adozo
02.11.06,08:29
Ahojte

Môžete mi vysvetliť aké sú rozdiely medzi:

organizačná zložka (o.z.)
pobočka
obchodné zastúpenie
filiálka

Ak zahraničná právnická osoba chce založiť "pobočku" na Slovensku, ako má postupovať, aké povinnosti bude mať, akú právnu subjektivitu bude mať.

Ďakujem
victoria
03.11.06,07:05
Ak na území Slovenskej republiky podniká zahraničná právnická osoba prostredníctvom svojej organizačnej zložky, podnikanie zahraničnej osoby prostredníctvom organizačnej zložky umiestnenej na území Slovenskej republiky upravuje § 21 ods. 4 Obchodného zákonníka. Zápis organizačnej zložky zahraničnej právnickej osoby do Obchodného registra je vlastne vyjadrením toho, že ide o podnikanie zahraničnej osoby na území Slovenskej republiky prostredníctvom jej organizačnej zložky. Vzhľadom na to, že organizačná zložka nemá právnu subjektivitu, subjektom všetkých právnych vzťahov je zahraničný subjekt, čo má dôsledky aj v oblasti daňovej.

Na účely dane z pridanej hodnoty sa zahraničná osoba, ktorá podniká prostredníctvom svojej organizačnej zložky v tuzemsku, považuje za zdaniteľnú osobu, ktorá má na území Slovenskej republiky prevádzkáreň (viď § 4 ods. 7 zákona o DPH, ktorý definuje prevádzkáreň na účely zákona o dani z pridanej hodnoty), a preto sa na túto právnickú osobu vzťahuje registrácia podľa § 4 zákona o DPH. Zahraničná právnická osoba prostredníctvom svojej organizačnej zložky je povinná požiadať o registráciu za platiteľa dane z pridanej hodnoty na základe dosiahnutého obratu podľa § 4 ods. 1 zákona o DPH. Ak zahraničná právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky organizačnú zložku, nedosiahla obrat podľa § 4 ods. 1 zákona o DPH zo zdaniteľných obchodov, ktoré sú predmetom dane v tuzemsku, môže požiadať o dobrovoľnú registráciu za platiteľa dane podľa § 4 ods. 4 zákona o DPH. Ak zahraničná právnická osoba prostredníctvom svojej organizačnej zložky bude v tuzemsku registrovaná za platiteľa dane z pridanej hodnoty, nemôže tá istá zahraničná právnická osoba (samotná česká firma ako uvádzate) žiadať o osobitnú registráciu (nie je možné tú istú právnickú osobu registrovať na účely dane z pridanej hodnoty v Slovenskej republike dvakrát).

Zahraničná právnická osoba bude mať v Slovenskej republike pridelené len jedno identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty. Organizačná zložka zahraničnej právnickej osoby uvádza do svojho daňového priznania v SR všetky plnenia, ktoré sa týkajú ekonomickej činnosti (podnikania) zahraničnej právnickej osoby vykonávanej v tuzemsku.

Aspoň pár info o organizačnej zložke zahraničnej osoby.
adozo
07.11.06,06:35
Ďakujem, ale ešte stále som nepochopil rozdiel medzi pobočkou a organizačnou zložkou.

V akom prípade môže na svoju slovenskú "pobočku" zahraničná firma kúpiť auto a vybaviť osvedčenie o evidencií?
adozo
07.11.06,06:56
A som našiel ešte jednu formu : Odštepný závod.

Znova vás prosím, vie mi niekto vysvetliť aké sú rozdiely medzi:

organizačná zložka (o.z.)
odštepný závod
pobočka
filiálka

Ďakujem
victoria
07.11.06,06:58
victoria
07.11.06,06:58
adozo
07.11.06,07:49
Ďakujem Ti za link. Zaujímavá stránka.

Ale našiel som tam informácie len o zahraničných fyzických osobách, o právnických nie.

O tom by si nemala niečo?