Ondrew
30.10.06,20:02
Ahojte Poradaci.
Mam na Vas otazku ohladom skusenosti s montazou anten na vasich domoch - stretol sa niekto z Vas s touto vecou? Ide o to, ze jeden z nasich mob. operatarov ma zaujem o vybudovanie zakladovej stanice ( BTS ) na nasom dome. Na schodzi vlastnikov bytov budeme prejednavat aj zmluvu o prenajme... Zaujimaju ma Vase nazory a postredy - co do zmluvy zakomponovat, na co si dat pozor, pripadne aku ciastku po operatorovi ziadat za prenajom strechy a nebytovych priestorov. Dakujem predom za Vasu pomoc.
DušanČ
30.10.06,19:37
Práve sme tento problém riešili aj my. Nový operátor Telefónica prejavil v tomto smere záujem o náš dom. Dodal aj návrh zmluvy a všeobecné podmienky. Ponúkol cenu za prenájom 10 m2 strešnej plochy 50 000,- Sk ročne. Cena je to slušná, vychádza to cca 416 Sk/m2 mesačne, čo je viac ako 2-násobok bežného prenájmu bytov. Doplnili sme tam z dôležitejších vecí len to, aby v prípade poškodenia strechy pri inštalácii a prevádzkovaní zariadenia, nájomca odstránil závadu na vlastné náklady a prípojku na zdroj elektrického prúdu teiž nech si zabepečí nájomca,vrátane merania. Ostatné náležitosti sme ponachali podľa návrhu. Predpokladám, že aj s Vami budú takto postupovať.
Chobot
31.10.06,07:03
Ahojte Poradaci.
Mam na Vas otazku ohladom skusenosti s montazou anten na vasich domoch - stretol sa niekto z Vas s touto vecou? Ide o to, ze jeden z nasich mob. operatarov ma zaujem o vybudovanie zakladovej stanice ( BTS ) na nasom dome. Na schodzi vlastnikov bytov budeme prejednavat aj zmluvu o prenajme... Zaujimaju ma Vase nazory a postredy - co do zmluvy zakomponovat, na co si dat pozor, pripadne aku ciastku po operatorovi ziadat za prenajom strechy a nebytovych priestorov. Dakujem predom za Vasu pomoc.

Pred rokom sme aj my mali jedného záujemcu - bol to internetový operátor. Dohodnutá cena bola o trošičku vyššia ako uviedol Dušan, ale aj plocha bola väčšia - 20m2. DOtiahli sme to až do fázy, že to bolo schválené na schôdzi vlastníkov, z našej strany bola poddpísaná zmluva, ale nakoniec investor zámer nerealizoval. AK by si chcel porovnať podmienky, ktoré sme dohodli, môžem TI ich poslať na Tvoj e-mail, napíš mi.
peton
01.11.06,19:35
Moje odporúčanie, kašlite na nich, aj keď to prinesie nejaké peniaze. V porovnaní so zdravím, sú to smiešne sumy. Rádovo by mali platiť státisíce a nie smiešnych 400,- Sk/m. Myslite na zdravie ľudí, ak Vám to zdravie stojí za to. Neviem na ako dlho to tam budete mať, ale sú to nebezpečné veci. Niekto teraz namietne, že sú to všetko predsudky, ale žiaľ nie sú. Mám to odžité na vlastnej koži, a kolegovia v práci by tiež vedeli rozprávať. Mali sme to na streche administratívnej budovy a chvalabohu vedenie podniku dostalo rozum keď videli čo sa deje s ľuďmi pracujúcimi pod strechou a zrušili nájomnú zmluvu s operátorom. Určite tiež závisí aký typ antény tam budete mať atď., atď., ale nech si urobí každý úsudok sám. Ja to neodporúčam.
