danielko
02.11.06,09:08
Dobrý deň,
mám takýto trochu zamotaný problém:
Les vlastnia 2 rozvetvené rodiny, členovia týchto rodín sú zapísaný na vlastníckom liste s rôznymi podielmi. Ústnou dohodou sa ešte ich predkovia dohodli, že 1 rodina bude obhospodarovať 1 časť lesa a druhá rodina druhú časť lesa. Samozrejme, že hranica medzi týmito časťami nie je oficiálne vytýčená.
V 1. rodine vlastníkmi lesa boli z 1/3 babka a z 2/3 teta. Teta sa rozhodla predať svoj podiel babke a jej 2 vnúčatám. (Za les sa tete riadne platilo podľa kúpno-predajnej zmluvy). Babka a vnúčatá sa rozhodli, že vyťažia "zo svojej časti" lesa drevo. Drevo sa ťažilo od jari, ale prevod časti lesa na babku a vnúčatá prebehol zápisom v katastri až v auguste.
Od jari do augusta sa predalo drevo za cca 200000 Sk, a v jeseni za cca 150000 Sk.
Poraďte mi, prosím, ako zdaniť príjem za vyťažené a predané drevo z pohľadu dane z príjmov.
Môže sa to zdaniť podľa dohody medzi babkou a vnúčatami, alebo to musí ísť podľa podielov na liste vlastníctva?
Treba rozdeliť príjem do augusta a po auguste?
Aké nezdaniteľné časti sa dajú odpočítať?
(Malo by sa jednať o príležitostný príjem, pretože ani jeden z nich nie je lesným hospodárom a nejedná sa o pravidelnú ťažbu, ale len nejakú povinnú-udržiavaciu(?) ťažbu, ktorú im vytýčil lesný hospodár.)

Viem, že je to dosť zamotané, ale ak môžete, prosím, poraďte mi.

Ďakujem.
danielko
02.11.06,11:57
Prosím, skúste mi aspoň trošku napovedať. :mee:
apo
02.11.06,19:50
Dobrý deň,
mám takýto trochu zamotaný problém:
Les vlastnia 2 rozvetvené rodiny, ...
V 1. rodine vlastníkmi lesa boli z 1/3 babka a z 2/3 teta. ...

Teta sa rozhodla predať svoj podiel babke a jej 2 vnúčatám. (Za les sa tete riadne platilo podľa kúpno-predajnej zmluvy). Babka a vnúčatá sa rozhodli, že vyťažia "zo svojej časti" lesa drevo. Drevo sa ťažilo od jari, ale prevod časti lesa na babku a vnúčatá prebehol zápisom v katastri až v auguste.
Od jari do augusta sa predalo drevo za cca 200000 Sk, a v jeseni za cca 150000 Sk.
Poraďte mi, prosím, ako zdaniť príjem za vyťažené a predané drevo z pohľadu dane z príjmov.
1. otázka
Môže sa to zdaniť podľa dohody medzi babkou a vnúčatami, alebo to musí ísť podľa podielov na liste vlastníctva?
Treba rozdeliť príjem do augusta a po auguste?
2. otázka
Aké nezdaniteľné časti sa dajú odpočítať?

(Malo by sa jednať o príležitostný príjem, pretože ani jeden z nich nie je lesným hospodárom a nejedná sa o pravidelnú ťažbu, ale len nejakú povinnú-udržiavaciu(?) ťažbu, ktorú im vytýčil lesný hospodár.)

Viem, že je to dosť zamotané, ale ak môžete, prosím, poraďte mi.

Ďakujem.

Prvú otázku by som vyriešil tak, že babka a vnúčatá by mohli príjem zdaniť pomerom akým sú vlastníci k majetku. (Obdoba združenia), Príjem by som nerozdeloval podľa obdobia keď boli a neboli vlastníkmi.

Pri troche drzosti by sa možno dalo obhájiť ustanovenie §9 odstavec 1 písmeno d podľa ktorého príjem z hnuteľného majetku, ktorý nebol používaný na zabezpečovanie príjmov, ktorý nebol v majetku podnikateľa je oslobodený od dane. T v tom prípade, že by sa predala drevená hmota.

Uvediem príklad.
Kúpim pozemok na ktorom mienim postaviť dom. Na pozemku mi bude prekážať porast, ktorý vyťažím a predám. Domnievam sa, že príjem z predanej derevenej hmoty ktorú som predal je oslobodený od dane z príjmu bez akýkoľvek pochzbností.
Mám zato, že sa treba obrátiť na zdatného dańového odborníka, ktorý zváži všetky okolnosti a navrhne dobré riešenie


Na druhú otázku odpoviem, že žiadne výdavky nebudú oproti príjmom, ak ste niekomu predali drevo ešte na koreni. Ak ste predali guľatinu tak náklady na výrub a očistenie po výrube by mohli ísť do nákladov.

Moja otázka:
Dobre som pochopil popis problému keď uvažujem tak, že teta nemá žiadny záujem participovať na tržbe za drevo, že riešime daňový problé, babky a jej vnúčat, ktoré pôvodne vlastnili 1/3 lesa. Moje rady vychádzajú z predpokladu, že babka nikdy nemala z lesa žiadne príjmy a ani nikdy neúčtovala o výdavkoch na obhospodarovanie lesa a ďalej, že s lesom nemá nič spoločné URBÁR.

Moje rady sú celkom laické, urbárnikom sa vyhýbam nakoľko je to špecifická oblasť z pohľadu vlastníctva a aj zdaňovania niekdey príjmov a niekedy už aj výnosov (čiže iba účtovného zisku z hospodárenia v lese).

