sara-ke
07.09.06,08:40
Dobry den, potrebujem poradit:

sme autoservis, mame automechanika, kt. nedopatrenim sposobil skodu ...z toho nam vyplynula reklamacia od majitela auta...nam vznikla skoda okolo 6000,- Sk, zamestnanec nemal uzatvoreny HZ, ma min. mzdu.
chcem sa opytat :

1. ako mu to mozem dat nahradit do akej vysky,
2. ake doklady musim mu dat podpisat, alebo proste aky je postup.....

poradite mi niekto?...alebo kde si to mozem zistit?

dakujem velmi :o
tubuska2
02.11.06,08:08
Aj ja mam ten isty problem ako aj pani. Len s tym rozdielom, ze ja som nepodpisala hmotnu zodovednost, ak som ju nepodpisala tak moze odomna vymahat sumu, ktoru mi uvedie?
jales
02.11.06,10:57
Ja si myslím, že hmotná zodpovednosť je jedna vec a spôsobenie škody svojim konaním je trochu iná záležitosť. Hmotná zodpovednosť je napr. za peniaze, za skladové zásoby. Náhrada škody je rozobratá v VIII. časti Zákoníka práce - počnúc § 177, teba bude asi zaujímať § 186 tam je presne rozobraté koľko maximálne môže zamestnávateľ požadovať od zamestnanca.
va1ke
02.11.06,12:03
hmotná zodpovednosť je na zverené veci, ako sú napr. peniaze, skladové zásoby, ceniny. Škodu, ktorú ty uvádzaš spôsobil zamestnanec pri výkone povolania a zamestnávateľ má právo si ju od zamestnávateľa žiadať nahradiť. Vyplýva to aj zo zákonníka práce, že zamestnanec nemá svojím konaním nijako poškodiť zamestnávateľa. A zamestnanec ked robí takú prácu ako automechanik by vo vlastnom záujme mal mať uzatvorenú poistnú zmluvu na škody spôsobené pri výkone povolania. §178, §179 zákonníka práce
Mirka D
15.11.06,11:34
Čítam si Zákonník práce a celkom tomu nerozumiem:
1. Zamestnanec, ktorý má podpísanú Hmotnú zodpovednosť zodpovedá do plnej výšky zisteného schodku?
2. Kto potom zodpovedá do výšky 3-násobku priem.zárobku? Ten kto
a.) nemá podpísanú DOHZ
b.) spôsobil škodu z nedbanlivosti?

Naši 3 skladníci majú podpísanú Dohodu o hm.zodp. a teraz im chýba tovar. Tretina chýbajúceho tovaru prevyšuje 3-násobok ich priemerného zárobku. Musia uhradiť plnú výšku?
EFA
15.11.06,13:47
Pri hmotnej zodpovednosti pracovník zodpovedá za škodu v plnej výške. Ak škoda vznikla bez jeho zavinenia (napr. krádežou), je na pracovníkovi aby to dokázal.
Ak HZ nie je podpísaná, pracovník zodpovedá za škodu do výšky 3-mesačného platu.V tomto prípade ale zamestnávateľ musí dokázať zavinenie pracovníka (napr. porušenie pracovného postupu, prac. disciplíny a pod.)
dana9
15.11.06,13:55
Naši 3 skladníci majú podpísanú Dohodu o hm.zodp. a teraz im chýba tovar. Tretina chýbajúceho tovaru prevyšuje 3-násobok ich priemerného zárobku. Musia uhradiť plnú výšku?

áno, musia, keďže zodpovedajú za vzniknutý schodok. Teda, dokopy musia uhradiť celý schodok.

Len pre istotu ešte dopĺňam, že treba dodržať všetky pravidlá výpočtu náhrady za schodok, napr,. že pri určení podielu náhrady podľa pomeru hrubých zárobkov sa zárobok ich vedúceho, resp. zástupcu započítava v dvojnásobnej sume, ako aj to, že určený podiel náhrady u zamestnancov s výnimkou vedúcehio a zástupcu nesmie presiahnuť sumu rovnajúcu sa priemernému mesačnému zárobku pred vznikom škody, ak sa neuhradí celá suma, zvyšok dopláca vedúci a zástupca.

Pozri § 189 ZP

(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za schodok alebo za stratu predmetov, je povinný nahradiť schodok alebo stratu v plnej sume.

(2) Pri spoločnej zodpovednosti za schodok sa jednotlivým zamestnancom určí podiel náhrady podľa pomeru ich priemerných zárobkov, pričom zárobok ich vedúceho a jeho zástupcu sa započítava v dvojnásobnej sume.

(3) Podiel náhrady určený podľa odseku 2 nesmie u jednotlivých zamestnancov s výnimkou vedúceho a jeho zástupcu presiahnuť sumu rovnajúcu sa ich priemernému mesačnému zárobku pred vznikom škody. Ak sa takto určenými podielmi neuhradí celá škoda, zvyšok je povinný uhradiť vedúci a jeho zástupca podľa pomeru svojich priemerných zárobkov.

