nicolek
01.11.06,19:12
ahojte dufam, ze mi uz dnes niekto poradi, mam problem z fa prijatymi v cudzej mene pri ich uhrade. Prosim Vas kde v Money zistim kurz uctovny, pretoze ako je to zname DoFA v CM pri prijati sa prepocitava kurzom NBS ale pri uhrade z devizoveho uctu kurzom uctovnym ako ho zistim

Dakujem a prosim:mee: :mee: :mee: :mee: :mee: :mee:
Orsz
01.11.06,18:30
ahojte dufam, ze mi uz dnes niekto poradi, mam problem z fa prijatymi v cudzej mene pri ich uhrade. Prosim Vas kde v Money zistim kurz uctovny, pretoze ako je to zname DoFA v CM pri prijati sa prepocitava kurzom NBS ale pri uhrade z devizoveho uctu kurzom uctovnym ako ho zistim

Dakujem a prosim:mee: :mee: :mee: :mee: :mee: :mee:


Pri úhrade z devízového účtu sa počíta kurzom NBS dňom úhrady. Účtovný kurz nie je. V prípade úhrady z účtu v SKK sa použije kurz komerčnej banky, teda berie sa do úvahy výška sumy, ktorú stiahla komerčná banka v SKK.
Napr. ak ide o sumu 1000,-CZK, kurzom dňa nastania účtovného prípadu - napr.1,318 - 1000x1,318 = 1318,-Sk. Dňom úhrady bol kurz NBS 1,320. Prevedie sa úhrada kurzom 1,320....1000x1,320= 1320Sk - účtovanie 321/221,
a následne kurz.strata 1320-1318 = 2,00 Sk - účtovanie 563/321.
V softvéri Money by to tak malo fungovať - neviem, ale ako myslíš "účtovný kurz". Ak som to nepochopila dostatočne, priblíž to viac.
jaja99
01.11.06,18:39
Platíš z SKK účtu alebo z EURO účtu?
EURO účet - NBS kurz ku dňu úhrady
SKK účet - kurz, za ktorý Ti banka predala cudziu menu - teda to, čo máš odpísané z účtu na úhradu faktúry deleno výška záväzku v cudzej mene = kurz.

Účtovný kurz myslíš asi kurz, za ktorý Ty predávaš cudzi menu banke. Ten sa používa podľa § 24 ods. 4 pri prevode cudzej meny z účtu v cudzej mene na účet v SKK mene. Zistíš ho tak, ako si si určila v smernici. Ja to robím nasledovne: Vyjadrím si účet 221EURo účet v cudzej mene aj v SKK, vydelí tieto dve čísla a zistím účtovnú hodnotu mojich eur na euro účte. Týmto kurzom prepočítam prevedenú sumu na SKK účet. Rozdiel, čo mi zostane na 261, účtujem na 568 alebo 668.
Napr. Na euro účte mám 10.000 EUR, vo vyjadrení na SKK je to 375.200. SKK. Kurz je 37,520. Prevediem 5.000 EUR na SKK účet - tento prevod účtujem na euro účte kurzom 37,52 Sk/1 euro (187.600 SKK), lebo som fakticky predala banke moju menu. Na SKK účet mi však nabehne 185.000 (podľa výpisu z skk účtu) - rozdiel zaúčtujem na 568/261 2600 SKK.
nicolek
01.11.06,18:41
no ale v zakone o uctovnictve je §25 ods3 kde sa hovori o kurze zistenom vazenym aritm.priemerom alebo metodou FiFo aj cnigova tak pise boze potrebujem to nejak dat do hromady prosim
nicolek
01.11.06,18:57
takto to bolo napisane v prispevku zo dna 18.9.05 ocenovanie valut po 1.1.2005. najviac ma stve ze nove prispevky od cenigov hovoria ze ked uhradzas fa v cudzej mene z devizoveho uctu pouzijes kurz uctovny ale asi som to nejako pochopila dakujem papa


1/ úhrada došlej fa z devízového účtu na iný devízový účet - môj účtovný kurz /používam vážený aritmet.priemer/

2/ príjem devíz na SKK účet - banka mi predsa devízy rovno zamení na slov. koruny jej komerčným kurzom, ide predsa o účet v slov. korunách - čiže tu používam komerčný kurz

3/ prevod alebo výber z devízového účtu do val.pokladne- tu zase používam môj účtovný kurz v akom kurze mám ohodnotený môj devízový účet /váž. aritm.priemer/

4/ vklad do val.pokladne od FO alebo PO, ktorá nieje zmenárňou alebo obchodníkom s devíz. hodnotami - kurz NBS

5/ záloha na služ. cestu zamestnancovi z valut. pokladne- kurz účtovný /
váž. aritm. priemer/

6/ vrátenie časti zálohy od zamestnanca / kurz, za aký som mu zálohu poskytla/

7/ pôžička od FO, PO či na môj devíz.účet alebo ide valuty - kurz NBS

8/ vrátenie pôžičky FO, PO z valut. pokladne alebo z devíz. účtu - tu použijem kurz účtovný . Rozdiel nieje rozdiel kurzový 663 /563/, ale môj finančný
výnos alebo fin. strata 668/ 558/.

