dilarka5000
02.11.06,12:57
chcela by som sa opýtať, s.r.o bola zapísaná v obchodnom registri 7.10. pred tým dátumom boli nakupované napr. kancelársky materiál, súdne poplatky... môžem to dať všetko do zriaďovacích výdavkov? a ako to zaúčtujem v podvojnom účtovníctve?
Milan Benka
02.11.06,12:02
chcela by som sa opýtať, s.r.o bola zapísaná v obchodnom registri 7.10. pred tým dátumom boli nakupované napr. kancelársky materiál, súdne poplatky... môžem to dať všetko do zriaďovacích výdavkov? a ako to zaúčtujem v podvojnom účtovníctve?

Záleží na ich výške, ak sú zriaďovacie výdavky vo výške do 50000,- tak ich účtuješ do nákladov (518,501, 538 a pod.).
Gabi03
02.11.06,12:03
Áno, všetko môžeš dať do zriaďovacích nákladov, ak súhrnná suma presiahla sumu 50 tis. Sk.
obstaranie
041 / 321, 221, 211
zaradenie
011 / 041
va1ke
02.11.06,12:18
Ahojte ja by som sa chcela tiež spýtať niečo v takomto zmysle.
Spoločnosti bol vydaný živnosteneský list 1.8.2006, zapísaná do OR bola 12.8. Spoločnosť 8.8 kúpila vozidlo na firmu. A platcom DPH sa stala 6.9. Mohla si spoločnosť z tohto auta odpočítať DPH? (je to N1)
Tweety
02.11.06,12:46
Ahojte ja by som sa chcela tiež spýtať niečo v takomto zmysle.
Spoločnosti bol vydaný živnosteneský list 1.8.2006, zapísaná do OR bola 12.8. Spoločnosť 8.8 kúpila vozidlo na firmu. A platcom DPH sa stala 6.9. Mohla si spoločnosť z tohto auta odpočítať DPH? (je to N1)
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň primajetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
Milan Benka
02.11.06,12:53
Problém je v tom, že MV kúpila skôr ako vznikla. To sa nedalo týždeň počkať?
Podotýkam, že právn. osoba vzniká dňom zápisu do OR.

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

Na výdaje pred vznikom sa hľadí ako na zriaďovacie výdaje. Patrí takýto nákup MV medzi zriaďovacie výdaje ?

Skúste sa pripojiť do diskusie.
Gabi03
02.11.06,12:55
Podľa opatrenia zriaďovacie náklady nie sú náklady s obstaraním dlhodobého majetku.
Ale keďže to bolo kúpené pred zápisom do OR, faktúra, resp. daňový doklad nemohol byť vystavený na firmu. Na koho bol vystavený? Ak na spoločníka, dala by som to ako vklad.
Čo vy na to?
Milan Benka
02.11.06,13:00
Podľa opatrenia zriaďovacie náklady nie sú náklady s obstaraním dlhodobého majetku.
Ale keďže to bolo kúpené pred zápisom do OR, faktúra, resp. daňový doklad nemohol byť vystavený na firmu. Ozaj, na koho bol vystavený?
Na koho bol vystavený? Ak na spoločníka, dala by som to ako vklad.
Čo vy na to?

Zadávateľ musí doplniť zadanie.
maria75
02.11.06,13:55
Problém je v tom, že MV kúpila skôr ako vznikla. To sa nedalo týždeň počkať?
Podotýkam, že právn. osoba vzniká dňom zápisu do OR.

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

Na výdaje pred vznikom sa hľadí ako na zriaďovacie výdaje. Patrí takýto nákup MV medzi zriaďovacie výdaje ?

Skúste sa pripojiť do diskusie.


a co hovoris na §64 obchodneho zakonnika.

hovori ze ak valne zhromazdenie schvali do 3 mesiacov od vzniku spolocnosti ukony ktore boli vykonane este pred jej samotnym vznikom, plati, ze k tomuto konaniu je viazana spolocnost od pociatku...

ja by som chcela podotknut ze niekedy sa neda fakt tyzden pockat ja mam tiez podobnu situaciu konatel este pred vznikom sro zaplatil zalohu na kupu pozemku inak by sme si mohli piskat... teraz chcem urobit zapis z val.zhromaz. ze firma je k tomuto ukonu viazana od zaciatku (zaloha) a urobit dodatok kupnej zmluve kde sa to presne stanovi ze vzniknuta firma XY berie na seba zavazok kupit pozemok...

mozno by sa dalo takto vyriesit aj DPH ak je preukazane, ze auto bolo kupovane pre firmu...no neviem....skuste pripojit nazor
Gabi03
02.11.06,13:58
a co hovoris na §64 obchodneho zakonnika.

