Bartošová Milada
01.11.06,17:07
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Mám podnikateľa FO občana ČR, ktorý má otvorenú živnosť v ČR a tú istú si otvoril 07/2006 aj na Slovesku.
1)Ako je to s DP, podáva jedno v ČR a jedno na Slovensku, alebo sa zlúčia obe živnosti a podáva len jedno v ČR?
2)Ak podáva dve DP ako je to potom s uplatnením nezdanitelnej čiastky?
3)Koná správne ak tovar, ktorý si sám sebe predá z českej firmy
na slovenskú potom predáva ďalej odberateľovi v SR a Fa mu vystaví
v CZK? / myslím, že nie/
4)Ešte by som potrebovala poradiť z oblasti MLM /multilevel/, nenašla som nič o tejto téme.
Vopred ďakujem Bartošová
lenkak
01.11.06,20:17
2. Slovenskému občanovi má fakturovať v Sk.
3. Nezd. časť sa použije len raz v DP SR platí nezd. čiastka
4. MLM nepoznám
Janiela
02.11.06,05:41
1,2) Mám taký prípad. Urobí si daňové priznanie v SR, potom v ČR + priloží aj DP zo SČR.Nedz časť si môže uplatniť len raz, v ČR. Spĺňa tam všetky podmienky na uplatnenie.
martina 11
02.11.06,05:51
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Mám podnikateľa FO občana ČR, ktorý má otvorenú živnosť v ČR a tú istú si otvoril 07/2006 aj na Slovesku.
1)Ako je to s DP, podáva jedno v ČR a jedno na Slovensku, alebo sa zlúčia obe živnosti a podáva len jedno v ČR?
2)Ak podáva dve DP ako je to potom s uplatnením nezdanitelnej čiastky?
3)Koná správne ak tovar, ktorý si sám sebe predá z českej firmy
na slovenskú potom predáva ďalej odberateľovi v SR a Fa mu vystaví
v CZK? / myslím, že nie/
4)Ešte by som potrebovala poradiť z oblasti MLM /multilevel/, nenašla som nič o tejto téme.
Vopred ďakujem Bartošová

1. DP podáva v oboch krajinách, pričom na Slovensku podáva len z príjmov zo SR a v ČR musí zahrnuť príjmy aj zo SR - pretože je rezident SR a tam sa zdaňuje z celosvetových príjmov.
2. Nezdaniteľnu čiastku (pokiaľ ja viem) uplatňuje v oboch krajinách - aj v desiatich ak by podnikal v desiatich krajinách
3. tiež si myslím, že fa má byť v Sk - načo by bola Slovákovi v CZK, ved on ju tiež dáva do učta v SK
4. nemam poňatia
martina 11
02.11.06,05:53
jaj janiela má pravdu ohľadom nezd. časti - tam su nejake vynimky ohľadom nerezidentov v zákone, sorry
martina 11
02.11.06,05:55
ale akurat rozmyšľam, že keď robím DP A pre ľudí čo robia v ČR, tak im uplatňujem nezd. časť aj v ČR aj v SR, tak neviem - trebalo by pozrieť zákon SR - nezd. časť
martina 11
02.11.06,06:14
Tak ja som našla v poradcovi 5-6/2006 na strane 77 vo výklade § 11, že nezd. časť si môže uplatniť aj cudzinec, bez ohľadu na to ako dlho sa na našom území zdržuje. - tak neviem, ale ja by som sa viac prikláňala k tomu, aby si ju uplatnil v oboch štátoch - ale môžem sa myliť
Milan Benka
02.11.06,06:20
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Mám podnikateľa FO občana ČR, ktorý má otvorenú živnosť v ČR a tú istú si otvoril 07/2006 aj na Slovesku.
1)Ako je to s DP, podáva jedno v ČR a jedno na Slovensku, alebo sa zlúčia obe živnosti a podáva len jedno v ČR?
DP podáva najprv v SR (obmedzená daň. povinnosť), potom v ČR (neobmedzená daň.pov.).
2)Ak podáva dve DP ako je to potom s uplatnením nezdanitelnej čiastky?
Pri podávani DP na Slovensku si uplatni nezd. čiastku platnú u nás, ale iba podľa §11/1 a) ZoDzP. Na ostatné nezd. pol. (§11/1 b)-e)) nemá nárok.
V DP v ČR si uplatní všetky nezdaniteľné položky, kt. mu dovoľuje český zákon.
3)Koná správne ak tovar, ktorý si sám sebe predá z českej firmy
na slovenskú potom predáva ďalej odberateľovi v SR a Fa mu vystaví
v CZK? / myslím, že nie/
Sám sebe tovar nemôže predať, je stále jednou a tou istou osobou ( pokiaľ netrpí rozdvojením osobnosti, ale tam by sme posudzovali jeho spôsobilosť k právnym úkonom).
V tomto prípade sa jedná o premiestnenie tovaru ( §8/4 ZDPH), ku ktorému sa vyhotovuje doklad o premiestnení ( §72/3 ZDPH).
Ohľadom meny, v ktorej takýto doklad vystavuje - nikde nie je predpísané použitie tej alebo onej meny ( osobne by som na jeho mieste použil CZK, alebo EUR - subjektívny názor )
4)Ešte by som potrebovala poradiť z oblasti MLM /multilevel/, nenašla som nič o tejto téme.
Distribúcia tovaru, pri ktorej odmeňovanie je riešené ako v "piramíde".

