M3G
01.11.06,11:26
Podľa §49 ods.8) zákona o DPH platiteľ(slovenská firma) môže odpočítať DPH z osobných automobilov, ktoré kúpil a ktoré používa na účely ďalšieho predaja alebo nájmu.
Vyplýva mi z toho jediné, že pokiaľ zoberie osobný automobil na lízing, nemá nárok na odpočet DPH ! Skvelé.
A ešte keď bude prenajímať osobný automobil zahraničnej osobe z EU, nemôže použiť §15 na oslobodenie prenájmu z dôvodu, že existuje v §15 aj odstavec f), ktorý určí, že dodanie nájmu dopravných prostriedkov do zahraničia(EU) nebude oslobodené od DPH.

Zákon o DPH ma zase šokol...

Ešte že existuje § 56 až 58 zákona o DPH, ktorý umožňuje vrátiť zahraničným podnikateľom DPH, ktorí si berú takýto automobil do nájmu.

Mňa by len zaujímalo, že či je moja dedukcia správna a či s týmto nemáte niekto skúsenosti?!
M3G
07.11.06,12:05
Ťažké otázky dávam?

Zatiaľ, čo som si pozisťoval, pravdepodobne mám pravdu.
Kirk
07.11.06,13:28
Podľa §49 ods.8) zákona o DPH platiteľ(slovenská firma) môže odpočítať DPH z osobných automobilov, ktoré kúpil a ktoré používa na účely ďalšieho predaja alebo nájmu.
Vyplýva mi z toho jediné, že pokiaľ zoberie osobný automobil na lízing, nemá nárok na odpočet DPH ! Skvelé.
Mňa by len zaujímalo, že či je moja dedukcia správna a či s týmto nemáte niekto skúsenosti?!

§49 ods. 8 - je to tak ako dedukuješ. My sme obchodníci a robíme aj prenájom motor. vozidiel. DPH pri kúpe vozidla si môžeme odpočítať ale leasing nie. Práve na tom štát profituje, že pri prenájme odvedie dodávateľ DPH, ale zákazník si ho neuplatní.Ale zaujímavý je aj odsek 9, kde sa píše, že ak podnikateľ použije automobil na iný účel ako je uvedené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane a to v zdaňovacom období v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel.Z toho vyplýva, že tie auta môžu slúžiť len na prenájom, inak musíš daň vrátiť.A nepíše sa nič o pomernej časti, takže zrejme celú.
M3G
07.11.06,13:55
Vďaka za ukázanie smeru, už sa necítim ako neznámo kam letiaci jesenný javorový list po západe slnka. :)
Jana Acsová
04.12.06,12:29
Zo stránky DR SR:


Otázka: §49 ods.8
Autopožičovňa obstaráva osobné autá na leasing a následne ich prenajíma zo súhlasom leasingovej spoločnosti svojim klientom. Je možné podľa§ 49 odst. 8 zákona o DPH uplatniť odpočet DPH z leasingových splátok? Je to kúpa auta? Leasing je účtovaný do majetku.
Odpoveď:
Podľa § 49 ods. 8 zákona o DPH platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže. Zo znenia citovaného ustanovenia vyplýva, že platiteľ s daným predmetom podnikania nemôže odpočítať daň z jednotlivých splátok počas dohodnutej doby nájmu osobného automobilu v rámci leasingovej zmluvy; daň môže odpočítať len z kúpnej ceny, po úhrade ktorej na konci dohodnutej doby finančného prenájmu automobilu prechádza vlastnícke právo na kupujúceho.