Majka40
31.10.06,12:06
CHcela by som sa vás poprosiť radu:
Naša spoločnosť je vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej sa nachádzajú kancelárske a obchodné priestory na prenájom. Niektoré priestory sú už odpredané, na základe čoho sme založili spoločenstvo vlastníkov nebytových priestorov. My, ako väčšinový vlastník, sme sa rozhodli zamestnať dôchodcov na vykonávanie práce stráženia objektu, keďže sa nám v priestoroch zhromažďujú rôzne "živly". Nakoľko chceme tieto služby refaktúrovať aj ďalším vlastníkom a nájomcom, chcela by som sa vás opýtať ako máme postupovať, keďže v predmete podnikania nemáme zahrnutú činnosť - stráženie a ochrana objektov. Tu vzniká problém a to taký, že nemôžeme uviesť do faktúry položku: stráženie objektu. Každému vlastníkovi, alebo nájomcovi musí naša spoločnosť vyhotoviť dodatok k zmluve o nájme, kde bude zahrnutá táto služba, no nevieme, ako nazvať túto službu a ako ju následne faktúrovať.
Gabi03
31.10.06,11:52
Dosť komplikovaná situácia. Keďže činnosť týchto dôchodcov inak nazvať sa asi nedá (opravárenské práce, murárske práce, ... ) a ani to nie je legálne, zrejme vám neostane nič iné, len doplniť do OR túto činnosť. Ale pozor, treba mať preštudovaný zákon o SBS. Sú tam rôzne podmienky, ktoré v tomto prípade treba spĺňať.
duficek
31.10.06,12:14
no je to komplikovane, navyse mne ako najomcovi by vadilo, keby som platil straznu sluzbu, ktora by bola v zmluve uvedena ako (ja neviem, prechadzaka po objekte...) a potom v praxi pri nejakom incidente by ste od toho dali ruky prec, ved my vam straznu sluzbu nefakturujeme, len (prechadzky po objekte)...
aj ked aj strazna sluzba samotna byva problem (pod lampou je najvacsia tma...)
rada
31.10.06,12:49
A čo tak "obchôdzkár" . Či to môžu byť len policajti ?:D Alebo

výkon dohľadu nad dodržiavaním bezpečnosti budov...priestorov...
spisovanie hlásení o bezpečnostných incidentoch v priestoroch ...:confused:
Anja111
31.10.06,13:23
A čo tak: "prefakturácia mzdových nákladov"? Podľa mňa to vtedy nemusí byť zahrnuté v predmete podnikania...
Gabi03
31.10.06,13:39
Mohli by sme tu vymýšľať rôzne iné pozície, ale najčistejšie by bolo si spraviť vlastnú ochranu. Samozrejme je to komplikovanejšie a zrejme vám to navýši aj náklady, ale ak by sa niečo stalo, nemuseli by ste tŕpnuť, či na to niekto nepríde. Teraz má veľa ľudí preukaz OS, takže vy musíte mať odhodlanie a chuť sa do toho pustiť. Držím palce, aby to dobre dopadlo.
danusi
31.10.06,13:42
Pokiaľ sa nemýlim, ešte pred dvomi rokmi potrebovala SBS licenciu. Dnes je tomu inak?
Majka40
31.10.06,14:00
Zriadiť si vlastnú strážnu službu by nebolo pre nás veľmi dobrým riešením, nakoľko sa venujeme inej oblasti a zároveň by sme asi museli zamestnnať fundovaného človeka, ktorý by našich zamestnantcov musel zaúčať.
Okrem toho je potrebná aj spomínaná licencia a ako som počula, cesta k jej získaniu je veľmi dlhá a zložitá.
Ale tá refakturácia mzdových nákladov ma celkom zaujala. Skúsim si to preveriť.
Okrem toho, všetci vhodní kandidáti, ktorých zvažujeme prijať do pozície strážcu objektu vlastnia preukaz OS a majú za sebou kurz, na základe ktorého môžu túto prácu vykonávať 10 rokov.
Súhlasím aj s príspevkom duficka ... :)
No, čo včul :confused:
yan
03.04.07,13:57
Milá Majka. Pokiaľ máte spoločenstvo vlastníkov nebytových jednotiek podľa zákona č. 182/1993 Z.z. tak váš problém je momentálne niekde úplne inde ako v strážnej službe. Bohužiaľ. Práve prebieha novelizácia (k dnešnému dni je zákon už v 2. čítaní) a ten definitívne zruší možnosť vytvárať spoločenstvá vlastníkov nebytových priestorov podľa tohto zákona. Doslova sa v navrhovanom paragrafe 32c píše: "Spoločenstvá, ktoré vznikli podľa doterajších predpisov v budovách, ktoré nie sú bytovými domami, sa nepovažujú za spoločenstvá podľa tohto zákona a správny orgán ich do 31.Decembra 2007 vyčiarne z registra".... :eek: Podľa čoho budú fungovať spoločenstvá vlastníkov nebytových priestorov a či vôbec budú môcť fungovať alebo si svoje vzájomné vzťahy budú musieť vlastníci nebytových jednotiek upraviť nejako komplikovane inak neviem a práve túto otázku by som tu rád nadniesol.... Rieši to už niekto? Vie niekto o nejakom riešení? Dokonca si dovolím vložiť blikajúci otáznik, lebo ani po náročnom pátraní som sa nedopracoval k tomu ako to teraz vyriešiť, keď nás vyškrtnú zo zoznamu a zákon podľa ktorého sme vznikli sa zrazu na nás nebude vzťahovať.... Ďakujem za prípadné odpovede.
adv
05.04.07,08:38
dajte im poziciu VRATNIK a mate pokoj. aj tak im isto nedate zbrane do ruk a dochodcovia Vam vyhadzovacov asi robit nebudu, ale zavolaju policiu
sbsjager
07.06.07,14:35
Ludia obchadzaju zakon 473/2005 t.j zakon o sukromnej bezpečnosti tak, ze na vraticu posadia ludi a daju im funkciu akoze INFORMÁTOR, potom nie je potrebne vlastnit licenciu na prevadzku SBS.