Suzanne
02.11.06,08:23
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu. Jeden z našich zamestnancov zomrel. Ako to bude s ročným zúčtovaním dane? Môže ho podať za neho jeho manželka? Aké nezdaniteľné čiastky si môže uplatniť. Ešte dodám, že jeho manželka je dobrovoľne nezamestnaná. Mali ste niekto z Vás takú skúsenosť?
Ďakujem vopred za rady..
Tweety
02.11.06,07:26
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu. Jeden z našich zamestnancov zomrel. Ako to bude s ročným zúčtovaním dane? Môže ho podať za neho jeho manželka? Aké nezdaniteľné čiastky si môže uplatniť. Ešte dodám, že jeho manželka je dobrovoľne nezamestnaná. Mali ste niekto z Vás takú skúsenosť?
Ďakujem vopred za rady.. Ak daňovník zomrie, DP za prísl. časť roka je povinný podať dedič. § 49 odst.4 Zákon o dani z príjmov.
(4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť.
abel
02.11.06,07:36
A môže sa mu uplatniť celá nezdaniteľná časť základu dane 90.816.- Sk ?
Suzanne
02.11.06,07:36
ďakujem, ale ešte by ma zaujímalo, či sa mu môže uplatniť celá nezdaniteľná časť alebo len alikvotná časť...a taktiež či si môže uplatniť celú nezdaniteľnú časť na manželku alebo iba alikvotnú
Tweety
02.11.06,07:44
ďakujem, ale ešte by ma zaujímalo, či sa mu môže uplatniť celá nezdaniteľná časť alebo len alikvotná časť...a taktiež či si môže uplatniť celú nezdaniteľnú časť na manželku alebo iba alikvotnú
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.
e) poistné na životné poistenie.

(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).

(3) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) až e) len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

(4) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane alebo ak má manželka (manžel) vlastné príjmy v príslušnom zdaňovacom období, o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine rozdielu vypočítaného podľa odseku 1 písm. b).
(5)
Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c), finančné prostriedky
vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) a poistné vynaložené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 1 písm. e) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne
zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. V prípade jednorazovo zaplateného
poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
a) určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,
b) neurčitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov,
a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.
(6) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. c) musia byť splnené podmienky
podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. d) musia
byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené
plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.
(7) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. e) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia
sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktoromdaňovník dovŕši 55 rokov života
Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 6 a7, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb účelového sporenia a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok; nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55 rokov života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(9) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktoromdaňovník dovŕši
vek 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie,
o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia,
v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 7 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

(10) Ak daňovník, ktorý si uplatňoval zníženie základu dane podľa odseku 1 písm. c), d) alebo e), zomrie,
táto skutočnosť sa nepovažuje za nedodržanie podmienok ustanovených v odsekoch 6 a7. V tomto prípade sa
základ dane nezvyšuje.
abel
02.11.06,11:21
Tweety, si zlatá, ďakujem, len keď ja som to chcela len jedným slovíčkom ÁNO alebo NIE :mee:
Suzanne
03.11.06,11:07
Abel...konzultovala som to na danovom úrade...môžeš dať celú nezdaniteľnú časť na daňovníka...ohladne manželky ešte stále neviem, pretože mi to nevedeli povedať ani na daňovom úrade :confused:
Denda
03.11.06,11:28
Abel...konzultovala som to na danovom úrade...môžeš dať celú nezdaniteľnú časť na daňovníka...ohladne manželky ešte stále neviem, pretože mi to nevedeli povedať ani na daňovom úrade :confused:

Ak daňovník žije s manželkou (manželom) len niekoľko kalendárnych mesiacov, môže si znížiť o sumu 1/12 nezdaniteľnej čiastky za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého bola splnená podmienka spoločnej domácnosti.
Jozef Mihál
11.03.07,10:33
Abel...konzultovala som to na danovom úrade...môžeš dať celú nezdaniteľnú časť na daňovníka...ohladne manželky ešte stále neviem, pretože mi to nevedeli povedať ani na daňovom úrade :confused:
Ohľadne manželky je riešenie jasné - alikvótna časť podľa počtu mesiacov, na začiatku ktorých daňovník ešte žil.

Napr.:

Vlastný príjem manželky za rok 2006 je 20000 Sk, nezd.časť na manželku by bola 90816 - 20000 = 70816 Sk.

Avšak daňovník zomrel 15.10.2006 - preto nezd.časť na manželku bude:

(70816/12) x 10
zuzv
22.04.07,18:32
Mňa by zaujímalo, ak pozostalí podávajú daňové priznanie za daňovníka /ktorý bol zamestnancom/, ale v roku 2007 bol dlohodobo PN, na následky choroby zomrel, zo zamestnania dostal preplatenú nevyčerpanú dovolenku, ktorá pôjde do príjmu , ako to bude s príjmom zo Sociálnej poisťovne z dôvodu PN ?Tiež ho treba dať do daňového priznania? Ďakujem za odpoveď.
azuz
23.04.07,04:48
Nie, nemocenské dávky sa nezdaňujú.
zuzv
23.04.07,18:37
Aj som si myslela, ale pomýlilo ma pri odpočte na manželku ide do vlastného príjmu manželky náhrada príjmu počas PN a zrejme som nedočítala, že vyplácaná zamestnávateľom. Ale asi som zmiešala hrušky s jablkami. Ďakujem za odpoveď. Teraz mám istotu ako to má byť. zuzana