Jozef Mihál
01.11.06,13:13
Som živnostník. Doteraz som nikoho nezamestnával a to ani na dohodu. Cez letné prázdniny chcem na dohodu zobrať študenta. Aké povinnosti voči Sociálnej a zdravotnej poisťovni mi z toho vyplývajú?
Jozef Mihál
01.11.06,12:25
Zdravotné poistenie:

Voči zdravotnej poisťovni (do ktorej je prihlásený študent zamestnaný u vás na dohodu) nemáte žiadne povinnosti.

Sociálne poistenie:

Podľa § 7 ods.2 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, na účely zákona o sociálnom poistení sa budete považovať za zamestnávateľa - a to na účely úrazového poistenia.

Podľa § 231 zákona č.461/2003 Z.z. sa musíte do ôsmych dní od začatia zamestnávania zamestnanca (študenta na dohodu) prihlásiť v Sociálnej poisťovni do registra zamestnávateľov. Odhlásiť z registra zamestnávateľov sa musíte do ôsmych dní odo dňa, odkedy už zamestnanca nebudete zamestnávať.

Zamestnanca musíte prihlásiť do registra zamestnancov ešte pred vznikom dohody o brigádnickej práci študenta, najneskôr pred začatím výkonu práce. Naopak odhlásiť ho musíte najneskôr v deň nasledujúci po skončení dohody.

Pobočne Sociálnej poisťovne ste ďalej povinný za každý kalendárny mesiac odvázať poistné na úrazové poistenie (vo výške 0,8% z odmeny zamestnanca na dohodu) a súčasne predkladať mesačný výkaz poistného a príspevkov - a to v lehote splatnosti - tj. vo výplatnom termíne, najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Ak by sa stal zamestnancovi na dohodu pracovný úraz, ste povinný to ohlásiť pobočke SP najneskôr do troch dní odo dňa, odkedy ste sa o úraze dozvedel.

Atď., treba ešte upozorniť na povinnosť zamestnávateľa viesť evidenciu na účely sociálneho poistenia podľa § 233 zákona č.461/2003 Z.z.

ZZP_§11_ods5
ZSP_§7_ods2
ZSP_§231
ZSP_§232