Michelle22
31.10.06,09:57
Prosím o radu.
V roku 2004 som prijala faktúry a v roku 2006 som zistila že mi figurujú ako neuhradené hoci tieto faktúry boli uhradené v deň prijatia (v hotovosti).
Nevšimla som si priložený prijmový doklad.
Čo s tým?
- Mám ich uhradiť v r. 2005 a podať dodatočné DP?
- Mám ich uhradiť v r. 2006

Ďakujem
petovsan
31.10.06,09:24
Prosím o radu.
V roku 2004 som prijala faktúry a v roku 2006 som zistila že mi figurujú ako neuhradené hoci tieto faktúry boli uhradené v deň prijatia (v hotovosti).
Nevšimla som si priložený prijmový doklad.
Čo s tým?
- Mám ich uhradiť v r. 2005 a podať dodatočné DP?
- Mám ich uhradiť v r. 2006

Ďakujem

Do roku 2006 by som ich určite nedávala, predmetné faktúry predsa neboli výdavkom roku 2006, ale 2004 (alebo 2005? - nerozumiem, prečo ich chceš uhradiť v r.2005, keď píšeš, že tie faktúry si prijala v r.2004 a boli pri nich aj príjmové PD). Dodatočné DP by si teda mala podať za r.2004.
V najhoršom prípade to podľa mňa môžeš vyriešiť aj nejakým prehlásením o tom, že doklady o úhrade sa stratili a odpísať úhrady faktúr iba v knihe záväzkov s tým, že o nich budeš účtovať ako o VNZD, vyhneš sa tým dodatočnému DP a faktúry sa Ti nebudú ďalej zobrazovať ako neuhradené.
liba2
31.10.06,09:47
Prosím o radu.
V roku 2004 som prijala faktúry a v roku 2006 som zistila že mi figurujú ako neuhradené hoci tieto faktúry boli uhradené v deň prijatia (v hotovosti).
Nevšimla som si priložený prijmový doklad.
Čo s tým?
- Mám ich uhradiť v r. 2005 a podať dodatočné DP?
- Mám ich uhradiť v r. 2006

Ďakujem
No ja som to pochopila tak, že faktúry boli v r.2004 v evidencii DF, ale v peňažnom denníku nebol vykonaný zápis o ich úhrade, teda v r.2004 neovplyvnili daň (teda zaplatila sa vyššia daň).
Ak sa opravou znižuje základ dane, daňovník nie je povinný podať dodatočné daňové priznanie. Ale prečo by to neurobil? najmä ak by išlo o významnú sumu :) . Opraviť DP treba za rok 2004. (aj mne sa taký prípad stal...)
Michelle22
31.10.06,11:39
Ďakujem za reakcie.
Uvažovala som o podani dodatočného DP v r. 2005 a nie v 2004, lebo som si myslela že na podanie dodatočneho DP je lehota 1rok.

Ak by som podanie DDP odignorovala nebude problém s DPH?

Za rok 2004 sme mali kontrolu z dani z príjmou a na túto skutočnosť neprišli, takže sa natíska otázka či s tým má význam niečo robiť.
Dík.
eop
31.10.06,12:41
Tých došlých faktúr, ktoré ste zabudli uhradiť bolo veľa? Teda veľká suma? Oplatí sa preto prerábať DP? Ja už by som to teraz nechala tak. Keď bola úhrada v roku 2004, tým pádom by sa muselo opraviť DP za rok 2004. A už by nesedelo ani DP za rok 2005. Neviem. Môj názor je taký, ako poradili už vyššie (petovsan)
petovsan
31.10.06,13:08
Ak by som podanie DDP odignorovala nebude problém s DPH?



O aké mesiace r.2004 sa konkrétne jedná? A je to veľká suma? Teraz v rýchlosti si teda neviem vybaviť, či ešte v r.2004 pri odpočítaní si DPH platila aj podmienka zaplatenia DPH - myslím, že tomu tak bolo iba do 30.04.2004, t.z., či predsa len náhodou už DPH nemáš uplatnenú z týchto faktúr na základe toho, že si ich zaevidovala do knihy záväzkov - od 01.05.2004 bol v platnosti už nový zákon o DPH, kde sa určite podmienka úhrady faktúry (tým pádom aj DPH) pri uplatnení práva odpočítať si DPH nepožadovala.
Paula
31.10.06,13:41
Podmienka zaplatenia dane pre nárok na odpočet neplatí od 1.1.2003
Michelle22
31.10.06,14:16
Ešte raz Ďakujem

Ak by som tie fa. nechala tak, čiže by som nepodala dodatočné DP, čo s tým keď mi naďalej budú figurujať ako záväzok v knihe záväzkov a pohľadávok ? (Jená sa o dve fa. suma 10.000,--)
Dík
Marína
31.10.06,15:18
Uhraď ich len v KZ, nie v peňažnom denníku.
Paula
31.10.06,15:27
Ešte raz Ďakujem

Ak by som tie fa. nechala tak, čiže by som nepodala dodatočné DP, čo s tým keď mi naďalej budú figurujať ako záväzok v knihe záväzkov a pohľadávok ? (Jená sa o dve fa. suma 10.000,--)
Dík

aj úhrada pohľadávky nieje vysporiadaná? Mala som dojem, že sa jedná iba o záväzky.
evina
31.10.06,15:35
Píšeš, že na rok 2004 ste mali DK. Neviem, či kontrolovali aj knihu záväzkov /ak áno, oni nemali na čo prísť, neznižovali ste ZD a nemohli vedieť, že sú neuhradené/ a či nerieši event. podanie DDP nasledovna časť z paragrafu 39 zákona o správe daní a poplatkov:

3/ Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

Na DPH to vplyv nemá, ak predmetné faktúry máte v záznamovej evidencii pre účely DPH...