manga
02.11.06,15:29
prosim Vas ... ideme dat nejaky tovar do sutaze v ramci jedneho casopisu, ktory nam v tej sume urobi reklamu. tovar bude v hodnote cca 13000,-- Sk/ks celkovo 30000,-- Sk. Musim z toho odviest DPH nakolko to je poskytnute bezodplatne?! A mozem si to dat do danovych nakladov nakolko to je urcene na udrzanie, zabezpecenie prijmov...... :confused:
ekopo
02.11.06,16:32
§ 8 ods.3 zák. o DPH hovorí, že ak platiteľ dodá tovar bezodplatne a ak pri jeho kúpe bola daň odpočítaná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu, a to je podľa § 2 ods. 1 písm a., predmetom dane. Čiže z toho vychádza - DPH odviesť. Určite existuje na tento prípad zmluva podľa ktorej treba postupovať z hľadiska dane z príjmov.
alenad
17.05.07,08:54
Riešim podobný problém, kde v rámci marketingového zámeru chceme poskytnúť našim zákazníkom celý ročník nami vydávanej literatúry zdarma.
Aby nešlo o bezodplatné dodanie tovaru, chceme uviesť na faktúru cenu bez dph za celý ročník 0,01 Sk, kde dph bude 0,- Sk. Neviem či tento postup bude správny, nakoľko som sa stretla s tým, že predaj by mal byť minimálne za 1,- Sk - ale potom už nebude zdarma!
Viete poradiť?
alenad
17.05.07,10:34
Neskúsi niekto odpoveď?
Vladimír Ozimý
17.05.07,10:50
Toto hovorí par. 8 ods 3

(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500 Sk za jeden predmet a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, a dodanie vzoriek na kontrolné účely podľa osobitného predpisu5) sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

Nedalo by sa to brať ako dodanie obchodných vzoriek na reklamu?...teda neviem v akej cene je hodnota toho tovaru
Gabi03
17.05.07,11:01
Čo v tom prípade, že teda nedáte zdarma ten tovar, ale len za korunu! Potom bude DPH 0,20 Sk. Mohlo by to byť v poriadku?
alenad
17.05.07,11:05
Toto hovorí par. 8 ods 3

Nedalo by sa to brať ako dodanie obchodných vzoriek na reklamu?...teda neviem v akej cene je hodnota toho tovaru
Myslím si, že asi nedalo, nakoľko v texte faktúry je ročné predplatné, čo si myslím, že nie je reklamný predmet. Časť produktov v roku 2007 už bolo vytlačených, vyexpedovaných, časť ešte len pôjde do tlače.
Vladimír Ozimý
17.05.07,11:08
ja ale nehovorím o reklamnom predmete ale o obchodnej vzorke to je rozdiel...
alenad
17.05.07,11:16
ja ale nehovorím o reklamnom predmete ale o obchodnej vzorke to je rozdiel...
Toď problém, ja akosi neviem určiť či možno považovať ročné predplatné za dodanie obchodných vzoriek na reklamu. Ja si myslím, že aj áno. Hodnota každej publikácie je určite pod 500,- Sk. Ide vlastne o získanie zákazníkov - keď si zaplatia predplatné na rok 2008, dostanú predplatné na rok 2007 zdarma.
Vladimír Ozimý
17.05.07,11:22
no neviem je niekde definovaná obchodná vzorka...? ja si myslím že by sa to dalo definovať ako vzorka za účelom dosiahnutia zisku v budúcnosti :)....neviem no snažil by som sa to tam natesnať a tým sa vyhnete DPH...
alenad
17.05.07,11:27
no neviem je niekde definovaná obchodná vzorka...? ja si myslím že by sa to dalo definovať ako vzorka za účelom dosiahnutia zisku v budúcnosti :)....neviem no snažil by som sa to tam natesnať a tým sa vyhnete DPH...
Mne sa toto riešenie celkom pozdáva, len čo naši drahí kontrolóri...?
Ďakujeeem!!!!