9/ Ak Vám platia faktúry vystavené na CM. Príjem týchto devíz na dev. účet alebo v hotovosti do val.pokladne - používate kurz NBS

10/ Ak prevádzate valuty z val.pokl. na dev. účet - kurz účtovný!
nicolek
01.11.06,19:06
tak ako to je teda :mee:
Orsz
01.11.06,19:09
takto to bolo napisane v prispevku zo dna 18.9.05 ocenovanie valut po 1.1.2005. najviac ma stve ze nove prispevky od cenigov hovoria ze ked uhradzas fa v cudzej mene z devizoveho uctu pouzijes kurz uctovny ale asi som to nejako pochopila dakujem papa


1/ úhrada došlej fa z devízového účtu na iný devízový účet - môj účtovný kurz /používam vážený aritmet.priemer/

2/ príjem devíz na SKK účet - banka mi predsa devízy rovno zamení na slov. koruny jej komerčným kurzom, ide predsa o účet v slov. korunách - čiže tu používam komerčný kurz

3/ prevod alebo výber z devízového účtu do val.pokladne- tu zase používam môj účtovný kurz v akom kurze mám ohodnotený môj devízový účet /váž. aritm.priemer/

4/ vklad do val.pokladne od FO alebo PO, ktorá nieje zmenárňou alebo obchodníkom s devíz. hodnotami - kurz NBS

5/ záloha na služ. cestu zamestnancovi z valut. pokladne- kurz účtovný /
váž. aritm. priemer/

6/ vrátenie časti zálohy od zamestnanca / kurz, za aký som mu zálohu poskytla/

7/ pôžička od FO, PO či na môj devíz.účet alebo ide valuty - kurz NBS

8/ vrátenie pôžičky FO, PO z valut. pokladne alebo z devíz. účtu - tu použijem kurz účtovný . Rozdiel nieje rozdiel kurzový 663 /563/, ale môj finančný
výnos alebo fin. strata 668/ 558/.

9/ Ak Vám platia faktúry vystavené na CM. Príjem týchto devíz na dev. účet alebo v hotovosti do val.pokladne - používate kurz NBS

10/ Ak prevádzate valuty z val.pokl. na dev. účet - kurz účtovný!


Och, tu sa pletú valuty s devízami. Valuty sú hotovostné cudzie peniaze, ale sústreďme sa len na úhrady cez účet - teda berieme do úvahy devízový účet. Konkretne označený §25ods.3 zákona o účtovníctve hovorí o účtovaní cenných papierov - nemá to s účtovaním úhrad faktúr v cudzej mene nič spoločné. Pri týchto úhradách neuvažujeme nad možnosťou váženého aritmetického priemeru. Učtovný kurz bude zrejme myslený ako komerčný, mám pred sebou knihu Cenigovej, ale takto komplikovane to tam nevidím - asi sa na to pozeráme obe rozdielne. Tieto úhrady robíme bežne tak ako som uviedla v predchádzajúcom príspevku. Tie prípady čo si uviedla Ťa zbytočne mätú.
Adra
01.02.07,14:18
Zdravím, potrebovala by som poradiť;
Jedná sa o došlú faktúru vystavenú v decembri 2006 a nami uhradenú v januári 2007. Ako priradím úhradu v programe Money S3?
Ďakujem.
Ľuba
02.02.07,02:49
Pridáš v r. 2007 bankový alebo pokladničný doklad, v ňom klikneš na var. symbol - zobrazí sa Ti zoznam neuhradených fa. Dole sú záložky s rokmi - prepneš sa do r. 2006 a vyberieš fa., ktorú chceš uhradiť.
enya63
14.01.11,16:09
ahojte vystavila som fa v eurách . no uhradili mi ju v eurách ale na devízový účet v kč. Ja nemám fa v cudzej mene vystavila som ju predsa v eurách. Ako budem postupovať? Len ju zlikviduje kurzom devízového účtu proste tak ako mi to prepočítala banka alebo si mám urobiť aj nejaký predpis kolko by mi mali poslať ak by bola v cudzej mene?