moncici121
02.11.06,08:05
Od 1. 11.2006 sme sa stali platcami DPH. Účtujeme v JÚ. Moja otázka znie:

Keď som vystavila faktúru dňa 30.10.2006 so splatnosťou 10.11.2006 ešte nemám počítať sumu aj s DPH? Pretože vystavovala som ju vtedy, keď sme ešte neboli ale splatnosť je v období, keď už platcami sme.

Moja druhá otázka: Poskytujem právne služby. S viacerými spoločnosťami máme uzatvorené zmluvy o poskyt.právnej pomoci,a tieto spoločnosti nám mesačne platia paušálnu sumu. Stačí im iba oznámiť listom,že sme už platcami DPH, alebo treba k zmluve spraviť dodatok, v ktorom sa bude meniť suma?

Ďakujem všetkym za odpoveď.
Tweety
02.11.06,07:08
Od 1. 11.2006 sme sa stali platcami DPH. Účtujeme v JÚ. Moja otázka znie:

Keď som vystavila faktúru dňa 30.10.2006 so splatnosťou 10.11.2006 ešte nemám počítať sumu aj s DPH? Pretože vystavovala som ju vtedy, keď sme ešte neboli ale splatnosť je v období, keď už platcami sme.

Moja druhá otázka: Poskytujem právne služby. S viacerými spoločnosťami máme uzatvorené zmluvy o poskyt.právnej pomoci,a tieto spoločnosti nám mesačne platia paušálnu sumu. Stačí im iba oznámiť listom,že sme už platcami DPH, alebo treba k zmluve spraviť dodatok, v ktorom sa bude meniť suma?

Ďakujem všetkym za odpoveď.
1. Nie dph neuplatníš
2. Oznámiť listom túto zmenu a upraviť zmluvy.
evina
02.11.06,08:02
V zmluve sa väčšinou dohadujú ceny bez DPH /aj napr. preto, že sadzba sa môže hocikedy zmeniť/ . DPH je daná zo zákona /nedohaduje sa v cene/, tak ak napr. tú paušálnu sumu fakturuješ každý mesiac, zmluvu meniť nemusíš /stačí oznámenie o registrácii za platiteľa DPH/. Môže tu nastať podľa mňa problém /viem z praxe/, že o sumu DPH budú chcieť partneri upraviť cenu ntto nižšie, najmä pokiaľ nie sú oni platitelia DPH. Ak sú platitelia DPH, tak nevidím žiadny problém...