suzika
31.10.06,21:59
Prosím poraďte, môj známy kúpil v septembri v Nemecku os. automobil a teraz by ho rád predal (ako FO). Keďže ho bude predávať za vyššiu cenu ako ho kúpil (cca o 120 000,- Sk), bude musieť tento príjem priznať ako ostatné príjmy a platiť z neho daň 19% ?
Ďakujem za odpoveď.
Pekný večer
Paula
31.10.06,21:32
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

1) Od dane je oslobodený príjem
.
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
Kubi
01.11.06,12:52
ak taketo auto neodpisujem, no mam nam zaplatenú cestnu dan a davam si ho do ucta ako vlastne auto + amortizacne...
musim platit dan alebo to je oslobodený prijem....???
Johanka
01.11.06,13:00
Oslobodený ;) .
Mirka.V
10.11.06,05:45
Ak chce predať firma auto (ktoré mala v majetku - plne odpísané)..ako má zistiť cenu, za ktorú by bolo vhodné ho predať?
Máme vypracovaný znalecký posudok - máme a aj musíme vychádzať z neho, alebo ho môžeme predať aj lacnejšie ako je vyčíslené v znaleckom posudku?
betka
10.11.06,06:36
Mozete vychadzat zo znaleckeho posudku. Mozete si zistit i cenu, za aku predavaju autopozicovne uvedeny druh auta, tiez je dolezity technicky stav, pocet km, ......... a za tu cenu ho odpredat. Potom to bude prijem OZD.
renča1
10.11.06,07:32
Ak chce predať firma auto (ktoré mala v majetku - plne odpísané)..ako má zistiť cenu, za ktorú by bolo vhodné ho predať?
Máme vypracovaný znalecký posudok - máme a aj musíme vychádzať z neho, alebo ho môžeme predať aj lacnejšie ako je vyčíslené v znaleckom posudku?

Ak ho nemôžete predať podľa znalec.posudku, tak ho predajte aj pod cenu. Auto stráca svoju hodnotu aj nepoužívaním a pokiaľ sa ho chce firma zbaviť tak sa odpredá za toľko , koľko kupujúci dá a to v najvyššej ponuke a tá môže byť aj pod cenu. Nikde nie je uvedené, že sa nesmie predať pod cenu... niesmie však ísť o blízke osoby.
Mirka.V
10.11.06,07:40
takže ten znalecký posudok mám brať iba "akože" orientačne?
Načo sa potom robí a prikladá?

PS: Ďakujem :)
Vladimír Ozimý
10.11.06,07:44
no znalecký posudok je super keď vkladáte auto do majetku firmy inak neviem, pri predaji možno len ako podklad pre to že cena daného vozidla zodpovedá stavu vozidla inak si to neviem vysvetliť...ale predajnú cenu si určujete vy nie znalec :)
renča1
10.11.06,07:46
takže ten znalecký posudok mám brať iba "akože" orientačne?
Načo sa potom robí a prikladá?

PS: Ďakujem :)

Znalecký posudok slúži ako odrážacia prvotná cena k predaju. Ale pokiaľ sa nedá predať za cenu podľa znal.posudku, tak predsa nebudem čakať do nekonečna a auto mi bude stáť nepojazdné a bude strácať svoju hodnotu. Potom by som ho musela predať ešte nižšie, pretože autá idú stále dole s cenou.
Mirka.V
10.11.06,09:34
hm .... logické ....
Ďakujem veľmi pekne
Kirk
10.11.06,10:54
Mozete vychadzat zo znaleckeho posudku. Mozete si zistit i cenu, za aku predavaju autopozicovne uvedeny druh auta, tiez je dolezity technicky stav, pocet km, ......... a za tu cenu ho odpredat. Potom to bude prijem OZD.

V tomto prípade to predáva firma, takže to bude daňový príjem.
Evanka
10.11.06,11:06
V tomto prípade to predáva firma, takže to bude v každom prípade daňový príjem.
Áno celá suma predajnej ceny bude predstavovať príjem ovplyvňujúci základ dane.