Orim
02.11.06,05:51
Moje odporúčanie, kašlite na nich, aj keď to prinesie nejaké peniaze. V porovnaní so zdravím, sú to smiešne sumy. Rádovo by mali platiť státisíce a nie smiešnych 400,- Sk/m. Myslite na zdravie ľudí, ak Vám to zdravie stojí za to. Neviem na ako dlho to tam budete mať, ale sú to nebezpečné veci. Niekto teraz namietne, že sú to všetko predsudky, ale žiaľ nie sú. Mám to odžité na vlastnej koži, a kolegovia v práci by tiež vedeli rozprávať. Mali sme to na streche administratívnej budovy a chvalabohu vedenie podniku dostalo rozum keď videli čo sa deje s ľuďmi pracujúcimi pod strechou a zrušili nájomnú zmluvu s operátorom. Určite tiež závisí aký typ antény tam budete mať atď., atď., ale nech si urobí každý úsudok sám. Ja to neodporúčam.

myslíš, že tomu nepomôže ani odtienenie ? :(
peton
02.11.06,18:16
Orim, úprimne, netuším že niečo také jestvuje. To vám nahovoril operátor? Skúsim sa na to v práci popýtať, či sme niečo také mali. Dúfam, že na to nezabudnem, lebo teraz mám more práce.
Leila2006
03.11.06,13:08
Odtienenie existuje a samozrejme by pomohlo, ale to by museli byť odtienené všetky budovy v dosahu 200-300m, nie len tá, na ktorej je anténa. A pochybujem, že by nejaký mobilný oprerátor niečo také realizoval, oni majú úplne iné záujmy a priority ako zdravie ľudí.
A keď si to oni nedajú na panelák, tak to dajú na vedľajší a to je úplne to isté.
Ale to je už iná téma.
Ondrew
03.11.06,14:31
A keď si to oni nedajú na panelák, tak to dajú na vedľajší a to je úplne to isté.
Ale to je už iná téma. To je presne to, ako som uvazoval pri odporucani, ci namontovat BTS na ansu strechu alebo na vedlajsiu - mam za sebou nejaky ten semester na FEI a trosku sa v tom vyznam - preto si osobne myslim, ze je lepsie mat antenu na vlastnej streche, kde si vlastne v utlmovom pasme anteny, ako by mi mala prazit antena z vedlajsieho domu rovno do okien...
Orim
04.11.06,07:30
Orim, úprimne, netuším že niečo také jestvuje. To vám nahovoril operátor? Skúsim sa na to v práci popýtať, či sme niečo také mali. Dúfam, že na to nezabudnem, lebo teraz mám more práce.


My nič také veľké nemáme len niečo menšie s malým výkonom - AP na šírenie mikrovlnného internetu.
:)
katjab
04.11.06,19:44
Ahoj Peton!
Rada by som dozvedela, čo sa dialo s tvojimi kolegami, keď ste mali namontovanú antenu na strechu.
Totiž ja v práci taktiež sedím pod takouto anténou.
Ďakujem Katka
peton
08.11.06,05:17
Ahoj Katka, dlžím Ti odpoveď. Nevyznám sa v technike, takže neviem či ide zrovna len o anténu. Ale nazvime to anténou :-). Nedialo sa to len s kolegami, odžil som si to aj sám. Začínalo to všetko postupnou únavou, vnútorným nepokojom a môžem úprimne povedať, že to nebolo práve pracovným vyťažením. Nebolo to hneď, ale pomaličky postupne (bol som tam cca 2 roky). Keď som sa čoraz častejšie ocitával doma na PN-ke, začal som tomu prikladať význam a zistili mi zníženú imunitu. Túto zistili neskôr aj kolegom (tiež až po dlhodobom pôsobení). Čiže neprejavuje sa to hneď, ale až ďaleko neskôr. Nechcem však teraz týmto spôsobiť poplašnú správu, pretože je to ťažko dokázateľné a bolo by potrebné preštudovať kopec literatúry ako to vlastne je, aký vplyv to má na ľudský organizmus. Je však isté, že ľudské telo je tiež nevyspytateľné na reakcie okolia a zvlášť na elektromagnetické pole. Takže ať si každý urobí úsudok sám. Krásny dníček.
