atomant
02.11.06,10:43
Dobry den,

bolo tu uz vela prispevkov na temu SZCO + sukromne auto, ale na jednu vec som si nenasiel odpoved:

Da sa odpisovat pausal 6,20Sk/km, v pripade ze si neodpisujem spotrebu PHM z dovodu, ze nepoznam spotrebu auta?

Viem ze by stacila kopia osvedcenia identickeho auta, alebo vysledky o spotrebe zo skusobne, lenze zatial si neviem ani jedno zabezpecit...

PS: V ktorom zakone sa hovori presne o toto?

Dakujem za odpovede!
Tono
evina
02.11.06,09:49
Dobry den,

bolo tu uz vela prispevkov na temu SZCO + sukromne auto, ale na jednu vec som si nenasiel odpoved:

Da sa odpisovat pausal 6,20Sk/km, v pripade ze si neodpisujem spotrebu PHM z dovodu, ze nepoznam spotrebu auta?

Viem ze by stacila kopia osvedcenia identickeho auta, alebo vysledky o spotrebe zo skusobne, lenze zatial si neviem ani jedno zabezpecit...

PS: V ktorom zakone sa hovori presne o toto?

Dakujem za odpovede!
Tono

Ako počítaš náhrady hovorí zákon 283/2002 o cestovných náhradách /posledné znenie zákona 615/2005/.

V paragrafe 7 sa o.i. píše:
6/ Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.
atomant
02.11.06,13:13
Ako počítaš náhrady hovorí zákon 283/2002 o cestovných náhradách /posledné znenie zákona 615/2005/.

.....

Evina,
dakujem za prispevok. Pozrem si to v zakone, ale asi jasna odpoved tam nebude na moju otazku. Ked "identicky" techn. preukaz si neviem zohnat, tak si 6,20 mozem odpisat s tym ze nahradu za PHM si odpisovat nebudem, Vsak? (Potom nie su potrebne ani blokceky z tankovania?).

Dakujem!
Milan Benka
02.11.06,13:18
Evina,
dakujem za prispevok. Pozrem si to v zakone, ale asi jasna odpoved tam nebude na moju otazku. Ked "identicky" techn. preukaz si neviem zohnat, tak si 6,20 mozem odpisat s tym ze nahradu za PHM si odpisovat nebudem, Vsak? (Potom nie su potrebne ani blokceky z tankovania?).

Dakujem!

Zasurfuj si trochu po stránkach predajcov mot. vozidiel a nájdeš aj spotrebu, kt. potrebuješ.
atomant
02.11.06,14:36
Zasurfuj si trochu po stránkach predajcov mot. vozidiel a nájdeš aj spotrebu, kt. potrebuješ.

Spotrebu poznam, ale ak dobre viem DU uzna len spotrebu z osvedcenia vozidla, alebo z TP identickeho vozidla (ako pisala hore Evina) alebo uznavane skusobne meranie (Blava, ca. 10tis. SK). Zatial ani jedno nemam :-(. Takze otazka este stale aktualna...
Milan Benka
02.11.06,14:50
6/ Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.
atomant
02.11.06,19:15
6/ Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.

Benka,
asi sme sa neporozumeli, mozno je chyba v mojich prispevkoch, potom sorry.
Na otazku, ci je mozne odpisat 6,20sk/km bez odpisovania spotreby, je odpoved ano alebo nie? (Ak by sa naslo aj oddovonenie to by bolo fajn.)

Dakujem,
Tono
jaja99
02.11.06,19:34
Ano, ak je preukazne, ze auto pouzivas na podnikanie. Prvorady doklad na uplatnenie pausalu nie je doklad o nakupe PHM, ale kniha jazd. Ja robim tiez to, ze neuplatnim spotrebu PHM, ale len paušál, ak nemam celu spotrebu pokrytu dokladmi o nakupe.
evina
02.11.06,20:12
Evina,
dakujem za prispevok. Pozrem si to v zakone, ale asi jasna odpoved tam nebude na moju otazku. Ked "identicky" techn. preukaz si neviem zohnat, tak si 6,20 mozem odpisat s tym ze nahradu za PHM si odpisovat nebudem, Vsak? (Potom nie su potrebne ani blokceky z tankovania?).

Dakujem!
Podľa mojej mienky áno. Ak si rozoberieme príslušný paragraf zákona o cestovných náhradách:

1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Zákon rozlišuje celkovú náhradu za spotrebované pohonné hmoty na základnú -, a to je tá, ktorú si uplatníš Ty , teda počet km x amortizácia /6,20/ a náhradu za spotrebované pohonné hmoty - tú si neuplatníš. Nikde nie je napísané, že musíš uplatniť obe formy náhrady...
atomant
03.11.06,12:13
Dakujem za odpovede,
uz len rychlo sup, sup na DU a prihlasit vozidlo...

:-)