plp
01.11.06,09:16
Vie mi niekto poradiť, či si môže zamestnanec "preniesť" nevyčerpanú dovolenku
k novému zamestnávateľovi? Zamestnanec končí PP k 31.10.2006, má 13 dní starej dovolenky a 16,5 dňa dovolenky na rok 2006. (nečerpal).Od 1.11.2006 nastupuje v inej firme,ale u toho istého konateľa, takže by mu dovolenku uznal.
Môže si preniesť všetky dni nevyčerpanej dovolenky, alebo len za rok 2006 a starú mu musí firma preplatiť, alebo mu musí firma preplatiť všetku nevyčerpanú dovolenku ? V Zákonníku práce som sa o tom nič nedočítala. Okrem povinnosti čerpania... a preplatenia dovolenky pri skončení PP.
Za vaše názory vopred ďakujem. Ľuba
sysula
01.11.06,08:27
Vie mi niekto poradiť, či si môže zamestnanec "preniesť" nevyčerpanú dovolenku
k novému zamestnávateľovi? Zamestnanec končí PP k 31.10.2006, má 13 dní starej dovolenky a 16,5 dňa dovolenky na rok 2006. (nečerpal).Od 1.11.2006 nastupuje v inej firme,ale u toho istého konateľa, takže by mu dovolenku uznal.
Môže si preniesť všetky dni nevyčerpanej dovolenky, alebo len za rok 2006 a starú mu musí firma preplatiť, alebo mu musí firma preplatiť všetku nevyčerpanú dovolenku ? V Zákonníku práce som sa o tom nič nedočítala. Okrem povinnosti čerpania... a preplatenia dovolenky pri skončení PP.
Za vaše názory vopred ďakujem. Ľuba
Podobný prípad som mala začiatkom tohto roka. Vsetci zamestnanci prechádzali z jednej firmy (FO), do dalsej, ktorú vlastní ten istý zamestnávateľ(PO) a vsetky nevyčerpané dovolenky sa im preplácali.
anto
01.11.06,15:54
Domnievam sa, že nie je možné dovolenku preniesť k inému zamestnávateľovi, i keď je to ten istý konateľ. Mám za to, že u pôvodného zamestnávateľa by si zamestnanci mali vysporiadať dovolenky napríklad preplatením alebo vybratím a u nového zamestnávateľa by mali nárok na dovolenku podľa zákonníka práce, . Pokiaľ by konateľ chcel preniesť nárok dovolenky na novú firmu, čo môže a nič mu v tom nebráni, náklad na vyplatenie dovolenky by nebol daňovým nákladom, pretože nezodpovedá všeobecne platným predpisom. - opäť zákonník práce.
plp
02.11.06,14:01
Ďakujem Vám pekne za odpovede. Pomohli ste mi.
Ľuba.
vema
05.11.06,11:04
Zamestnanec si dal výpoveď v mesiaci jún.V tom mesiaci čerpal 3 dni dovolenky a ostalo mu ešte 6 dní nevyčerpanej dovolenky.Túto dovolenku sme mu preplatil v tom istom mesiaci.Urobili sme odvody do všetkých poisťovní je to správne?mimotemy Ešte sa opýtam,zamestnanec odišiel do predčastného dôchodku a tiež sa mu preplácala dovolenka,ale celý mesiac bol PN.Odvody išli len do zdravotnej a počítač mi strhol poistné aj do úrazového fondu za zamestnávateľa,to je mi divné,asi nemali byť žiadne odvody/myslím do SP/,alebo sa mýlim?
jankasm
06.11.06,06:01
Zamestnanec si dal výpoveď v mesiaci jún.V tom mesiaci čerpal 3 dni dovolenky a ostalo mu ešte 6 dní nevyčerpanej dovolenky.Túto dovolenku sme mu preplatil v tom istom mesiaci.Urobili sme odvody do všetkých poisťovní je to správne?mimotemy Ešte sa opýtam,zamestnanec odišiel do predčastného dôchodku a tiež sa mu preplácala dovolenka,ale celý mesiac bol PN.Odvody išli len do zdravotnej a počítač mi strhol poistné aj do úrazového fondu za zamestnávateľa,to je mi divné,asi nemali byť žiadne odvody/myslím do SP/,alebo sa mýlim?

Pokiaľ bola dovolenka preplatená v poslednej výplate, tak ako píšeš, tak ÁNO, je to správne, idú z toho všetky odvody. Jedine vtedy ak by ste na to pozabudli a preplácali dovolenku napr. o 2 mesiace po skončení PP vtedy by nešli odvody do ZP ani SP.
Keď je zamestnanec celý mesiac PN, tak Vám to program urobil tiež správne. Platí len ZP a úrazové poistenie na SP.