matchke
27.11.06,21:38
Ahojte. Neda mi napisat na tuto mne blizku temu. Zial je to tak. Tento typ pulzujuceho elektromagneticke ziarenia ma vplyv na cinnost mozgu (interferencia). Z toho vyplyva ta unava a nervozita. A samozrejme to ziarenie ovplivnuje aj ludsku DNA(rozbija resp. mutuje jej strukturu) a preto dochadza k znizenej imunite. Je to pomerne malo prebadane, nakolko vyskum je vacsinou sponzorovany telco spolocnostami a ide skor o to dokazat, ze to neskodi.
zsolt69
16.02.07,16:20
Presne včera ma oslovila jedna fy za prenájom strechy-mobilný operátor. Aká suma je bežná za prenájom?
Halli
16.02.07,18:51
Zsolt, ty si to ale "zabil"... ja tu rozmýšlam o zdraví a ty, že čo zato? :D
Aj mňa prechádza hrôza, že by som to mala mať nad hlavou...alebo aspoň blízko hlavy... Tažko to všetko posúdiť, nakoľko po dlhoročných skúsenostiach s presadzovaním všetkých možných "dobrých veci" a vymožeností a neskorších následkov už neverím tomu, žeby to bolo pre "dobro ľudí" a nejednalo sa o slogan "učel svätí prostriedky"
zsolt69
16.02.07,19:05
Už na streche máme zosilovač-televízny zosilovač. Aj to škodí?
Halli
16.02.07,19:09
A my máme v paneláku 3 mobily na rodinu, to je 108 mobilov :--- ... no ten zosilovač by som neporovnavala s antenou pre mt operatora...:rolleyes:
zsolt69
16.02.07,19:19
Neviem ani sám čo mám robiť. Nikto nemá jednoznačný názor, či to škodí alebo nie. To elektromagnetické pole aj mňa zaujíma. Samozrejme od nich vyžiadám potrebné potvrdenia. Či už napíšu tam pravdu alebo nie, to už neviem. Preto som sa pripojil k téme lebo neviem sa rozhodnúť.
katjab
16.02.07,19:28
Ahoj Peton!
Ďakujem za odpoveď ešte z 08.11.2006. Moja kolegyňa už dlhšiu dobu cíti takúto únavu, a jej imunitný systém je tiež oslabený.
Ešte raz dakujem Katka
Halli
16.02.07,19:35
Neviem ani sám čo mám robiť. Nikto nemá jednoznačný názor, či to škodí alebo nie. To elektromagnetické pole aj mňa zaujíma. Samozrejme od nich vyžiadám potrebné potvrdenia. Či už napíšu tam pravdu alebo nie, to už neviem. Preto som sa pripojil k téme lebo neviem sa rozhodnúť.

Verím ti , sama by som bola v rozpakoch.../ale mňa to nepostretne-mám nízky pančak:)/ no musia si rozhodnuť vlastníci v dome, ale ja by som skúsila hladať cestu u niekoho , kto mi povie narovinu...kto s tým robí a vie o čo ide... alebo kto už s tým nerobí, pretože vie o čo ide :eek:
zsolt69
16.02.07,19:45
Práve preto som sa obrátil na Vás, či nevie niekto poradiť ako ďalej. Tie peniaze by sme vedeli kde investovať, aby sme zlepšili určité veci. Ale kto mi to povie narovinu???