Vopred ďakujem Bartošová


Odpoveď zvýraznená.
Bartošová Milada
02.11.06,14:21
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie som o trochu múdrejšia, len teraz nerozumiem tomu prečo si nemôže ten tovar predať, keď sa jedná síce o jednu osobu, ale dve firmy /živnosti/ a tým aj dve odlišné "IČO"
Marína
02.11.06,15:18
Milan Benka
03.11.06,06:45
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie som o trochu múdrejšia, len teraz nerozumiem tomu prečo si nemôže ten tovar predať, keď sa jedná síce o jednu osobu, ale dve firmy /živnosti/ a tým aj dve odlišné "IČO"

Podľa zákona sa jedná o jednu a tú istú osobu. Stále podniká vo svojom mene ..... atď. To, že má dve IČA neznamená, že sa jedná o dve rozdielne firmy. Je to ako s.r.o. a jej org. zložka v druhom štáte. OZ má tiež pridelené iné ICO, ale z účtovného a daňového hľadiska (SR) sú jednou osobou.
apo
04.11.06,18:44
Odpoveď zvýraznená.

Benka, Tvoj výklad s rozdvojením osobnosti ma :)pobavil:), ale ak by som ja bol na mieste nášho podnikateľa tak by som faktúru vystavil a aj uhradil.

Pozerám sa na vec tak, že nech je ako chce ale sú na svete dve IČA a teda je dvakrát subjektom, každý subjekt vedie aj svoje účtovníctvo.

Prosím zdôvodni prečo by sa nemal tovar predať, a ako by sa to v účtovníctve zrealizovalo.

Ďakujem.

Dúfam, že si nebudeš o mne myslieť, že mám rozdvojenú osobnosť.

apo
Milan Benka
06.11.06,06:26
Benka, Tvoj výklad s rozdvojením osobnosti ma :)pobavil:), ale ak by som ja bol na mieste nášho podnikateľa tak by som faktúru vystavil a aj uhradil. Nie fa, ale doklad o premiestnení tovaru ( niekto to nazve interná faktúra alebo pod.)

Pozerám sa na vec tak, že nech je ako chce ale sú na svete dve IČA a teda je dvakrát subjektom, každý subjekt vedie aj svoje účtovníctvo.
V zmysle slovenského zákona o účtovníctve vedie účtovná jednotka účtovníctvo za jednotku ako celok.
Nie je pravdou, že že sa jedná o dva subjekty. Fyzická osoba (SZČO) podniká vo svojom mene a na svoj účet. Keby sa jednalo o dva subjekty, neplatilo by to.
K účtu: SZČO vedie účto za jednotku ako celok, t.z. že vo svojom "slovenskom" účte musí mať účtovať aj o "českých" účtovných prípadoch. Je to dôležité aj z hľadiska dane z príjmu k správnemu vyčísleniu základu dane.
"České" účto je potrebné k určeniu základu dane v ČR, z hľadiska slov. zákonov však je nepodstatné.
Prečo je to tak? Pretože existuje niečo také ako daňová rezidencia a zdaňovanie celosvetových príjmov. A zmluvy o zamedzení dvoj. zdanenia.

Prosím zdôvodni prečo by sa nemal tovar predať, a ako by sa to v účtovníctve zrealizovalo.
Ako predávať sám sebe ??? Môžem uzátvarať zmluvné vzťahy sám so sebou ??? Na základe akého zákona ??? Napíš ako môžem predať niečo sám sebe. Veď keď niečo vlastním, ako si to mám predať?

Už vyššie som spomínal doklad o premiestnení ( internú fa a pod.). Na základe takého dokladu dokážeme účtovať, alebo nie?

Ďakujem.

Dúfam, že si nebudeš o mne myslieť, že mám rozdvojenú osobnosť.
Nemyslím.
apo

Pokúsil som sa o odpoveď - zvýraznená.
apo
06.11.06,10:07
Benka,

ďakujem. Uznávam, že ak sú obidve časti podnikania v jednom daňovom základe tak sa nemožno rozdvojiť.

apo
BB12
25.01.08,17:56
Ahojte poraďáci a poraďte prosím, živnostník SR má prijmy len z ČR ale nepresiahol 183 dní, podáva DP len u nás? Lebo som počula ak máš 90% prijmov z toho štátu tak tam podávaš aj DP teda by mal podať aj ČR? A ako potom sa vedie účtovníctvo v SR? Troška som z toho domotaná....