(4) Ak sa zistí, že schodok alebo jeho časť zavinil niektorý zo spoločne zodpovedných zamestnancov, uhradí schodok tento zamestnanec podľa miery svojho zavinenia. Zvyšnú časť schodku uhradia všetci spoločne zodpovední zamestnanci podielmi určenými podľa odsekov 2 a 3.



dana:)
EFA
15.11.06,14:05
MirkaD, vo vašom prípade skladníci zodpovedajú za škodu v plnej výške. Zrejme ste robili inventúru, ktorú podpísali, takže vedia, čo chýba. Písomne im oznámte výšku škody, ktorej náhradu si uplatňujete a uveďte, akým spôsobom to chcete zrealizovať (zrážky zo mzdy, vyplatenie celej sumy na váš účet a pod...) Ak s tým zamestnanci nebudú súhlasiť, musia vám to dať vedieť, a dokázať, že nešlo o ich zavinenie. Ak im to nebudete akceptovať, môžu sa súdiť.
Mirka D
28.11.06,07:47
Tak ako to s našími skladníkmi skončilo:
- 2 podpísali Uznanie dlhu a budú ho splácať . Mali podpísanú aj inventúru.
- 1 nepodpísal Uznanie dlhu a nepodpísal ani inventúru. Odišiel na dohodu § 60 a chce sa súdiť, aby nemusel dlh splatiť.

Údajne po porade s právnikmi súd vyhrá, pretože:
- mu riaditeľ podpísal Dohodu o rozviazaní prac. pomeru. (???)
- Dohodu o hmotnej zodpovednosti má na staršie obchodné meno firmy. (Ale Dodatok k tejto dohode má na aktuálne meno).
- Do stavu skladu môžu zasahovať papierovo pracovníčky administratívy.
- Máme chybný program. Budeme musieť dokázať, že nie?
- Nepodpísal inventúru. Ostatní dvaja skladníci áno.

Čo si o tom myslíte?
Danila
28.11.06,08:33
Ak mal pracovník výhrady k dohode o hmotnej zodpovednosti, mal od nej odstúpiť na základe argumentov a písomne to oznámiť zamestnávateľovi. To, že nepodpísal inventúru, ho zodpovednosti nezbavuje. Ak bude zamestnávateľ trvať na náhrade škody, musí sa obrátiť na súd, nakoľko dohoda o náhrade škody medzi zainteresovanými nevznikla.
Mirka D
29.11.06,06:18
Tak ako to s našími skladníkmi skončilo:
- 2 podpísali Uznanie dlhu a budú ho splácať . Mali podpísanú aj inventúru.
- 1 nepodpísal Uznanie dlhu a nepodpísal ani inventúru. Odišiel na dohodu § 60 a chce sa súdiť, aby nemusel dlh splatiť.

Údajne po porade s právnikmi súd vyhrá, pretože:
- mu riaditeľ podpísal Dohodu o rozviazaní prac. pomeru. (???)
- Dohodu o hmotnej zodpovednosti má na staršie obchodné meno firmy. (Ale Dodatok k tejto dohode má na aktuálne meno).
- Do stavu skladu môžu zasahovať papierovo pracovníčky administratívy.
- Máme chybný program. Budeme musieť dokázať, že nie?
- Nepodpísal inventúru. Ostatní dvaja skladníci áno.

Čo si o tom myslíte?

Ďakujem a prosím ak tomu viete ešte niekto niečo dodať....
Eva Krčová
29.11.06,07:14
Ja si myslím, že firma ako autoopravovňa by mala mať uzavreté poistenie na zodpovednosť za škody vzniknuté prevádzkou (v hociktorej poisťovni) a vtedy sa jedná o riadnu poistnú udalosť s nárok na úhradu za strany poisťovne, nakoľko k takým prípadom predsa môže prísť bez toho, že by ktorýkoľvek pracovník mal záujem škodu spôsobiť. Takže ja skorej vidím problém zo strany zamestnávateľa a nie zo strany zamestnanca.
Mirka D
29.11.06,07:31
Ďakujem, Evka.
Asi som zaradila zle moju otázku.
Je to trochu iný prípad, ako pôvodný príspevok.

Sklad, 3 skladníci, hmotná zodpovednosť majú všetci. Hodnota tovaru, ktorý chýba pri inventúre vyše 100.000 v nákupných cenách. Dvaja skladníci podpísali inventúrny zoznam a podpísali aj Uznanie dlhu. Budú splácať škodu. Jeden nepodpísal ani inventúru, ani Uznanie dlhu. Dostal výpoveď - dohoda a chce sa súdiť (viď vyššie).
sgm
29.11.06,08:08
Preukázanie stavu skladu, resp. hodnoty nakúpeného tovaru by nemal byť problém - faktúry alebo bločky. Čo sa týka chybného programu, je potrebné aj z Vašej strany pristúpiť k opatreniam, ktoré chyby odstránia, inak bude mať odchádzajúci skladník "navrch". Viem, že aj keď odíde, premlčacia doba je v takýchto prípadoch po l roku (opravte ma, ak sa mýlim), takže aj tak budete mať dosť času škodu na ňom vymáhať.
Bea
salmma
20.09.11,06:23
kamaratka pracuje v jednej nemenovanej herni, kde doslo k lupeznemu prepadnutiu a odcudzeniu financnej hotovosti, ma podpisanu hmotnu zodpovednost, no pri lupezi bol kluc v trezore.Musi zamestnavatelovi uhradit plnu vysky odcudzenej financnej hotovosti,hoci je preukazatelne na kamere, ze tie peniaze zobral niekto iny?