katjab
16.02.07,19:48
Slavica, podľa môjho názoru nikto ti pravdu neprezradí. Každý sa bojí o svoje zamestnanie a majú aj nejakú mlčanlivosť.:mad:
predpokladám aj keď o niečom vedia, nikto ti neprezradí
Halli
16.02.07,19:50
Mám kamarata, predsedu jedneho SVB kde to majú...popýtam sa , ale asi ťažko sa dozviem objektívnu pravdu...je jasne , že sa im lepšie dýcha s príspevkom do fondu od "pomarančov" ;)
zsolt69
16.02.07,19:53
Presne nato som narážal. čo mám povedať majiteľom bytov-je alebo nie je škodlivá anténa mob. operátora???
zsolt69
16.02.07,19:56
Mám kamarata, predsedu jedneho SVB kde to majú...popýtam sa , ale asi ťažko sa dozviem objektívnu pravdu...je jasne , že sa im lepšie dýcha s príspevkom do fondu od "pomarančov" ;)

Už Ti dopredu poďakujem za ochotu. Veľmi mi to pomôže.
Leila2006
19.02.07,11:05
Ľudia, jasné že to škodí a to jednoznačne. Napr. v Nemecku je veľmi silný odpor proti montovaniu takýchto antén v blízkosti obydlí, a to až taký, že sa požiadavky týchto hnutí začínajú akceptovať a sú obce, ktoré si jednoducho anténu mobilného operátora v blízkosti domov nedajú. Sú tam voľne v predaji merače elektomagnetického poľa, ľudia sú o tom riadne informovaní, a keďže majú informácie, je jasné, že sa búria. Štatisticky totiž práve v miestach, kde je veľmi silný elektrosmog, zaznamenali nárast mnohých ochorení, rakoviny, hlavne u detí. V predaji sú tiež rôzne tieniče, ktoré sa zabudovávajú už počas výstavby nových budov, prípadne sa zatieňujú už existujúce budovy. Všetko je to o informovanosti, u nás sa o negatívnom vplyve elektrosmogu mlčí.
Yano
25.02.07,16:35
U nas bola antena na streche este za cias, ked bol majitelom bytovky jeden nemenovany sprivatizovany podnik a vtedy sa nas nik nepytal, ci to chceme mat nad hlavami.
Pred cca 2-mi rokmi sa odpredali vsetky byty do OV a zhruba po pol roku prisiel T-Mobile na to, ze tie anteny potrebuje upgradnut.
Na 1. zasadani spolocenstva to samozrejme nebolo odsuhlasene (ponukali 50.000/rok).
To rozhodnutie vsak dvihlo ponuku operatora na 70.000/rok a na dalsej schodzi to uz preslo.
Halli
25.02.07,18:00
...fakt ťažko to posudiť, sme ako pokusné králiky...aj tu je jeden zaujímavý članok:
Lamačania sú proti anténe GSM
(01.03.2006; Sme; príloha Bratislava, s. II; Kráková Dorota)
Obyvatelia Lamača protestujú proti tomu, aby mobilný operátor umiestnil na jednom z bytových domov anténu GSM. Základňová stanica pre šírenie signálu mala podľa zámeru stáť na streche domu na Studenohorskej 38 - 40.
Proti tomu sa postavil aj starosta Lamača Peter Šramko a tiež miestne zastupiteľstvo. Poslanec Daniel Valentovič tvrdí, že zhoršené životné prostredie by mohlo znížiť aj trhovú cenu bytov v oblasti až o 20 percent.
Starosta hovorí, že mu záleží na tom, aby bolo zdravie obyvateľov na prvom mieste. Domnieva sa, že žiarenie z antény GSM má škodlivé účinky na zdravie ľudí. "So vzdialenosťou sa podstatne znižujú jeho účinky. Hygienické normy sa síce v pôvodnom zámere neporušujú, ale v iných štátoch, napríklad vo Švajčiarsku, sú až tisíckrát prísnejšie."
