Andrea.S.
02.11.06,14:10
Dobrý deň

Rada by som bola keby mi niekto poradil ohľadom vyhlásenie na zdanenie príjmov FO.-daňový bonus, resp. potvrdenie o návšteve školy

k vyhlásenie o uplatnení daňového bonusu, keď sa týka školopovinneho dieťaťa:
1)stačí potvrdenie o návšteve školy?
2)potvrdenie sa má predkladať každý rok?
3) ak 2) áno k akému dátumu?
4) treba aj rodný list?(ak sa jedná o školopovinné dieťa?

ďakujem
Tweety
02.11.06,13:12
Dobrý deň

Rada by som bola keby mi niekto poradil ohľadom vyhlásenie na zdanenie príjmov FO.-daňový bonus, resp. potvrdenie o návšteve školy

k vyhlásenie o uplatnení daňového bonusu, keď sa týka školopovinneho dieťaťa:
1)stačí potvrdenie o návšteve školy?
2)potvrdenie sa má predkladať každý rok?
3) ak 2) áno k akému dátumu?
4) treba aj rodný list?(ak sa jedná o školopovinné dieťa?

ďakujem
1.Ak študuje na strednej a VŠ, je potrebné potvrdenie, inak stačí Rodný list
2.Ak platí bod 1., tak každý školský rok, ak nie, tak RL stačí raz.
Andrea.S.
02.11.06,14:02
ďakujem pekne a ešte jedna otázočka tak teda stačí na začiatku školského roku a platí pre cele zdaňovacie obdobie, t.j. na začiatku školského roku september 2005 platí pre celý rok 2005:
Tweety
02.11.06,14:12
ďakujem pekne a ešte jedna otázočka tak teda stačí na začiatku školského roku a platí pre cele zdaňovacie obdobie, t.j. na začiatku školského roku september 2005 platí pre celý rok 2005:AK potvrdenie o návšteve školy, tak na začiatku školského roka, a potom nové na druhý školský rok. Ak je školopovinné, tak rodný list pri podpise vyhlásenia k zdaneniu príjmov.
Marína
02.11.06,14:22
Namiesto potvrdenia o návšteve školy môže byť aj potvrdenie z ÚPSVaR(Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny) o poberaní rodinných prídavkov. Je to výhodnejšie, ak má zamestnanec resp. SZČO viac detí, na ktoré si uplatňuje DB, pretože nemusí "obehať" všetky školy, ale vybaví to na jednom mieste.
brm
02.11.06,15:58
ja mám smutnú skúsenosť, že u detí nad 16 rokov sa tvrdo vyžaduje doklad o návšteve školy...a tiež že úrady práce odmietajú toto potvrdenie vystaviť...aspoň v blave sa mi to stalo
accad
02.11.06,23:43
Prikladám k danej téme ešte odpoveď s DR SR:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa je potrebný originál potvrdenia o návšteve školy. Tlačivo nie je predpísané, všetky tlačivá potvrdené školou sú uznané, ale musí byť napísaná forma štúdia: denná.
Marína
03.11.06,07:48
V tejto odpovedi citovalo DRSR z čoho vychádzali? Potvrdenie z ÚPSVaR má svoju logiku. Ak nie je predložené potvrdenie o návšteve školy, nie sú ani rodinné prídavky.
evina
03.11.06,08:20
paragraf 37 zákona o DzP:
2/ Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti ) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,


Citácia z DP FO pre doloženie bonusu:
5) Uvádzajú sa údaje o vyživovanom dieťati (deťoch), na ktoré si za rovnaké obdobie kalendárneho roka neuplatnil nárok na daňový bonus iný daňovník.
Pri uplatňovaní daňového bonusu na viac ako štyri vyživované deti, uvádzajú sa údaje o ďalších vyživovaných deťoch v členení podľa r. 31 v IX. oddiele
daňového priznania. Prílohou daňového priznania sú aj doklady preukazujúce nárok na uplatnenie daňového bonusu: napr. kópia rodného listu dieťaťa,
potvrdenie školy, že dieťa (deti) žijúce s daňovníkom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo potvrdenie príslušného územného
úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa (deti) alebo potvrdenie príslušného územného úradu o tom, že dieťa (deti) žijúce s daňovníkom
v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo
úraz. Ak daňovník v zdaňovacom období, za ktoré podáva daňové priznanie, takéto doklady predložil svojmu zamestnávateľovi a neuplatňuje si daňový
bonus ani jeho pomernú časť podaním daňového priznania, uvedené doklady nie sú súčasťou daňového priznania.


Zákon dáva na výber, ktorý z dokladov doložíme, či už zamestnávateľovi alebo k DP a ja osobne vždy prikladám Potvrdenie o poberaní detských prídavkov, ktopré mi Úrad práce.... bez problémov vystaví, dokonca majú na to tlačivo.
Andrea.S.
03.11.06,14:53
ešte jedna otazočka, potvredie o návšteve školy sa vyžaduje aj u dieťata, ktoré ma 11 rokov? alebo stačí rodný list?
Marína
03.11.06,15:42
U školopovinného dieťaťa stačí fotokópia rodného listu.
Nika
03.11.06,15:46
Namiesto potvrdenia o návšteve školy môže byť aj potvrdenie z ÚPSVaR(Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny) o poberaní rodinných prídavkov. Je to výhodnejšie, ak má zamestnanec resp. SZČO viac detí, na ktoré si uplatňuje DB, pretože nemusí "obehať" všetky školy, ale vybaví to na jednom mieste.

Pre ÚPSVaR potrebuje potvrdenie o návšteve školy, takže ho to aj tak neminie................:)
vema
03.11.06,16:07
Pre ÚPSVaR potrebuje potvrdenie o návšteve školy, takže ho to aj tak neminie................:)Ja mám iba kópie o návšteve školy,to je zle,musí byť naozaj originál?