jajuska
31.10.06,08:16
Dobry den,
chcela by som poprosit o 2 rady.
1. Otec (zivnostik) - maliar, natierač, si roztrhol sval na ruke, chce ist na PN, co vsetko treba, od lekara dostane pn asi na 2 - 3 mesiace.
Ako mam uctovat, ako je to s plateným zdravotného a socialneho pocas PN? Ako mam vobec do uctovnictvo zauctovat to ze je PN, ze mu pride pnka, do akych knih mam zapisat ze je pn, aby to bolo jasne??? proste vsetko okolo PN. Dakujem. :)
2. Maliar je v podstate sezonna praca, decembrer - február je otec takmer alebo uplne bez zákaznikov, je vtedy moznosť neplatit socialne a zdravotné? Prip. ine sadzby (otec plati vlastne min. sadzby) ale vraj vtedy sa to platit nemusi, len neviem, co k tomu treba , ako to vybavit, ako to uctovat...

Dakujem velmi pekne za rady a prajem pekny den
Zoltán Kovács
31.10.06,13:54
Dobry den,
chcela by som poprosit o 2 rady.
1. Otec (zivnostik) - maliar, natierač, si roztrhol sval na ruke, chce ist na PN, co vsetko treba, od lekara dostane pn asi na 2 - 3 mesiace.
Ako mam uctovat, ako je to s plateným zdravotného a socialneho pocas PN? Ako mam vobec do uctovnictvo zauctovat to ze je PN, ze mu pride pnka, do akych knih mam zapisat ze je pn, aby to bolo jasne??? proste vsetko okolo PN. Dakujem. :) Do účtovníctva nebudeš evidovať PNku. Len počas pn nesmie vykazovať žiadnu činnosť. Počas pn odvody neplatí.
2. Maliar je v podstate sezonna praca, decembrer - február je otec takmer alebo uplne bez zákaznikov, je vtedy moznosť neplatit socialne a zdravotné? Prip. ine sadzby (otec plati vlastne min. sadzby) ale vraj vtedy sa to platit nemusi, len neviem, co k tomu treba , ako to vybavit, ako to uctovat... Počas mrtvej sezony platbám odvodov vyhne jedine tak, že si pozastaví živnosť na určitú dobu, napr. od 01.11.2006 do 28.02.2007. Keď obdrží rozhodnutie o prerušení živnosti treba to nahlásiť na DÚ, ZP,SP.

Dakujem velmi pekne za rady a prajem pekny den

Odpovede sú hrubo písané.
ZuzanaPe
31.10.06,14:22
Odpovede sú hrubo písané.

Pozastavila som sa pri dobe pozastavenia, resp. prerušenia vykonávania živnosti, mám pocit, že živnostenský úrad môže z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na dobu najmenej 6 mesiacov...
Marína
31.10.06,15:10
Presne ako píše Zuzka. Len predlženie pozastavenia podnikateľskej činnosti môže byť aj na kratšiu dobu ako 6 mesiacov.
jajuska
03.11.06,06:14
Dakujem za informácie :) . Este sa chcem spytat jednu vec, ked pojde na PN treba to nahlasit na sociálnom a zdravotnom???
Dakujem
Pekny den a víkend
Marína
03.11.06,06:57
Áno. Originálne tlačivo(začiatok PN) odovzdá v SP a kópiu v ZP. Dtto ukončenie PN.