Komisia miestneho zastupiteľstva odporučila umiestniť zariadenie vo vzdialenosti najmenej 500 metrov od obytných budov, čo obyvatelia podľa slov starostu prijali pozitívne. Šramko chápe, že zámer je v súlade s normami, no verí, že sa operátor rozhodne umiestniť anténu mimo obytnej zóny. "V rámci takého malého sídliska by som bol nerád, keby tu vznikali zbytočné trecie plochy," hovorí.
Podľa mobilného operátora dosiaľ nebola ani na Slovensku, ani inde vo svete dokázaná súvislosť medzi vysielacími zariadeniami a zhoršením zdravia ľudí. Hovorca spoločnosti Milan Hric ale potvrdil, že sa operátor rozhodol pre umiestnenie antény na inom mieste. "Stanica bude pri diaľnici, ďaleko od obytných budov."
Podľa Hrica, výstavbou novej stanice chceli zlepšiť služby Lamačanom.
Hovorca si nemyslí, že by sa umiestnením zariadení znížila hodnota nehnuteľností. "Práve naopak, z dôvodu lepšieho technického vybavenia územia sa dá predpokladať, že dôjde k ich zvýšeniu."
Podobný problém v Lamači vznikol približne pred dvoma rokmi, keď chcel mobilný operátor umiestniť anténu na dom na Heyrovského ulici. Starosta vtedy operátorovi odporučil, aby ju vystaval až na konci mestskej časti, kde sú automobilové predajne, teda mimo obytnej zóny a školy. V súčasnosti je anténa inštalovaná na Heyrovského 8 na 11-poschodovej budove, v okolí sa nachádzajú sedemposchodové domy.
-----
Text v rámiku
Keby neboli stanice, Bratislava nemá signál
Podľa odborníkov existuje veľmi málo dôkazov, že by žiarenie z antén mohlo mať negatívne účinky na zdravie ľudí. "Dávka, ktorú vyžiaria, je veľmi malá, asi tisícina až milióntina dávky z telefónneho prístroja. Na druhej strane, žiarenie k vám prichádza 24 hodín denne, sedem dní v týždni," povedal austrálsky publicista Stewart Fist v rozhovore pre SME v roku 2002. "Ja osobne by som rozhodne nežil v okruhu sto metrov od vysielača mobilného signálu, keby som mal malé deti. Bolo by to však len preventívne opatrenie, keďže nie je možné dokázať, že nejaké riziko hrozí."
Štefan Klopfstein, ktorý sa zaujíma o mobilné technológie tvrdí, že v súčasnosti sú základňové stanice siete GSM alebo vysielače mobilného signálu rozmiestnené po celom meste. "Človek sa žiareniu neubráni, či má stanicu na dome, alebo nie." Ako povedal, keby sa obyvatelia vždy postavili proti výstavbe staníc na ich domoch, tak nie sú nikde a pokrytie signálom v meste by bolo malé. "Nemôžu byť predsa vždy umiestnené na voľnom priestranstve," hovorí.
Chobot
26.02.07,07:59
mimotemy
Ja by som len poznamenal, že nikto nechce mať nad sebou anténu, ale ani jeden z tých kritikov sa nevzdá svojho mobilu. Rovnako každý nadáva naq znečistenie ovdzušia, ale len mizivé percento ľudí sa vzdá svojho auta a jazdí na bicykli, aby neprispievali na tvorbu smogu.

Pokiaľ sa jednoznačne nepreukáže škodlivosť, tak si myslím, že je to len zbytočná hystéria.
volej
26.02.07,08:57
Este by som do tej zmluvy zakomponoval, ze cena sa bude menit kazdy rok a to výšku inflácie za predošlý rok, ktora bude uvedena podla štatistickeho uradu. Tak to mame my v praci s lokalnymi poskytovatelmi internetu aj Orange
Halli
27.02.07,14:57
mimotemy
Ja by som len poznamenal, že nikto nechce mať nad sebou anténu, ale ani jeden z tých kritikov sa nevzdá svojho mobilu. Rovnako každý nadáva naq znečistenie ovdzušia, ale len mizivé percento ľudí sa vzdá svojho auta a jazdí na bicykli, aby neprispievali na tvorbu smogu.

