Vladimír Ozimý
31.10.06,07:00
no firma vystavila faktúru so všetkými náležitosťami v júni s tým že tovar bol dodaný v októbri a aj zaplatený. Ja tvrdím že to malo ísť do výstupu až za október, pretože s pohľadu zákona o dph takáto faktúra nemá vplyv na daňové priznanie keďže daňová povinnosť vzniká dňom dodania. Ja tvrdím dodatočné za jún a dať to do októbrovej dph. Uvažujem správne?
Milan Benka
31.10.06,06:25
Správne, k zdaniteľnému plneniu došlo až v októbri. Takže z júna vyhodiť (DDP) a dať do októbra (riadne DP).
evina
31.10.06,06:31
Aké dátumy sú uvedené na tej júnovej faktúre? To v júni vedeli presný deň dodania tovaru´, resp. jeho zaplatenia v októbri?
apsgroup
31.10.06,08:31
A druhá strana mala faktúru a uplatnila si odpočet v júni???
Milan Benka
31.10.06,08:46
A druhá strana mala faktúru a uplatnila si odpočet v júni???

Keďže nevznikla daňová povinnosť, nevzniklo ani právo na odpočet.
evina
31.10.06,09:32
Keďže nevznikla daňová povinnosť, nevzniklo ani právo na odpočet.
No ak náhodou nedali na faktúru júnové dátumy. Stále totiž nechápem, prečo bola vystavená riadna faktúra v júni na dodanie tovaru v októbri. Preto si myslím, že podstatné je vedieť s akými dátumami bola vystavená tá júnová faktúra, prečo dodanie až v októbri atď.. Ak s júnovými, tak daňová povinnosť pre platiteľa vznikla......
Milan Benka
31.10.06,09:42
No ak náhodou nedali na faktúru júnové dátumy. Stále totiž nechápem, prečo bola vystavená riadna faktúra v júni na dodanie tovaru v októbri. Preto si myslím, že podstatné je vedieť s akými dátumami bola vystavená tá júnová faktúra. Ak s júnovými, tak daňová povinnosť pre platiteľa vznikla......


Vznik daňovej povinnosti:

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby.

Jednoznačne daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru.( Pokiaľ nevzniká z prijatia platby).
Daňový subjekt pochybil, ak vystavil fa so všetkými náležitosťami, pričom ku vzniku daňovej povinnosti nedošlo. Mal by to riešiť stornom dokladu (dobropisom) a DDP.


Nárok na odpočet:
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.



Odberateľovi vzniká právo na odpočet DPH v prípade, že dodávateľovi vznikla daňová povinnosť. To v riešenom prípade chýba. K vzniku daňovej povinnosti došlo jednoznačne až v októbri ( dodanie tovaru aj platba).
evina
31.10.06,09:50
Vznik daňovej povinnosti:

Daňový subjekt pochybil, ak vystavil fa so všetkými náležitosťami, pričom ku vzniku daňovej povinnosti nedošlo. Mal by to riešiť stornom dokladu a DDP.

Ja mierim práve na tento problém. Kedy vzniká DP podľa zákona viem presne, ale ak vystavili faktúru s júnovými dátumami DPH odviesť museli a musia ju odviesť aj v októbri, kedy musia znovu vystaviť doklad v zmysle zákona o DPH, t.j. 15 dní od dodania tovaru alebo platby, teda od vzniku da§ovej povinnosti. Ten jún musia potom riešiť, alebo dobropisom alebo... Ak takýto doklad bol vystavený s júnovými dátumami, zahrnutý do DPH, nemôžu od neho abstrahovať len tak, že neexistoval. Ak ho nechajú vystavený bez opravy sú povinní odviesť DPH 2X. Preto píšem o dôležitosti dátumov na faktúre. Musíme počkať, čo napíše zadávateľ otázky...

To je problém, na ktorý ja na Porade upozorňujem veľakrát - ak platiteľ, alebo aj neplatiteľ DPH vystaví doklad s DPH je povinní ju odviesť- je to napr. v súvislosti so zálohovými faktúrami /to, že to nemal urobiť je jeho problém.../
JAJA11
31.10.06,10:05
Vznik daňovej povinnosti:

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby.

