Nutricia
31.10.06,12:23
Prosím poradte,ak je zamestnankyna na RD a dohodou skončila PP,dostala pri ukončení PP mimoriadnu odmenu a preplatenú nevyčerpanú dovolenku.Aké odvody by mal platit zamestnanec a zamestnávatel,podotýkam že RD stále trvá.
jankasm
31.10.06,11:37
Prosím poradte,ak je zamestnankyna na RD a dohodou skončila PP,dostala pri ukončení PP mimoriadnu odmenu a preplatenú nevyčerpanú dovolenku.Aké odvody by mal platit zamestnanec a zamestnávatel,podotýkam že RD stále trvá.

Pokiaľ RD stále trvá, tak myslím, že by mala platiť odvody do ZP, aj zamestnanec aj zamestnávateľ.
Na SP má zamestnankyňa prerušenie poistenia, takže tam by mal platiť odvod len zamestnávateľ na úrazové poistenie.

Ak sa mýlim, dúfam že ma niekto opraví. :confused: ;) :confused:
Zita4
31.10.06,11:38
Rodičovská dovolenka netrvá, pretože skončila pracovný pomer. Z plnenia po skončení pracovného pomeru sa neodvádza poistné na sociálne poistenie.
jankasm
31.10.06,11:40
Rodičovská dovolenka netrvá, pretože skončila pracovný pomer. Z plnenia po skončení pracovného pomeru sa neodvádza poistné na sociálne ani zdravotné poistenie.

Ale ona je predsa stále na RD, počas ktorej ukončila PP a pri ukončení PP dostala odmenu. Takže to podľa mňa nie je plnenie po skončení PP. :confused:
Nutricia
31.10.06,11:41
RD dovolenka trvá pretože PP ukončila k 31.10.2006 a ja jej tú odmenu a ND platím v mzde za mesiac 10/2006.
Zita4
31.10.06,11:43
Ale ona je predsa stále na RD, počas ktorej ukončila PP a pri ukončení PP dostala odmenu. Takže to podľa mňa nie je plnenie po skončení PP. :confused:
Podľa mňa už nie je na rodičovskej dovolenke. Skončila pracovný pomer. To, že poberá rodičovský príspevok, neznamená, že je na rodičovskej dovolenke. :confused:
jankasm
31.10.06,11:49
Podľa mňa už nie je na rodičovskej dovolenke. Skončila pracovný pomer. To, že poberá rodičovský príspevok, neznamená, že je na rodičovskej dovolenke. :confused:

Zamestnankyňa je na RD. Rozhodne sa ukončiť PP dohodou, ukončí PP k 31.10.2006, vo výplate za 10/2006 jej zamestnávateľ vyplatí odmenu, takže plnenie po skončení PP to podľa mňa nie je.
PP ukončí k 31.10.2006 zamestnávateľ ju k tomu istému dátumu odhlási zo SP, ukončí prerušenie aj RD ale ona sa na druhý deň prihlási na SP že je na RD a nahlási si aj prerušenie poistenia a RD pokračuje.
Takže kde je ukončenie RD? Tá je predsa až do 3 rokov dieťaťa. Alebo to chápem zle? :confused: Ak áno, prosím vysvetliť. ;)
Martinella
31.10.06,11:54
Podľa mňa už nie je na rodičovskej dovolenke. Skončila pracovný pomer. To, že poberá rodičovský príspevok, neznamená, že je na rodičovskej dovolenke. :confused:

Súhlasím. Je vlastne nezamestnaná, poberajúca rodičovský príspevok.
jankasm
31.10.06,11:56
Súhlasím. Je vlastne nezamestnaná, poberajúca rodičovský príspevok.

OK, ale aby sme sa vrátili k otázke.
PP skončila 31.10.2006, odmena bola vyplatená vo výplate za 10/2006, vtedy ešte bola na RD, takže čo s odvodmi?
jankasm
31.10.06,11:57
Súhlasím. Je vlastne nezamestnaná, poberajúca rodičovský príspevok.