Pokiaľ sa jednoznačne nepreukáže škodlivosť, tak si myslím, že je to len zbytočná hystéria.

Suhlasím s tebou v určitom smere, avšak to čo pišeš je v dnešnej dobe nepostradateľné ale vždy by mala existovať možnosť ako riešiť dane veci ---preto sa predsa dialnice budujú mimo ľuských príbytkov, odhlučnuju sa zony atď... a myslím si že mobilní operátori /pri ich miliardových ziskoch/ by tiež mali riešiť tieto antény inak, nie nacapiť ich priamo ľudom nad hlavu a zalepiť im ústa par tisícmi mesačne do fondu...
misomiso
27.02.07,15:09
To co ste tu napisali o skodlivosti je asi vsetko pravda. Ale - ako tu uz tiez vyssie niekto napisal - kazda antena ma nejaky vyzarovaci uhol a ten nikdy nesmeruje kolmo dole. Najviac ziarenia ide do stran. Preto su ovela viac ozarovani obyvatelia okolitych budov. V podstate ti by sa mali k tomu vyjadrit (aj ked je to asi nerealne). Osobne radsej by som mal antenu na vlastnej streche ako by ju mali dat na vedlajsi dom. A to teraz nehovorim o financnom prinose, iba o zivotnom prostredi.
peton
27.02.07,19:55
A dodávam k Slavici len toľko, že to čo ponúkajú mobilní operátori za prenájmy sú pri ich ziskoch fakt smiešne sumy doslova almužny. Mám pocit, že sa týmito čiastkami doslova vysmievajú. Keby to boli solídne sumy, z ktorých by malo trošilinku väčší profit aj SVB nepoviem ani mäkké "f". Napríklad z takej ročnej sumičky 250 tis. Sk sa už dá nejaká tá oprava, či modernizácia v SVB uskutočniť. Je pravda, že aj 40 litrov poteší (najmä tam, kde sú neplatiči).
Ale ruku na srdce, kto z nás si zdravie váži na 100%. Žiaľ, dnes je to všetko o peniazoch. Sorry, mimo témy.
Igy
27.02.07,21:31
Denne sme ožarovaní a to úplne všade. Satelity vysielajú tony signálu, vo vduchy sa šíri bezdrútový net, moilný signál, rozhlas, televízia. Snáď už nie je domácnosť ktorá by nemala aspoň jedno bezdrútové zariadenie (napr. mobil). Elektrosmog je okrem bezdrôtových sietí vyžarovaný aj samotným spotrebičom, preto nieje vhodné mať pri hlave v spálni spotrebič. Chcem týmto povedať len to, že smogu sa nevyhneme nech sme kde chceme. Môžeme ho len eliminovať. Osobne by som BTSku nad hlavou mat nechcel aj ked je pravda ze je to lepsie ako mat ju oproti oknu.
Inak opisovane priznaky su casto aj psychologickeho charakteru. Ked vám dám na strechu kovovú tyč a poviem že je to silná anténa ktorá vás ožaruje tak vám garantujem že príznky prídu ešte skôr ako pri fuknčnej BTSke...
Halli
28.02.07,14:05
Misomiso, ale my tu nechceme vedieť koľko si prevolal na telefonoch a kde si vsade bol, tu sa jedná o úplne niečo iné...je jasne, že všetci berieme túto vymoženosť za úžasnú vec...až na to podstatné o čom je reč-o zdraví... a o riešení davať to ľudom nad hlavy a žiť deň čo deň pod antenou...tak mi ten tvoj celý príspevok pripadá mimotemy ...prepáč.