Jednoznačne daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru.( Pokiaľ nevzniká z prijatia platby).
Daňový subjekt pochybil, ak vystavil fa so všetkými náležitosťami, pričom ku vzniku daňovej povinnosti nedošlo. Mal by to riešiť stornom dokladu a DDP.


Nárok na odpočet:
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.




Odberateľovi vzniká právo na odpočet DPH v prípade, že dodávateľovi vznikla daňová povinnosť. To v riešenom prípade chýba. K vzniku daňovej povinnosti došlo jednoznačne až v októbri ( dodanie tovaru aj platba).


Ale zároveň musí byť splnená podmienka, že musí byť faktúra. Faktúra v júni bola vyhotovená v rozpore so zákonom (pred dodaním alebo zaplatením môže byť vyhotovená len zálohová fa), takže je potrebné žiadať aj novú faktúru, ktorá bola vystavená v zmysle zákona po dodaní tovaru alebo po úhrade.
JAJA11
31.10.06,10:08
No ak náhodou nedali na faktúru júnové dátumy. Stále totiž nechápem, prečo bola vystavená riadna faktúra v júni na dodanie tovaru v októbri. Preto si myslím, že podstatné je vedieť s akými dátumami bola vystavená tá júnová faktúra, prečo dodanie až v októbri atď.. Ak s júnovými, tak daňová povinnosť pre platiteľa vznikla......

Určite nevznikla, vystavením faktúry nevzniká daňová povinnosť. Ak pri kontrole budú požadovať doklad o preprave môže vzniknúť problém.
Milan Benka
31.10.06,10:12
Svojim príspevkom č. 7 som chcel hlavne upozorniť na to, že odberateľ nemal splnenú podmienku na vznik práva na odpočet DPH. A u dodávateľa nevznikla daňová povinnosť z dodania tovaru, ale je povinný odviesť daň, pretože ju uviedol na fa a v záznamoch.

Súhlasím s tvojím názorom (prísp. č.8), naozaj je potrebné dávať pozor pri vystavovaní fa. Pokiaľ nevzniká daňová povinnosť, môžem vystaviť zálohovú fa, na kt. neuvádzam DPH. DPH na fa môžem uviesť až po vzniku daňovej povinnosti.
JAJA11
31.10.06,10:14
Ja mierim práve na tento problém. Kedy vzniká DP podľa zákona viem presne, ale ak vystavili faktúru s júnovými dátumami DPH odviesť museli a musia ju odviesť aj v októbri, kedy musia znovu vystaviť doklad v zmysle zákona o DPH, t.j. 15 dní od dodania tovaru alebo platby, teda od vzniku da§ovej povinnosti. Ten jún musia potom riešiť, alebo dobropisom alebo... Ak takýto doklad bol vystavený s júnovými dátumami, zahrnutý do DPH, nemôžu od neho abstrahovať len tak, že neexistoval. Ak ho nechajú vystavený bez opravy sú povinní odviesť DPH 2X. Preto píšem o dôležitosti dátumov na faktúre. Musíme počkať, čo napíše zadávateľ otázky...

To je problém, na ktorý ja na Porade upozorňujem veľakrát - ak platiteľ, alebo aj neplatiteľ DPH vystaví doklad s DPH je povinní ju odviesť- je to napr. v súvislosti so zálohovými faktúrami /to, že to nemal urobiť je jeho problém.../

Mňa zarazilo, že aj na zálohovej fa ak uvediem DPH, tak musím odviesť DPH. Mám klienta, od ktorého dodávateľ požadoval rozpísať DPH aj na zálohovej fa, ja som mu to neodporúčala, ale on to spravil, pričom uviedol, že uvedený doklad nie je daňovým dokladom. Čo v tejto chvíli s DPH? (On sa držal hesla, náš zákazník, náš pán).:confused:
Milan Benka
31.10.06,10:19
Mňa zarazilo, že aj na zálohovej fa ak uvediem DPH, tak musím odviesť DPH. Mám klienta, od ktorého dodávateľ požadoval rozpísať DPH aj na zálohovej fa, ja som mu to neodporúčala, ale on to spravil, pričom uviedol, že uvedený doklad nie je daňovým dokladom. Čo v tejto chvíli s DPH? (On sa držal hesla, náš zákazník, náš pán).:confused:

Nech by tam čokoľvek napísal, ak spĺňa doklad náležitosti podľa §71, považuje sa na účely DPH za faktúru. (či tam je napísané daňový alebo nedaňový doklad nikoho nezaujíma).
A zákazník nech požaduje to, čo je v súlade so zákonom.
evina
31.10.06,10:22
Už k tomuto len jednu vetu, pokiaľ sa nevyjadrí zadávateľ otázky. Krútime sa tu okolo známych faktov zo zákona. Ja som sa pýtala na dátumy júnovej faktúry, t.j. ak bola faktúra vystavená s júnovými dátumami , t.j. bola tu uvedená aj daňová povinnosť, nemôže byť vyňatá z DPH v júni len tak, že nebola daňová povinnosť. Ak nevznikla /áno nemala byť vystavená faktúra el bola, takže riešime realitu/, mal byť vystavený dobropis a uvedený v danom zdaňovacom období a v októbri znova vystavená faktúra s daňovou povinnosťou rovnou dátumu prijatia platby alebo dodania tovaru. Nemôže sa len tak jednoducho zlikvidovať júnová faktúra a podať DDP... Otázka zadávateľa smerovala k povinnosti odviesť daň, takže ja nárok na odpočet neriešim vôbec...
Vladimír Ozimý
31.10.06,10:28
už som tu...bol som preč...no skrátka celé to vzniklo ja som tu ešte nebol...no a ľudia z firmy xy skrátka nechceli uhradiť predfaktúru že chcu hneď faktúru a najvyšší samozrejme im zavelil že musia vystaviť fa...čo by nebol problém pretože zákon to nezakazuje ale mali si odsledovať dodanie tovaru podľa paragrafu 19 a vtedy to zahrnúť do daňového priznania...ale predomnou to asi nikoho netrápilo veď to nariadil najvyšší ale na odbornú robotu je tu on to ho netrápilo..takže preto sa vystavila ta fa už v júni pričom dohoda bola že tovar sa dodá až po zaplatení...a oni to zaplatili až v októbri. a boli tam júnové termíny...
Milan Benka
31.10.06,10:30
už som tu...bol som preč...no skrátka celé to vzniklo ja som tu ešte nebol...no a ľudia z firmy xy skrátka nechceli uhradiť predfaktúru že chcu hneď faktúru a najvyšší samozrejme im zavelil že musia vystaviť fa...čo by nebol problém pretože zákon to nezakazuje ale mali si odsledovať dodanie tovaru podľa paragrafu 15 a vtedy to zahrnúť do daňového priznania...ale predomnou to asi nikoho netrápilo veď to nariadil najvyšší ale na odbornú robotu je tu on to ho netrápilo..takže preto sa vystavila ta fa už v júni pričom dohoda bola že tovar sa dodá až po zaplatení...a oni to zaplatili až v októbri

Ostáva to na tebe urobiť v tom poriadok. Príspevkov sme tu napísali dosť.
evina
31.10.06,10:33
už som tu...bol som preč...no skrátka celé to vzniklo ja som tu ešte nebol...no a ľudia z firmy xy skrátka nechceli uhradiť predfaktúru že chcu hneď faktúru a najvyšší samozrejme im zavelil že musia vystaviť fa...čo by nebol problém pretože zákon to nezakazuje ale mali si odsledovať dodanie tovaru podľa paragrafu 15 a vtedy to zahrnúť do daňového priznania...ale predomnou to asi nikoho netrápilo veď to nariadil najvyšší ale na odbornú robotu je tu on to ho netrápilo..takže preto sa vystavila ta fa už v júni pričom dohoda bola že tovar sa dodá až po zaplatení...a oni to zaplatili až v októbri. a boli tam júnové termíny...

Ak tam boli júnové dátumy, je nutné vystaviť dobropis a na základe neho bude daň znížená /v októbri, novembri-podľa vystavenia dobropisu/. V októbri vystaviť doklad podľa skutočnej DP a DPH znovu odviesť...

Šéfa treba upozorniť, že DPH nemôže písať kam sa mu zachce , lebo sa nedoplatí :)