No áno, ale aj nezamestnaná osoba poberajúca rodičovský príspevok si na SP musí ísť nahlásiť prerušenie poistenia.
Zita4
31.10.06,12:07
Zamestnankyňa je na RD. Rozhodne sa ukončiť PP dohodou, ukončí PP k 31.10.2006, vo výplate za 10/2006 jej zamestnávateľ vyplatí odmenu, takže plnenie po skončení PP to podľa mňa nie je.
PP ukončí k 31.10.2006 zamestnávateľ ju k tomu istému dátumu odhlási zo SP, ukončí prerušenie aj RD ale ona sa na druhý deň prihlási na SP že je na RD a nahlási si aj prerušenie poistenia a RD pokračuje.
Takže kde je ukončenie RD? Tá je predsa až do 3 rokov dieťaťa. Alebo to chápem zle? :confused: Ak áno, prosím vysvetliť. ;)
Janka, rodičovská dovolenka je len vtedy, keď je vedená v mimoevidenčnom stave u nejakého zamestnávateľa ako zamestnanec na rodičovskej dovolenke. Do 3 rokov veku dieťaťa môže byť na tejto rodičovskej dovolenke.
Ak skončí pracovný pomer, už nie je na rodičovskej dovolenke, ale môže byť poberateľkou rodičovského príspevku do 3 rokov veku dieťaťa.
jankasm
31.10.06,12:10
OK, ale aby sme sa vrátili k otázke.
PP skončila 31.10.2006, odmena bola vyplatená vo výplate za 10/2006, vtedy ešte bola na RD, takže čo s odvodmi?

Ďakujem ;)
A aký je tvoj názor na toto?
Zita4
31.10.06,12:10
Pozri, aký príspevok od teba som tu našla. Ty vieš, o čom hovorím :) :
http://www.porada.sk/showpost.php?p=320302&postcount=30
endrju
31.10.06,12:17
Zamestnankyňa je na RD. Rozhodne sa ukončiť PP dohodou, ukončí PP k 31.10.2006, vo výplate za 10/2006 jej zamestnávateľ vyplatí odmenu, takže plnenie po skončení PP to podľa mňa nie je.
Súhlas.

PP ukončí k 31.10.2006 zamestnávateľ ju k tomu istému dátumu odhlási zo SP, ukončí prerušenie aj RD..
Súhlas.

... ale ona sa na druhý deň prihlási na SP že je na RD a nahlási si aj prerušenie poistenia a RD pokračuje.
Nesúhlas. Prihlási sa "na druhý deň" na SP (dôchodkové poistenie) z toho dôvodu, že sa stará o dieťa vo veku do 6 rokov. (§ 15 ods. 1 písmeno c zákona o sociálnom poistení). Prihlásiť z tohoto dôvodu sa mohla už pred zánikom pracovného pomeru.

Takže kde je ukončenie RD? Tá je predsa až do 3 rokov dieťaťa. Alebo to chápem zle? :confused: Ak áno, prosím vysvetliť. ;)
Dôvod prerušenia poistenia v sociálnej poisťovni nazývaný "rodičovská dovolenka" zanikne dňom ukončenia pracovného pomeru, t.j. 31.10.2006. Rodičovská dovolenka je "inštitút", existencia ktorého je podmienená existenciou pracovného pomeru. Zo zamestnankyne sa 1.11.2006 stane nezamestnaná osoba a tým zanikne nevyhnutná podmienka existencie rodičovskej dovolenky.
jankasm
31.10.06,12:27
Pozri, aký príspevok od teba som tu našla. Ty vieš, o čom hovorím :) :
http://www.porada.sk/showpost.php?p=320302&postcount=30

Áno, súhlas, ja viem o čom hovoríš. ;)
Len neviem, mne sa stále marí, že keď som ukončila PP počas RD tak som si musela sama nahlásiť na SP prerušenie keď mi ho zamestnávateľ ukončil, a potom keď som sa znovu zamestnala, tak som si prerušenie ukončila. Preto som to brala tak, že RD mi akože pokračovala tým nahlásením prerušenia.
Ale je celkom možné, že to bolo len prihlásenie, že platiteľom poistného za mňa sa stáva štát. ;) :rolleyes:
OK, ďakujem, už v tom mám jasno.
endrju
31.10.06,12:31
No áno, ale aj nezamestnaná osoba poberajúca rodičovský príspevok si na SP musí ísť nahlásiť prerušenie poistenia.
Ak sa neprihlási na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa, nemusí ani nahlasovať prerušenie ako nezamestnaná osoba.
Vyplácanie rodičovského príspevku nie je podmienkou vzniku dôchodkového poistenia. Podmienok je v § 15 zákona o sociálnom poistení vymenovaných viac, ale poberanie rodičovského príspevku medzi nimi vymenované nie je.
Nutricia
31.10.06,12:35
Može mi niekto napísat § na ktoré sa možem odvolat ohladom neplatenia poistného na SP.Odvody sa neplatia z štatútu prerušenia poistného?Pretože v §140,vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom sa rodičovská dovolenka nespomína.Tak som si nie istá.
jankasm
31.10.06,12:36
Ak sa neprihlási na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa, nemusí ani nahlasovať prerušenie ako nezamestnaná osoba.
Vyplácanie rodičovského príspevku nie je podmienkou vzniku dôchodkového poistenia. Podmienok je v § 15 zákona o sociálnom poistení vymenovaných viac, ale poberanie rodičovského príspevku medzi nimi vymenované nie je.