peton
28.02.07,19:05
Misomiso ak dovolíš ja Tvoj príspevok komentovať nebudem. A tí, ktorí ma trošku poznajú tak presne vedia čo som svojim príspevkom myslel a vedia aké je moje zmýšľanie. Však kolegovia? :-))
misomiso
28.02.07,20:10
Misomiso, ale my tu nechceme vedieť koľko si prevolal na telefonoch a kde si vsade bol, tu sa jedná o úplne niečo iné...je jasne, že všetci berieme túto vymoženosť za úžasnú vec...až na to podstatné o čom je reč-o zdraví... a o riešení davať to ľudom nad hlavy a žiť deň čo deň pod antenou...tak mi ten tvoj celý príspevok pripadá mimotemy ...prepáč.

Prepacte, ale to potom uz asi neviem citat. Ak niekto pozaduje namisto 40 litrov 250 a argumentuje vysokymi ziskami, tak to rozhodne nie je o zdravi ale iba o peniazoch!!!

O zdravi by to bolo v tom pripade, keby sa v prispevku nespominali peniaze a zisky operatorov. Ale a j v tom pripade plati - nedam si to na strechu ja, da si to sused a bude ma tym grilovat. To by sme sa museli zachovat ako Rakusaci, ktori vyvinuli na vladu taky verejny tlak, ze bola nutena nechat rozobrat dokoncenu (prvu a zaroven poslednu) atomovu elektraren tesne pre spusetnim do prevadzky. Uz vidim nas Slovakov, ako vychadzame do ulic s transparentmi, ze tu nechceme mobilne telefony. Ved tu ani nikomu neprekaza, ze par km na zapad od hranic (pravdepodobne na Morave) bude novy americky radar (obrateny na vychod) s takym vykonom, ze (v podstate citujem co som sa docital)
- bude schopny zachytit predmet velkosti baseballovej lopticky na 8.000 km
- vo vzdialenosti 6.5 km sa nebude moct nachadzat ziaden clovek ani kratkodobo (rogallista) pretoze by sa ugriloval
- bude musiet mat vlastnu velmi vykonnu elektraren.

A my sa tu bavime o nejakych mobilnych telefonoch.
Halli
01.03.07,07:26
O.k. miso... pisalo sa tu o peniazoch, mna sa to však netýka, mám našťastie nízke paneláky,ale učelom je, aby sem prispeli tí ktorých sa to týka a maju to nad hlavami... nič viac a nič menej...to čo píšeš ma desí a viem o tom, ale tu sa stale jedná o postoj SVB k anténam, lebo to ostatné bohužiaľ nikto v SVB a panelakoch neovplyvní ani nemože o tom rozhodovať...máš veľa pravdy v svojích príspevkoch, ale to by tato téma nikdy neskončila...ale vidím, že máš prehľad a určite privítame tvoje názory.pekný deň ti prajem.;)
Gapo
04.03.07,08:55
Zdravím, nuž nebudem hovoriť nič nové, ak poviem, že elektromagnetické vyžarovanie z antén má určitú charakteristiku. Sú tak konštruované preto, aby sa signál šíril tam a najväčšou účinnosťou, kde ho chceme mať. Určite ho nepotrebujeme aby išiel do zeme alebo pánu bohu do okien. Tomu sa hovorí vyžarovacia charakteristika. Tieto antény majú malý výkon a preto v porovnaní s výkonmi televíznych antén su "neviniatka". Nie som agent týchto firiem, ale trochu som sa zapodieval rádiotechnikou a pod. Určite každý z vás má mobil ako aj vaše deti a neváhate si ho prikladať k uchu, čím si to vyžarovanie dávate tam kde by ste ho nechceli mať. Nerozumiem potom takýmto debatám. A podľa mňa je lepšie mať to na vlastnej streche ako u suseda aby ma to "grilovalo" ako kuriatko. To som prehnal, ale asi tak. Problémy, ktoré opísal penton vôbec nemusia byť od antény, ale od energetického zdroja pre tieto antény, každý elektrický systém vyrába elektromagnetické žiarenie. Televízny prijímač doma vyžaruje oveľa viac ako tieto antény. Ale koniec koncov je to vec každého ako sa rozhodne. Ja osobne by som si to na strechu dal, mali sme aj ponuku, ibaže neinformovaní strašpytli to z nášho domu to zamietli a tak sme prišli ročne o 130 000 Sk. Teraz je to na susednom dome a pozeráme sa na ňu z okien, ale...