hovori ze ak valne zhromazdenie schvali do 3 mesiacov od vzniku spolocnosti ukony ktore boli vykonane este pred jej samotnym vznikom, plati, ze k tomuto konaniu je viazana spolocnost od pociatku...

ja by som chcela podotknut ze niekedy sa neda fakt tyzden pockat ja mam tiez podobnu situaciu konatel este pred vznikom sro zaplatil zalohu na kupu pozemku inak by sme si mohli piskat... teraz chcem urobit zapis z val.zhromaz. ze firma je k tomuto ukonu viazana od zaciatku (zaloha) a urobit dodatok kupnej zmluve kde sa to presne stanovi ze vzniknuta firma XY berie na seba zavazok kupit pozemok...

mozno by sa dalo takto vyriesit aj DPH ak je preukazane, ze auto bolo kupovane pre firmu...no neviem....skuste pripojit nazor

Myslím, že v tomto prípade nejde o splnenie záväzku, ktorý sme brali automaticky. Ide o to, že podľa doterajších informácií nie je dokázateľné, že auto bolo kupované pre firmu, nakoľko v momente kupovania firma oficiálne ešte neexistovala. Treba si počkať na bližšie informácie.
va1ke
02.11.06,14:11
Ďakujem za cenné informácie. Tie dátumy mi povedal konateľ spoločnosti a nevidela som faktúru. No takže je to takto. 16.8 bola zaplatená záloha za vozidlo a vozidlo bolo fyzicky kúpené až 11.9.2006, ale zase neviem kedy bolo prihlásené na značky (nemám technický preukaz) Takže by to malo byť v poriadku. Fu to som si vydýchla. ja som to totižto doklady prebrala od konateľa až teraz. a DPH bolo urobená ručne napapiery. tak kontrolujem čo sa dá.
Milan Benka
03.11.06,06:15
Záver: Nič nie je také horúce ako sa zdá.:)
Milan Benka
03.11.06,06:19
a co hovoris na §64 obchodneho zakonnika.

hovori ze ak valne zhromazdenie schvali do 3 mesiacov od vzniku spolocnosti ukony ktore boli vykonane este pred jej samotnym vznikom, plati, ze k tomuto konaniu je viazana spolocnost od pociatku...

ja by som chcela podotknut ze niekedy sa neda fakt tyzden pockat ja mam tiez podobnu situaciu konatel este pred vznikom sro zaplatil zalohu na kupu pozemku inak by sme si mohli piskat... teraz chcem urobit zapis z val.zhromaz. ze firma je k tomuto ukonu viazana od zaciatku (zaloha) a urobit dodatok kupnej zmluve kde sa to presne stanovi ze vzniknuta firma XY berie na seba zavazok kupit pozemok...

mozno by sa dalo takto vyriesit aj DPH ak je preukazane, ze auto bolo kupovane pre firmu...no neviem....skuste pripojit nazor

§64/2 OZ
Spoločnosť nesmie prevziať iné záväzky ako tie, kt súvisia so vznikom spoločnosti ....


..... ako by súvisela kúpa auta so vznikom spol. ?
sta
04.12.06,06:45
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. S.r.o. vznikla 20.9.2006 (zápis do OR), 18.9.2006 jej bola vystavená faktúra od architektov za realizačný projekt. Môže byť táto faktúra vystavená už na názov firmy + adresu (podľa vydaného živnostenského listu) aj keď ešte nemala IČO a DIČ, keďže zapísaná bola až za 2 dni? :confused:
Gabi03
04.12.06,06:49
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. S.r.o. vznikla 20.9.2006 (zápis do OR), 18.9.2006 jej bola vystavená faktúra od architektov za realizačný projekt. Môže byť táto faktúra vystavená už na názov firmy + adresu (podľa vydaného živnostenského listu) aj keď ešte nemala IČO a DIČ, keďže zapísaná bola až za 2 dni? :confused:

Ak bol zápis až 20.9.06, 18.9.06 ešte firma neexistovala. Faktúra mala byť vystavená napr. na spoločníka, ktorý to potom dá ako zriaďovacie výdavky do účta firmy.
sta
04.12.06,06:55
Ak bol zápis až 20.9.06, 18.9.06 ešte firma neexistovala. Faktúra mala byť vystavená napr. na spoločníka, ktorý to potom dá ako zriaďovacie výdavky do účta firmy.

A nestačí že už bol na firmu vystavený živnostenský list s jej údajmi?
Takže to treba vystaviť na spoločníka ako na FO?
jaja99
04.12.06,06:55
Ak sa realizačný projekt týkal investície, tak nejde o zdriaďovacie výdavky - § 37 Postupov účtovníctva- Zriaďovacími nákladmi nie sú náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého HIM, zásob, reprezentačné a ďalšie náklady, ktorá podľa osobitného predpisu nie sú daňovým výdavkom.