OK, už som to pochopila. ;)
A aby sme sa vrátili k pôvodnej otázke, ako to bude s tými odvodmi? Je odpoveď v mojom príspevku č. 1 správna?
Ďakujem ;) :p
Tweety
31.10.06,12:39
Može mi niekto napísat § na ktoré sa možem odvolat ohladom neplatenia poistného na SP.Odvody sa neplatia z štatútu prerušenia poistného?Pretože v §140,vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom sa rodičovská dovolenka nespomína.Tak som si nie istá.
Je to § 26- prerušenie povinného poistenia.Konkrétne odst. 1, písm.e.
endrju
31.10.06,13:10
Prosím poradte,ak je zamestnankyna na RD a dohodou skončila PP,dostala pri ukončení PP mimoriadnu odmenu a preplatenú nevyčerpanú dovolenku.Aké odvody by mal platit zamestnanec a zamestnávatel,podotýkam že RD stále trvá.
Pokiaľ RD stále trvá, tak myslím, že by mala platiť odvody do ZP, aj zamestnanec aj zamestnávateľ.
Na SP má zamestnankyňa prerušenie poistenia, takže tam by mal platiť odvod len zamestnávateľ na úrazové poistenie.

Ak sa mýlim, dúfam že ma niekto opraví. :confused: ;) :confused:
Ak poberá rodičovský príspevok platiteľom na ZP je štát (§11 ods. 8 písmeno c zákona o zdravotnom poistení). Ak nepoberá rodičovský príspevok, platiteľom na ZP je štát ak sú splnené aj ďalšie podmienky (§11 ods. 8 písmeno k).
Štát prestane byť v obidvoch prípadoch platiteľom poistného na ZP vtedy, ak úhrn vymeriavacích základov presiahne polovicu úhrnu minimálnych miezd. Preddavok poistného sa však neplatí pri vyplatení príjmu.
Až pri RZZP sa zaplatí prípadný nedoplatok.

Ohľadom SP - súhlas s jankasm.
Nutricia
31.10.06,13:14
Odvod na ZP sa platit musí,pretože VZ sú príjmy podliehajúci zdaneniu.
endrju
31.10.06,13:31
Odvod na ZP sa platit musí,pretože VZ sú príjmy podliehajúci zdaneniu.
Ďakujem za opravu. Pozabudol som na skutočnosť, že ide o zamestnanca.
Nutricia
31.10.06,13:45
Aj ja Vám všetkým velmi pekne ďakujem.
brčko
26.10.09,09:40
Predpokladám, že odpoved janky nadalej platí. Ak skončí PP posledným dnom RD a zamestnankyna dostane odstupné a preplatenú dovolenku, tak
- z odstupného sa neplatí ani odvod do ZP ani do SP, len preddavok dane.
- z preplatenej dovolenky sa odvádza len ZP, neodvádzajú sa odvody do SP, lebo bolo prerušené poistenie v SP a samozrejme preddavok na dan.
Nutricia
26.10.09,10:47
na SP:platí sa len odvod na úrazové poistenie.pozri § 140 ods.6 vylúčenie povinnosti platit poistné zamestnancom a zamestnávatelom.
(6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.
brčko
26.10.09,21:37
na SP:platí sa len odvod na úrazové poistenie.pozri § 140 ods.6 vylúčenie povinnosti platit poistné zamestnancom a zamestnávatelom.
(6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.


Dakujem, :)
vidíš a ja by som si myslela, že tento odstavec použijem len v prípade vyplácania počas napr. čerpania materksého, nemocenského a nie počas prerušenie NP.
brčko
30.10.09,15:02
takže skutočnosť je taká, že ak celý mesiac, v ktorom je preplatená dovolenka, bolo poistenie v soc.poisťovni prerušené, tak odvody do soc.poisťovne nejdú žiadne (ani úrazové). Nejde o obdobie, v ktorom nie je povinnosť zamestnanca platiť poistenie podla § 140 ale o obdobie, kedy je poistenie v soc.poistovni prerušené = zaniklo vid § 26 ods.1písm.e + ods.5 zákona o sociálnom poisteni.

aj Olymp mi to takto vyrátal.
JanaKop
04.11.09,13:02
Zdravím všetkých.
Prosím ako je to s odvodom dane pri zmluve ktorej predmetom je vykonávanie športovej činnosti. Ide o ruskú hráčku s ktorou je v zmluve dohodnuté, že klub zabezpečí platbu dane a po ukončení zmluvy jej budú odovzdané všetky doklady ktoré svedčia o odvedenej dani. Treba odvádzať daň podľa toho ako jej je vyplácaná odmena?
Lianka
04.11.09,14:46
Nemam s tym prakticku skusenost, ale podla mna ide o § 44 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#44.