RZD a zrazená daň do príjmu vo výške nezd.časti základu dane sa ti vráti.
Fyzická /SZČO/ a právnická /s.r.o./ osoba nie je rovnaký zamestnávatel
zuzipito
04.08.09,05:07
Ahojte, prepáčte, ale ak je syn ešte študent SŠ a vypomáha otcovi, aj tak musí byť dôchodkovo poistený? Neplatí za neho dôch. poistenie štát? Ďakujem za odpoveď. Zuzka
Xanti
04.08.09,05:10
Ahojte, prepáčte, ale ak je syn ešte študent SŠ a vypomáha otcovi, aj tak musí byť dôchodkovo poistený? Neplatí za neho dôch. poistenie štát? Ďakujem za odpoveď. ZuzkaŠtát už dávno za študentov dôchodkové poistenie neplatí.
veronikasad
04.08.09,05:51
Ahojte, prepáčte, ale ak je syn ešte študent SŠ a vypomáha otcovi, aj tak musí byť dôchodkovo poistený? Neplatí za neho dôch. poistenie štát? Ďakujem za odpoveď. Zuzka
skončil už syn povinnú školskú dochádzku ? Otec je SZČO alebo s.r.o. ?

Dôchodkovo poistená musí byť len osoba, ktorá nie je dôchodcom alebo študentom.
Dodenko
04.08.09,08:20
Dcéra je SZČO a má obchod, môže matka vypomáhať počas neprítomnosti dcéry v obchode. Matka je tiež SZČO a je dôchodkovo poistená.
veronikasad
04.08.09,08:21
Dcéra je SZČO a má obchod, môže matka vypomáhať počas neprítomnosti dcéry v obchode. Matka je tiež SZČO a je dôchodkovo poistená.
ano, môže
zuzi12
12.09.09,19:24
Prosím Vás o radu, manzel je SZCO a ja mu chcem vypomáhať v predajni, som nezamestnana ale niesom hlásená na úrade práce (pretoze mam trvale bydlisko u rodicov 200km od miesta kde momentalne byvam tu živnosť som založila na manzela prave preto aby som kôli vybavovaniu úradov nemusela cestovať ) môzem za seba dobrovolne platiť dôchodkové poistenie a vypomáhať tak manželovi bez PZ či dohody alebo musím urobiť PZ
veronikasad
12.09.09,19:28
Prosím Vás o radu, manzel je SZCO a ja mu chcem vypomáhať v predajni, som nezamestnana ale niesom hlásená na úrade práce (pretoze mam trvale bydlisko u rodicov 200km od miesta kde momentalne byvam tu živnosť som založila na manzela prave preto aby som kôli vybavovaniu úradov nemusela cestovať ) môzem za seba dobrovolne platiť dôchodkové poistenie a vypomáhať tak manželovi bez PZ či dohody alebo musím urobiť PZ
Nedá sa platiť len dôchodkové poistenie. Rozumnejšie bude keď ťa manžel prihlási ako zamestnanca, stačí aj na kratší prac. úväzok.
zuzi12
13.09.09,13:12
Ďakujem za rýchlu odpoveď, všetci čo tu odpovedáte na naše pre Vás určite smiešne otazky ste super bez Vás a tejto stránky by som sa ani nepohla moc Vám ďakujem a obdivujem vaše vedomosti a ochotu pomôcť.
ali8
12.12.12,14:44
Rodinný príslušník môže od 1.7.2006 vypomáhať v rodinnej firme bez toho, aby si s ním bola uzatvorená pracovná zmluva alebo dohoda. Podmienkou však je, aby bol dôchodkovo poistený. A u študenta nesmie byť prekročený vek 26 rokov.

dobry den prosim vas plati to stale aj dodnes? to znamena ze ja ako sestra ak pomozem bratovi v bare nemusi so mnou spisovat nijaku dohodu?
veronikasad
12.12.12,14:45
dobry den prosim vas plati to stale aj dodnes? to znamena ze ja ako sestra ak pomozem bratovi v bare nemusi so mnou spisovat nijaku dohodu?
si dôchodkovo poistená ?
ali8
12.12.12,14:49
si dôchodkovo poistená ?

mam zivnost ale na inu pracu ako vbare.
veronikasad
12.12.12,14:50
mam zivnost ale na inu pracu ako vbare.
platíš odvody do sociálnej poisťovne zo živnosti ?
ali8
12.12.12,14:51
platíš odvody do sociálnej poisťovne zo živnosti ?

ano platim si vsetky odvody.
veronikasad
12.12.12,14:52
ano platim si vsetky odvody.
môžeš bratovi vypomáhať vo firme bez prac.zmluvy, či dohody. Nepôjde o nelegálnu prácu.
Dáša_
12.12.12,14:52
A brat pracuje ako SZČO? Alebo sro?
ali8
12.12.12,14:53
A brat pracuje ako SZČO? Alebo sro?

ako szco
veronikasad
12.12.12,14:54
A brat pracuje ako SZČO? Alebo sro?
Veľmi správna otázka, lebo Zákon o nelegálnej práci, týkajúci sa výpomoci rodinných príslušníkov sa vzťahuje len na SZČO.
Dáša_
12.12.12,14:54
ako szco potom je to v poriadku, môžeš
ali8
12.12.12,14:55
potom je to v poriadku, môžeš

dakujem vam velmi pekne. pekny den