Dúfam, že som Vám nezamotal problém ešte viac ako máte.

apo
danielko
03.11.06,13:05
Ďakujem, Apo, za odpoveď.

Áno, je to správne pochopené tak, že teta nemá s predajom guľatiny nič spoločné, a taktiež s lesom nemá nič spoločné urbár. Je to v podstate vec len týchto spoločníkov.

Návrh týchto spoločníkov (babky a vnúčat) bol taký, že celý príjem by sa rozdelil asi takto: keď vnuci sú zamestnaní, každý z nich by si z celkovej sumy "priznal" len takú čiastku, ktorá by sa "nezdaňovala", min. rok to bolo tuším 22900 Sk a zvyšok príjmu, čo je v tomto prípade podstatná časť, by si v daňovom priznaní priznala a zdanila babka , tiež s odpočítaním sumy 22900 Sk a 25 % paušálne výdavky ( náklady na výrub, sťahovanie dreva a pod.)

Mohlo by to tak byť?
apo
03.11.06,13:32
Ďakujem, Apo, za odpoveď.

Áno, je to správne pochopené tak, že teta nemá s predajom guľatiny nič spoločné, a taktiež s lesom nemá nič spoločné urbár. Je to v podstate vec len týchto spoločníkov.

Návrh týchto spoločníkov (babky a vnúčat) bol taký, že celý príjem by sa rozdelil asi takto: keď vnuci sú zamestnaní, každý z nich by si z celkovej sumy "priznal" len takú čiastku, ktorá by sa "nezdaňovala", min. rok to bolo tuším 22900 Sk a zvyšok príjmu, čo je v tomto prípade podstatná časť, by si v daňovom priznaní priznala a zdanila babka , tiež s odpočítaním sumy 22900 Sk a 25 % paušálne výdavky ( náklady na výrub, sťahovanie dreva a pod.)

Mohlo by to tak byť?

Ja som mal aj v prvom príspevku zlý pocit z toho, že si budete dávať do nákladov výádavky s výrubom a očistením lesa. Tam je to už pestovateľská činnosť a môže sa príjem dostať do nechcenej roviny.

Túto radu zoberte ako podnet k tomu, že treba nájsť človeka, čo dobre rozumie daniam aj právu ako takému. Bol by som opatrný nakoľko vy tento výrub určite budete ešte zalesňovať podľa zásady kravička je dobrá dáva mlieko, ale nesmieme ju zabiť na mäso. Ak by ste sa uspokojili s jednorazovým úžitkom z lesa to by nebolo dobre.

apo
danielko
03.11.06,14:24
Ďakujem, Apo.

Je to presne tak ako píšete: už teraz to pre týchto vlastníkov lesa nevyzerá veľmi dobre, pretože guľatinu predávali firme, ktorá ju ďalej spracováva a keďže sa jednalo o vyplatenie sumy vyššej ako 100000 Sk, odberateľ ich hneď upozornil, že ich má povinnosť hlásiť na daňovom úrade.
Aj pri uplatnení "nezdan. súm", tak ako som uviedla vyššie, vychádza daň z príjmu cca do 40000 Sk, čo nie je malá suma.
Preto hľadám pre nich riešenie, ako by sa to dalo urobiť čo sa týka rozdelenia príjmu a následného "nutného" zdanenia.

Vie mi ešte niekto, prosím, svojim názorom pomôcť?

Ďakujem.
apo
03.11.06,15:00
Ďakujem, Apo.

Je to presne tak ako píšete: už teraz to pre týchto vlastníkov lesa nevyzerá veľmi dobre, pretože guľatinu predávali firme, ktorá ju ďalej spracováva a keďže sa jednalo o vyplatenie sumy vyššej ako 100000 Sk, odberateľ ich hneď upozornil, že ich má povinnosť hlásiť na daňovom úrade.
Aj pri uplatnení "nezdan. súm", tak ako som uviedla vyššie, vychádza daň z príjmu cca do 40000 Sk, čo nie je malá suma.
Preto hľadám pre nich riešenie, ako by sa to dalo urobiť čo sa týka rozdelenia príjmu a následného "nutného" zdanenia.

Vie mi ešte niekto, prosím, svojim názorom pomôcť?

Ďakujem.

Je pomoc v tom, že predaj guľatiny ako hnuteľného hmotného majetku predá každá osoba samostatne na základe kúpnej zmluvy a celková suma bude u každej osoby do 100 tisíc. Týmto spôsobom je to oslobodené od dane a nepôjde do žalobaby. A sme pri tom, že výdavky na ťažbu sa budú ignorovať. A žiadne spoločné hospodárenie sa nesmie pripustiť.

Takže riešenie je, len ho musí osvedčiť ozaj ostrieľaný poradca.

apo
danielko
04.11.06,08:51
Ďakujem za názor.

Nájde sa su ostrieľaný poradca, ktorý v tomto poradí?
danielko
06.11.06,10:06
Prosím, kolegovia, viem, že mám zamotaný prípad, viete mi ešte niekto s týmto pomôcť.

mám zato, že osolobodný príjem je len do 22900 Sk, ( teda tak to bolo v r. 2005, tento rok neviem presnú sumu) a zvyšok by sa mal tak či tak zdaniť. Len neviem ako : akým podielom, alebo či stačí, že daň zaplatí jedna osoba a ostatní si uplatnia tých vyššie spomínaných 22900 Sk , teda daň nula, alebo ako s tým ďalej.

Alebo nikto nepriznáva daň?

Prosím.:o