Ak bola fa vystavená medzi založením (spísanie spol.zmluvy) a vznikom (zápis do OR), tak účtuješ ako záväzok voči spoločníkovi. 042/365
jaja99
04.12.06,06:58
A nestačí že už bol na firmu vystavený živnostenský list s jej údajmi?
Takže to treba vystaviť na spoločníka ako na FO?

Sujbekt ešte neexistoval - pri sro prideľuje IČO register. Ak je fa vystavená na de jure neexistujúcu firmu, treba dopísať do hlavičky aspoň údaje správcu vkladu.
sta
04.12.06,07:01
Ak sa realizačný projekt týkal investície, tak nejde o zdriaďovacie výdavky - § 37 Postupov účtovníctva- Zriaďovacími nákladmi nie sú náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého HIM, zásob, reprezentačné a ďalšie náklady, ktorá podľa osobitného predpisu nie sú daňovým výdavkom.

Ak bola fa vystavená medzi založením (spísanie spol.zmluvy) a vznikom (zápis do OR), tak účtuješ ako záväzok voči spoločníkovi. 042/365

Išlo o realizačný projekt, ale v prenajatých priestoroch (projekt požiarnej signalizácie)...Toto nemôže ísť do zriaďovacích výdavkov?
ivička
04.12.06,08:41
Ja mám so zriaďovacími výdavkami tiež svoju skúsenosť, neboli vysoké, ale boli s dátum pred vznikom firmy a pred tým ako sa stala platcom DPH, tak mi daňová kontrola na DPH vyradila, že som si nemala uplatniť DPH a teraz neviem či si ich mám nechať v nákladoch aj s DPH, alebo ich mám úplne vyhodiť - čo mi poradíte ?
Anja111
04.12.06,09:32
Ja mám so zriaďovacími výdavkami tiež svoju skúsenosť, neboli vysoké, ale boli s dátum pred vznikom firmy a pred tým ako sa stala platcom DPH, tak mi daňová kontrola na DPH vyradila, že som si nemala uplatniť DPH a teraz neviem či si ich mám nechať v nákladoch aj s DPH, alebo ich mám úplne vyhodiť - čo mi poradíte ?

Ja by som ich dala do nákladov, vrátane DPH.
jaja99
04.12.06,11:26
Išlo o realizačný projekt, ale v prenajatých priestoroch (projekt požiarnej signalizácie)...Toto nemôže ísť do zriaďovacích výdavkov?

Môže to ísť do zriaďovacích výdavov. zaúčtuješ ako 518/365 (ak sú v úhrne do 50.000,-) . Nárok na odpočítanie DPH v zmysle § 55 nie je - lebo služba nie je majetok.
jaja99
04.12.06,11:31
Ja mám so zriaďovacími výdavkami tiež svoju skúsenosť, neboli vysoké, ale boli s dátum pred vznikom firmy a pred tým ako sa stala platcom DPH, tak mi daňová kontrola na DPH vyradila, že som si nemala uplatniť DPH a teraz neviem či si ich mám nechať v nákladoch aj s DPH, alebo ich mám úplne vyhodiť - čo mi poradíte ?

Ak je úhrn zriaďavacích výdavkov do 50.000,- ide o službu - zaúčtuješ vrátane DPH do výdavkov: 51/365,321

Ak je úhrn zriaďovacích výdavov nad 50.000,- ide o nehmotný investičný majetok, z ktorého máš nárok na odpočítanie. My sme mali napr. faktúru od advokáta na 100.000,- za založenie firmy + kolky + overovanie. Fa bola od platiteľa, overenie od neplatiteľa. Firma sa stala platiteľom meisac po vzniku. Uplatnili sme si zo 100.000 DPH (§55-pri registrácii) a do majetku sme zaradili zriaďovacie výdavky očistené o DPH. Bola aj daňová kontrola a všetko prešlo hladko.
sta
04.12.06,12:11
Môže to ísť do zriaďovacích výdavov. zaúčtuješ ako 518/365 (ak sú v úhrne do 50.000,-) . Nárok na odpočítanie DPH v zmysle § 55 nie je - lebo služba nie je majetok.


ďakujem :)
ivička
04.12.06,12:19
Ďakujem veľmi pekne za radu, len nerozumiem, tomu účtovaniu ako to mám dať napísala si 518/365/321
prečo 365?
liba2
04.12.06,13:43
Jaja99 tým chcela vyjadriť, že buď pôjde o záväzok voči dodávateľovi =321, alebo voči spoločníkovi, ktorý mal výdavky pred vznikom firmy =SÚ 365, t.j. financoval ich pred začiatkom účtovania.
ivička
05.12.06,06:34
Ďakujem veľmi pekne už mi je to jasné.