lubica_02
04.03.07,10:23
Ja mam na jednom dome antenu mobilneho operatora, platia do FO 130.000,- Sk bez DPH,pri merani na tomto dome sme nenamerali žiadne skodlive ziarenie . Pri zistovaní, v ktorom mieste by mohlo byt žiarenie najväčšie mio neikto nechcel povedat,udajne sa to rozplynie skor ako to príde k dalším domom. Myslím si, že najsilnejšie je to v dalšom vežiaku. Takže zdraviu to nepridá,ale určite sa najde iný dom,kde si ju v pohode umiestnia. Takže je to vlastne jedno,len dom príde o peniaze,za ktoré by mohol vykonať niečo pre zlepšenie.
Orim
04.03.07,10:50
Rozhodne je to lepšie mať na vlastnom dome ako ne veľajšom. Tak ako napísal Gapo z vedľajšieho to viac "griluje"
josy
18.03.07,18:18
Nuz nas v nasom baraku caka taketo rozhodnutie. Novy nemenovany operator ponukol 70 litrov za prenajom. Ja som osobne toho nazoru ze tiez je to lepsie mat na svojej streche ako na susedovej. Dovody su dva. Poprve mame plechovu strechu a tiez sa spolieham na to ze vyzarovacia krivka nejde do zeme ale okolo. Obavam sa sice ze anten tu bude v okoli vela, lebo prvy (casovo) operator ma anteny na panelaku cca 100m vedla. Ale je mi jasne ze ked si ten novy operator vyhliadol nasu lokalitu tak asi uspeje, lebo pochybujem ze vsetci budu proti. Ak budem vediet viac, dam vediet ako sme dopadli.
Chobot
15.05.07,13:29
Tak sme to aj my dotiahli do zdarného konca. Zmluva je už podpísaná, cenu sme vyjednali na 120.000,- / rok.
dodo100
16.05.07,13:32
Zdravím poradákov,
pracujem na podmienkach prenájmu strechy pre mobilného operátora. Môžete mi poradiť na čo si dať pozor. Prenajatá plocha sú len vonkajšie rozmery antény, alebo aj prístupová cesta k nej ?
Ak má náhodou niekto už tieto podmienky dohodnuté a je ochotný mi ich zaslať, vopred ďakujem.
Dodino
ebenova@zoznam.sk
17.05.07,11:55
Je zdaňovaný príjem z prenájmu priestorov SVB 19% a tento sa odvádza na Daňový úrad a v ako období

príklad: mobilný operátor má u nás postavený stožiar na šírenie signálu či už mobilného alebo internetového
atramka
13.05.08,07:37
Tak sme to aj my dotiahli do zdarného konca. Zmluva je už podpísaná, cenu sme vyjednali na 120.000,- / rok.
...... tento príspevok je spred roka, chcem sa spýtať, ako sa pohybujú ceny
za prenájom v tomto čase???
Chobot
13.05.08,07:59
...... tento príspevok je spred roka, chcem sa spýtať, ako sa pohybujú ceny
za prenájom v tomto čase???

Zhruba rovnako. Nájomné sme nemenili. Nie každý nájomnca bude ale ochotný dať ti toľko. Mobilní operátori možno áno (v závislosti od lokality a atraktívnosti polohy domu), ale nejakí menší, čo prenášajú len internetové služby (a majú menšie antény) nám ponúkali tak 80-90 tisíc.
duves
13.05.08,08:17